Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, GnsP είπε

Βγήκε ο πρώτος έναντι βολτέρα και έχει οτς. θυμίζω ότι πρόλαβα τελευταία μέρα το fix με 0.99

Edit γιατί πάνω στη φούρια μου μπορεί να το δα λάθος

Έχει χρεώση 1079 χ 0,11 και εκπτωση κοτ 385 χ 0,075

και ρυθμιζομενες χρεωσεις 90 ευρω (υπηρεσιες κοινης ωφελειας 51 ευρω)

Εναντι με 1080kw ? τι ειχες καψει περσι τετοια εποχη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εαν εχει επωθη μαλλον τελος εποχης απο το elpedison

https://pdfhost.io/v/SRIkKMJTN_elpedison_11

κατεβασα σημερα το λογαριασμο και η θεουλιδες το εβαλαν σε ποιο ακυρο σημειο οτι καταργείται τα παλια προγραμματα φιχ σε 60 ημερων...

σιγα σιγα παω για ΔΕΗ ξαρεις κανεις οτι πρεπει να κανω καταγγελια η παω κατευθειαν στην δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εναντι με 1080kw ? τι ειχες καψει περσι τετοια εποχη ?

Δεν ξέρω αν έχουν περυσινά δεδομένα αυτοί, τους έστειλα τον τελευταίο εκκαθ. με καλοκαιρινή κατανάλωση 4500 kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GnsP είπε

Βγήκε ο πρώτος έναντι βολτέρα και έχει οτς. θυμίζω ότι πρόλαβα τελευταία μέρα το fix με 0.99

Edit γιατί πάνω στη φούρια μου μπορεί να το δα λάθος

Έχει χρεώση 1079 χ 0,11 και εκπτωση κοτ 385 χ 0,075

και ρυθμιζομενες χρεωσεις 90 ευρω (υπηρεσιες κοινης ωφελειας 51 ευρω)

Άλλο ρυθμιζόμενες χρεώσεις, άλλο ΟΤΣ. Καλύτερα ανέβασε το λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GnsP είπε

Δεν ξέρω αν έχουν περυσινά δεδομένα αυτοί, τους έστειλα τον τελευταίο εκκαθ. με καλοκαιρινή κατανάλωση 4500 kw

Βγαινει βαση ιστορικου απο ΔΕΔΔΗΕ το εναντι απο οτι λενε.

Και εγω το καλοκαιρι εκαψα 2800kw αλλα τον Οκτωβριο γυρω στις 350.

Ειναι αυτο που γραφαμε οτι βαζουν οτι θελουν στον εναντι.

Καλυτερα να δηλωνεις τις μετρησεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glamor είπε

Εαν εχει επωθη μαλλον τελος εποχης απο το elpedison

https://pdfhost.io/v/SRIkKMJTN_elpedison_11

κατεβασα σημερα το λογαριασμο και η θεουλιδες το εβαλαν σε ποιο ακυρο σημειο οτι καταργείται τα παλια προγραμματα φιχ σε 60 ημερων...

σιγα σιγα παω για ΔΕΗ ξαρεις κανεις οτι πρεπει να κανω καταγγελια η παω κατευθειαν στην δεη?

Και θα χάσεις τα 50 euros έκπτωση?😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, judge_manos είπε

Αν κατάλαβα καλά, όλοι οι πάροχοι εκτός ΔΕΗ σταματήσαν να έχουν σταθερή χρέωση κιλοβατώρας, οπότε όλοι το γυρνάνε σε ΔΕΗ; 

όχι, όλοι έχουν και σταθερά αλλά πλέον απο σταθερά συμφέρουν της ΔΕΗ (στο άλλο θέμα)

3 ώρες πριν, judge_manos είπε

οι γονείς μου μου λέγαν ότι τους έρχονται 200άρια το τελευταίο δίμηνο (watt+volt και οι 2 έχουμε)

