Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, moutrosl είπε

Καλησπέρα και από μένα.Και η elpedison καταργεί τα παλιά fixed  όπως βλέπετε στο συνημενο μου έστειλε ότι έχω διορία 60 μέρες να αλλάξω πρόγραμμα ή να καταγγείλω το συμβόλαιο.Μπορω να προχωρήσω άμεσα σε αίτηση σε άλλο προμηθευτή ή πρέπει πρώτα να καταγγείλω τη σύμβαση,  και υπαρχει περίπτωση να έχω Ρήτρα αποχώρησης? 

20211111_213412.jpg

Προσέξτε "αριστουργηματική" τοποθέτηση της σημαντικότατης αυτής ενημέρωσης. Το πιο υποβαθμισμένο Info box. Τέρμα κάτω.

Και κάτι τέτοιων θα έπρεπε να επιληφθεί η ΡΑΕ εκτός των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι , το κατάλαβα

αυτό ρωτάω , αν είναι κάποιος σε ΚΟΤ έχει δέσμευση ? ή ισχύουν όροι του νέου-ΚΟΤ προγράμματος γενικότερα . Δηλαδή στα ΚΟΤ προγράμματα υπάρχει δέσμευση ή εξαρτάται απο το πρόγραμμα?

Δεν υπάρχει δέσμευση στο Power KOT / Volton KOT, αλλά φαντάζομαι ότι παλιά αν έφευγε ο πελάτης θα χρεώνανε τη ρήτρα απ'το πρόγραμμα που είχε υπογράψει. Ίσως το ίδιο κάνουν και τώρα, αλλά με το ΦΕΚ της ΡΑΕ είναι καλλυμένοι αν έχουν ενεργό ΚΟΤ σε ρητροπρόγραμμα. Θα τα πάρουν πίσω έστω με καταγγελία. Φυσικά ο σωστός τρόπος είναι να έχουν γραπτώς εκ των προτέρων ότι μπορούν να φύγουν αζημίως... αλλά θα βγάλουν άκρη έτσι όπως τα έχουν κάνει; Δε ξέρω τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μολις την αίτηση για online. πραγματικά μου αρεσε στην nrg, αλλα τι να κάνουμε, μας τα χάλασε, τουλάχιστον μας τα χάλασε δίκαια, χωρίς αναδρομικές αυξησεις σε παγια  κτλ. αν αλλάξουν ξανα τα πράγματα θα την προτιμήσω πάντως. Ελπιζω να μην με ζορίσουν πολύ με την ρήτρα αποχώρησηςς και να μην την βάλουν (όπως προβλέπεται αλώστε). Την αίτηση του κοτ πρέπει να την ξανα κάνω, αν ναι πια χρονική στιγμή είναι ορθο? (ξερω υπαρχει αλλο θεμα ) 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αφήνω εδώ προς πληροφόρηση όλων. 

Πως μερικές εταιρίες παροχής ρεύματος σε ''κλέβουν''🕵️

Επεξ/σία από Hardware Busters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

1) Μα πόσο μπουρδέλα! Δε μπορούν καν να διασταυρώσουν αν υπάρχει ενεργή αίτηση;

2) Στο ξαναλέω, αν η Volton διασταυρώσει ότι δεν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ...  μπορεί να σου στείλουν διορθωτικούς λογαριασμούς με Fix Power και να σου χρεώσουν ρήτρα αποδέσμευσης.

3) Τους είπες ότι έχεις ΚΟΤ, σου έστειλαν αίτηση για Fix και σου είπαν ότι συνδιάζεται με ΚΟΤ... και τελικά σου έβαλαν ΚΟΤ με ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς να έχεις ΚΟΤ.

  

Nα κάτσεις στο Power KOT χωρίς να έχεις αίτηση ΚΟΤ, γνωρίζοντας ότι μπορούν να σου χρεώσουν αναδρομικά την έκπτωση που σου έδωσαν;

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να κάνεις τώρα αίτηση για ΚΟΤ, ώστε να πας σε ρητροπρόγραμμα και να αποκτήσεις το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως και κάνεις ταυτόχρονα αίτηση για το Myhomeonline.

Κι αν μελλοντικά βρουν ότι δεν είχες ενεργό ΚΟΤ για το διάστημα μέχρι τώρα, αναγκαστικά θα σου κάνουν νέα τιμολόγηση με Fix Power Home.

 

 

Στο ΗΔΙΚΑ υπαρχει εγγεκριμενη αιτηση ΚΟΤ με ημερομηνια 17/9/2021 αρα ειμαι δικαιουχος ΚΟΤ για το Ελληνικο κρατος.

Η αιτηση στην EFA εγινε 22/9/2021 μπορει να μονομερος να με βγαλει εκτος ΚΟΤ ?

