Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

45% έκτωση και μετά 200% αύξηση με τη ρήτρα προσαρμογής κι έρχεσαι περίπου 0.18ε/kwh τελική.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,  είμαι στο παλιό Γ1Ν της ΔΕΗ, φίλος πήγε στον Ήρωνα. 

Πάντως η ΔΕΗ στα νέα Home  προγράμματα δεν βάζει την Ρήτρα. 

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ritra-anaprosarmogis-xrewsewn-promitheias

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, george1994 είπε

φίλος πήγε στον Ήρωνα. 

θα καλοπεράσει 😁

5 λεπτά πριν, george1994 είπε

Πάντως η ΔΕΗ

για ότι και η ΔΕΗ , στο άλλο θέμα

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

το πρόγραμμα πρέπει το πάγιο ανά έτος να είναι κι αυτό 0 και όχι 59 έχει γίνει λάθος.

έχει ετήσια συνδρομή και το έβαλα χειροκίνητα

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

Επισης οταν υπαρχει συμβολαιο 24 μηνο και ληξει και δεν υπαρχει αυτο που ησουν πού σε βαζουν οι διαφορες εταιρειες;

στο καζάνι 😁

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

;στο αντιστοιχο που υπαρχει εκεινη τη στιγμη;

ναι

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

τι λάθος κάνω και μου βγάζει αυτά τα value?

ενδιαφέρον , δουλεύω σε libreoffice και τα ανέβασα σε format της MS και καλά για καλύτερη συμβατότητα και απο ότι φαίνεται της MS τα κόμμα τα έχει κάνει τελείες

άρα μη βάζεις κόμμα , βάλε τελεία για υποδιαστολή

απο περιέργεια για κατέβασε το νέο excel που το ανέβασα ως ods , έχει και αυτό τελείες ?

βέβαια ίσως παίζει ρόλο οτι το κατεβάζεις αρχικά ως google έγγραφο και τρώει και απο εκεί μια μετατροπή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, george1994 είπε

φίλος πήγε στον Ήρωνα. 

 

Το θέμα δεν είναι σε ποιον πάροχο πήγε αλλά τι πρόγραμμα έβαλε. Αν έβαλε κυμαινόμενο με ρήτρα προσαρμογής, κάηκε. Αν έβαλε το καινούργιο σταθερό με 0.11 και καμιά 300ριά ευρώ πάγιο https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/only-home-plus/ πάλι κάηκε.

Κι εγώ στον ΗΡΩΝ έχω το επαγγελματικό αλλά όταν το έβαλα το καλοκαίρι υπέγραψα με 0.065, 11 ευρώ πάγιο, χωρίς ρήτρα προσαρμογής. Πιο φτηνό κι απ'το οικιακό!

ΥΓ: Και στη δουλειά ακούω κάθε μέρα πελάτες να συζητάνε το ίδιο πράγμα. "Τι πάροχο έχεις... εγώ ΗΡΩΝ, εγώ Protergia... ένας φίλος είναι ευχαριστημένος από Elpedison... όλοι τα ίδια χάλια είναι, καλύτερα ήμασταν στη ΔΕΗ". Κανείς δε συζητάει το βασικό, που είναι η επιλογή προγράμματος.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Το θέμα δεν είναι σε ποιον πάροχο πήγε αλλά τι πρόγραμμα έβαλε.

βάζω 10 στρουμφονομίσματα στοίχημα οτι πήγε στο "φθηνότερο".... το up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

βάζω 10 στρουμφονομίσματα στοίχημα οτι πήγε στο "φθηνότερο".... το up!

Αφού το ανέφερε δίπλα... αμέσως εσύ να στρουμφοποντάρεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΥΓ: Και στη δουλειά ακούω κάθε μέρα πελάτες να συζητάνε το ίδιο πράγμα. "Τι πάροχο έχεις... εγώ ΗΡΩΝ, εγώ Protergia... ένας φίλος είναι ευχαριστημένος από Elpedison... όλοι τα ίδια χάλια είναι, καλύτερα ήμασταν στη ΔΕΗ". Κανείς δε συζητάει το βασικό, που είναι η επιλογή προγράμματος.

Ποσο μα ποσο αληθεια....!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αίτηση στη volterra για το 360 οικιακό 28/9 απόγευμα. Τελευταία ενημέρωση που έχω από χτες είναι αυτή

Καλησπέρα σας

 Λάβαμε τα δικαιολογητικά σας και καταχωρήσαμε την αίτησή σας.

 Αναμένουμε την ολοκλήρωσή της από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Με την ολοκλήρωση της αίτησης από τον ΔΕΔΔΗΕ, θα ενημερωθείτε με γραπτό μήνυμα στο κινητό σας.

 

Ελπίζω να το προλάβαμε. @korakios κάνα νέο εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημέρα είναι που διαγράφουμε το excel? 😆

Τέλος πλέον τα πάντα? 

