Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, ήμουν 99% σίγουρος. 

Υπάρχει κάποια σελίδα που να συγκεντρώνει τέτοιες πληροφορίες; 

Παρακαλώ! Το θέμα είναι πως εντελώς ξεδιάντροπα λένε ψέμματα για την χρέωση της ρήτρας προκειμένου να παραπλανήσουν χωρίς ενοχές. Η Protergia χρέωσε πρώτη φορά ρήτρα τον Αύγουστο του 2019 και από τότε δεν έχει σταματήσει δευτερόλεπτο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stavmitsos είπε

Εκανα κι εγω τη μλκια πριν κανενα χρονο κι εφυγα απο πακετάκι της elpedison με σταθερό 0,08 se watt+volt η οποία με έχει ξεσκίσει στη ρήτρα. (170 ευρώ σε ρήτρες το τελευταίο τρίμηνο). 

Έχω προσφορά για το οικιακό mvp της protergia. Με ενημέρωσαν ότι επειδή είναι παραγωγοί ρεύματος, δεν έχουν χρεώσει ρήτρα από τον Μάρτιο. 

Που μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό; Ευχαριστώ. 

Σε τι τιμή KWh και με τι πάγιο;

Γιατί δεν νομίζω να τους συμφέρει να δίνουν πχ 0,10E/ΚWh στη λιανική όταν θεωρητικά μπορούν να πουλήσουν 0,15-0,20Ε/KWh στην χονδρική...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σε τι τιμή KWh και με τι πάγιο;

Γιατί δεν νομίζω να τους συμφέρει να δίνουν πχ 0,10E/ΚWh στη λιανική όταν θεωρητικά μπορούν να πουλήσουν 0,15-0,20Ε/KWh στην χονδρική...

3.95 πάγιο, 0,054 kwh μέρα - νύχτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πολύ κιμπάρηδες αν δεν σου χρεώνουν ρήτρα.

Με ρήτρα είναι αυτές οι τιμές φυσικά. Το θέμα είναι πως ο πωλητής τους ισχυρίζεται αρλούμπες απ οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα των υπολοίπων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Το θέμα είναι πως ο πωλητής τους ισχυρίζεται αρλούμπες απ οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα των υπολοίπων. 

Σαφέστατα. Και δεν αποτελεί την εξαίρεση. Το θόλωμα των νερών είναι πολιτική των εταιρειών ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Stavmitsos είπε

Με ρήτρα είναι αυτές οι τιμές φυσικά. Το θέμα είναι πως ο πωλητής τους ισχυρίζεται αρλούμπες απ οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα των υπολοίπων. 

Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα "θα έκανε λάθος ο υπάλληλος";

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα "θα έκανε λάθος ο υπάλληλος";

 

Yup, με πήρε μάλιστα η υπεύθυνη να με ενημερώσει ότι και η ίδια έφαγε ρήτρα στον τελευταίο εκκαθαριστικό. 

Oh well, θα κάτσω να με ###### στην watt νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι καλημέρα,

Οσοι ενδιαφερεστε για συμβόλαια fixed δωστε ιδιαιτερη προσοχη στο πως χαρακτηριζεται η παροχη "FIXED" μεσα στο συμβόλαιο γιατι εκει κρυβεται το μεγαλο κόλπο. Εαν η δυνατότητα FIXED με μια επιπλέον αυξηση του παγίου παρουσιάζεται στο συμβόλαιο ως "προωθητική ΄ενέργεια" τότε την πατήσατε. Το συμβόλαιο δεν δεσμεύει τον πάροχο σας, δηλαδή μπορεί ανα πάσα στιγμη,  που οι τιμές χονδρικής ανεβαίνουν , να σας  σταματήσει την δυνατότητα σταθερής τιμής η να αναπροσαρμώσει το επιπλέον πάγιο σε ότι αυτός νομίζει,  μονομερώς. Οποιαδήποτε προφορική διαβεβαιωση είχατε από τον πάροχο για την εξασφάλιση σταθερής τιμής δεν εχει καμμία αξία.

Η μόνη εξασφάλιση είναι το συμβόλαιο να αναφέρει ξεκάθαρα στους όρους του μια συγκεκριμένη τιμή κιλοβατώρας για όλη την διάρκεια του συμβολαίου.

