Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gponiris είπε

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/page/99/#comments

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

την επιδότηση ή θα τη χρυσοπληρώσεις μέσω φόρων ή θα τη δεις στις ρυθμιζόμενες αργότερα (ΕΤΜΕΑΡ+ΤΕΜ)

καλά, φόρους πληρώνουμε και μόνο που αναπνέουμε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

καλά, φόρους πληρώνουμε και μόνο που αναπνέουμε! 

Το θεμα ειναι οτι πληρωνουμε παρα πολλα χρονια τωρα ολα τα σπασμενα σ'αυτον τον καρκινο που λεγεται ΔΕΗ.Και το κακο ειναι οτι συνεχιζεται.

Ας μην πιασουμε ομως αυτην την κουβεντα γιατι εκτος του οτι θα χαλασουμε το θεμα θα νευριασω και δεν θα κοιμηθω παλι.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gponiris είπε

αποτι ειδα οι αιτησεις για το κοτβ στη δεη ληγουν στις 15 του μηνα.

Σκεφτομαι να φυγω απο nrg αμεσα μηπως προλαβω την αιτηση,αλλα εχω και αλλο ενα διλημμα περαν του χρονου.

Μπορω να βαλω αλλο μελος της οικογενειας(δικαιουται το κοτβ) ή θα πρεπει να πληρωσω για την αλλαγη ονοματος?

 

Οι αιτήσεις ΔΕΝ λήγουν !!!!

Κάνεις ανά πάσα στιγμή.

Τι εννοείς να πληρώσεις για την αλλαγή ονόματος ? Την εγγύηση ?

Πληρώνεις την νέα αλλά αφαιρείται η παλιά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

 

την επιδότηση ή θα τη χρυσοπληρώσεις μέσω φόρων ή θα τη δεις στις ρυθμιζόμενες αργότερα (ΕΤΜΕΑΡ+ΤΕΜ)

Θα τη πληρώσουν τουλάχιστον μόνοι αυτοί που τη πήραν; Ή θα πληρώσουμε κι εμείς οι μαλάκες;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakios γνώμη μου είναι επειδή υπάρχει πίεση χρόνου όσον αφορά την επιστροφή στη ΔΕΗ, κι επειδή το αρχικό 10ήμερα πάει πάντα χαμένο, να γίνονται τα παρακάτω βήματα σου...

απ'ευθείας στο MyRAE.

- Σε ένα PDF ενωμένο κάτω από 3.5MB (αν γίνεται εκτύπωση σε grey scale μικραίνει το μέγεθος) να υπάρχει το έντυπο αμφισβήτησης, λογαριασμός υπό αμφισβήτηση, αντίγραφο σύμβασης, ταυτότητα (κλειστό το adblock για να ανέβει το PDF).

- Στο κείμενο του αιτήματος, αντιγραφή το κείμενο απ'το έντυπο αμφισβήτησης.

- Δε πατάμε το πράσινο κουμπί αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα, είτε απ'τον πάροχο είτε απ'τη ΡΑΕ. Για πρόσθεση σχολίων / αποδεικτικών, μπορούμε απ'το κόκκινο κουμπί, αφού πρώτα δώσει ο πάροχος αρχική απάντηση)

Εγώ τα έκανα όλα αυτά αποτέλεσμα δεν βλέπω. Απλά απαντάει ο πάροχος και το αίτημα εμφανίζεται ολοκληρωμένο. Αμφιβάλλω αν διαβάζει τις απαντήσεις η ΡΑΕ...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Decano είπε

Εγώ τα έκανα όλα αυτά αποτέλεσμα δεν βλέπω. Απλά απαντάει ο πάροχος και το αίτημα εμφανίζεται ολοκληρωμένο. Αμφιβάλλω αν διαβάζει τις απαντήσεις η ΡΑΕ...

