Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, με καρδιοπάθειες ή χωρίς (ακόμη)..... 

Λοιπόν επανέρχομαι με γέλιο και κλάμα μαζί.

Πριν λίγη ώρα, στις 23.08 συγκεκριμένα, ήρθε mail με τον 'τελικό' λογαριασμό της ζενίθ. Χρέωση ΟΤΣ στα 56€ για τις 25 ημέρες που αφορά ο λογαριασμός, χρέωση ρήτρας αποχώρησης, τώρα το γελοίο μέρος που αφορά τις kwh -- τελευταία ένδειξη μετρητή 57406 στις 18/10, ενώ πήγα τώρα στον μετρητή και η ένδειξη είναι 57312 (5 ημέρες μετά δλδ) Να τρελαθεί κάνεις με λίγα λόγια.

Αύριο φεύγει νέο έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού με συνημμένα την φωτό του μετρητή

Εκκρεμεί και απάντηση για την αμφισβήτηση του προηγούμενου λογαριασμού από τις 15/10

@korakios κάπου ανέφερες στις συνομιλίες μας ότι τα κυμαινόμενα δεν πρέπει να έχουν ρήτρα αποχώρησης. Πώς το επικαλείται κάποιος αυτό.?? Γενικά και συνοπτικά ποια βήματα να ακολουθήσω? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

τελευταία ένδειξη μετρητή 57406 στις 18/10, ενώ πήγα τώρα στον μετρητή και η ένδειξη είναι 57312 (5 ημέρες μετά δλδ) Να τρελαθεί κάνεις με λίγα λόγια.

μπορεί και να είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ , γιαυτό το θέμα μπες στο myrae και κάνε αίτημα παράπονο σε διαχειριστή και πάροχο ταυτόχρονα

16 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Εκκρεμεί και απάντηση για την αμφισβήτηση του προηγούμενου λογαριασμού από τις 15/10

περίμενε 10 εργάσιμες , καλό είναι που δε σε απάντησαν , δείχνει αδιαφορία

17 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

@korakios κάπου ανέφερες στις συνομιλίες μας ότι τα κυμαινόμενα δεν πρέπει να έχουν ρήτρα αποχώρησης. Πώς το επικαλείται κάποιος αυτό.??

ΔΕΝ το επικαλείσαι εσύ , το αποφασίζει ο ΣτΚ ή η watt&RAE ΡΑΕ

στο sticky θα το δεις και στο ποστ

19 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Γενικά και συνοπτικά ποια βήματα να ακολουθήσω? 

αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες κάνε παράπονο να υπάρχει στο οτι δεν απάντησαν και

ή το πας με νέο αίτημα/παράπονο στο myrae αναφέροντας

οτι δε σε είχαν ενημερώσει ποτέ για την ύπαρξη της ρήτρας παρα μόνο τη διαφημιζόμενη τιμή

δεν απαντάνε απο που προέρχεται αυτή η χρέωση

αναγκάστηκες να φύγεις γιατί πλέον δεν είχες ιδέα τι θα πληρώσεις στον επόμενο λογαριασμό

που τελικά και στον επόμενο υπήρχε αυτή η χρέωση

ποτέ δε θα υπέγραφες αν ήξερες οτι υπάρχουν αυτές οι χρεώσεις

αιτήσαι να επιστραφούν αυτές οι χρεώσεις όπως και η ρήτρα αποχώρησης μιας και αλλιώς σου παρουσίασαν το πρόγραμμα και τελικά άλλα χρεώθηκες

 

Μπορείς και μέσω ΣτΚ (προσωπικά το προτιμώ μιας και δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί της ΡΑΕ)

