Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το συμβόλαιο αγοραπωλησίας.  Εάν αναγραφεί τιμή πώλησης χαμηλότερη από την αξία που έβγαλε η τράπεζα υπάρχει προβλημα? Δηλαδή αν κάποιος πετύχει μείωση της τιμής και δεν χρειαστει να βάλει ίδιο κεφάλαιο η τράπεζα εκταμίευει το ποσό ή είναι άκυρη η αγοραπωλησία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κανω εγω μια ερωτηση γιατι ειμαι σε φαση που θα ηθελα στεγαστικο;
επειδη αυτο το 20% που ζηταει η τραπεζα ως προκαταβολη δεν υπαρχει δυστυχως,παιζει το ενδεχομενο κατοπιν συννενοησης με τον ιδιοκτητη του ακινητου αυτο το ποσο να γινει σε γραμματια ή η τραπεζα θελει να δει οτι υπαρχει στην ακρη;

Πραγματικα προσπαθω να βρω μια λυση,κουραστηκα να δινω τοσα χρονια τοσα λεφτα σε ενοικια.θα ειχα ηδη αγορασει δικο μου σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marymaraki είπε

Να κανω εγω μια ερωτηση γιατι ειμαι σε φαση που θα ηθελα στεγαστικο;
επειδη αυτο το 20% που ζηταει η τραπεζα ως προκαταβολη δεν υπαρχει δυστυχως,παιζει το ενδεχομενο κατοπιν συννενοησης με τον ιδιοκτητη του ακινητου αυτο το ποσο να γινει σε γραμματια ή η τραπεζα θελει να δει οτι υπαρχει στην ακρη;

Πραγματικα προσπαθω να βρω μια λυση,κουραστηκα να δινω τοσα χρονια τοσα λεφτα σε ενοικια.θα ειχα ηδη αγορασει δικο μου σπιτι

 Η προκαταβολη του 20% πρεπει να ειναι ζεστο χρημα μετρητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2020 στις 5:10 ΜΜ, fredd0 είπε

σιγουρα. Πεστο αυτο σε οσους πηραν μεζονετα με 1 μυριο το 2000-2008 και τωρα παρακαλανε να την πουλησουν 250,000

(πραγματικο παραδειγμα, φιλης, το 6 αγορασε νεοδμητη μεζονετα προς 960,000 σε βορειο προαστιο, τωρα δε μπορει να την πουλησει 250,000)

Άμα αγοράζεις κάτι 300% υπερκοστολογιμενο, δεν σε σώζει κανείς και τίποτα. 1 μυριο δεν κάνανε μαζονετες κοντά στο κέντρο σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις το 2000, και έδωσε για να πάρει στα ΒΠ; Άσε μας τώρα. 

1 μυριο στα ΒΠ το 2006, σου αγόραζε σπίτι με 300 τετραγωνικά, γήπεδο τένις, μπάσκετ και πισίνα. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, marymaraki είπε

Να κανω εγω μια ερωτηση γιατι ειμαι σε φαση που θα ηθελα στεγαστικο;
επειδη αυτο το 20% που ζηταει η τραπεζα ως προκαταβολη δεν υπαρχει δυστυχως,παιζει το ενδεχομενο κατοπιν συννενοησης με τον ιδιοκτητη του ακινητου αυτο το ποσο να γινει σε γραμματια ή η τραπεζα θελει να δει οτι υπαρχει στην ακρη;

Πραγματικα προσπαθω να βρω μια λυση,κουραστηκα να δινω τοσα χρονια τοσα λεφτα σε ενοικια.θα ειχα ηδη αγορασει δικο μου σπιτι

Η τράπεζα θέλει να δει πρώτα ότι έγινε από τον αγοραστή κατάθεση το 20% (ή όσο είναι η προκαταβολή) στον λογαριασμό του πωλητή.

Ίσως να μπορεί να παρακαμφθεί κάπως αυτό, πολύ αμφιβάλλω όμως ότι ο πωλητής θα δεχτεί αντί μετρητά γραμμάτια που θα είναι κυριολεκτικά στον αέρα, άσε που ούτε για σένα είναι το σωστότερο να πληρώνεις τον πρώτο καιρό και δόση δανείου στην τράπεζα αλλά και τα γραμμάτια στον πωλητή.

33 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

1 μυριο στα ΒΠ το 2006, σου αγόραζε σπίτι με 300 τετραγωνικά, γήπεδο τένις, μπάσκετ και πισίνα. 

Σαν να υπερβάλλεις λιγάκι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Η τράπεζα θέλει να δει πρώτα ότι έγινε από τον αγοραστή κατάθεση το 20% (ή όσο είναι η προκαταβολή) στον λογαριασμό του πωλητή.

