Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, gthe είπε

Μπορείς να επαλήθευσεις το μοντέλο που παραθέτεις μέσω προσωπικής εμπειρίας (στο κομμάτι του ενοικιαστή τουλάχιστον) 

οκ. δε θα μιλησω με ποσα θα με συγχωρεσεις. το νοικι μου εχει ανεβει ακριβως 42% (περιπου 2,5% ετησιως) - αλλα εχω παει και σε καλυτερο σπιτι 1 φορα - και οι επενδυσεις σημερα μετα covid κρισης στο 250% (περιπου 7% το χρονο) εχω κερδισει βεβαια και απο συναλλαγμα εκει, μικρη σημασια οκ. 

-δε κανω αλλο εξελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

οκ. δε θα μιλησω με ποσα θα με συγχωρεσεις. το νοικι μου εχει ανεβει ακριβως 42% (περιπου 2,5% ετησιως) - αλλα εχω παει και σε καλυτερο σπιτι 1 φορα - και οι επενδυσεις σημερα μετα covid κρισης στο 250% (περιπου 7% το χρονο) εχω κερδισει βεβαια και απο συναλλαγμα εκει, μικρη σημασια οκ. 

-δε κανω αλλο εξελ.

Δεν χρειάζονται νούμερα, με ποσοστά μιλάμε. Ειδικά για το επενδυτικό κομμάτι τα νούμερα είναι και προσωπικά δεδομένα, δεν χρειάζεται να αναφερθούν σε ένα φόρουμ.

Αρα πας 7% ανά χρόνο στις επενδύσεις στη 15ετια και 2.5% στο ενοίκιο; 

Οι επενδύσεις πάνε αρκετα χαμηλότερα από την μέση εκτίμηση S&P500 λοιπόν που έγραψες από ότι βλέπω. Άλλο 9.3% άλλο 7%. Θέλω την σκέψη σου πάνω σε αυτό αν θες. Τον covid των 4 τελευταίων μηνών δεν κατάλαβα, τον βάζεις στα θετικά ή αρνητικά; Δλδ αν ρωτήσω το ποσοστό (15y - 4m) θα βγει κάτι δραματικά διαφορετικό προς τα πάνω/κάτω; 

Για το ενοίκιο φαίνεται ότι πας σχεδόν πάνω στο μοντέλο. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΤΑΣΗ φίλος.......ΠΡΟΤΑΣΗ

3 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

 

Το ότι κανείς κάτι εσύ, δε σημαίνει ότι είναι σωστό για εμένα, γιατί ως καταναλωτές, έχουμε διαφορετική ψυχοσύνθεση.

Επιτέλους κάτι έπιασες......επιτέλους

26 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν χρειάζονται νούμερα, με ποσοστά μιλάμε. Ειδικά για το επενδυτικό κομμάτι τα νούμερα είναι και προσωπικά δεδομένα, δεν χρειάζεται να αναφερθούν σε ένα φόρουμ.

Αρα πας 7% ανά χρόνο στις επενδύσεις στη 15ετια και 2.5% στο ενοίκιο; 

Οι επενδύσεις πάνε αρκετα χαμηλότερα από την μέση εκτίμηση S&P500 λοιπόν που έγραψες από ότι βλέπω. Άλλο 9.3% άλλο 7%. Θέλω την σκέψη σου πάνω σε αυτό αν θες. Τον covid των 4 τελευταίων μηνών δεν κατάλαβα, τον βάζεις στα θετικά ή αρνητικά; Δλδ αν ρωτήσω το ποσοστό (15y - 4m) θα βγει κάτι δραματικά διαφορετικό προς τα πάνω/κάτω; 

Για το ενοίκιο φαίνεται ότι πας σχεδόν πάνω στο μοντέλο. 

Και εγώ ξέρω φίλο που αγόρασε σπίτι το 2015 σε μετριο σημείο και σήμερα έχει διπλή αξία. Και άλλο έναν ο οποίος αγόρασε σε καλό σημείο και σήμερα δεν αξίζει ούτε τα μισά. Τι λέει αυτό τώρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

@rus

Με την ελπίδα θα μείνεις, όσο συνεχίζεις να γράφεις εντελώς άκυρα πράγματα τόσο θα με βρίσκεις μπροστά σου.

