Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αμέσως προηγούμενος ήταν εκκαθαριστικός για κατανάλωση μέχρι 11/10/2021, και είχε μέσα ρήτρα 188€ αλλά τουλάχιστον για 1200+kWh. 

οπότε δεν παίζει αυτή η δικαιολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Προχώρα εσύ μπροστά και μετά ακολουθώ κι εγώ...

Δεν έχεις περιέργεια να δεις τι θα χρεώσουν σε ΟΤΣ...???

Κάνε το για τον @HERTHAN

Καλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Θα δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

Ο αμέσως προηγούμενος ήταν εκκαθαριστικός για κατανάλωση μέχρι 11/10/2021, και είχε μέσα ρήτρα 188€ αλλά τουλάχιστον για 1200+kWh. 

οπότε δεν παίζει αυτή η δικαιολογία. 

σίγουρα , αλλά κάνε σήμερα την αμφισβήτηση και ακολούθησε τη διαδικασία

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Καλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Θα δω...

κότα !

32 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ακόμα και το να φας έναν μήνα ΟΤΣ και να περιμένεις να το μάθεις το Δεκέμβρη. Και πόση θα είναι; Kinder έκπληξη.

έστω 200 και Νοέμβρη

(1,1371*200-65)/1000=~+0,162 μείον 0,13 κρατικής επιδότησης (<300kw/μήνα)

+0,032 την αρχική τιμή

άρα μην αγχώνεσαι τόσο, εκτός αν ξέρουν οτι η ΤΕΑ θα εκτοξευθεί παραπάνω μιας και τώρα πλησιάζει ο χειμώνας και τώρα θα δούμε πραγματικές αυξήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, korakios είπε

έστω 200 και Νοέμβρη

(1,1371*200-65)/1000=~+0,162 μείον 0,13 κρατικής επιδότησης (<300kw/μήνα)

+0,032 την αρχική τιμή

άρα μην αγχώνεσαι τόσο, εκτός αν ξέρουν οτι η ΤΕΑ θα εκτοξευθεί παραπάνω μιας και τώρα πλησιάζει ο χειμώνας και τώρα θα δούμε πραγματικές αυξήσεις

Απλά δε μ' αρέσει να μην ξέρω τι πληρώνω (ή τι πληρώνομαι...).

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ababa641 είπε

Αργεί να εκδοθεί γιατί δεν ξέρουν τι να βάλουν στην ΟΤΣ 😜

Ακόμη τα "κοριτσάκια" είναι στα ΕΛΤΑ? 
Μην αγχώνεστε τότε, μέχρι να υπολογίσουν ΟΤΣ αυτές, θα έχει φτάσει ο Νιμπίρου στην ΓΗ! :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την nrg save απο Μαιο και βλεπω αδικαιολογητα αυξημενους λογαριασμους.

Για το διμηνο μαιο-ιουν στην nrg με καταναλωση 442kw πληρωσα περιπου 87ε.

Για 564Kw στο 4μηνο 2.7-2.11 μου ζηταει να πληρωσω συνολο 217ε ενω παραλληλα ο γειτονας μου με Δεη για 561kw(με νυχτερινο ρευμα) πληρωσε 172ε!

Στους λογαριασμους αυτου του 4μηνου στην nrg υπαρχει χρεωση αναπροσαρμογης καθε μηνα της ταξεως 20-25ε ενω στους λογαριασμους του μαιου-ιουν δεν υπαρχει.

Δικαιολογειται τετοια αυξηση?

θελω τη βοηθεια σας με απλα λογια γιατι εχω μπερδευτει παρα πολυ με ολα αυτα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gponiris είπε

Στους λογαριασμους αυτου του 4μηνου στην nrg υπαρχει χρεωση αναπροσαρμογης καθε μηνα της ταξεως 20-25ε ενω στους λογαριασμους του μαιου-ιουν δεν υπαρχει.

αρχές Μαίου έκανες τη σύνδεση?

4 λεπτά πριν, gponiris είπε

Για 564Kw στο 4μηνο 2.7-2.11 μου ζηταει να πληρωσω συνολο 217ε ενω παραλληλα ο γειτονας μου με Δεη για 561kw(με νυχτερινο ρευμα) πληρωσε 172ε!

η Κούλα δίπλα 88€ , λες να παίζει κάτι ?😂

4 λεπτά πριν, gponiris είπε

Για το διμηνο μαιο-ιουν στην nrg με καταναλωση 442kw πληρωσα περιπου 87ε.

μην πετάτε τέτοια νούμερα , μόνο η χρέωση της ενέργειας μετρά, όχι ρυθμιζόμενες και τέλη

6 λεπτά πριν, gponiris είπε

Δικαιολογειται τετοια αυξηση?

ναι

6 λεπτά πριν, gponiris είπε

θελω τη βοηθεια σας με απλα λογια γιατι εχω μπερδευτει παρα πολυ με ολα αυτα.

Ευχαριστω

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

όταν σου δώσουν απάντηση κονσέρβα , ξαναμιλάμε για καταγγελία

Βασικά είσαι σε πρόγραμμα που η τιμή εξαρτάται απο το κόστος χοντρικής που έχει εκτοξευτεί

Φυσικά και δε στα είπανε αυτά πριν υπογράψεις και εκεί είναι το όλο πάτημα

Απο τώρα διαβάζεις το άλλο θέμα για να επιλέξεις σταθερό πρόγραμμα (ξεκινάς απο τις τελευταίες σελίδες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios γνώμη μου είναι επειδή υπάρχει πίεση χρόνου όσον αφορά την επιστροφή στη ΔΕΗ, κι επειδή το αρχικό 10ήμερα πάει πάντα χαμένο, να γίνονται τα παρακάτω βήματα σου...

