Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ακριβως αυτο . 

Την αιτηση στο ΚΟΤ την ειχα κανει οσο ημουν στην ELPEDISON

 

Πάτα εδώ τον αριθμό παροχής https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ Θα σου βγάλει ποιος είναι ο τρέχων.

Μετά πήγαινε ΗΔΙΚΑ, κάνε προβολή της εγκεκριμένης αίτησης και κοίτα τι αριθμό παροχής έχεις βάλει.

Αν οι αριθμοί παροχής δε συμφωνούν, τότε έκαναν λάθος που σε τιμολόγησαν με ΚΟΤ. Βέβαια αν τους το πεις τώρα αυτό, μπορεί να σε βάλουν στο Fix Power που υπέγραψες και να κάνουν διορθωτικό λογαριασμό.

Να σου πω κάτι... φύγε να ησυχάσεις. Μόνο μπελάδες θα έχεις μ'αυτό το μπουρδέλο που έμπλεξες.

edit: Tώρα σκέφτομαι πως αν δεν τους το πεις και φύγεις, μπορεί μελλοντικά να διαπιστώσουν ότι δεν ήσουν δικαιούχος ΚΟΤ.

Κάνε ό,τι νομίζεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Σε συμβολαιο με ρητρα φευγεις παντα χωρις πεναλντι...

Μην περιμένεις οτι ακόμα και με καταγγελία θα πάρεις εύκολα τα λεφτά

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

edit: Tώρα σκέφτομαι πως αν δεν τους το πεις και φύγεις, μπορεί μελλοντικά να διαπιστώσουν ότι δεν ήσουν δικαιούχος ΚΟΤ.

μάματα , παίζει να είναι ότι πιο μπερδεμένο έχω ακούσει μέχρι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

  

2021-11-11-200305.jpg

 

όσο για τη ρήτρα βγαίνει 0,28 επιβάρυνση που δε δικαιολογείται καν απο κανέναν νούμερο

Καλά όλοι τα ίδια κλασικά.. εγώ είχα στον τελευταίο λογαριασμό (εκκαθαριστικός με ανάγνωση πελάτη οχι έναντι) 289 κιλοβατώρες σύνολο (νυχτερινό και κανονικό) και το κόστος του ρεύματος ήταν 57,44ε και 8,4 η πίστωση απο ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Άρα ουσιαστικά χρέωσαν (αφαιρώ το πάγιο προφανώς) 0,214 την κιλοβατώρα με αρχικό ονομαστικό τιμολόγιο 0,054 ημέρα και 0,039 νύχτα. Και αυτό για Οκτώβριο, σκεψου που θα παει η αναπροσαρμογή τον Νοεμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάτα εδώ τον αριθμό παροχής https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ Θα σου βγάλει ποιος είναι ο τρέχων.

Μετά πήγαινε ΗΔΙΚΑ, κάνε προβολή της εγκεκριμένης αίτησης και κοίτα τι αριθμό παροχής έχεις βάλει.

Αν οι αριθμοί παροχής δε συμφωνούν, τότε έκαναν λάθος που σε τιμολόγησαν με ΚΟΤ. Βέβαια αν τους το πεις τώρα αυτό, μπορεί να σε βάλουν στο Fix Power που υπέγραψες και να κάνουν διορθωτικό λογαριασμό.

Να σου πω κάτι... φύγε να ησυχάσεις. Μόνο μπελάδες θα έχεις μ'αυτό το μπουρδέλο που έμπλεξες.

edit: Tώρα σκέφτομαι πως αν δεν τους το πεις και φύγεις, μπορεί μελλοντικά να διαπιστώσουν ότι δεν ήσουν δικαιούχος ΚΟΤ.

Κάνε ό,τι νομίζεις.

Στην σελιδα στης ΔΕΔΔΗΕ και στο λογαριασμο της ΕΦΑ ο αριθμος παροχης τελειωνει σε 5.

Στην αιτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ τελειωνει σε 4

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Μην περιμένεις οτι ακόμα και με καταγγελία θα πάρεις εύκολα τα λεφτά

μάματα , παίζει να είναι ότι πιο μπερδεμένο έχω ακούσει μέχρι τώρα

Οταν εχω υπογραψει για αλλο προγραμμα και με βαζουν νταβατζιλικι σε αλλο πιστευω θα φυγω ευκολα...

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Στην σελιδα στης ΔΕΔΔΗΕ και στο λογαριασμο της ΕΦΑ ο αριθμος παροχης τελειωνει σε 5.

Στην αιτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ τελειωνει σε 4

Οταν εχω υπογραψει για αλλο προγραμμα και με βαζουν νταβατζιλικι σε αλλο πιστευω θα φυγω ευκολα...