Και εαν μπορει γιατι δεν το εκανε και να με βαλει κανονικα στο FIX?

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι "Τι τους νοιαζει αυτους το ΚΟΤ" απο το κρατος δεν τα εισπρατουν αυτα τα λεφτα ?

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Hardware Busters είπε

Το αφήνω εδώ προς πληροφόρηση όλων. 

Πως μερικές εταιρίες παροχής ρεύματος σε ''κλέβουν''🕵️

καλό είναι να παρακολουθήσετε το θέμα και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και για τη ρήτρα αποχώρησης που χρεωθήκατε και τα βήματα καταγγελίας

επίσης (νομίζω είστε ο ίδιος που ανέβασε το βίντεο) , εξαρτάται απο το πρόγραμμα και όχι απο τον πάροχο η χρέωση ρήτρας πχ και στο Γ1 εφαρμόστηκε ,καλό είναι να το τονίσετε μη γυρίζει κάποιος στο Γ1 και πληρώσει 0,26 τη κιλοβατώρα

Φυσικά πλέον απο σταθερά (edit που να συμφέρουν) μείνανε μόνο της ΔΕΗ , κατεβάστε το excel της υπογραφής μου και διαβάστε και την προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση , δυστυχώς δεν ήταν κάτι εντελώς άγνωστο η ρήτρα)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

1) καλό είναι να παρακολουθήσετε το θέμα και για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και για τη ρήτρα αποχώρησης που χρεωθήκατε και τα βήματα καταγγελίας

2) επίσης (νομίζω είστε ο ίδιος που ανέβασε το βίντεο) , εξαρτάται απο το πρόγραμμα και όχι απο τον πάροχο η χρέωση ρήτρας πχ και στο Γ1 εφαρμόστηκε ,καλό είναι να το τονίσετε μη γυρίζει κάποιος στο Γ1 και πληρώσει 0,26 τη κιλοβατώρα

Φυσικά πλέον απο σταθερά μείνανε μόνο της ΔΕΗ , κατεβάστε το excel της υπογραφής μου και διαβάστε και την προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση , δυστυχώς δεν ήταν κάτι εντελώς άγνωστο η ρήτρα)

@Hardware Busters 1) Δες τα βήματα καταγγελίας του κοράκιου γιατί α) είναι υποχρέωση του παρόχου να ενημερώνει για τη ρήτρα αναπροσαρμογής στην προσυμβατική ενημέρωση και β) σύμφωνα με ΦΕΚ της ΡΑΕ δεν προβλέπεται πλέον ρήτρα αποχώρησης για κυμαινόμενα προγράμματα. Στις αμφισβητήσεις και τις καταγγελίες πρέπει να το παίξεις χαζός ότι δήθεν δεν ήξερες τίποτα.

2) Επίσης στη μέση του βίντεο μίλησες γενικά για σταθερά προγράμματα, κι ότι σκέφτηκες να πας Volton σταθερό. Θα τη πατήσουν αρκετοί που απλά δε βλέπουν την επιστροφή στη ΔΕΗ με καλό μάτι. Το ΔΕΗ Online (το οποίο συνδιάζεται κει με ΚΟΤ) και το Enter, δεν είναι απλά οι φτηνότερες λύσεις, είναι ουσιαστικά οι μοναδικές λύσεις.

Έπρεπε να πείτε πόσο έχουν εκτοξευτεί τα σταθερά τιμολόγια στους εναλλακτικούς. Πχ το σταθερό της Volton είναι 0.12 + 12 πάγιο. Ή ακόμα χειρότερα....

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/only-home-plus/

https://www.zenith.gr/power-home-free/

Θέλει τεράστια προσοχή γιατί αρκετός κόσμος μέσα στον πανικό του να αποφύγει τη ρήτρα προσαρμογής, υπογράφει σταθερά σε εξωφρενικές τιμές και θα πληρώνει παραπάνω κι απ'τα κυμαινόμενα όταν πέσει η χονδρική.

Επίσης πολλοί την πατάνε με το Watt & Volt Zero (που το διαφημίζουν χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής). Χρέωση 0.02€/kwh συν χονδρική σε τιμή κόστους (δηλαδή χρέωση χονδρικής στο 100% + προμήθεια παρόχου).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Hardware Busters είπε

Το αφήνω εδώ προς πληροφόρηση όλων. 

Πως μερικές εταιρίες παροχής ρεύματος σε ''κλέβουν''🕵️

Ασ' το ψηλέ. "Το κόλπο είναι στο πάγιο".😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios και οποιος αλλος γνωριζει.

Ηρθε ενας απο Ηρων που ειχα και παλια και μου ειπε οτι δινουν και σε Γ1 και σε Γ21 με 0.11 αλλα με κλιμακωτο παγιο που αρχιζει απο 10ευρω/μηνα.