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

απ'ευθείας στο MyRAE.

- Σε ένα PDF ενωμένο κάτω από 3.5MB (αν γίνεται εκτύπωση σε grey scale μικραίνει το μέγεθος) να υπάρχει το έντυπο αμφισβήτησης, λογαριασμός υπό αμφισβήτηση, αντίγραφο σύμβασης, ταυτότητα (κλειστό το adblock για να ανέβει το PDF).

- Στο κείμενο του αιτήματος, αντιγραφή το κείμενο απ'το έντυπο αμφισβήτησης.

- Δε πατάμε το πράσινο κουμπί αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα, είτε απ'τον πάροχο είτε απ'τη ΡΑΕ. Για πρόσθεση σχολίων / αποδεικτικών, μπορούμε απ'το κόκκινο κουμπί, αφού πρώτα δώσει ο πάροχος αρχική απάντηση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αρχές Μαίου έκανες τη σύνδεση?

ναι αρχες μαιου

Η χρεωση ειναι 0,06265€/kWh με παγιο μεταβαλλομενο?οκτ 2,41€ σεπτ 2,95  αυγ 3,25

Δεν ξερω αν ειναι σωστο να μεταβαλλεται βεβαια.

 

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.αποτι καταλαβα με κοροιδεψανε με τη ρητρα αναπροσαρμογης...

Θα κανω τις κινησεις που μου ειπες κ θα ενημερωσω φιλε μου.Ειμαι ευγνωμων που ασχοληθηκες μαζι μου.

Στεναχωριεμαι γιατι θα μπορουσα να εχω δεη κοτ β και βρεθηκα να πληρωνω παραπανω.

Τωρα δεν ξερω τι μπορω να κανω απο προγραμμα να νιωσω δικαιωμενος...


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ababa641 είπε

Προχώρα εσύ μπροστά και μετά ακολουθώ κι εγώ...

Δεν έχεις περιέργεια να δεις τι θα χρεώσουν σε ΟΤΣ...???

Κάνε το για τον @HERTHAN

Εμάς στην SOLAR δηλαδή δεν μας σκέφτεστε καθόλου? 
Με ποιόν θα παίξουμε τελικό Τσάμπιουνζ Λήνγκ στις 31/12?? :P

Πέρα από την πλάκα, επειδή το 80%-90% των πελατών των ιδιωτικών παρόχων πήγαν (ή θα πάνε) ΔΕΗ, πιο πιθανό θεωρώ το σενάριο να καλυτερέψουν τα προγράμματα της ΔΕΗ λόγω κερδοφορίας από την μαζική προσέλευση νέων πελατών παρά να χειροτερέψουν ή να καταργηθούν. 
Ακόμη και να χαθεί ας πούμε αυτή η "μεγάλη" ευκαιρία των online/enter, με την αύξηση της κρατικής επιδότησης, το απλό Γ1/Γ1Ν δεν θα ξεφύγει πολύ πάνω από τα σημερινά ονομαστικά όρια της ΔΕΗ (0,11Ε-0,12Ε/kwh), που σε συνδυασμό με ένα ΚΟΤ-Α/ΚΟΤ-Β, θα το κάνει ένα ψιλονορμάλ ας πούμε για την σημερινή εποχή τιμολόγιο!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, gponiris είπε

Στεναχωριεμαι γιατι θα μπορουσα να εχω δεη κοτ β και βρεθηκα να πληρωνω παραπανω.

 

ΔΕΗ myhomeonline, δεν έχεις άλλη επιλογή.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios γνώμη μου είναι επειδή υπάρχει πίεση χρόνου όσον αφορά την επιστροφή στη ΔΕΗ, κι επειδή το αρχικό 10ήμερα πάει πάντα χαμένο, να γίνονται τα παρακάτω βήματα σου...

ναι αλλά χάνει ο άλλος το πλεονέκτημα της κοσνέρβας απάντησης και τη μη απάντηση στο γιατί δεν ενημερώθηκε στο προσυμβατικό στάδιο και την μη επαλήθευση της ρήτρας ή και την πλήρη αδιαφορία

12 λεπτά πριν, gponiris είπε

ναι αρχες μαιου

είχαν περίοδο χάριτος 2 μήνες (4 ήταν κανονικά αλλά στη δικιά σου περίπτωση δε σε αφαράν μιας και είναι για το άλλο θέμα που πρωτοπόσταρες)

14 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

με την αύξηση της κρατικής επιδότησης, το απλό Γ1/Γ1Ν δεν θα ξεφύγει πολύ πάνω από τα σημερινά ονομαστικά όρια της ΔΕΗ (0,11Ε-0,12Ε/kwh), που σε συνδυασμό με ένα ΚΟΤ-Α/ΚΟΤ-Β, θα το κάνει ένα ψιλονορμάλ ας πούμε για την σημερινή εποχή τιμολόγιο!

την επιδότηση ή θα τη χρυσοπληρώσεις μέσω φόρων ή θα τη δεις στις ρυθμιζόμενες αργότερα (ΕΤΜΕΑΡ+ΤΕΜ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι ειδα οι αιτησεις για το κοτβ στη δεη ληγουν στις 15 του μηνα.

Σκεφτομαι να φυγω απο nrg αμεσα μηπως προλαβω την αιτηση,αλλα εχω και αλλο ενα διλημμα περαν του χρονου.

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...