ΥΓ Το καλο στην ολη υποθεση ειναι οτι εχω την συζητηση στο Viber που γραφει οτι εχω ΚΟΤ αλλα μου στελνει την αιτηση για το fix. Οποτε υπαρχει καθαρη παραπλανηση καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

εγώ είχα στον τελευταίο λογαριασμό (εκκαθαριστικός με ανάγνωση πελάτη οχι έναντι) 289 κιλοβατώρες σύνολο (νυχτερινό και κανονικό) και το κόστος του ρεύματος ήταν 57,44ε και 8,4 η πίστωση απο ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Άρα ουσιαστικά χρέωσαν (αφαιρώ το πάγιο προφανώς) 0,214 την κιλοβατώρα με αρχικό ονομαστικό τιμολόγιο 0,054 ημέρα και 0,039 νύχτα. Και αυτό για Οκτώβριο, σκεψου που θα παει η αναπροσαρμογή τον Νοεμβριο

στα ίδια περίπου θα είναι και Νοέμβριο

δες τις κιλοβατώρες με τιμές βάζοντας 200 ΤΕΑ

Spoiler

1688478835_.png.bd7bee9b0f6bfd350894c952cb1d510f.png

άσχετο όσοι έχετε κατεβάσει το excel , με τέτοιο χρώμα σας δείχνει τα προγράμματα ?

Μάλλον θα το κάνω μαύρο  (στην καρτέλα με ρήτρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρε γλέντια... πως στο καλό έκαναν λάθος με το ΚΟΤ; ελπίζω να μην την πληρώσεις εσύ και ζητάνε πίσω μαζεμένα τα χρήματα που αντιστοιχου΄ν στην κατανάλωση

Just now, korakios said:

στα ίδια περίπου θα είναι και Νοέμβριο

δες τις κιλοβατώρες με τιμές βάζοντας 200 ΤΕΑ

  Hide contents

1688478835_.png.bd7bee9b0f6bfd350894c952cb1d510f.png

άσχετο όσοι έχετε κατεβάσει το excel , με τέτοιο χρώμα σας δείχνει τα προγράμματα ?

Μάλλον θα το κάνω μαύρο  (στην καρτέλα με ρήτρες)

οχι δεν δείχνει αυτο το χρώμα, τώρα όσο για τις χρεώσεις νοεμβρίου, πες να γινει η αλλαγή αύριο η δευτέρα για ΔΕΗ ( μου ήρθε το μηνυμα για τις 2 εργάσιμες μέρες). ο τελευταίος λογαριασμός που λεω ειναι μέχρι 15/10 άρα θα έρθει ένας φουλ μήνας ακόμα. Η μέτρηση που έδωσα στη ΔΕΗ αντιστοιχεί σε +369 κανονικό και +122 νυχτερινό.. Χονδρικά υπολογίζω στα 110ε συν 80 το πεναλτι αποχωρησης 

Screenshot 2021-11-11 at 21.02.03.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενα υπολογισμο τωρα με τον λογαριασμο που εστειλε η EFA.

Μικρη καταναλωση γιατι ειναι μονο για 21 μερες. 5/10 εως 26/10

273kw x 0,0731 = 19,96€ + Ρητρα ΟΤΣ 16,93€ - Εκπτωση ΚΟΤ 12,29€ - Πιστωση ταμειου ενερ.μεταβασης 6,30€ = 18,30€

Εαν ημουν στο EFA Power Fix θα ηταν 273kw x 0,0774 = 21,10€

Μηπως να κατσω στα αυγα μου.

Αλλα αμα ξεφυγω απο το οριο του ΚΟΤ τι γινεται ? Πετρα στον λαιμο και στο Φαληρο ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.Και η elpedison καταργεί τα παλιά fixed  όπως βλέπετε στο συνημενο μου έστειλε ότι έχω διορία 60 μέρες να αλλάξω πρόγραμμα ή να καταγγείλω το συμβόλαιο.Μπορω να προχωρήσω άμεσα σε αίτηση σε άλλο προμηθευτή ή πρέπει πρώτα να καταγγείλω τη σύμβαση,  και υπαρχει περίπτωση να έχω Ρήτρα αποχώρησης? 

20211111_213412.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, moutrosl είπε

ή πρέπει πρώτα να καταγγείλω τη σύμβαση

θα μείνεις χωρίς ρεύμα

1 λεπτό πριν, moutrosl είπε

Καλησπέρα και από μένα.Και η elpedison καταργεί τα παλιά fixed  όπως βλέπετε στο συνημενο

και θα χάσεις τα 50€ δώρο ??? 😂

2 λεπτά πριν, moutrosl είπε

Μπορω να προχωρήσω άμεσα σε αίτηση σε άλλο προμηθευτή

ναι, στο online ή enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

56 λεπτά πριν, k_w_t είπε

1) Στην σελιδα στης ΔΕΔΔΗΕ και στο λογαριασμο της ΕΦΑ ο αριθμος παροχης τελειωνει σε 5. Στην αιτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ τελειωνει σε 4

2) Οταν εχω υπογραψει για αλλο προγραμμα και με βαζουν νταβατζιλικι σε αλλο πιστευω θα φυγω ευκολα...

3) ΥΓ Το καλο στην ολη υποθεση ειναι οτι εχω την συζητηση στο Viber που γραφει οτι εχω ΚΟΤ αλλα μου στελνει την αιτηση για το fix. Οποτε υπαρχει καθαρη παραπλανηση καταναλωτη.

