Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαρστώ πάρα πολύ!

 

15 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά είναι απάτη.  Μην στείλεις άλλα χρήματα ξέχνα και τα 200 που έχεις ήδη στείλει. 

Απλά θα συνεχίζουν να σου ζητάνε χρήματα με διάφορες προφάσεις για έγκριση για έξοδα φακέλου κτλπ μέχρι να σταματήσεις να του πληρώνεις.

Πάνε από μια τράπεζα να συζητήσεις τι επιλογές έχεις σε δάνεια.

Η σελίδα υπάρχει για να πέφτεις στην απάτη...

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση... πες ότι σε μπέρδεψε η σελίδα και ότι δεν κατάλαβατε ότι είναι μουφα παρόλο που κάνει μπαμ... πως και επιλέξατε να ξεκινήσετε διαδικασίες με αυτή την "τράπεζα" και δεν πήγατε σε κάποια από τις τόσες ελληνικές?!?!? Τι είναι αυτό το δελεαστικό που σας είπαν και είπατε "α... αυτή έχει καλό επιτόκιο" για παράδειγμα??? Μιλήσατε τηλεφωνικά με... Έλληνα? Μέσω εμαιλ ???

Επεξ/σία από pavlos-ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το... θέμα είναι πως για να καταλήξεις να πεις "α ναι θα πάρω δάνειο από εκεί και ξεκινάς και δίνεις 200€"... θα πρέπει κάπως να έχεις "πειστεί" ότι αξίζει να το κάνεις.. και ρωτάω... τι είναι αυτό/αυτά που έπεισαν τους ανθρώπους να προχωρήσουν δίνοντας 200 για αρχή.... ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστούμε όλες και όλους για το ενδιαφέρον, τα σχόλια και τον χρόνο σας.

Έχουμε κάποια μικρά δάνεια από ελληνικές τράπεζες που πληρώνουμε κάθε μήνα, αλλά δεν μας δίνουν άλλα και επειδή η μητέρα μου είναι σε σύνταξη και άνω των 70 δεν μπορούν να την δεχτούν, ηλικιακά και μόνο.

Εγώ είμαι στο διδακτορικό και είχα υποτροφία που πριν λίγο καιρό μου γύρισε σε σύμβαση, άρα δεν εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό φέτος, και με απορρίπτουν.  

Εμείς τα θέλουμε για να ξεπληρώσουμε φόρο κληρονομιάς σε ακίνητα στην Γαλλία ώστε να μπορέσουμε, όταν συμφωνήσουν όλοι να τα πουλήσουμε. Δυστυχώς στην Γαλλία δεν ισχύει το "από κάτω τον 800.000, δεν υπάρχει φόρος κληρονομιάς", που έχουμε πλέον εδώ και μόλις χάσαμε τον γάλλο πατέρα μου απο καρκίνο με αποτέλεσμα να πρέπει να καταβληθεί ο φόρος κληρονομιάς που είναι αρκετά μεγάλο ποσό.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ και πάλι!!!

 

Επεξ/σία από weiss_schnee_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, weiss_schnee_ είπε

Σας ευχαριστούμε όλες και όλους για το ενδιαφέρον, τα σχόλια και τον χρόνο σας.

Έχουμε κάποια μικρά δάνεια από ελληνικές τράπεζες που πληρώνουμε κάθε μήνα, αλλά δεν μας δίνουν άλλα και επειδή η μητέρα μου είναι σε σύνταξη και άνω των 70 δεν μπορούν να την δεχτούν, ηλικιακά και μόνο.

Εγώ είμαι στο διδακτορικό και είχα υποτροφία που πριν λίγο καιρό μου γύρισε σε σύμβαση, άρα δεν εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό φέτος, και με απορρίπτουν.  

Εμείς τα θέλουμε για να ξεπληρώσουμε φόρο κληρονομιάς σε ακίνητα στην Γαλλία ώστε να μπορέσουμε, όταν συμφωνήσουν όλοι να τα πουλήσουμε. Δυστυχώς στην Γαλλία δεν ισχύει το "από κάτω τον 800.000, δεν υπάρχει φόρος κληρονομιάς", που έχουμε πλέον εδώ και μόλις χάσαμε τον γάλλο πατέρα μου απο καρκίνο με αποτέλεσμα να πρέπει να καταβληθεί ο φόρος κληρονομιάς που είναι αρκετά μεγάλο ποσό.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ και πάλι!!!

 

Τυχεροί οι Έλληνες 

2 ώρες πριν, weiss_schnee_ είπε

Σας ευχαριστούμε όλες και όλους για το ενδιαφέρον, τα σχόλια και τον χρόνο σας.