Εχω δυο παροχες, η μια ειναι Γ21, για να την αλλαξω σε Γ1 θελει πολυ φασαρια/χρονο/χρημα και σκεφτομαι να βαλω Ηρων που εχει καλη τιμη στο Γ21.

Καταναλωνω περιπου 500kwh/μηνα αν κρινω απο 1 εκκαθαριστικο και 4 εναντι.

Αυτη τη στιγμη πληρωνω volton πανω απο 0.18 +5 ευρω παγιο

Ερωτηση:

1) Μου ειπε οτι δεν υπαρχει ρητρα σε αυτα τα προγραμματα αλλα δεν βλεπω κατι τετοιο στο site τους. Ισχυει?

2) Για Γ21 παιζει κατι καλυτερο απο τον Ηρωνα?

3) Στην Γ1 παροχη που εχω και καταναλωνει 1000+ kwh το μηνα, εχω κανει αιτηση στην ΔΕΗ home enter απο τις 4/11 ηλεκτρονικα χωρις να μου εχουν απαντησει ακομα. Παιζει ακομα το προγραμμα αυτο ή εληξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Καταναλωνω περιπου 500kwh/μηνα αν κρινω απο 1 εκκαθαριστικο και 4 εναντι.

ανα μήνα σίγουρα ?

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

1) Μου ειπε οτι δεν υπαρχει ρητρα σε αυτα τα προγραμματα αλλα δεν βλεπω κατι τετοιο στο site τους. Ισχυει?

το excel της υπογραφής μου το κατέβασες ?

https://www.heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/only-business-plus/

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

2) Για Γ21 παιζει κατι καλυτερο απο τον Ηρωνα?

μέχρι 500kw/μήνα

https://www.nrg.gr/el/nrgfixed4business1

και τα 2 έχουν κλιμακωτά πάγια , αν υπερβαίνεις εκτοξεύονται , τουλάχιστον της NRG είναι 12μηνο, αλλά κάποιος ανέφερε για αύξηση των τιμών αύριο

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Παιζει ακομα το προγραμμα αυτο ή εληξε?

και να έληξε απο τη στιγμή που έκανες αίτηση 4/11, ισχύει

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Εχω δυο παροχες, η μια ειναι Γ21, για να την αλλαξω σε Γ1 θελει πολυ φασαρια/χρονο/χρημα

χρήμα πάσο , αλλά αν το έκανες οικιακό νυχτερινό με 6000kw/έτος θα εξοικονομούσες κάποιο ποσό ανα έτος , δηλαδή αν σε παίρνει σκέψου περίπου >400€ έτος (με τωρινά δεδομένα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Apostol. είπε

@korakios και οποιος αλλος γνωριζει.

Ηρθε ενας απο Ηρων που ειχα και παλια και μου ειπε οτι δινουν και σε Γ1 και σε Γ21 με 0.11 αλλα με κλιμακωτο παγιο που αρχιζει απο 10ευρω/μηνα.

 

Eννοεί το Only Business Plus... και το OnlyHome Plus. Eίναι όντως χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... το γράφει στο άρθρο 4 στους ειδικούς όρους. Είναι ακριβά όμως (το κόλπο είναι στο πάγιο). Κι έχουν και 2 χρόνια δέσμευση με ρήτρα αποχώρησης.

Spoiler

1001047009_.png.79d22838fed3f1b0bc666e628fa29c75.png

Δυστυχώς δεν πρόλαβες τα παλιά σταθερά Only Home και Only Βusiness που ίσχυαν μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Spoiler

1.jpg.32f1a0f3620b7ffc0f8711a3dd6cb720.jpg

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος επιγραμματικά τι έγινε;
Αν κατάλαβα καλά, όλοι οι πάροχοι εκτός ΔΕΗ σταματήσαν να έχουν σταθερή χρέωση κιλοβατώρας, οπότε όλοι το γυρνάνε σε ΔΕΗ; 
Δεν παρατήρησα κάτι στο λογαριασμό του σπιτιού μου, αλλά οι γονείς μου μου λέγαν ότι τους έρχονται 200άρια το τελευταίο δίμηνο (watt+volt και οι 2 έχουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε ο πρώτος έναντι βολτέρα και έχει οτς. θυμίζω ότι πρόλαβα τελευταία μέρα το fix με 0.99

Edit γιατί πάνω στη φούρια μου μπορεί να το δα λάθος

Έχει χρεώση 1079 χ 0,11 και εκπτωση κοτ 385 χ 0,075

και ρυθμιζομενες χρεωσεις 90 ευρω (υπηρεσιες κοινης ωφελειας 51 ευρω)

Επεξ/σία από GnsP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...