Τα έχω ξαναπεί αυτά. Το αίτημα δεν ολοκληρώνεται αν το βημα3 δεν είναι τικαρισμενο. Το αίτημα δεν ολοκληρώνεται αν δε πατήσεις το πράσινο. Αν δε σου αρέσει η απάντηση πατάς το κόκκινο, απαντάς και ζητάς να παρέμβει η ραε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ηρθε κι εμενα η ειδοποιηση απο την NRG σημερα που εκδοθηκε ο λογαριασμος για την καταργηση του fixed απο 01/01/2022.

Οποτε ξεκιναω να βαζω μπροστα απο αυριο την διαδικασια για το online.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Mου ηρθε κι εμενα η ειδοποιηση απο την NRG σημερα που εκδοθηκε ο λογαριασμος για την καταργηση του fixed απο 01/01/2022.

Οποτε ξεκιναω να βαζω μπροστα απο αυριο την διαδικασια για το online.

Και μένα μου ήρθε....

Θα κρατήσω τον λογαριασμο για ενθύμιο😭😭😭😭ξέρουμε πόσες μέρες γίνεται η μετάβαση μετά την αίτηση στην ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

ξέρουμε πόσες μέρες γίνεται η μετάβαση μετά την αίτηση στην ΔΕΗ?

μια βδομάδα με ένα μήνα , ανάλογα τα κέφια

συνέχεια εκεί αφού διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες

 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θα τη πληρώσουν τουλάχιστον μόνοι αυτοί που τη πήραν; Ή θα πληρώσουμε κι εμείς οι μαλάκες;

το 2ο φυσικά , αφού δε μας αφήνει η Ε.Ε να κάνουμε τον αγωγό αερίου, ούτε οι δικοί μας έχουν θέληση  (ακόμα και να τον κάνουμε βάζουν ρήτρα έκλυσης θερμότητας απο κάυση μεθανίου, problem solved) και θα πάμε στο οικολογικό υδρογόνο που σε συνδυασμό με ΑΠΕ που "θα" γίνουν , χρειάζονται λεφτά για την ενεργειακή μετάβαση , το ΕΤΜΕΑΡ φάνηκε οτι δεν επαρκεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, σαν αυξημενες δεν ειναι οι χρεωσεις του δικτυου διανομης Η/Ε ? Ο λογαριασμος ειναι μετα απο καταχωρησης ενδειξης δικης μου, αλλα και στον εκκαθαριστικο του Σεπτεμβρη ηταν αντιστοιχα στα 18 ευρω. Σωστα είναι και ανησυχώ τζαμπα? Δεν εχω και καμια τρελη καταναλωση.

 

Spoiler

image.png.00f9a5b57864958a3d3a190e07a561d5.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Σωστα είναι και ανησυχώ τζαμπα? Δεν εχω και καμια τρελη καταναλωση.

σωστό είναι , γιαυτό λέμε για νυχτερινό , κατέβασε το excel της υπογραφής μου και δες ετήσιο κέρδος απο τις ρυθμιζόμενες (είναι με 20% χρήσης , μπορείς να το αλλάξεις μιας και πολλοί το πάνε 30% άνετα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστό είναι , γιαυτό λέμε για νυχτερινό , κατέβασε το excel της υπογραφής μου και δες ετήσιο κέρδος απο τις ρυθμιζόμενες (είναι με 20% χρήσης , μπορείς να το αλλάξεις μιας και πολλοί το πάνε 30% άνετα)

απλα θελει να το πουλησω στον ιδιοκτητη να βαλουμε νυχτερινο, γιατι ειμαι στο ενοικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  είμαστε oftopic

15 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

απλα θελει να το πουλησω στον ιδιοκτητη να βαλουμε νυχτερινο, γιατι ειμαι στο ενοικιο

να "πείσω τον" μάλλον εννοείς (δε βγάζει νόημα)

κοίτα δεν είναι υποχρεωμένος να σου βάλει , δεν είχε νυχτερινό όταν το νοίκιασες ,αλλά φυσικά μπορείς να το πληρώσεις εσύ

το θέμα είναι αν χρειαστεί νέα ΥΔΕ (που είναι υποχρεωμένος) θα στραβώσει σίγουρα !

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...