ρήτρα κόστους προμήθειας ,πεδίο Γ , είναι η ρητρα αναπροσαρμογης (ΟΤΣ)

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι συνδρομητής της NRG και δεν έχω δει μέχρι στιγμής καμία αύξηση. Ούτε στον εκκαθαριστικό (έως και Σεπτέμβριο), ούτε στον έναντι του Οκτωβρίου (ο φετινός έναντι μάλιστα είναι χαμηλότερος κατά 1 ευρώ από τον περυσινό!). Ενδεχομένως να οφείλεται στο ότι τους τα είχα κάνει... «τσουρέκια» το 2017 να μην υπάρχει στο συμβόλαιο η ρήτρα ΟΤΣ και εν τέλει στο συμβόλαιο που έστειλαν να υπογράψω δεν είχε καμία τέτοια αναφορά μέσα, όπως είχα ζητήσει. 

*εδώ το σχετικό τόπικ: 

Αναρωτιέμαι, ωστόσο, μήπως δεν είναι τόσο... ρόδινα τα πράγματα και απλώς δεν έχουν υπολογιστεί οι αυξήσεις. Οι nrgάδες έχετε δει αυξήσεις; 

Ευχαριστώ!

*Για του λόγου το αληθές: 255700971_3061662557439791_2830520422972714825_n.jpg.ac6b457645a5da9ba797b248c35894d3.jpg255481728_1046246822842442_681325600999220867_n.jpg.9da2680eec0bb6355c299ee437d76720.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebirth είπε

Αναρωτιέμαι, ωστόσο, μήπως δεν είναι τόσο... ρόδινα τα πράγματα και απλώς δεν έχουν υπολογιστεί οι αυξήσεις. Οι nrgάδες έχετε δει αυξήσεις; 

Ευχαριστώ!

δεν έχει γίνει κάποια μεταβολή στις τιμές (σε ένα πρόγραμμα είχαν αλλάξει το πάγιο του fixed που καταργούσε τη ρήτρα , αλλά και εκεί μόνο σε όσους δεν το είχαν ενεργοποιήσει εξαρχής)

Αλλά σιγά σιγά απο το νέο έτος έρχονται ειδοποιήσεις οτι θα εφαρμοστεί ρήτρα , έχει το νου σου πάντως σε τυχών αλλαγές τιμών που προβλέπεται (νόμιμα) να κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Αλλά σιγά σιγά απο το νέο έτος έρχονται ειδοποιήσεις οτι θα εφαρμοστεί ρήτρα , έχει το νου σου πάντως σε τυχών αλλαγές τιμών που προβλέπεται (νόμιμα) να κάνουν

Προφανώς και θα το παρακολουθώ. Να σημειώσω ότι δεν έχω fixed πρόγραμμα. Το BasicN έχω (δλδ το αντίστοχο του κλασικού Γ1Ν που δίνει και η ΔΕΗ). Απλώς στους όρους μέσα δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Κάποια στιγμή με είχαν πάρει να αλλάξω πακέτο, αλλά αρνήθηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αυτό το site Σκιουράκι που κάνει σύγκριση τιμών και ξεμπερδεψα αρκετά .

 

Αφορμή μου δώθηκε απο τηλεφωνική πωλήτρια της εταιρείας φυσικό αέριο για το πακέτο MAXI.

Βέβαια η εταιρεία "Φυσικό Αέριο" σε περίπτωση μη συνέπειας....ο μήνας εκείνος θα χρεωθεί με τιμή κιλοβατώρας όπως σχεδόν με την ΔΕΗ. Μου ξεκαθάρισε οτι δεν την χάνεις για το υπόλοιπο της σύμβασης αλλα μόνο για τον μήνα εκείνο. Σίγουρα ομως μου το είπε κατόπιν πίεσης μου!

Επίσης οι δωρεάν 3 μήνες σύμφωνα με το site ειναι αν γίνει κατανάλωση μέχρι 250 ή 300 KWh περιπου όπως το είδα.