Ίσως να μπορεί να παρακαμφθεί κάπως αυτό, πολύ αμφιβάλλω όμως ότι ο πωλητής θα δεχτεί αντί μετρητά γραμμάτια που θα είναι κυριολεκτικά στον αέρα, άσε που ούτε για σένα είναι το σωστότερο να πληρώνεις τον πρώτο καιρό και δόση δανείου στην τράπεζα αλλά και τα γραμμάτια στον πωλητή.

Σαν να υπερβάλλεις λιγάκι... :)

 Γήπεδα ενταξη όχι, αλλά τα υπόλοιπα 2 σίγουρα. Η πισίνα κόστος ούτε 40κ δεν έχει, θαρρείς αμα δίνεις 1μυριο για μεζονέτα θα τσιγκουνευτείς στα ψιλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

 Γήπεδα ενταξη όχι, αλλά τα υπόλοιπα 2 σίγουρα. Η πισίνα κόστος ούτε 40κ δεν έχει, θαρρείς αμα δίνεις 1μυριο για μεζονέτα θα τσιγκουνευτείς στα ψιλά;

Γήπεδα και πισίνα δεν τα έλαβα καν υπόψιν μια και όπως είπες αναλογικά δεν έχουν μεγάλο κόστος κατασκευής, στα 300τμ κτίσμα και στο οικόπεδο που απαιτείται για να χωρέσουν όλα αυτά στάθηκα.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η τράπεζα θέλει να δει πρώτα ότι έγινε από τον αγοραστή κατάθεση το 20% (ή όσο είναι η προκαταβολή) στον λογαριασμό του πωλητή.

Ίσως να μπορεί να παρακαμφθεί κάπως αυτό, πολύ αμφιβάλλω όμως ότι ο πωλητής θα δεχτεί αντί μετρητά γραμμάτια που θα είναι κυριολεκτικά στον αέρα, άσε που ούτε για σένα είναι το σωστότερο να πληρώνεις τον πρώτο καιρό και δόση δανείου στην τράπεζα αλλά και τα γραμμάτια στον πωλητή.

Σαν να υπερβάλλεις λιγάκι... :)

Πωλητες που κανουν το 20% γραμματια βρηκα.Δυσκολες οι εποχες για να αρνηθεις 70000 στο χερι,ευτυχως για εμενα.και για 6-7 χρονακια θα παιρνουν κι ενα εξτρα χρηματικο ποσο οποτε καποιους ισως τους βολευει κι ολας.το θεμα τραπεζας με απασχολει μονο.γιατι αν θελουν να κατατεθει το ποσο αυτο αρχικα για να βγει το δανειο ειμαι πολυ δυσκολα ☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marymaraki είπε

Πωλητες που κανουν το 20% γραμματια βρηκα.Δυσκολες οι εποχες για να αρνηθεις 70000 στο χερι,ευτυχως για εμενα.και για 6-7 χρονακια θα παιρνουν κι ενα εξτρα χρηματικο ποσο οποτε καποιους ισως τους βολευει κι ολας.το θεμα τραπεζας με απασχολει μονο.γιατι αν θελουν να κατατεθει το ποσο αυτο αρχικα για να βγει το δανειο ειμαι πολυ δυσκολα ☹️

Αν ο πωλητής έχει σε μετρητά το ποσό αυτό, τότε μια χαρά μπορεί - αφού του υπογράψεις τα γραμμάτια - να τα καταθέσει στο δικό του λογαριασμό με σχόλιο "όνομα καταθέτη marymaraki και προκαταβολή τάδε ακινήτου".

Αλλιώς θα πρέπει να βρεις κάποιον άλλον να έχει το απαιτούμενο ποσό σε μετρητά, να κατατεθεί με τον ίδιο τρόπο στον πωλητή, και μετά ο πωλητής να του τα επιστρέψει.

Μόνο έτσι μπορεί να παρακαμφθεί το θέμα της τράπεζας με την κατάθεση της προκαταβολής.

