Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο επεισόδιο όλα τα λεφτά. Έχουμε ακούσει τίποτα για την επόμενη σαιζόν; 

Επεξ/σία από MSC3169
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, MSC3169 είπε

Το τελευταίο επεισόδιο όλα τα λεφτά. Έχουμε ακούσει τίποτα για την επόμενη σαιζόν; 

https://www.iefimerida.gr/zoi/la-casa-de-papel-neos-kyklos-4os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια σεζόν. Δεν προσέφερε κάτι διαφορετικό, όπως η πρώτη. Ίσα ίσα νομίζω πως χάλασε κάποια πράγματα με την επανάληψη τους.


Θα έπρεπε να ψάξουν καλύτερα την δυναμική των εκρήξεων.

Κακώς που δεν ολοκληρώθηκε και πρέπει να περιμένουμε.

Και πλέον μιλάμε για δολοφόνους.

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά όταν από

Spoiler

wallpaper με κώλο Τόκιο και background ένα βαρετό κτήριο, παίρνεις κώλο Τόκιο με φόντο παραδεισένιο νησί, για μένα είναι ήδη η καλύτερη σεζόν έβερ. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H σειρά θα χτύπαγε ταβάνι αν είχαν προβλέψει  ένα threesome του Προφέσορα με την Τόκυο και την μπατσίνα...

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια οσοι ειδατε ολο τη 3 σαιζον δινει ενα τελος στη ιστορια η μενουμε στη μεση και πρεπει να περιμενουμε τη 4 για να δουμε τι θα γινει;;Αν μενει στη μεση η ιστορια να μη το δω τωρα αλλα του χρονου μαζοι με το 4 κυκλο.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τρίτος κύκλος ήταν πολύ καλός, αν και είχα τις επιφυλάξεις μου αρχικά. Τον προτείνω πολύ.

Εντυπώσεις και ανάλυση του τρίτου κύκλου. Μην ανοίξετε το spoiler αν δεν έχετε δει όλα τα επεισόδια του τρίτου κύκλου, καθώς και των προηγούμενων.

Spoiler

Η εισαγωγή του τι έγινε μετά την ληστεία έγινε με εξαιρετικό τρόπο, ακόμα και ο Arturito δεν μου φάνηκε τόσο αχώνευτος και δεν με πείραξε που ξεκίνησαν με αυτόν.

Το όλο feeling με τα καινούργια background, νησί κτλ. ήταν πιο grande από τον πρώτο (και δεύτερο στο netflix) κύκλο. Μου άρεσε σαν αλλαγή, αν και ίσως έκανα ένα κλικ πιο σκοτεινή την φωτογραφία, αλλά και έτσι δεν με πειράζει.

Ο Berlin μπαίνει στην ιστορία με ωραίο τρόπο, ευτυχώς δεν το μαμήσανε το θέμα.

Ο Helsinki που ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας στους δύο πρώτους κύκλους παραμένει εξαιρετικός, κι ενώ στα πρώτα επεισόδια δεν φαινόταν τόσο, από την μέση και μετά που τον χρησιμοποίησαν πιο πολύ γούσταρα απίστευτα. Και το όλο θέμα που η Nairobi είναι ερωτευμένη μαζί του και του το εξομολογήθηκε με αυτόν τον τρόπο με έκανε να καραγουστάρω. Από τις καλύτερες σκηνές τις σειράς. Και φυσικά αυτό που έγινε στο τέλος στην Nairobi και το πως αντέδρασε ο Helsinki ήταν απίστευτο.

Profesor και Raquel (Lisboa τώρα) το αγαπημένο μου ζευγάρι της σειράς, μου άρεσαν πολύ ήδη από τους πρώτους κύκλους. Πολύ καλή η ωριμότητα που έβγαλαν, π.χ. ο τρόπος με τον οποίο προετοιμάστηκαν ψυχολογικά πριν αρχίσει η ληστεία.

Άλλο θετικό που βρήκα ήταν ότι τα ζευγάρια είχαν διαφωνίες και τσακωνόντουσαν, στους πρώτους κύκλους τα πράγματα ήταν πολύ πιο ειδυλλιακά.

Από τους νέους ληστές δεν μου άρεσε κανένας, ο τύπος με αυτό το ζώο τελείως αδιάφορος και η δουλειά του δεν είχε και τόση βαρύτητα για να είναι στα μαθήματα μαζί με τους άλλους, όπως δεν ήταν και οι Σέρβοι στον δεύτερο κύκλο. Ο άλλος με τα πολλά παιδιά μακάκας και αδιάφορος και αυτός. Ο Palermo (θα επανέλθω σε αυτόν στο τέλος) μακάκας. Τους θέλω όλους αυτούς έξω. Η νέα αστυνομικός ξεπερνά και τον Arturito σε αντιπάθεια, αλλά είναι σε στυλ που την θέλω στην σειρά.