Έχουμε κάποια μικρά δάνεια από ελληνικές τράπεζες που πληρώνουμε κάθε μήνα, αλλά δεν μας δίνουν άλλα και επειδή η μητέρα μου είναι σε σύνταξη και άνω των 70 δεν μπορούν να την δεχτούν, ηλικιακά και μόνο.

Εγώ είμαι στο διδακτορικό και είχα υποτροφία που πριν λίγο καιρό μου γύρισε σε σύμβαση, άρα δεν εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό φέτος, και με απορρίπτουν.  

Εμείς τα θέλουμε για να ξεπληρώσουμε φόρο κληρονομιάς σε ακίνητα στην Γαλλία ώστε να μπορέσουμε, όταν συμφωνήσουν όλοι να τα πουλήσουμε. Δυστυχώς στην Γαλλία δεν ισχύει το "από κάτω τον 800.000, δεν υπάρχει φόρος κληρονομιάς", που έχουμε πλέον εδώ και μόλις χάσαμε τον γάλλο πατέρα μου απο καρκίνο με αποτέλεσμα να πρέπει να καταβληθεί ο φόρος κληρονομιάς που είναι αρκετά μεγάλο ποσό.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ και πάλι!!!

 

Προσοχή και πληροφοριακά.

Το 800.000€ στην Ελλάδα, αφορά δωρεά η γονική παροχή εν ζωή.

Όχι, φόρο κληρονομιάς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τυχεροί οι Έλληνες 

Προσοχή και πληροφοριακά.

Το 800.000€ στην Ελλάδα, αφορά δωρεά η γονική παροχή εν ζωή.

Όχι, φόρο κληρονομιάς 

Ευχαριστούμε πολύ για την διόρθωση και την εξακρίβωση!

8 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Ποσα κοροιδια υπαρχουν τελικα::::

Εχεις το μυαλο για διδακτορικο, αλλα δεν καταλαβες οτι ηταν απατη.....ημαρτον!

Η Μητέρα μου που είναι άνω των 70 ετών είχε ξεκινήσει την διαδικασία και όταν το έμαθα ήταν πολύ αργά. Δυστυχώς είναι άλλης γενιάς και έχει μάθει να εμπιστεύεται ανθρώπους και υπάρχει πάντα και αυτή η ελπίδα του "και εάν είναι αλήθεια".

Φυσικά ήθελα και εγώ να εμπιστευτώ την κρίση της, αλλά καλού κακού σας ρώτησα και σας ευχαριστώ και πάλι όλους και όλες για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας. Τα είδε και η μητέρα μου και δεν έστειλε άλλα.

Με πολύ μεγάλη εκτίμηση προς όλους και όλες.

Επεξ/σία από weiss_schnee_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα νομίζω αναφέρει και στο παρελθόν και ευτυχώς που το έκανα έτσι...λοιπόν όποιος θέλει δάνειο προτείνω να πάει σε 2-3 τράπεζες για να αιτηθεί... ΔΕΝ είναι όλες ίδιες...

περσυ που πήγα πήρα προεγκριση για το ποσό που ζήτησα σε 1 από τις 3!!! Η μία δεν μου έδινε καθόλου,  η άλλη μου έδινε αλλά ήθελε να ξεχρεώσω το αυτοκίνητο και η 3η μου έδινε το ποσό που ζήτησα χωρίς απαιτήσεις!!! Όπως και ναχει δεν προχώρησα γιατί έπρεπε να λυθούν πρώτα κάποια συμβολαιογραφικα θέματα του σπιτιού που ήθελα να αγοράσω τα οποία λύθηκαν φέτος...

Φέτος που πήγα και έκανα και στις 3 αίτηση και λόγω του ότι όντως είχα ξεχρεωσει το αμάξι και είχα και λίγο καλύτερα εκκαθαριστικα πήρα και από τις 3 προεγκριση και.... αποφάσισα (και δικαιώθηκα) να πληρώσω και στις 3 τον τεχνικό έλεγχο (δηλαδή περί τα 140 ευρώ στην κάθε μία τράπεζα) ούτως ώστε να πάρω την "καλύτερη" προσφορά... κάποιοι φίλοι/γνωστοί με έκραξαν πως πετάω τα λεφτά μου και πως τα ίδια θα εκτιμήσουν το σπίτι... ΑΜ ΔΕ!!!!!

Ήθελα ένα ποσό για αγορά και ένα ποσό για επισκευή. Αλλά δεν ήθελα να βάλω χρήματα από την τσέπη μου και τα κατάφερα... πως ?!?!? Όπως ξέρουμε η τράπεζες δινουν το 75-80% της εμπορικης αξιας που θα εκτιμήσει ο μηχανικός τους και μεχρι 100% του συμβολαίου.... αυτό που ήθελα δηλαδή....

με νούμερα έστω 60.000 το συμβόλαιο.. αρα θα έπρεπε να εκτιμηθεί λοιπόν εμπορική αξια το σπίτι 80.000 για να μου δώσουν ας πούμε το 75% δηλαδή 60.000.... και....κρατηθείτε...

