Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Kid2023 είπε

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Μια διευκρίνηση μόνο . Επειδή δεν υπάρχει οικογενειακό (ακόμα) αλλά ατομικό εκκαθαριστικό εννοείται ότι θα πρέπει να εχω 60.000 ετήσιο εισόδημα για να μπορέσω να παρω το δάνειο των 200.000;

Άρα με 30.000 θα πάρω το πολύ 100.000 ή δεν πάει έτσι απλά ;

Τέλος. Αν κατάλαβα καλά αν μπει υποθήκη το υπο αγορά σπιτι δεν χρειάζεται άλλη υποθήκη. Σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι! 

Ανάλογα το εκκαθαριστικό σου, θα μπεις σε μία τράπεζα και θα χρησιμοποιήσεις κάποιον υπολογιστή δανείου για να δεις ποσό δόσης (αλλάζει ανάλογα τα χρόνια δανείου που θα επιλέξεις).

Για να σου δώσω έναν μπούσουλα, το ποσό της δόσης δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο του 40% του εκκαθαριστικού σου.

Στην Eurobank έχει έτοιμα παραδείγματα, μπορείς να δοκιμάσεις εδώ:

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/daneia/stegastika/stegastiko-daneio/upologistis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το σκεφτόμουν από πέρυσι τον Δεκέμβριο και το ανέβαλα να δω πώς θα πάει. Μεγάλη βλακεία...Αν και θα πέσει πάλι το Euribor, θεωρώ ότι για μια 3ετία συμφέρει να το γυρίσω σταθερό και βλέπουμε. Την καλύτερη δουλειά έκανες! 
Θυμάσαι είχε και έξοδα;

Τότε δεν είχε έξοδα, αλλά δε ξέρω τι ισχύει σήμερα. Τα αλλάζουν κι όλη την ώρα...

Πρόσεξε μόο οτι για όσο καιρό είσαι σε σταθερό, αν τυχόν θες να κάνεις πρόωρη μερική αποπληρωμή, υπάρχει πέναλτυ. Στο κυμαινόμενο δεν ισχύει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _vbm_ είπε

Τότε δεν είχε έξοδα, αλλά δε ξέρω τι ισχύει σήμερα. Τα αλλάζουν κι όλη την ώρα...

Πρόσεξε μόο οτι για όσο καιρό είσαι σε σταθερό, αν τυχόν θες να κάνεις πρόωρη μερική αποπληρωμή, υπάρχει πέναλτυ. Στο κυμαινόμενο δεν ισχύει αυτό.

Στην eurobank ισχύει το πέναλτι... Πειραιώς και Εθνική δεν έχει πέναλτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _vbm_ είπε

Πρόσεξε μόο οτι για όσο καιρό είσαι σε σταθερό, αν τυχόν θες να κάνεις πρόωρη μερική αποπληρωμή, υπάρχει πέναλτυ. Στο κυμαινόμενο δεν ισχύει αυτό.

Έχω υπόλοιπο 100χιλιάρικα, μόνο αν πιάσω κάνα τζόκερ :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έχει κανένας αλλάξει κυμαινόμενο σε σταθερό; Είναι απλό σαν διαδικασία; Ποιο το όφελος;

Το κυμαινόμενο όταν ξεκίνησα ήταν 3.8% στην alpha bank και τέλος 2022 ξεκίνησε να ανεβαίνει γρήγορα και ύποπτα. Το Φεβρουάριο Μάρτιο είχε φτάσει γύρω στο 5.5%. κάνοντας μια αίτηση και δίνοντας 200€ έξοδα φακέλου (ή αλλιώς κερατιατικα) κλείδωσα στο 3.6% για 5 χρόνια. 

 

Επεξ/σία από st@kas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα! Πήγα Εθνική όπως λέγαμε χθες, και μου είπε ότι με είχαν ήδη σε μια λίστα που έχουν υποψήφιων προς αλλαγή σε σταθερό, με 4%+0,12 για 5 χρόνια και μετά 2.75+euribor. Το οποίο σίγουρα είναι καλύτερο από ότι πληρώνω τώρα (έχω φτάσει 6.75) και καλύτερο περιθώριο (είχα 3.5). Νομίζω είναι καλά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χρόνια πολλά!

Σκέφτομαι κι εγώ το στεγαστικό δάνειο μήπως γλιτώσουμε απο τα συνεχώς αυξανόμενα ενοίκια!

Είμαστε 3μελης οικογένεια, εγώ 32 ετών δημόσιος υπάλληλος στην ΑΑΔΕ και ο σύζυγος 35 ετών ελεύθερος επαγγελματίας (ηλεκτρολόγος). Με εκκαθαριστικό περίπου στα 30k και ίδια κεφάλαια 20k θα έχουμε κάποια "τύχη"; 

Δεν έχω μπει μέχρι στιγμής σε διαδικασία αναζήτησης ή αίτησης. Είμαστε στην Αθήνα και θέλουμε να ψάξουμε σε μεσαία περιοχή. (Πχ Περιστέρι, Πετρούπολη, Ίλιον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mariamin είπε

Χρόνια πολλά!

