Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kosttas21 είπε

Ρε παιδιά έχω πάει από watt and volt στην Ήρων,κ με έχουν ταράξει στην ρήτρα αναπροσαρμογής, σκέφτομαι να πάω δεη.πειτε μου δεν βρίσκω άλλη λύση.

τα καλύτερα διαλέγεις😁

τώρα ξέμεινες με της ΔΕΗ και αν δε θες δέσμευση ίιιιιιισως προλάβεις Voltera τηλεφωνικά

Spoiler

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

με 0,55 τι κρυφές χρεώσεις να έχει ?🤣

πέφτει μεγάλη παραπλάνηση πάντως και είναι κρίμα για όσους την πατήσουν. Το παρακάτω αν καταλαβαίνω καλά αφορά την ρήτρα η οποία στο site και στην επικοινωνία απλά δεν αναφέρεται πουθενά. Μάλιστα σε ερώτηση αν έχουν κρυφές χρεώσεις η απάντηση είναι καμία!!

κοίτα τι έχουν στο site

image.png.ace7899efc4124ed955c0b8586ae62dc.png

image.png.dbf122726d81c5f6ee5ac995563a4178.png

 

και παραπέμπουν από το διαβάστε στο χάος... για να βρεις και ΑΝ το καταλάβει κάποιος το παρακάτω. (το marketing σε όλο το μεγαλείο του)..  

 

 

6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας ενδέχεται να αναπροσαρμοστούν βάσει της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας (ΤΕΑ, ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΑΕ, ΕΛΑΠΕ, Απώλειες). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ, (ΙΙ) των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ, (IV) της μέσης χρέωσης Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας και (V) της Μέσης Χρέωσης ΕΛΑΠΕ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, με τα (Ι) έως και (IV) προσαυξημένα κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή Απωλειών Δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 35 και 45€/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 35€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 35€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/MWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη. Για περιόδους κατανάλωσης που τιμολογούνται όταν τα πραγματικά δεδομένα κόστους δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, η Ρήτρα Κόστους Προμήθειας θα βασίζεται σε εκτιμήσεις του Προμηθευτή. Οι εκτιμήσεις αυτές θα προκύπτουν από τον μέσο όρο της κάθε μεταβλητής του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος κατά το πιο πρόσφατο διάστημα 90 ημερών για το οποίο όλα τα δεδομένα κόστους είναι γνωστά. Όταν πλέον τα πραγματικά δεδομένα κόστους θα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή, οι χρεώσεις της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας που επιβλήθησαν με εκτιμώμενα κόστη, θα εκκαθαρίζονται στον αμέσως επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Volterra μόλις μου έστειλαν αυτό σε mail.

"Καλησπέρα σας

Λάβαμε τα δικαιολογητικά σας και καταχωρήσαμε την αίτησή σας.

Αναμένουμε την ολοκλήρωσή της από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Με την ολοκλήρωση της αίτησης από τον ΔΕΔΔΗΕ, θα ενημερωθείτε με γραπτό μήνυμα στο κινητό σας."

Για φίλο είναι και με παιδεύουν από το Σάββατο. Εγώ είμαι παλιός στην Volterra.

Εύχομαι και στα δικά σας κοράκιε και οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosttas21 είπε

Στην βολτερα έχει ένα αντίστοιχο με την ΔΕΗ που μου λένε ότι δεν έχει ρήτρα,να τους εμπιστευτώ;

ναι , το 360 οικιακό είναι , θα δεις στο συνοδευτικό έγγραφο τιμοκατάλογο" με ειδικούς όρους που θα σου στείλουνε  οτι γράφει οτι "δεν εφαρμόζεται ρήτρα"

κατέβασε και το excel να δεις τι σε συμφέρει

περι online εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DarK_HumOuR είπε

προλαβα το οικιακο της Βολτερρα οποτε πιστευω οτι θα ειμαι οκ. ευχαριστω παντως

Τελεια αφου προλαβες της Volterra εισαι μια χαρα.

Τωρα για να εισαι κομπλε σε ολα βγαλε και το σημα της Μπαρτσελονα και βαλε της Μπενφικα.:P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosttas21 είπε

Στην βολτερα έχει ένα αντίστοιχο με την ΔΕΗ που μου λένε ότι δεν έχει ρήτρα,να τους εμπιστευτώ;

Ρώτα αν είναι το 360 οικιακό με χρέωση -μετά από συνέπεια - 9.99 λεπτά το ημερήσιο. Αν είναι όντως αυτό , που δεν το έχουν τώρα στο σάιτ, προχώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Eίναι ικανός κάποιος να υπογράψει πρόγραμμα με 0.14€/kw και 59 πάγιο (Ζενίθ) ή 0.11€/kw και 420 ευρώ πάγιο (ΗΡΩΝ) και μετά να πει ότι μπερδεύτηκε απ'το excel. Θα το ζήσεις κι αυτό μια μέρα, να το θυμηθείς. 😄

Δυστυχώς δε θα προλάβουμε. Όπου να 'ναι το excel του @korakiosθα αποσυρθεί και κορνιζαριστεί, καθώς θα αποτελεί αρχαιολογικό κειμήλιο σε λίγες εβδομάδες έτσι όπως πάει η αγορά ρεύματος.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Ρώτα αν είναι το 360 οικιακό με χρέωση -μετά από συνέπεια - 9.99 λεπτά το ημερήσιο. Αν είναι όντως αυτό , που δεν το έχουν τώρα στο σάιτ, προχώρα...

Κανονικα υπαρχει ακομη στο σαιτ

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-oikiako/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios
Στα links https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter & https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/dei-myhome-enter-plus 

Βλέπω αυξημένη τιμή στο ημέρας σε σχέση με το excel

RpfaUF.jpg 

Υπάρχει λόγος που είναι διαφορετικό? Γιατί παίρνω στο 800-900-1000 και είμαι σε μεγάλη αναμονή για αυτό σε ρωτάω μέχρι και αν μου απαντήσουν. Λέω να πάω σε Enter/+ έχουμε διαφωνία σπίτι με πάγια εντολή/κάρτα δεν θέλουν.

Το Enter+ που έχει και ασφάλεια σπιτιού και 12μηνο συμβόλαιο κάπου διάβασα στα ποστ ότι αυτό γίνεται ο λογαριασμός από ένα σημείο και μένα σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις να φανταστώ την ασφάλεια ή ενεργοποιείτε αύξηση σταδιακά είτε την χρησιμοποιήσεις είτε όχι?

Η Efaenergy λες να ρίξει καμιά μπιστολιά εάν δεν είναι ξεκάθαρες απαντήσεις, πρώτη φορά την ακούω και σαν εταιρεία? Και θα είναι σταθερή η τιμή μέτρησης ή έχει δικαίωμα να την αλλάξει από την ώρα που υπογράφουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Η Efaenergy λες να ρίξει καμιά μπιστολιά εάν δεν είναι ξεκάθαρες απαντήσεις, πρώτη φορά την ακούω και σαν εταιρεία? Και θα είναι σταθερή η τιμή μέτρησης ή έχει δικαίωμα να την αλλάξει από την ώρα που υπογράφουμε?

δε νομίζω να προλαβαίνεις για την efa έτσι κι αλλιώς

κάθε εταιρία έχει δικαίωμα αλλαγής στους 6 μήνες και φεύγεις αζημίως αν γίνει . Επίσης δικαίωμα εχει να εφαρμόσει την αλλαγή αναδρομικά όπως έγινε με την Ελίν (όχι όμως για το πρώτο 6μηνο)

στα υπόλοιπα συνεχίζω στο άλλο θέμα περι ΔΕΗ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...