Μιλάω επειδη το έπαθα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, azafeiros είπε

Κύριοι καλημέρα,

Οσοι ενδιαφερεστε για συμβόλαια fixed δωστε ιδιαιτερη προσοχη στο πως χαρακτηριζεται η παροχη "FIXED" μεσα στο συμβόλαιο γιατι εκει κρυβεται το μεγαλο κόλπο. Εαν η δυνατότητα FIXED με μια επιπλέον αυξηση του παγίου παρουσιάζεται στο συμβόλαιο ως "προωθητική ΄ενέργεια" τότε την πατήσατε. Το συμβόλαιο δεν δεσμεύει τον πάροχο σας, δηλαδή μπορεί ανα πάσα στιγμη,  που οι τιμές χονδρικής ανεβαίνουν , να σας  σταματήσει την δυνατότητα σταθερής τιμής η να αναπροσαρμώσει το επιπλέον πάγιο σε ότι αυτός νομίζει,  μονομερώς. Οποιαδήποτε προφορική διαβεβαιωση είχατε από τον πάροχο για την εξασφάλιση σταθερής τιμής δεν εχει καμμία αξία.

Η μόνη εξασφάλιση είναι το συμβόλαιο να αναφέρει ξεκάθαρα στους όρους του μια συγκεκριμένη τιμή κιλοβατώρας για όλη την διάρκεια του συμβολαίου.

Μιλάω επειδη το έπαθα

 

nrg-όπληκτος κι εσύ;

Είναι γνωστό αν διαβάσεις το τόπικ (και το Μπλα-Μπλα γενικότερα). Αλλά η επανάληψη δεν κάνει κακό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Παρακαλώ! Το θέμα είναι πως εντελώς ξεδιάντροπα λένε ψέμματα για την χρέωση της ρήτρας προκειμένου να παραπλανήσουν χωρίς ενοχές. Η Protergia χρέωσε πρώτη φορά ρήτρα τον Αύγουστο του 2019 και από τότε δεν έχει σταματήσει δευτερόλεπτο. 

Το ίδιο και η Nova Energy (Volton). Τέλος Νοέμβρη κλείνω 2 χρόνια και μόνο σε 3 λογαριασμούς η ρήτρα προσαρμογής ήταν μηδενική (αλλά γενικά κάτω από €10 ανά λογαριασμό - μην ξεσηκωθούμε κιόλας!).

Στις 12/10/2021 μάλιστα μου έστειλαν ειδοποίηση ότι θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής από τον επόμενο λογαριασμό! :unsure:

Στο τέλος του Νοέμβρη λοιπόν θα δω τι εναλλακτικές υπάρχουν εκείνη τη στιγμή για να αλλάξω πάροχο, αν και βλέπω μια ζούγκλα διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του θέματος.

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Στο τέλος του Νοέμβρη λοιπόν θα δω τι εναλλακτικές υπάρχουν εκείνη τη στιγμή για να αλλάξω πάροχο

Μπορεί να είναι αργά τότε. Τί πρόστιμο θα πλήρωνες αν έφευγες αύριο; Ίσως συμφέρει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάστε το excel της υπογραφής μου και δείτε τιμές 

Για αμφισβήτηση ρήτρας αναπροσαρμογής και αποχώρησης στο 2ο λινκ της υπογραφής μου 

Και κανονικά ρωτάτε τον πωλητή αν ολοκλήρωσε την παρουσίαση του προγράμματος , αν πει ναι χωρίς να σας πει για τη ρήτρα καταγγελία ΡΑΕ 


Επισης δε χρεώνεται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα 

Για τα online/enter/enter+ (τα μόνα σταθερά που μείνανε σε νορμαλ τιμή) στο άλλο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μπορεί να είναι αργά τότε. Τί πρόστιμο θα πλήρωνες αν έφευγες αύριο; Ίσως συμφέρει.

Δεν έχω το συμβόλαιο κοντά μου, αλλά από ότι βλέπω (και αν καταλαβαίνω καλά) θα είναι €16 (Τελευταία σελίδα εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...