Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ctct είπε

Καλησπερα. Αν γνωριζει κανεις:

Εγω βρισκω ενα ακινητο με τιμη πωλησης 100.000 ευρω. Κανω την αιτηση στην τραπεζα και περιμενω να μου πουν στην πορεια ποια ειναι η εμπορικη αξια που οριζει ο μηχανικος της ωστε να δω το ποσο της χρηματοδοτησης(πχ 80%).

Πως εγω μπορω να ξερω απο πριν περιπου την εμπορικη αξια ωστε να εχω κανει εναν προυπολογισμο του τι χρηματα θα πρεπει να δωσω?

παραθετω το παραπανω γιατι ειναι σχετικο.

Δεν πάει έτσι, πρώτα βγαίνει προέγκριση στην οποία σου λένε ότι το max που θα σε χρηματοδοτήσουν είναι τόσο, και μετά παρουσιάζεις το ακίνητο που σε ενδιαφέρει ώστε ο μηχανικός της να το κοστολογήσει.

Το παραπάνω που παρέθεσες δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν πάει έτσι, πρώτα βγαίνει προέγκριση στην οποία σου λένε ότι το max που θα σε χρηματοδοτήσουν είναι τόσο, και μετά παρουσιάζεις το ακίνητο που σε ενδιαφέρει ώστε ο μηχανικός της να το κοστολογήσει.

Το παραπάνω που παρέθεσες δεν ισχύει.

Ναι αλλα την εμπορικη αξια πως μπορω να την ξερω στο σταδιο της προεγκρισης? (πριν μπω σε αλλα εξοδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ctct είπε

Ναι αλλα την εμπορικη αξια πως μπορω να την ξερω στο σταδιο της προεγκρισης? (πριν μπω σε αλλα εξοδα)

Μάλλον εννοείς την κοστολόγηση που θα βγάλει ο μηχανικός της τράπεζας, ε στο στάδιο της προέγκρισης δεν μπορείς να την γνωρίζεις.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος τη στιγμή που ο μηχανικός της τράπεζας κάνει κοστολόγηση δεν χρεώνεσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον εννοείς την κοστολόγηση που θα βγάλει ο μηχανικός της τράπεζας, ε στο στάδιο της προέγκρισης δεν μπορείς να την γνωρίζεις.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος τη στιγμή που ο μηχανικός της τράπεζας κάνει κοστολόγηση δεν χρεώνεσαι τίποτα.

χρεωνεσαι καταρχας τον νομικο ελεγχο 250€ περιπου + καποια ακομη.

Εχω μπει ηδη στη διαδικασια απλα εχω κολησει με την εμπορικη αξια που μου ειπαν γιατι αυτο καθοριζει το υψος της χρηματοδοτησης που θα παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ctct είπε

χρεωνεσαι καταρχας τον νομικο ελεγχο 250€ περιπου + καποια ακομη.

Εχω μπει ηδη στη διαδικασια απλα εχω κολησει με την εμπορικη αξια που μου ειπαν γιατι αυτο καθοριζει το υψος της χρηματοδοτησης που θα παρω.

Άλλο πράγμα η κοστολόγηση, και άλλο ο νομικός έλεγχος (έλεγχος τίτλων, υποθηκοφυλάκιο και δξ τι άλλο), η κοστολόγηση γίνεται πριν τον νομικό έλεγχο, αλίμονο αν έφευγαν 250αρια χωρίς λόγο.

Αλήθεια, αφού έχεις ήδη μπει στη διαδικασία, γιατί δεν έχεις ζητήσει ήδη αυτή τη διευκρίνηση από την τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτιμηση του ακινητου (εμπορικη αξια) απο μηχανικο γινεται μετα το νομικο ελεγχο καταρχας. 

Δευτερον, εχω ζητησει διευκρινηση και μου ειπαν πως δεν γινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ctct είπε

Η εκτιμηση του ακινητου (εμπορικη αξια) απο μηχανικο γινεται μετα το νομικο ελεγχο καταρχας. 

Δευτερον, εχω ζητησει διευκρινηση και μου ειπαν πως δεν γινεται 

Εγώ θα έβαζα στοίχημα ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει/δεν σου έχουν πει σωστά, δεν έχουν λογική αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Εγώ θα έβαζα στοίχημα ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει/δεν σου έχουν πει σωστά, δεν έχουν λογική αυτά που λες.

Μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει και κανουμε ανουσια κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ctct είπε

Μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει και κανουμε ανουσια κουβεντα.

Ok τότε, τη σταματάμε, και sorry που δεν μπόρεσα να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ok τότε, τη σταματάμε, και sorry που δεν μπόρεσα να βοηθήσω.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα που εγραψα ισχυουν βασει της τραπεζας και δεν υπαρχει λογος να το συζητησουμε εφοσον ειναι τσεκαρισμενο. Άλλο πραγμα ψαχνω να μαθω, ευχαριστω για το χρονο σου παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορείς να την γνωρίζεις. Όσο και αν φαίνεται περίεργο επαφίεται στα κέφια του μηχανικού. Θα έρθει, θα δει, θα κοστολογήσει και θα στείλει στην τράπεζα το ποσό αυτός θεωρεί ότι κοστίζει το σπίτι. Πάνω στην απόφαση του δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Σωστά τα λες ότι προηγείται ο νομικός έλεγχος. Ποια τράπεζα σε χρέωσε 250 για νομικό έλεγχο; Η τόσα είναι και οι 2 έλεγχοι μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ctct είπε

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα που εγραψα ισχυουν βασει της τραπεζας και δεν υπαρχει λογος να το συζητησουμε εφοσον ειναι τσεκαρισμενο. Άλλο πραγμα ψαχνω να μαθω, ευχαριστω για το χρονο σου παντως

Θα πληρώσεις και τον έλεγχο του μηχανικού προφανώς.

