Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, giorgos_rom είπε

Την τελείωσα και εγώ την 3η season πολύ καλή  για μένα 9/10 ( στην πρώτη season βάζω 10/10)

Ένα στοιχείο είναι αυτό

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σχόλιο 2019-07-24 031455.jpg

Άλλα με καρέ μαλλιά ήταν πολύ καλύτερη!

edfaaf9f-9bde-426a-8d67-3284e9e496ae.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχτές είδα μονορούφι τα πρώτα 5 και σήμερα τα επόμενα 3.

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη αλλά η 3η σεζόν είναι ΠΟΛΥ καλύτερη της 2ης. Σε κάποια σημεία, ειδικά προς την μέση και το τέλος φτάνει την 1η.

Η 3η σεζόν αρχίζει με ψιλοάσχημο και βαρετό τρόπο αλλά ανεβάζει σταδιακά ρυθμό μέχρι να φτάσει στο αποκορύφωμα τα δύο τελευταία επεισόδια.

Υπήρχαν ωστόσο αρκετά σημεία για συζήτηση και αυστηρή κριτική.

Spoiler

Σοβαρά τώρα; Ξεκινήσανε με τον σιχαμένο, άρτι αφιχθέντα "ήρωα" της πρώτης ληστείας  και best seller ομιλητή και συγγραφέα Αρτουρίτο με αποτέλεσμα το πρώτο επεισόδιο να ξεκινάει μουδιασμένα λόγω της γλίτσας που ξεχειλίζει.

Ο νέος επιθεωρητής καθώς και η σκύλα "γκαστρωμένη" ανακρίτρια που μετά αναλαμβάνει τα ηνία, πραγματικά είναι ο ένας καλύτερος ψυχάκιας από τον άλλον. Εξαιρετικοί. Η τύπισα έιναι σάικο όσο δεν πάει και το υποστηρίζει και φατσικά και υποκριτικά.

Τα νέα μέλη δεν λένε και πολλά εκτός ίσως από τον νταβραντισμένο μεταλλωρύχο αν και κάπως βαρετές οι κουβέντες του. Νέα προσωπικότητα  άλλη που έχει ενδιαφέρον είναι ο ποδηλάτης. Σαν φυσιογνωμίες και συμμετοχή, όλοι οι υπόλοιποι αδιάφοροι.

Αυτό που με αναγούλιασε ήταν η είσοδος του Αρτουρίτο στο κτήριο και μάλιστα το μη αλυσοδέσιμο και φίμωμα του όπως θα έκανε κάθε λογικός άνθρωπος γνωρίζοντας τον διαβρωτικό χαρακτήρα του και το πόσο ύπουλος είναι. Έπεσε πολύ γλίτσα και σιχασιά όπως ήταν αναμενόμενο. Κι αναμένεται να τα κάνει ταναπού με την πρώτη ευκαιρία όπως συνήθως.

Το άλλο που με εκνεύρισε είναι ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ανόητος τρόπος με τον οποία πήγανε και πήρανε τον δούρειο αρκούδο και ο χειρισμός της όλης υπόθεσης. Θα μπορούσε να είχε ωρολογιακό μηχανισμό εξαπόλυσης ναρκωτικού αερίου ή οτιδήποτε άλλο που θα τους έκανε να τα χάσουν. Εκτός φυσικά από οπτιαακουστικό υλικό που θα μπορούσε να στείλει με κρυφές κάμερες, κοριούς στην αστυνομία μέχρι να τον ανοίξουν.

Κατά τα άλλα τα ψυχολογικά της Τόκυο αν και δεν συνηθίζονται εύκολα, είναι το αλατοπίππερο του Casa de Papel για μία περσόνα που έχει μάθει να τα κάνει όλα κώλο, (μα τι κώλο!)

Μιας που μιλήσαμε για κώλους, πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη ο Παλέρμο και πολυδιάστατος ο χαρακτήρας του αν και κπαπως εύθραυστος, απρόβλεπτος και ευέξαπτος που θυμίζει την gay καρικατούρα του Berlin με λίγο εσάνς από τον ψυχάκια/βρωμόστομο/ερριστικό/κυνικότατο Ramsay Bolton στον οποίο μοιάζει και φυσιογνωμικά...

