Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Δεν έχω το συμβόλαιο κοντά μου, αλλά από ότι βλέπω (και αν καταλαβαίνω καλά) θα είναι €16 (Τελευταία σελίδα εδώ)

Αν είναι μόνο τόσο το πληρώνεις και πας ΔΕΗ το συντομότερο. Τέλος Νοέμβρη μπορεί να μην υπάρχει αξιόλογο πρόγραμμα να διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, azafeiros είπε

Κύριοι καλημέρα,

Οσοι ενδιαφερεστε για συμβόλαια fixed δωστε ιδιαιτερη προσοχη στο πως χαρακτηριζεται η παροχη "FIXED" μεσα στο συμβόλαιο γιατι εκει κρυβεται το μεγαλο κόλπο. Εαν η δυνατότητα FIXED με μια επιπλέον αυξηση του παγίου παρουσιάζεται στο συμβόλαιο ως "προωθητική ΄ενέργεια" τότε την πατήσατε. 

 

@HERTHAN @korakios @ekrepali

Το κόλπο είναι στο πάγιο... 

Πόσοι πρέπει να σας το πουν τελικά... 

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Λίγο άσχετη αλλά δεν θέλω να ανοίγω και καινούργιο θέμα για μια πληροφορία μόνο

Έχει κανείς σας μετρητές με modem/τηλεμέτρηση σε μονοφασική παροχή; Λαμβάνονται κανονικά οι μετρήσεις απομακρυσμένα;

Εδώ Λέσβο μόνο για τις τριφασικές  παροχές μου είπαν το χρησιμοποιούν και νιώθω λιγο μλκς που πλήρωσα σύχρονα ρολόγια και γυρνάνε με το τετράδιο και παίρνουν μετρήσεις. Και να τις έπαιρναν και αυτές πάει στο διάολο. Ένα χρόνο απο τη στιγμή που έβαλα net metering (αφού μου έβγαλαν το λάδι μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες και να το ενεργοποιήσουν) δεν έχω πάρει εκκαθαριστικό λογαριασμό με μέτρησή. Μου στέλνουν κάθε μήνα έναντι και χρεώνουν random ποσά. Έχω πάρει δεκάδες τηλέφωνα και στείλει ακόμα τόσα email για να βγάλω άκρη και μου χουν σπάσει τα νεύρα. Με ΔΕΔΔΗΕ Elpedison έχω να κάνω αλλά οι βασικοί υπεύθυνοι/ζαμανφου/κολοπαίδια είναι στον ΔΕΔΔΗΕ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από chiderboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Stavmitsos είπε

Εκανα κι εγω τη μλκια πριν κανενα χρονο κι εφυγα απο πακετάκι της elpedison με σταθερό 0,08 se watt+volt η οποία με έχει ξεσκίσει στη ρήτρα. (170 ευρώ σε ρήτρες το τελευταίο τρίμηνο). 

Έχω προσφορά για το οικιακό mvp της protergia. Με ενημέρωσαν ότι επειδή είναι παραγωγοί ρεύματος, δεν έχουν χρεώσει ρήτρα από τον Μάρτιο. 

Που μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό; Ευχαριστώ. 

Εγω εκεί ήμουν και λέω να φύγω.  (protergia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chiderboy είπε

Με ΔΕΔΔΗΕ Elpedison έχω να κάνω αλλά οι βασικοί υπεύθυνοι/ζαμανφου/κολοπαίδια είναι στον ΔΕΔΔΗΕ

  

Στις 1/11/2021 στις 3:58 ΜΜ, korakios είπε

καταγγελία στο https://my.rae.gr/ και αίτημα/παράπονο σε πάροχο και διαχειριστή δικτύου μαζί (ένα αίτημα ,όχι ξεχωριστά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξέρεις κάνεις κάποιος τιμή σε Ήρων και ελπεντισον τι τιμές παίζουν...και ποια είναι η φθηνότερη εταιρεία αυτή τη στιγμή π μιλαμε

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, korakios said:

  

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ korakios!