Πάντως αν και προφανώς πριν γίνει η εκτίμηση δεν μπορείς να ξέρεις την αγοραία αξία (εμπορική αξία) ενός ακινήτου, αφού δεν έχει γίνει εκτίμηση. Σε γενικές γραμμές πάντως είναι η πραγματική εμπορική αξία, με κάποιες παραδοχές της τράπεζας (π.χ. για την παρούσα οικονομική κατάσταση κτλ.).

Παρότι ο συνάδελφος των εκτιμητών πιο πάνω (από το nickname συμπεραίνω ότι είναι μηχανικός) λέει ότι επαφίεσαι στα γούστα του εκάστοτε μηχανικού, αυτό δεν ισχύει, τουλάχιστον θεωρητικά, έχουν συγκεκριμένη μεθοδολογία, κανόνες και όρια. Πχ ένα σπίτι που "αντικειμενικά" εκτιμάται €110.000 μπορεί ενδεχομένως να το πάει €112.000 ή €108.000 αλλά όχι €150.000 ή €50.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panostza είπε

Θα πληρώσεις και τον έλεγχο του μηχανικού προφανώς.

Πάντως αν και προφανώς πριν γίνει η εκτίμηση δεν μπορείς να ξέρεις την αγοραία αξία (εμπορική αξία) ενός ακινήτου, αφού δεν έχει γίνει εκτίμηση. Σε γενικές γραμμές πάντως είναι η πραγματική εμπορική αξία, με κάποιες παραδοχές της τράπεζας (π.χ. για την παρούσα οικονομική κατάσταση κτλ.).

Παρότι ο συνάδελφος των εκτιμητών πιο πάνω (από το nickname συμπεραίνω ότι είναι μηχανικός) λέει ότι επαφίεσαι στα γούστα του εκάστοτε μηχανικού, αυτό δεν ισχύει, τουλάχιστον θεωρητικά, έχουν συγκεκριμένη μεθοδολογία, κανόνες και όρια. Πχ ένα σπίτι που "αντικειμενικά" εκτιμάται €110.000 μπορεί ενδεχομένως να το πάει €112.000 ή €108.000 αλλά όχι €150.000 ή €50.000.

Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός, απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι μιλάω εκ πείρας και επειδή ήμουν σίγουρος ότι ένα ακίνητο άξιζε παραπάνω από την εκτίμηση ζήτησα να γίνει επανεκτίμηση από άλλον μηχανικό που σαφώς και θα ξαναπληρωνα. Η απάντηση της τράπεζας είναι ότι δεν συνηθίζεται. Σε αναφορά μου ότι η εκτίμηση είναι πιο κάτω και από την αντικειμενική μου είπαν το ξέρουμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός, απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι μιλάω εκ πείρας και επειδή ήμουν σίγουρος ότι ένα ακίνητο άξιζε παραπάνω από την εκτίμηση ζήτησα να γίνει επανεκτίμηση από άλλον μηχανικό που σαφώς και θα ξαναπληρωνα. Η απάντηση της τράπεζας είναι ότι δεν συνηθίζεται. Σε αναφορά μου ότι η εκτίμηση είναι πιο κάτω και από την αντικειμενική μου είπαν το ξέρουμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Κοίτα, δεν θα σου πω ότι δεν γίνονται λάθη, αλλά πραγματικά είναι δύσκολο να ξεφύγει είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω ένας εκτιμητής, γιατί κατά μεγάλη πιθανότητα η εκτίμησή του ελέγχεται από μηχανικό της τράπεζας ως προς την τήρηση των μεθόδων κτλ.

Ειδικά όσον αφορά κατοικία, τα περιθώρια είναι ακόμα μικρότερα, καθώς τα δεδομένα είναι πιο συγκεκριμένα. Πιο πολύ σε επαγγελματικά ακίνητα έχω υπόψη διαφορές, ειδικά βιομηχανικά κτίρια κτλ.

Το να μη συμφωνείς με την εκτίμηση εσύ προσωπικά, ο πωλητής ή ο μεσίτης δεκτό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έκανε ότι ήθελε ο μηχανικός. Το πιθανότερο είναι ότι αυτές τις οδηγίες είχε.

Τελικά έκανες άλλη εκτίμηση και αν ναι τι αποτέλεσμα είχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα γιατί η ανεπίσημη απάντηση όλων είναι ότι και άλλος μηχανικός να έρθει δεν πρόκειται να βγάλει λάθος τον πρώτο. Δυστυχώς ο μηχανικός της τράπεζας που ελέγχει τον μηχανικό δεν έχει εικόνα του ακινήτου παρά μόνο κάποια χαρτιά οπότε μπορεί εύκολα να κάνει λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...