Πάντως στο ξαναλέω, κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλή ιδέα, πρώτα από όλα για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι του λέτε του παιδιού? Η τράπεζα θα σου δώσει το 80% του ποσού της εμπορικής αξίας που θα προκύψει από τον εκτιμητή της. Το υπόλοιπο ποσό θα πρέπει να το δώσεις εσύ χωρίς να την νοιάζει πως. Αν η εμπορική αξία του εκτιμητή είναι μεγαλύτερη από την αξία πώλησης θα πάρεις πάνω από το 80% της πώλησης αλλιώς μικρότερο. Σε μένα η εμπορική αξία ήταν αρκετά μεγαλύτερη της πώλησης και έπεσε η συμμετοχή της τράπεζας σαν ποσοστό και μου δώσανε καλύτερο επιτόκιο από το αρχικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι σήμερα τα έξοδα για αγορά ακινήτου με στεγαστικό δανειο; π.χ. βλέπω πως από το 2015 έχει πέσει η αμοιβή συμβολαιογραφου στο 0.7% +ΦΠΑ για αξία ακινήτου 150000 (εμπορικη ή αντικειμενική οποία είναι υψηλότερη). Χρεώνουν όντως τόσο (+ κάποια μικροεξοδα για αντίγραφα) ή ισχύει το 1-1.2% που βλέπω σε κάποιες σελίδες; Επίσης τα έξοδα υποθηκοφυλακείου/κτηματολογίου πως υπολογίζονται; Και γι'αυτό διαβάζω διαφορετικά ποσοστά. Αν αγοράζεις με δάνειο ξέρω ότι για να μπει η υποθήκη πληρωνεις 0.875% επί την αξία πρωσημειωσης( 120% της εμπορικής) +ΦΠΑ.

Αυτό που γράφουν για εγγραφή στο υποθηκοφυλακείο/κτηματολόγιο τι ποσοστό έχει; Πληρώνεις και υποθηκοφυλακείο και κτηματολόγιο; Γιατί κάποιοι γράφουν "ή/και"..  Έχω βρει ποσοστά 0,75%, 0,425%+0,125% για ένωση δικηγόρων. Γενικά ένα μπέρδεμα. Αν κάποιος ξέρει συγκεκριμένα τον υπολογισμό εξόδων για αγορά με δάνειο παρακαλώ να βοηθήσει.. Τα έξοδα φακέλου της τράπεζας τα έχω βρει αναλυτικά από τη σελίδα τους (Eurobank), τα υπόλοιπα με ενδιαφέρουν . Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, john1987 είπε

Περίπου τι επιτόκιο δίνουν οι τράπεζες πλέον;

κατα περίπτωση παίζουν , ο μ.ο μαζί με όλα τα υποχρεωτικά έξοδα που σε φορτώνουν γύρω στο 4..5% για στεγαστικό στα 2/3 της αξίας του ακινήτου. Το 4 έως 5% ισχύει γιατί βασίζονται στο μηδενικό επιτόκιο αναφοράς της ΕΚΤ , αν σε 2-3 χρόνια η ΕΚΤ αρχίσει να ανεβάζει επιτόκιο θα σκαρφαλώνει ψηλότερα και το δικό σου.

28 λεπτά πριν, charilaos είπε

. Πρέπει να είναι συγγενής.

Γιατί να ζητήσουν συγγενή για εγγυητή οι τράπεζες? Αυτές ΛΕΦΤΑ και ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ζητάνε από τον εγγυητή για αντίκρισμα στην υπογραφή τους και ας είναι και από το Τσιμπουκτού.

Απλά είναι λίγο δύσκολο να πάρεις κάποιον που γνώρισες στην καφετέρια προχθές και να τον πείσεις να εγγυηθεί με την περιουσία του το δικό σου δάνειο. Οι τράπεζες απλά θα ρωτήσουν πόσο βαθιά τσέπη έχει και αν εγγυάται με την τσέπη του την αποπληρωμή. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/10/2020 στις 2:12 ΜΜ, Xdanger είπε

Τι του λέτε του παιδιού? Η τράπεζα θα σου δώσει το 80% του ποσού της εμπορικής αξίας που θα προκύψει από τον εκτιμητή της. Το υπόλοιπο ποσό θα πρέπει να το δώσεις εσύ χωρίς να την νοιάζει πως. Αν η εμπορική αξία του εκτιμητή είναι μεγαλύτερη από την αξία πώλησης θα πάρεις πάνω από το 80% της πώλησης αλλιώς μικρότερο. Σε μένα η εμπορική αξία ήταν αρκετά μεγαλύτερη της πώλησης και έπεσε η συμμετοχή της τράπεζας σαν ποσοστό και μου δώσανε καλύτερο επιτόκιο από το αρχικό.

Καλησπερα. Αν γνωριζει κανεις:

Εγω βρισκω ενα ακινητο με τιμη πωλησης 100.000 ευρω. Κανω την αιτηση στην τραπεζα και περιμενω να μου πουν στην πορεια ποια ειναι η εμπορικη αξια που οριζει ο μηχανικος της ωστε να δω το ποσο της χρηματοδοτησης(πχ 80%).

Πως εγω μπορω να ξερω απο πριν περιπου την εμπορικη αξια ωστε να εχω κανει εναν προυπολογισμο του τι χρηματα θα πρεπει να δωσω?

παραθετω το παραπανω γιατι ειναι σχετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...