Έψαχνα που να απευθυνθώ για βοήθεια και δεν ήξερα την ΡΑΕ. Είχα στείλει τελικά ένα αίτημα για συμβουλές βοήθειας εδώ https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/energy-supply/complaints-dispute-resolution/index_el.htm αλλά δεν είδα φώς. Τώρα που ξανατσέκαρα βλέπω έχουν σύνδεσμο για τη σελίδα της ΡΑΕ.

Έκανα ήδη λογαριασμό και όταν πάω σπίτι θα τους κάνω ένα αίτημα περιγράφοντάς αναλυτικά την υπόθεση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ρητρες ζουν αναμεσα μας...η απαντηση στον τιτλο του θεματος ειναι πως για εναλλακτικο παροχο αντι ΔΕΗ,διαλεγουμε μονο ΔΕΗ myHome online για ΚΟΤ εχοντες και επιπροσθετα ΔΕΗ myHome Enter/plus για μη ΚΟΤες.

Προσωπικα,αργησα (αν και @korakios κορακιασε η γλωσσα του)να κανω την μετακομιση απο το Γ1Ν1...εξ ου και η ρητρα,πρωτη και τελευταια(ελπιζω να μην καταρευσουν ολα και γινει μονιμη!)

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2112021 72458 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chiderboy είπε

Ερώτηση. Λίγο άσχετη αλλά δεν θέλω να ανοίγω και καινούργιο θέμα για μια πληροφορία μόνο

Έχει κανείς σας μετρητές με modem/τηλεμέτρηση σε μονοφασική παροχή; Λαμβάνονται κανονικά οι μετρήσεις απομακρυσμένα;

Εδώ Λέσβο μόνο για τις τριφασικές  παροχές μου είπαν το χρησιμοποιούν και νιώθω λιγο μλκς που πλήρωσα σύχρονα ρολόγια και γυρνάνε με το τετράδιο και παίρνουν μετρήσεις. Και να τις έπαιρναν και αυτές πάει στο διάολο. Ένα χρόνο απο τη στιγμή που έβαλα net metering (αφού μου έβγαλαν το λάδι μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες και να το ενεργοποιήσουν) δεν έχω πάρει εκκαθαριστικό λογαριασμό με μέτρησή. Μου στέλνουν κάθε μήνα έναντι και χρεώνουν random ποσά. Έχω πάρει δεκάδες τηλέφωνα και στείλει ακόμα τόσα email για να βγάλω άκρη και μου χουν σπάσει τα νεύρα. Με ΔΕΔΔΗΕ Elpedison έχω να κάνω αλλά οι βασικοί υπεύθυνοι/ζαμανφου/κολοπαίδια είναι στον ΔΕΔΔΗΕ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπερα.. Δεν δουλευει η τηλεμετρηση ακομα.. Θα περασουν χρονια ακομα για να γινει αυτο.. Μονο σε μεγαλους πελαρες δουλευει και οχι σε ολους και εκει που εχει τοποθετηθει ηλεκτρονικος μετρητης.. Μην παιδευεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

ΔΕΗ myHome Enter/plus για μη ΚΟΤες.

και online (για μη)

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Γ1Ν1...εξ ου και η ρητρα,πρωτη και τελευταια

διάβασε εδώ και μετά , υπάρχει περίπτωση να είναι παράνομη η περίοδος εφαρμογής της ρήτρας στη ΔΕΗ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

και online (για μη)

ευχαριστω,το διορθωσα.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

διάβασε εδώ και μετά , υπάρχει περίπτωση να είναι παράνομη η περίοδος εφαρμογής της ρήτρας στη ΔΕΗ

30/6 εκδοθηκε ο λογαριασμος με την πρωτη ειδοποιηση ρητρας απο 5/8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Specs είπε

ευχαριστω,το διορθωσα.

30/6 εκδοθηκε ο λογαριασμος με την πρωτη ειδοποιηση ρητρας απο 5/8

Ο νόμος λέει ότι οι τροποποιήσεις μπαίνουν σε εφαρμογή 60 μέρες μετά την ειδοποίηση, δηλαδή 29/8.

5.jpg.1f49614efb4d561b5827c80c85c62f7f.jpg

Μπορείς να διεκδικήσεις πίσω τη ρήτρα από 5/8 ως και 28/8. Σου χρωστάνε δηλαδή 24 μέρες.

24*89/121 = 17.65ευρώ + ΦΠΑ

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...