Σκέφτομαι κι εγώ το στεγαστικό δάνειο μήπως γλιτώσουμε απο τα συνεχώς αυξανόμενα ενοίκια!

Είμαστε 3μελης οικογένεια, εγώ 32 ετών δημόσιος υπάλληλος στην ΑΑΔΕ και ο σύζυγος 35 ετών ελεύθερος επαγγελματίας (ηλεκτρολόγος). Με εκκαθαριστικό περίπου στα 30k και ίδια κεφάλαια 20k θα έχουμε κάποια "τύχη"; 

Δεν έχω μπει μέχρι στιγμής σε διαδικασία αναζήτησης ή αίτησης. Είμαστε στην Αθήνα και θέλουμε να ψάξουμε σε μεσαία περιοχή. (Πχ Περιστέρι, Πετρούπολη, Ίλιον).

Λάβε σαν δεδομένο ότι οι τράπεζες δανειοδοτούν σε μια αναλογία 80/20. Οπότε χοντρικά, με 20 ίδια, θα μπορέσετε να πάρετε γύρω στα 80 δανειοδότηση. Ίσως και λίγο παραπάνω, με πρόσθετες εγγυήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται επίσης από τι άλλες δανειακές υποχρεώσεις έχετε (πχ άλλο στεγαστικό, καταναλωτικό,  δάνειο αυτοκινήτου, κάποιες πιστωτικές αν έχετε κι ας είναι μηδενικές)... γενικά το σκεπτικό τους είναι πως πρέπει οι συνολικές δανειακές υποχρεώσεις να μην υπερβαίνουν το 40% του μηνιαίου μισθού... έστω ότι παίρνει κάποιος 1000 ευρώ το μήνα και δεν έχει καμία άλλη δανειακή υποχρεώση ... θα μπορεσει να πάρει ένα δάνειο όπου η Μαξ δόση το μήνα να είναι 400 ευρώ....

Επεξ/σία από pavlos-ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

Εξαρτάται επίσης από τι άλλες δανειακές υποχρεώσεις έχετε (πχ άλλο στεγαστικό, καταναλωτικό,  δάνειο αυτοκινήτου, κάποιες πιστωτικές αν έχετε κι ας είναι μηδενικές)... γενικά το σκεπτικό τους είναι πως πρέπει οι συνολικές δανειακές υποχρεώσεις να μην υπερβαίνουν το 40% του μηνιαίου μισθού... έστω ότι παίρνει κάποιος 1000 ευρώ το μήνα και δεν έχει καμία άλλη δανειακή υποχρεώση ... θα μπορεσει να πάρει ένα δάνειο όπου η Μαξ δόση το μήνα να είναι 400 ευρώ....

Δεν έχουμε άλλες υποχρεώσεις. Απολύτως τίποτα... Τα calculators με βάση τα δεδομένα μου βγάζουν έως 160k. Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πάρω δάνειο αγοράς και δάνειο αποπεράτωσης; Έτσι ώστε να σκεφτώ μήπως αγοράσω ημιτελές. Γίνεται αυτό; πιστεύετε αξίζει;

Επεξ/σία από Mariamin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mariamin είπε

Δεν έχουμε άλλες υποχρεώσεις. Απολύτως τίποτα... Τα calculators με βάση τα δεδομένα μου βγάζουν έως 160k. Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πάρω δάνειο αγοράς και δάνειο αποπεράτωσης; Έτσι ώστε να σκεφτώ μήπως αγοράσω ημιτελές. Γίνεται αυτό; πιστεύετε αξίζει;

Λογικά ναι μπορείς 

Εγώ πήρα ένα αγοράς και ένα επισκευαστικο (ανακαίνισης) ταυτόχρονα γιατί το σπίτι που βρήκα ήταν πιο παλιό και ήθελε πλήρη ανακαίνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος εάν γνωρίζει να μου πει ποιο είναι το κατάλληλο κράμα για σταθερό - κυμαινόμενο αυτήν την περίοδο 24/4/2024 για δάνειο πρώτης κατοικίας 60k ;

Είναι υψηλό το τωρινό 4,62% για 20ετη σταθερό; Δόση 383€ αξίζει να κλειδώσω με αυτό το επιτόκιο; Επειδή κάτι λέγεται θα πέσουν σε λίγο εκ νέου.

Screenshot_2024-04-24-15-08-16-649-edit_com_miui.gallery.jpg.55ff4989546f3076303ccebf5e80435c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...