μη φοβασαι και θα συνεχισω να σε βαζω στη θεση σου. Ακυρα δε γραφω ποτε, αυτη ειναι η δικη σου ειδικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε να συγκρίνουμε την επένδυση στο βάθος 30 ετών με την αγορά ακινήτων βάσει στοιχείων η αξία των ακινήτων δεν αυξάνονται μόνο 2% ετησίως.

Στατικά Τράπεζα Ελλάδος 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%91_%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%97%CE%A4%CE%A9%CE%9D5.pdf&ved=2ahUKEwi2sfzXjP3qAhVYZxUIHXnGDXIQFjABegQIARAB&usg=AOvVaw23Ipsa8NC2EvHUlbteAR11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι μπορω να συνεισφερω λιγο στη συζητηση απο ενα συγκεκριμενο, πραγματικο, παραδειγμα.

Εχω βρει μια κατασκευαστική η οποια πουλαει διαμερισμα στα 200κ και ταυτοχρονα το εχει προς ενοικοιαση 1250. (προφανως νεοδμητο του 19).

@fuz10n, πιστευεις οτι μακροχονια η συγκεκριμένη ενοικιαση ειναι προτιμότερη απο την αγορα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Για το ενοίκιο φαίνεται ότι πας σχεδόν πάνω στο μοντέλο. 

α οταν σε συμφερει εσενα, παω στο μοντελο. το οτι πηγα σε μεγαλυτερης αξιας σπιτι στο ενδιαμεσο το προσπερασες. γιατι αν δεν εφευγα απο κει, θα ηταν ενα στρογγυλο μηδεν η αυξηση ενοικιου.... αλλα ειπα θα τα δεις με ενα αλλο ματι τα πραγματα, τη μεγαλυτερη εικονα.

δεν εχει πιασει ακομα ο sp τα επιπεδα προ covid, αλλα αστο παλι δε με νοιαζει.

 

14 λεπτά πριν, Maverickj13 είπε

Πιστευω οτι μπορω να συνεισφερω λιγο στη συζητηση απο ενα συγκεκριμενο, πραγματικο, παραδειγμα.

Εχω βρει μια κατασκευαστική η οποια πουλαει διαμερισμα στα 200κ και ταυτοχρονα το εχει προς ενοικοιαση 1250. (προφανως νεοδμητο του 19).

@fuz10n, πιστευεις οτι μακροχονια η συγκεκριμένη ενοικιαση ειναι προτιμότερη απο την αγορα του?

για να συνεισφερεις πραγματικα στη συζητηση, δες το βιντεο του ben felix aka καραφλο αγορι με τον κανονα-βοηθημα του 5% και πες μου τι ποσοστο εχει αυτο που βαλες, και τι θα εκανες. επισης μπορω να βρω και γω ενα αλλο παραδειγμα ε. κι απο περσι να με συμφερει καλυτερα 😄

@unos ποσο αυξανονται για πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuz10n είπε

α οταν σε συμφερει εσενα, παω στο μοντελο. το οτι πηγα σε μεγαλυτερης αξιας σπιτι στο ενδιαμεσο το προσπερασες. γιατι αν δεν εφευγα απο κει, θα ηταν ενα στρογγυλο μηδεν η αυξηση ενοικιου.... αλλα ειπα θα τα δεις με ενα αλλο ματι τα πραγματα, τη μεγαλυτερη εικονα.

δεν εχει πιασει ακομα ο sp τα επιπεδα προ covid, αλλα αστο παλι δε με νοιαζει.

Πας για τρολλια 100%...ας το αφήσουμε εδώ να είμαστε αγαπημένοι. Που ξέρεις, μπορεί να πιούμε καμιά μπύρα στο μέλλον. Θα τσακωθούμε αν το συνεχίσουμε.

Φτιάχνεις ένα excel, βάζεις μέσα 30 χρόνια. Βάζεις αύξηση ενοικίου 2%. Βάζεις επενδύσεις 9.3%. Και όπως λες,οκ παιδιά θα βάλω στο παράδειγμα μου το μέσο όρο του sp όλα τα χρόνια. Και το λες και σε φάση.... Παιδία το 9% εύκολα πιάνετε, αμόρφωτοι είστε, διαβάστε λίγο, σε άλλα κράτη τα διδάσκουν αυτά, κόκκινες κάρτες αν δεν ξέρεις το passive investing κτλ. Λες είμαι 15 χρόνια στο κουρμπέτι των επενδύσεων. Εν τω μεταξύ την λες και στους πάντες, με εμένα μέσα ότι δεν γράφω σοβαρά. 