Κατά την γνώμη μου τα ειδείλια Palermo με τον Helsinki ήταν εντελλώς ότι νά ναι. Δεν θυμάμαι υπόνοιες στα 1,2 για τέτοιες προτιμήσεις ενώ τώρα έγινε κάτι σαν βασική πτυχή του χαρακτήρα του άκακου γίγαντα. Επίσης τα δακρύβρεχτα λογοπαίγνια και τσιτάτα με την Nairobi ήταν αχρείαστα αν όχι βλακώδη. Επίσης εντελώς αποτυχημένες προσπάθειες να πιάσουν κάπως άτσαλλα ένα τέτοιο πιασάρικο θέμα: Φεμινισμός vs Πατριαρχία vs Female Gay rights vs Male gay rights vs True love όλα σε μία λεκτική αψιμαχία! Μα για ποιον φούστη λόγο!!! (pun intended). Παρομοίως το είχαν κάνει με το περιβόητο boom, boom ciao ανακατέυοντας και αναλώνοντας πολύτιμο χρόνο σε προηγούμενο επεισόδιο (το 4ο)...

 

Εντέλλει το cliffhanger προς το  τέλος επικό. Όπως επικό fail ότι όλη η αλλαγή προς το τέλος στηρίχτηκε σε αλυσιδωτή αντίδραση που προκάλεσε το ότι κάποιος ήταν αγύμναστος/η και άγαρμπος/η στην αναρίχχιση...

Εν κατακλείδι η ώρα πέρασε πολύ ευχάριστα αν και λόγω ορισμένων μελανών σημείων κι εμμονών των παραγωγών, έπεσε το επίπεδο σε σχέση με την πρώτη σεζόν, αν και δεν είχε τις αμερικανιές κλισεδιές της 2ης. Ανυπομονώ για την 4η.

Επεξ/σία από EmpYristis
Αρτουρίτο, σιχαμομπουρίτο!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, totalius είπε

1ο επ. του 3ου κυκλου κλασικα με ωραιο ρυθμο κ ανεβασμενη παραγωγη .κλασικα ομως επισης με υπερβολικες ερμηνειες , αποφασεις που παιρνονται γιατι ετσι πρεπει κ βολευει κ μια τεραστια ανοησία απο το προφεσορ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλα ρε προφεσορ ολα τα σκεφτηκες μετα τη ληστεια του αιωνα. Φακελους με τις κινησεις τους , ζευγαρια σκορπιμενα στις ακρες του πλανητη , τροπους διαφυγης, τα παντα. Οτι θα επρεπε να τους αλλαξεις ονοματα μετα τη ληστεια του αιωνα , τη στιγμη που ολη η αστυνομια του κοσμου ψαχνει ληστες με συγκεκριμενα ονοματα πολεων , δε το σκεφτηκες ;;;; Περνει ο αλλος τηλ απο δορυφορικο κ λεει Τοκυο μιλησε μου ;Ακομα κ στο πιο απομερο μερος του κοσμου μια τηλεοραση ενα ιντερνετ  να υπαρχει εχουν μαθει ολοι οτι διαφευγουν καποιοι Τοκυο , Ριο , Ντενβερ, κλπ. Κ τους αφηνεις ετσι ;;;; Εμεις θα στα λεμε δλδ;

Φαντάσου εγκεφαλικά κι αμηχανία στους μεσους τηλεθεατές, μετά από τοση αναμονή κι εξασθενιση μνημης να χρειάζεται να πονοκεφαλιασουν εκ νεου μεχρι να αποστηθισουν τις αντιστοιχίες των πόλεων με τους χαρακτήρες. Θα τελείωναν τα 8 επεισοδια και θα έπρεπε να κρατανε μανιουαλ για να καταλάβουν τι παιζει! 😂

Ήδη κάποιοι θα ζοριστουν με Παλέρμο, Λισαβόνα, Μποκοτα, Σινσινατι κι ενω δεν έβαλα ουτε τις μισες νεες ...πολεις.

 

Επεξ/σία από EmpYristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο επ. με γονάτισε . Ειδικά η όλη φάση

ρομπεν των δασών με μουσική υπόκρουση you ‘ ll never walk alone  με αηδίασε περισσότερο από οποιοδήποτε αμερικσνια έχω δει ποτε 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάπου στο 4 ή 5 επεισόδιο. 

Απο πρωτοτυπία μηδέν, άλλη μια σεζόν που ακολουθεί τα ίδια βήματα με την πρώτη. Η σειρά ζει μόνο και μόνο λόγω του hype απο την προηγούμενη σεζόν

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τα 2 τελευταία επεισόδια δικαιολόγησαν λίγο το ντόρο που είχε κάνει ως σειρά.

Και αυτά, για να μας βάλει στην αναμονή για τον επόμενο κύκλο.