(εγώ ακόμα δεν έχω κάνει τιποτα για το νέο σπίτι μάλλον απο βδομάδα θα αρχίσω να ψάχνω και έχω καταλάβει τι θα βρω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Σήμερα είναι που διαγράφουμε το excel? 😆

παραμένει (ευκαιρία να βγάλω και τα υπόλοιπα που φύγανε) , αλλά θέλει να κάθεται κάποιος πριν το τσεκάρει, θα του έρθει απότομο 😁

προς το παρών η μόνη πρακτικότητα πλέον είναι να συγκρίνει τα της ΔΕΗ

αν φύγουν και αυτά κοιτούσα στα ΕΛΤΑ τιμές και όρους . οκ δεν έχουν εφαρμόσει ρήτρα ακόμα στα παιδιά εδώ αλλά διαβάζοντας είδα το εξής

η ρήτρα αναπροσαρμογής εφαρμόζεται σε εκκαθαριστικό μόνο

επομένως , @DownUNDERground (και δε θυμάμαι ποιος άλλος) , οπωσδήποτε να δίνετε μέσω ΔΕΔΔΗΕ τη μέτρηση , μη φάτε καμιά αναδρομική ρήτρα τετραμήνου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εστειλα μειλ για την αναδρομική αύξησητης ελίν και η απάντηση της Ελίν: 
 

Σε συνέχεια του προηγούμενου email σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ΕΛΙΝΟΙΛ, βάσει του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε πελάτες, είχε την δυνατότητα μονομερούς μεταβολής των ανταγωνιστικών χρεώσεων των προγραμμάτων της μετά την παρέλευση εξαμήνου από την ημερομηνία εκπροσώπησης του εκάστοτε πελάτη.  Η ενημέρωση αυτή, θα μπορούσε απλά να έπεται της αύξησης των τιμών και να είναι ενσωματωμένη σε ειδικό πεδίο του λογαριασμού που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες από Δευτέρα πρέπει να επιλέξω έναν πάροχο για το καινούργιο μου σπίτι, ωστόσο δεν έχω ιδέα πάντα είχα παλιότερα ΔΕΗ το οτι πιο κλασικό υπάρχει με κλιμακωτές χρεώσεις. Τώρα κοιτάω όλα αυτά από το Excel και ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη δεδομένου οτι δεν θυμάμαι καν τι κατανάλωση είχα μηνιαίως μόνος μου στο παλιό σπίτι.

Προς τα πρόν θα έχω σύμβαση 1 έτους οπότε θα ήθελα και κάτι ανάλογο για το ρεύμα δεδομένου οτι δεν γνωρίζω το κόστος διακοπής αν δεν παραμείνω.

Επίσης στο Excel παρατηρώ το Volterra 360 ΟΙΚΙΑΚΟ δεν υπάρχει πλέον και το Efaenergy home fixed πέρα του πόσο sketchy φαίνεται δεν μου το βγάζει σαν επιλογή καν. Επίσης το myhomeonline ενώ γενικά φαίνεται να είναι οκ, δεν λέει κόστος διακοπής εκτός και αν είναι το καταγγελίας που αναφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν φύγουν και αυτά κοιτούσα στα ΕΛΤΑ τιμές και όρους . οκ δεν έχουν εφαρμόσει ρήτρα ακόμα στα παιδιά εδώ αλλά διαβάζοντας είδα το εξής

η ρήτρα αναπροσαρμογής εφαρμόζεται σε εκκαθαριστικό μόνο

επομένως , @DownUNDERground (και δε θυμάμαι ποιος άλλος) , οπωσδήποτε να δίνετε μέσω ΔΕΔΔΗΕ τη μέτρηση , μη φάτε καμιά αναδρομική ρήτρα τετραμήνου

Οκ, τότε κατά 99% θα τη φάμε, καθώς ο τελευταίος εκκαθαριστικός μου αφορούσε μέχρι 22/7. Και την τελευταία δήλωση μέτρησης στο ΔΕΔΔΗΕ την είχαν γύρω στο Δεκαπενταύγουστο (πανέξυπνο...), οπότε δε μπόρεσα να καταμετρήσω.

Ό,τι είναι να γίνει ας γίνει.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Torroan είπε

Επίσης στο Excel παρατηρώ το Volterra 360 ΟΙΚΙΑΚΟ δεν υπάρχει πλέον και το Efaenergy home fixed πέρα του πόσο sketchy φαίνεται δεν μου το βγάζει σαν επιλογή καν. Επίσης το myhomeonline ενώ γενικά φαίνεται να είναι οκ, δεν λέει κόστος διακοπής εκτός και αν είναι το καταγγελίας που αναφέρει.

άργησες βασικά λίγες μέρες , τεσπα μείνανε της ΔΕΗ πόσταρε εκεί αφού διαβάσεις τις τελευταίες 10 σελίδες

15 λεπτά πριν, mixanobious είπε

'Εστειλα μειλ για την αναδρομική αύξησητης ελίν και η απάντηση της Ελίν:

Spoiler

Σε συνέχεια του προηγούμενου email σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ΕΛΙΝΟΙΛ, βάσει του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε πελάτες, είχε την δυνατότητα μονομερούς μεταβολής των ανταγωνιστικών χρεώσεων των προγραμμάτων της μετά την παρέλευση εξαμήνου από την ημερομηνία εκπροσώπησης του εκάστοτε πελάτη.  Η ενημέρωση αυτή, θα μπορούσε απλά να έπεται της αύξησης των τιμών και να είναι ενσωματωμένη σε ειδικό πεδίο του λογαριασμού που ακολουθεί την τροποποίηση.

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778295-aύξηση-τιμών-eλίν-electricon/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...