1) Μα πόσο μπουρδέλα! Δε μπορούν καν να διασταυρώσουν αν υπάρχει ενεργή αίτηση;

2) Στο ξαναλέω, αν η Volton διασταυρώσει ότι δεν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ...  μπορεί να σου στείλουν διορθωτικούς λογαριασμούς με Fix Power και να σου χρεώσουν ρήτρα αποδέσμευσης.

3) Τους είπες ότι έχεις ΚΟΤ, σου έστειλαν αίτηση για Fix και σου είπαν ότι συνδιάζεται με ΚΟΤ... και τελικά σου έβαλαν ΚΟΤ με ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς να έχεις ΚΟΤ.

  

39 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μηπως να κατσω στα αυγα μου.

Αλλα αμα ξεφυγω απο το οριο του ΚΟΤ τι γινεται ? Πετρα στον λαιμο και στο Φαληρο ?

 

 

Nα κάτσεις στο Power KOT χωρίς να έχεις αίτηση ΚΟΤ, γνωρίζοντας ότι μπορούν να σου χρεώσουν αναδρομικά την έκπτωση που σου έδωσαν;

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να κάνεις τώρα αίτηση για ΚΟΤ, ώστε να πας σε ρητροπρόγραμμα και να αποκτήσεις το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως και κάνεις ταυτόχρονα αίτηση για το Myhomeonline.

Κι αν μελλοντικά βρουν ότι δεν είχες ενεργό ΚΟΤ για το διάστημα μέχρι τώρα, αναγκαστικά θα σου κάνουν νέα τιμολόγηση με Fix Power Home.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εκανα ενα υπολογισμο τωρα με τον λογαριασμο που εστειλε η EFA.

Μικρη καταναλωση γιατι ειναι μονο για 21 μερες. 5/10 εως 26/10

273kw x 0,0731 = 19,96€ + Ρητρα ΟΤΣ 16,93€ - Εκπτωση ΚΟΤ 12,29€ - Πιστωση ταμειου ενερ.μεταβασης 6,30€ = 18,30€

Εαν ημουν στο EFA Power Fix θα ηταν 273kw x 0,0774 = 21,10€

Μηπως να κατσω στα αυγα μου.

Αλλα αμα ξεφυγω απο το οριο του ΚΟΤ τι γινεται ? Πετρα στον λαιμο και στο Φαληρο ?

 

 

Φύγε άμεσα. Είναι αναξιόπιστοι, αύριο μπορούν να εφαρμόσουν το οτιδήποτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως αυτή είναι η καλύτερη λύση είναι να κάνεις τώρα αίτηση για ΚΟΤ, ώστε να πας σε ρητροπρόγραμμα και να αποκτήσεις το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

σε ρητροπρόγραμμα δεν είναι ήδη ? σε ΚΟΤ δεν μπορείς να φύγεις όποτε θες ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εσύ δεν είχες πει ότι δεν έκανες νέα αίτηση ΚΟΤ όταν πήγες EΦΑ; Άρα είτε έκανες αίτηση, είτε η ΕΦΑ σε έβαλε στο ΚΟΤ χωρίς να έχεις κάνει αίτηση με το νέο αριθμό παροχής; Μα τι μπάχαλο είναι αυτό... καλή τύχη.

 

Και εμένα σε ΚΟΤ με έβαλαν χωρίς να έχω κάνει νέα αίτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

σε ρητροπρόγραμμα δεν είναι ήδη ? σε ΚΟΤ δεν μπορείς να φύγεις όποτε θες ή όχι ?

Τον έβαλαν σε ρητροπρόγραμμα χωρίς να έχει κάνει αίτηση ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής. Αν διορθώσουν το λάθος, τότε βρίσκεται στο Fix Power Home.

Eνώ αν κάνει τώρα αίτηση για ΚΟΤ, είναι 100% σίγουρος πως δε θα χρεωθεί πέναλτυ αποχώρησης.

10 λεπτά πριν, Decano είπε

Και εμένα σε ΚΟΤ με έβαλαν χωρίς να έχω κάνει νέα αίτηση.

Εντάξει τώρα μας αποτελείωσες. Παρακάλα να μη διαπιστώσουν το λάθος στον τελικό λογαριασμό, γιατί αν σε χρεώσουν με Fix Power χωρίς ΚΟΤ θα σου βάλουν ρήτρα αποδέσμευσης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Τον έβαλαν σε ρητροπρόγραμμα χωρίς να έχει κάνει αίτηση ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής.

ναι , το κατάλαβα

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν διορθώσουν το λάθος, τότε βρίσκεται στο Fix Power Home.

Eνώ αν κάνει τώρα αίτηση για ΚΟΤ, είναι 100% σίγουρος πως δε θα χρεωθεί πέναλτυ αποχώρησης.

αυτό ρωτάω , αν είναι κάποιος σε ΚΟΤ έχει δέσμευση ? ή ισχύουν όροι του νέου-ΚΟΤ προγράμματος γενικότερα . Δηλαδή στα ΚΟΤ προγράμματα υπάρχει δέσμευση ή εξαρτάται απο το πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...