Τελικά καλά έλεγα, ότι θα έπρεπε να σταματήσουν στο 2 κύκλο. Θα ήταν στη μνήμη μας ως κάτι ωραίο και πρωτότυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω κ εγω με τη σειρά μου οτι όντως δν υπηρχε καλύτερη στιγμη απ το τελος της 2ης σεζόν για να τελειώσει.. Anyway,καλη ηταν κ η 3η σεζον αλλα σε καμια περίπτωση δν πλησιαζει τις πρώτες 2!

Αναμενουμε κ 4η σεζόν δλδ?!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο.

Η σειρά ποτέ δεν πήρε σοβαρά τον εαυτό της. Από τα πρώτα επεισόδια είχε έντονες σεναριακές ευκολίες και τα κλισέ της θα τα ζήλευαν ακόμα και ταινίες του Hollywood. Popcorn show εντελώς είναι και περνάει καλά η ώρα. Nothing more, nothing less.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MakeGreeceSexyAgain said:

Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί σας φαίνεται τόσο περίεργο.

Η σειρά ποτέ δεν πήρε σοβαρά τον εαυτό της. Από τα πρώτα επεισόδια είχε έντονες σεναριακές ευκολίες και τα κλισέ της θα τα ζήλευαν ακόμα και ταινίες του Hollywood. Popcorn show εντελώς είναι και περνάει καλά η ώρα. Nothing more, nothing less.

Μα προφανώς δεν είναι περίεργο. Εμένα όμως όπως είπαν παραπάνω μου χάλασε την όλη ιδέα και γνώμη για την σειρά. Ναι, είχε ευκολίες, αλλά εαν είχε τελειώσει στην 2η σεζόν θα είχα μια ευχάριστη γνώμη. Τώρα το ψιλοβαρέθηκα και άλλαξε η γνώμη μου.

 

Το ίδιο έχει γίνει με πάααρα πολλές σειρές. Εαν με ρωτούσες στις 2 πρώτες σεζόν του Prison Break π.χ. θα έλεγα μεγαλείο, μετά τις τελευταίες, άστο... Ακόμα και τα σκουπίδια μου έχουν ένα επίπεδο σε σχέση με αυτά που είδαμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τελειωσα και την τριτη σεζον... Πολυ καλυτερα ποιοτικά απο τις 2 πρωτες!! Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να εχουν μεγαλη διαφορα στα μπατζετ.. σαν να επεσε πολυ χρημα για την 3η!
Οι πρωτες δυο, σαν εμπειρος πλεον στις σειρες, μου αφησαν μια γευση προχειροτητας σε καποια σημεια... Η τριτη ειναι μια απο τις καλυτερες τηλεοπτικες σεζον που εχω παρακολουθησει!!

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, tz3s said:

Μολις τελειωσα και την τριτη σεζον... Πολυ καλυτερα ποιοτικά απο τις 2 πρωτες!! Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να εχουν μεγαλη διαφορα στα μπατζετ.. σαν να επεσε πολυ χρημα για την 3η!
Οι πρωτες δυο, σαν εμπειρος πλεον στις σειρες, μου αφησαν μια γευση προχειροτητας σε καποια σημεια... Η τριτη ειναι μια απο τις καλυτερες τηλεοπτικες σεζον που εχω παρακολουθησει!!

 

Εντάξει παιδιά, το οτι κάποιος έχει δει 3-5 σειρές, δεν σημαίνει οτι γίνεται κριτικός ταινιών και σειρών και έχει μάτι και μυαλό Ταραντίνο.. Ειδικά όταν μιλάμε για ότι σκουπίδι βγάζει το νετφλιξ/ΗΒΟ και σια... Η ίδια σειρά, με την ίδια πλοκή, ίδιο μπατζετ αλλά με έλληνες ηθοποιούς δεν θα ακουγόταν πουθενά, οι ισπανοί κάνανε καλό μάρκετινγκ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Εντάξει παιδιά, το οτι κάποιος έχει δει 3-5 σειρές, δεν σημαίνει οτι γίνεται κριτικός ταινιών και σειρών και έχει μάτι και μυαλό Ταραντίνο.. Ειδικά όταν μιλάμε για ότι σκουπίδι βγάζει το νετφλιξ/ΗΒΟ και σια... Η ίδια σειρά, με την ίδια πλοκή, ίδιο μπατζετ αλλά με έλληνες ηθοποιούς δεν θα ακουγόταν πουθενά, οι ισπανοί κάνανε καλό μάρκετινγκ

Παρε Αθεριδη για Berlin και Μπέζο για Professor. Ντενβερ και Ελσίνκι βρίσκουμε εύκολα. Τόκιο ομως;

 

Προφε-σόρι, μόνο που το σκέφτηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...