Και κάνω 2 απλές ερωτήσεις χωρίς ίχνος κριτικής .... Μιας και είσαι 15 χρόνια επενδυτής και στηρίζεις και μια άποψη, είσαι στο μισό χρόνο του μοντέλου που πολύ πρόχειρα μας έφτιαξες. Πως παει το νοίκι σου και το επενδυτικό σου κέρδος;

Και μου έγραψες:

1. 2.5% μέσο όρο ανά χρόνο νοίκι. Οκ εντυπωσιακά κοντά στο μοντέλο, το αναγνωρίζω. Ακόμα και με αναβάθμιση κατοικίας πας πολύ κοντά στο 2%. Προφανώς στα 15 χρόνια θα νοικιάσεις 2 σπίτια και όχι 1, τι έχεις ισόβια σύμβαση με τον ιδιοκτήτη; Και άλλαξαν οι ανάγκες σου, πηγές ατο πιο μεγάλο. Αυτό το αναγνωρίζω ότι σου πήγε οκ. 

2. 7% από επενδύσεις αντί για το πρόχειρο 9+ που τόσο απλά μας παρουσίασες (και έβρισες και το κόσμο ότι δεν ξέρει) . Αλλά είχαμε λες covid. Δλδ 14 χρόνια και 8 μήνες πήγαινες κέρδος 7% κατά μέσο όρο και ο covid τώρα μας ριμαξε ας πούμε; Θα πας 11% τα επόμενα 15 χρόνια να υποθέσω εύκολα.... 

Και εγώ δεν πιάνω το big picture....Εγω πάντως με covid, 2.1% κλειδωμένο στεγαστικό έχω. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για να σε κατατοπήσω μόλις έβγαλα ένα μισο μισο με την Γυναίκα τύχαμε καλή τιμή και μπήκαμε στο λούκι.

Ενα πράμα θα σου πώ εάν μου το έλεγες τώρα κατα 85% δεν θα έμπαινα στην διαδικασία και κατα 95% η γυναίκα θα έμπαινε όποτε οι γυναίκες κάνουν κουμάντο.

Το τελευταίο που θα σου πώ είναι ότι πλέον δεν υπάρχουν ψιλά γράμματ απ΄λα δεν στα λένε.

Υπολόγιζε απο 5000 εώς και 15000 χιλιάρικα καβάτζα δική σου διαθέσιμη διότι εάν ξεκινήσεις με 2-3000 θα καταλήξεις με δάνειο για το δανειο του δανείου.

Για 70000 χιλιαρικα δάνειο διέθεσα 9500 για να τελειώσω απο τα οποία τα μισά πήγαν στο κράτος.

Καλη επυτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fuz10n είπε

 

για να συνεισφερεις πραγματικα στη συζητηση, δες το βιντεο του ben felix aka καραφλο αγορι με τον κανονα-βοηθημα του 5% και πες μου τι ποσοστο εχει αυτο που βαλες, και τι θα εκανες. επισης μπορω να βρω και γω ενα αλλο παραδειγμα ε. κι απο περσι να με συμφερει καλυτερα 😄

200k * 5% / 12 =833

Αρα προφανως με συμφερει να το αγορασω.

Τωρα μιλαμε με πραγματικά δεδομενα. Γιατι το να λες οτι αντι να παρω δανειο, θα νοικιασω κ την διαφορα θα την επενδυω, δεν εχει νοημα. Τι σπιτι θα αγορασεις, τι σπιτι θα νοικιασεις. λοιπον. Την περιοδο που οι μετοχες ειναι ψηλα οπως και τα ενοικια, πολλοι, σωστα καταλαβαινουν, οτι αξιζει να προχωρησεις σε αγορα, εαν ειναι εφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, διάβασα όλο το νήμα και παρά τις εκατέρωθεν αντεγκλήσεις υπάρχει μπόλικη τροφή για σκέψη.

Προσωπικά έχω κουραστεί από σπιτονοικοκύρηδες, να μη μπορώ να ρευτώ χωρίς έγκριση κτλ και μπήκα στο τρυπάκι να ψάχνομαι.