περιγράφοντας το ιστορικό

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο ρολόγια (ένα στη ΔΕΗ και ένα σε πάροχο) και έκανα σύγκριση των χρεώσεων τετράμηνου. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο πάροχος μπορεί να ήταν στο τετράμηνο 1 με 1,5 ευρώ πιο φθηνός. Το κόλπο γίνεται με το πάγιο, ενώ μου είχε πει εκπτώση κοντά στο 45% στην κιλοβατώρα με το πάγιο (ανά μήνα) μου παίρνει πίσω την έκπτωση. Επειδή λοιπόν κεκαλυμμένα μου είπε ψέματα, όταν τελειώσει το συμβόλαιο θα πάω στη ΔΕΗ, προτιμώ να με κλέβουν και να μου το λένε παρά να με κοροϊδεύουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xristosst είπε

Έχω δύο ρολόγια (ένα στη ΔΕΗ και ένα σε πάροχο) και έκανα σύγκριση των χρεώσεων τετράμηνου. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο πάροχος μπορεί να ήταν στο τετράμηνο 1 με 1,5 ευρώ πιο φθηνός. Το κόλπο γίνεται με το πάγιο, ενώ μου είχε πει εκπτώση κοντά στο 45% στην κιλοβατώρα με το πάγιο (ανά μήνα) μου παίρνει πίσω την έκπτωση. Επειδή λοιπόν κεκαλυμμένα μου είπε ψέματα, όταν τελειώσει το συμβόλαιο θα πάω στη ΔΕΗ, προτιμώ να με κλέβουν και να μου το λένε παρά να με κοροϊδεύουν. 

ποιο πρόγραμμα ? υπάρχει ακόμα διαθέσιμο? αν όχι ποιες τιμές (αν και 45% ρητροπρόγραμμα θα ήταν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xristosst είπε

0,0594 νύχτα μέρα, για 24 μήνες. Δεν ξέρω εαν ειναι ακόμα διαθέσιμο και ούτε που με ενδιαφέρει. Θα κάνω υπομονή ακόμα ένα χρόνο και μετά bye

άρα έτρωγες ρήτρες αναπροσαρμογής (χρέωση προμήθειας),με ποιο πάγιο έλεγες ?

διάβασε και λίγο καμιά σελίδα πριν πεις τον πόνο σου

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

σε συμφέρει να φύγεις απο τώρα και να πληρώσεις αποχώρηση χωρίς απαραίτητα  να κάνεις την παραπάνω διαδικασία

ανέβασε λογαριασμό να δούμε (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Επεξ/σία από korakios
το κόλπο είναι στο πάγιο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, xristosst είπε

Το κόλπο γίνεται με το πάγιο

Για πες μας λιγο συγκεκριμενα ποιο κολπο ακριβως γινεται με το παγιο?

Πες το αναλυτικα ομως για να το καταλαβουν ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για πες μας λιγο συγκεκριμενα ποιο κολπο ακριβως γινεται με το παγιο?

Πες το αναλυτικα ομως για να το καταλαβουν ολοι.

αν είναι μυστικό του εμπορίου ? λες γιαυτό δεν έχει ανεβάσει ? τον έμπλεξα τον άνθρωπο

@ekrepali πες και συ ,τι λες να παίζει ?

@HERTHAN να κάνουμε poll ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αν είναι μυστικό του εμπορίου ? λες γιαυτό δεν έχει ανεβάσει ? τον έμπλεξα τον άνθρωπο

Λες να ειναι της ΡΑΕ και προσπαθει να μας ψαρεψει?:ph34r:

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

@ekrepali πες και συ ,τι λες να παίζει ?

Τι θες να πιασουμε καμια κουβεντα και να μην κοιμηθουμε σημερα?

Κατσε να δουμε τι θα γινει με το παγιο γιατι ξαγρυπνησα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Λες να ειναι της ΡΑΕ και προσπαθει να μας ψαρεψει?:ph34r:

φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφςςςςςςςς (σφυριχτή εισπνοή) , τι είπες τώρα ?

κοιτούσα προφίλ μήπως έφυγε αλλά έβλεπε τώρα για ένα monitor . Και google-αρα τώρα και έπαθα πλάκα σου λέω

1037302822_.png.8edbbf5737b9e333ed6c3ae1e6faf385.png

ανατρίχιασα

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι θες να πιασουμε καμια κουβεντα και να μην κοιμηθουμε σημερα?