Ένα σημαντικό αρνητικό που βρήκα ήταν ότι οι σεναριογράφοι δεν το έχουν με πιο βαθιά θέματα. Ο τρόπος με τον οποίο ασχολήθηκαν για την παρενόχληση και τα σεξιστικά σχόλια έγινε με ύφος "Μπουά χα χα, είμαι ο κακός". Ας πούμε το θέμα της συζυγικής κακοποίησης το είχαν χειριστεί πολύ καλύτερα στους πρώτους κύκλους.

Η αλήθεια είναι ότι ξαναχρησιμοποίησαν αρκετά concept από τους προηγούμενους κύκλους, αλλά επανάληψη ένιωσα σε ελάχιστα σημεία, στα περισσότερα πράγματα δεν με χάλασε κάτι.

Θα μπορούσε να ήταν κάποια επεισόδια παραπάνω ο κύκλος για να ασχοληθούν παραπάνω με κάποια θέματα, π.χ. ο Profesor και η Lisboa δεν επίλυσαν το θέμα των διαφωνιών τους ή έστω όχι όλων των διαφωνιών τους.

Θέλω τώρα να πω κάτι για τον Palermo και θα ήθελα και την γνώμη σας γιατί βλέπω ότι δεν συζητάνε κάτι τέτοιο. Από την αρχή που εμφανίστηκε μου έβγαλε κάτι πολύ ύποπτο. Όταν εμφανίστηκε μπροστά του ο Profesor, τον κατηγόρησε για τον θάνατο του Berlin και ξέρουμε ότι τον αγαπούσε για 10 χρόνια, αλλά δεν του το είπε και τώρα δεν μπορούσε να  του το πει. Υποψιάζομαι πως θέλει να εκδικηθεί τον Profesor αρπάζοντας το χρυσάφι και βάζοντάς τον φυλακή. Ξέρουμε πως είναι ικανός, καθώς λέει ότι δεν είναι σαν τους ληστές του Profesor, συνεργαζόταν στενά με τον Berlin για το σχέδιο της ληστείας, όπως και ότι είναι αρχηγός μέσα στο κτίριο. Είναι και σαν χαρακτήρας πολύ σκληρός και βίαιος. Επίσης, με όλα όσα είδαμε ως προς το θέμα του έρωτα σε αυτόν τον κύκλο, πιστεύω θα μπορούσαμε να δούμε τον Palermo να ζητά εκδίκηση λόγω έρωτα.

 

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Καλημερα παιδια οσοι ειδατε ολο τη 3 σαιζον δινει ενα τελος στη ιστορια η μενουμε στη μεση και πρεπει να περιμενουμε τη 4 για να δουμε τι θα γινει;;Αν μενει στη μεση η ιστορια να μη το δω τωρα αλλα του χρονου μαζοι με το 4 κυκλο.

Περίμενε τον 4ο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειδα το 1ο επισοδιο και αμα εξαιρεσουμε την κωλαρα της Tokyo το επισοδιο δεν βλεποταν.Ειμαι στα μισα του 2ου επισοδιου και εχω βαρεθει την ζωη μου.Διαλογοι τραγικοι αλλα και χαρακτηρες τραγικοι.Φτιαχνει καθολου μετα ή να την παρατησω?

Να πω οτι οι 2 πρωτες σεζον βλεποταν για μενα αλλα τις θεωρω τερμα υπερεκτιμημενες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σεζόν. Πιο "ώριμη" αν θα μπορούσα να την πω έτσι από τις άλλες 2.

Πιο έξυπνη και από τις 2 μεριές, και θίγονται διάφορα θέματα

Όχι κάτι τρομερό αλλά αρκετά καλή.

Το μόνο μου πρόβλημα ακόμα είναι η Ναϊρόμπι, την συχαινομαι τόσο πολύ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές οι εντυπώσεις και για τη τρίτη σεζόν και περιμένουμε με λαχτάρα και τη 4η.

Απίθανος ο χαρακτήρας του Παλέρμο,

Spoiler

βρήκαν έναν εξαιρετικό τρόπο να δούμε και πάλι στις οθόνες μας τον Βερολίνο χωρίς να κάνουν υπερβολές.

Γενικά είναι μια ακόμα σειρά μυθοπλασίας που ο ρεαλισμός απέχει. Αυτό ειναι κάτι βασικό να το αντιληφθεί κανεις πριν δει τη σειρά γιατι σε κάθε άλλη περίπτωση η όποια κριτική θα ειναι άδικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...