Αρχικά, να πω πως ως καταναλωτής βρίσκω απαράδεκτη την απαίτηση της τράπεζας για το 20-30% μπροστά. Αν είχα π.χ. τα 30,000 από τα 100,000 (από αποταμιεύσεις) δε θα ερχόμουν για δάνειο , θα έκανα υπομονή να μαζέψω και τα υπόλοιπα σε άλλα ακόμη Χ χρόνια και να το πάρω χωρίς να σου δώσω Ψ χιλιάρικα σε τόκους.

Στο ιδανικό σενάριο που θα άρχιζε η τράπεζα να χρηματοδοτεί από το 0 τότε θα είχε περισσότερο νόημα το δίνω 500 ενοίκιο=δίνω 500 δόση και μου μένει το σπίτι (αποπληρωμή βέβαια ίσως και στην άλλη ζωή -αναλόγως βέβαια και πόσα θες να δανειστείς και σε ποια ηλικία ξεκινάς) .

Οπότε έρχεται ο φίλος και λέει ρε σεις μη δίνετε τα 40,000 στην τράπεζα/σπίτι. Επενδύστε τα και μεσομακροπρόθεσμα θα μπορείτε (ρίσκο βέβαια όπως όλες οι επενδύσεις) να αγοράσεις σπίτι/φεράρι/γκόμενες χωρίς τόκους, αν η επένδυση πάει καλά.

Αν υπάρχει κάποιο ποσό στην τράπεζα που κάθεται χωρίς αντίκρυσμα και κάνει για προκαταβολή όποιου δανείου 100+ χιλιάδων, για όποιον δε γουστάρει το νταβατζιλίκι της προκαταβολής της τράπεζας, ομολογώ ότι η επένδυση μου ακούγεται περισσότερο ελκυστική (καλή τύχη βέβαια να γίνει η σωστή επιλογή)

Είναι πολυπαραγοντική η εξίσωση εννοείται. Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός. Έχω κουραστεί τόσο με τα ενοίκια που αν υπήρχε κλεφτοτράπεζα να μου δάνειζε 110,000+40,000 τόκοι= 150,000 από το 0 για να αγοράσω σπίτι με δόση 500/μήνα αποπληρωμή 150,000 με 25 χρόνια θα το έπαιρνα χθες.

Εξ΄ άλλου, η ανέγερση προκάτ έχει κάποια διαφορά στο δανεισμό? γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

Εξ΄ άλλου, η ανέγερση προκάτ έχει κάποια διαφορά στο δανεισμό? γνωρίζει κάποιος?

Δανειζεσαι όχι για αγορά αλλά για ανέγερση και προχωράς κανονικά. Δεν παίζει ρόλο που είναι προκατ, βγαίνει κανονικά δάνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gthe είπε

Πας για τρολλια 100%...ας το αφήσουμε εδώ να είμαστε αγαπημένοι. Που ξέρεις, μπορεί να πιούμε καμιά μπύρα στο μέλλον. Θα τσακωθούμε αν το συνεχίσουμε

καλημερα. εκανα ενα λαθος που μας οδηγησε σε ολο αυτο. η αυξηση των επενδυσεων ειναι 8,7 απο το 2005, συγγνωμη γι αυτο. υπολογισα μονο το κερδος και δεν ειχα βαλει το αρχικο κεφαλαιο, και μου βγηκε 7. το λαθος προεκυψε γιατι στο εξελ τα εβαλα απο online calculator, ενω στο δικο μου εβαλα νουμερα και τα εκανα ποσοστα. με τη διαφορα ευρω-δολλαριου κανονικα ειναι 9,8% αλλα το αφηνω απ εξω αυτο, ισως στην 30ετια αλλαξει εις βαρος μου.

το νοικι θα επαναλαβω οτι το δικο μου παραδειγμα βγαινει ακομα πιο κερδισμενο απο το μοντελο γιατι αναβαθμισα σπιτι χωρις να χαλασει το 2% που εβαλα στο εξελ. 

ας μη σταθουμε εδω (κερναω εγω μπυρα 😁) σκοπος μου ηταν αλλος εξαρχης, να δουμε την εναλλακτικη.

8 ώρες πριν, Maverickj13 είπε

Την περιοδο που οι μετοχες ειναι ψηλα

αυτο δε το ξερει κανενας.

8 ώρες πριν, unos είπε

κατσε αυτο το χα βαλει εγω πρωτος 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...