κάτσε του στέλνω pm μπας και έχει email ειδοποίηση .

1 ώρα πριν, xristosst είπε

στην κιλοβατώρα με το πάγιο (ανά μήνα) μου παίρνει πίσω την έκπτωση

χρειάζεται λαό για αποκρυπτογράφηση

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κατσε να δουμε τι θα γινει με το παγιο γιατι ξαγρυπνησα τωρα.

χτυπάω φραπέ όπως γράφω

Επεξ/σία από korakios
σίγμα τελικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάγιο κοντά στα 5 ευρώ το μήνα, (είναι κοντά στα 4 για κατοικία, 5 για αποθήκη, εμένα ήταν αποθήκη) σύνολο στο 4αμηνο 19 ευρώ. Το αντίστοιχο της ΔΕΗ όπως θυμάμαι ήταν κοντά στα 2 με 3 ευρώ το τετράμηνο. Επομένως ότι έκπτωση μου είχε κάνει, μου την πήρε μέσω του παγίου.

Μην περιμένετε να ανεβάσω λογαριασμό και εταιρία, δείτε λογαριασμούς δικού σας ή γνωστών και θα καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xristosst είπε

Πάγιο κοντά στα 5 ευρώ το μήνα, (είναι κοντά στα 4 για κατοικία, 5 για αποθήκη, εμένα ήταν αποθήκη) σύνολο στο 4αμηνο 19 ευρώ. Το αντίστοιχο της ΔΕΗ όπως θυμάμαι ήταν κοντά στα 2 με 3 ευρώ το τετράμηνο. Επομένως ότι έκπτωση μου είχε κάνει, μου την πήρε μέσω του παγίου.

Μην περιμένετε να ανεβάσω λογαριασμό και εταιρία, δείτε λογαριασμούς δικού σας ή γνωστών και θα καταλάβετε.

Καταλαβα....

Το κολπο τελικα ειναι στο παγιο.

11 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε του στέλνω pm μπας και έχει email ειδοποίηση .

Καλα κανω δηλαδη και δεν εχω ειδοποιηση......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Καταλαβα....

Το κολπο τελικα ειναι στο παγιο.

κάτσε ,μην προτρέχεις

2 λεπτά πριν, xristosst είπε

Πάγιο κοντά στα 5 ευρώ το μήνα, (είναι κοντά στα 4 για κατοικία, 5 για αποθήκη, εμένα ήταν αποθήκη) σύνολο στο 4αμηνο 19 ευρώ. Το αντίστοιχο της ΔΕΗ όπως θυμάμαι ήταν κοντά στα 2 με 3 ευρώ το τετράμηνο. Επομένως ότι έκπτωση μου είχε κάνει, μου την πήρε μέσω του παγίου.

επαγγελματικό λέμε ?

σχεδόν 5€ το μήνα ? απίστευτο

για που λες τώρα , πίσω ΔΕΗ ,ε ? Γ21 να υποθέσω ?

6 λεπτά πριν, xristosst είπε

Μην περιμένετε να ανεβάσω λογαριασμό και εταιρία, δείτε λογαριασμούς δικού σας ή γνωστών και θα καταλάβετε.

βασικά όλοι ΔΕΗ ήμασταν , τώρα σκεφτόμασταν για πάροχο , το Zero της watt&volt σκεφτόμουνα

βέβαια όσο να΄ναι χτυπά λίγο ύποπτο που δεν ανεβάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

  κάτσε ,μην προτρέχεις

Δεν προτρεχω καθολου.......το θεμα θεωρειται ληξαν.......το κολπο ειναι το παγιο.Παντα το πιστευα.

Μαλλον δεν τα ξερεις καλα μου φαινεται.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Δεν προτρεχω καθολου.......το θεμα θεωρειται ληξαν.......το κολπο ειναι το παγιο.Παντα το πιστευα.

Μαλλον δεν τα ξερεις καλα μου φαινεται.:P

δεν ξέρω ρε συ , μου φαίνεται α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...