 

Πριν απο λίγο κάλεσα και μίλησα με ΕΛΙΝ ΟΝ καθώς και μελέτησα το site τους.

Η τηλεφωνική εκπρόσωπος μου είπε οτι αν θέλω να μην πληρώσω την εγγύση θα κάνω πάγια τραπεζική εντολή....όπως λένε όλοι φυσικά.....

όμως ειπε οτι πάλι θα μου παίρνουν προμηθεια η τράπεζα και θα μαζευούν πάλι τα 50€ της εγγύησης.... Αρα συμφέρει λέει να πληρώνω μεσω του site livepay της eurobank επειδή εκεί κάνουν απόσβση της τραπεζικής προμήθειας για πληρωμές Elin. (Καποια σχεση θα εχουν μεταξυ τους λέω εγω Eurobank και ΕΛιν)

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΙΝΑΚΑΣ

 

 

Κάθε εταιρεία κατάλαβα οτι μπορει να αναπροσαρμόσει χωρίς προειδοποίηση!!!!!

Η απορία μου ειναι ..... οπως το έχουν ψαξει κάποιοι εδώ αν αξιζει η ΔΕΗ σε κλειστό συμβόλαιο? 

 

 

ΕΛΙΝ ΟΝ 24/7

Η Ελιν ΟΝ 24/7 πάντως μου φαίνεται οκ σε αυτα που δίνει....0,0570 τιμη κιλοβατώρας, παγιο 2,9€/μήνα και 

ευρος οριακής τιμής συστηματος 42-52 €/ ΜWh.

Προφανώς κάτι μου διαφεύγει για να ειναι αληθινό? 😂

 

Προσωπικά αυτή την στιγμή έχω ΔΕΗ και θέλω να αποφασίσω αν θα πάω σε 24μηνο ΔΕΗ ή ΕΛΙΝ?

 

ΕΛΙΝ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

image.png.a58a18cb899e861680b5eced783526c1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι συνδρομητής της NRG και δεν έχω δει μέχρι στιγμής καμία αύξηση. Ούτε στον εκκαθαριστικό (έως και Σεπτέμβριο), ούτε στον έναντι του Οκτωβρίου (ο φετινός έναντι μάλιστα είναι χαμηλότερος κατά 1 ευρώ από τον περυσινό!). Ενδεχομένως να οφείλεται στο ότι τους τα είχα κάνει... «τσουρέκια» το 2017 να μην υπάρχει στο συμβόλαιο η ρήτρα ΟΤΣ και εν τέλει στο συμβόλαιο που έστειλαν να υπογράψω δεν είχε καμία τέτοια αναφορά μέσα, όπως είχα ζητήσει. 

*εδώ το σχετικό τόπικ: 

Αναρωτιέμαι, ωστόσο, μήπως δεν είναι τόσο... ρόδινα τα πράγματα και απλώς δεν έχουν υπολογιστεί οι αυξήσεις. Οι nrgάδες έχετε δει αυξήσεις; 

Ευχαριστώ!

*Για του λόγου το αληθές: 255700971_3061662557439791_2830520422972714825_n.jpg.ac6b457645a5da9ba797b248c35894d3.jpg255481728_1046246822842442_681325600999220867_n.jpg.9da2680eec0bb6355c299ee437d76720.jpg

Μάλιστα τώρα βλέπω στον αναλυτικό ότι πληρώνω ακριβώς την ίδια τιμή κιλοβατώρας από την αρχή του συμβολαίου μέχρι σήμερα. 0,895 για τη μέρα και 0,661 νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, squalor είπε

Δείτε και αυτό:

απαπα τι τους έκανε με το βίντεο , τους πετσόκοψε ! Παίζει να φάει και κανα εξώδικο για παραπληροφόρηση 😁

 ευχαριστημένος πελάτης και αυτός 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...