Η μία τράπεζα έβγαλε υφιστάμενη εμπορική αξια 73.500... η άλλη τράπεζα 81.000 και η τρίτη.... 115.000!!! Χαχαχαχαχα μιλάμε απίστευτα πράγματα... και το επίσης απίστευτο (δεν το γνώριζα εγω τουλάχιστον)... ένας εκτιμητης μου είπε πως .... την χρυσή ευκαιρία ανοίγουν... βλέπουν πάνω κάτω ποσό πωλούνται αντίστοιχα σπίτια εκεί γύρω... και βγάζουν εκτίμηση!!!

Επίσης άλλο σημαντικό... η μία από τις 3 τράπεζες έχει πέναλτι αποπληρωμής αν θες να το ξεχρεωσεις (και παλιά υπήρχε αλλά το είχαν καταργήσει λόγω κρίσης)... όπως επίσης η μία τράπεζα θέλει να της πας την οριστική εγγραφή στο κτηματολόγιο (που μπορεί να πάρει αρκετό καιρό) ενώ μία άλλη της αρκεί η απόδειξη κατάθεσης του συμβολαίου στο κτηματολόγιο και προχωράει άμεσα τις διαδικασίες κλπ....

Τέλος μία τράπεζα σου έχει ένα επιτόκιο που προκύπτει μόνο αν επιλέξεις την δική τους ασφαλιστική ενώ αν την αφαιρέσεις και βάλεις δικιά σου αλλάζουν το επιτόκιο κι ας έχεις σταθερή δόση!! Και άλλη ένω ζητάς Χ ποσό εγκρίνουν ένα Χ+1.800ευρω το οποίο το ονομάζουν ασφάλεια δανείου 60 μηνών στην περίπτωση που χάσεις την δουλειά σου ή δεν μπορείς να δουλέψεις λόγω υγείας.... 

 

Αυτά κάνω κάτω ελπίζω να βοήθησα!!

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 1:38 ΠΜ, Kanth είπε

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Προσωπικά έχω μπλέξει σε μια ιστορία περίεργη..

Πήρα την Προεγκριση για 200.000€ δάνειο σε διαμέρισμα σε νέο ανεγερθέντα πολυκατοικία η οποία αξιολογήθηκε από τον μηχανικό της Τράπεζας για 260.000€. 

- Το Πρώτο κακό είναι ότι επειδή ήμουν Άσχετος και στην αρχή όταν μιλήσαμε με τον εργολάβο απλά αναφέραμε τιμές , είχα πει εγώ στην τράπεζα για τα 260.000€ αλλά σήμερα είδε ο άνθρωπος απο την τράπεζα οτι στο προσχεδίου συμβόλαιου έγραφε 200.000€ γτ ΔΥΣΤΗΧΩΣ θέλει τα 60κ μαύρα με την  υπογραφή του συμβολαίου  και με ρωτήσε πάνω σε αυτό . Μου ανέφερε πως λογικά δεν θα έχω θέμα λογικά ( βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ , εφόσον αξιολογήθηκε από τον μηχανικό της τράπεζας για 260.000 ίσως είμαι οκ για το ποσό των 200.000€.

- Το δεύτερο κακό είναι πως το οικόπεδο το είχε αγοράσει από 11 κληρονόμους. Της οποίας αγοράς έχω από την συμβολαιογράφο του το «Αγοραπωλησία Αστικού ακινήτου»  Η δίκη μου δικηγόρος με πίεζε να ζητήσουμε τις αποδοχές κληρονομιάς από τους 11 κληρονόμους. Όπως επίσης όμως και η τράπεζα , παρόλα αυτά η τράπεζα έπειτα από αρκετό καιρό και αφού έστειλε η δικηγόρος του εργολάβου κάποια έγγραφα στην τράπεζα αποδεχθηκε να συναινέσει και να δωθεί η οριστική έγκριση δανείου χωρίς να λάβει τις αποδοχές κληρονομιάς.

- Λόγο του ότι έχει άργησει πολύ η περίπτωση μου δεν δώσω στον εργολάβο κάποια προκαταβολή εφόσον λογικά σε λίγο καιρό θα προχωρήσουμε σε συμβόλαια. (εκεί θα δώσω και τα 60 από μέρους μου) . 
 

- Η εκταμίευση θα γίνει τμηματικά, αλλά επειδή ήταν η πρώτη δόση να γίνει τον Νοέμβριο μου είπε η τραπεζα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της προσημείωσης και δεν θα μπορέσει να γίνει η Εκταμίευση , με αποτέλεσμα βάση συμβολαίου να πρέπει εγώ να βρω να δώσω τα χρήματα αυτά της δόσης. 
Ο Τραπεζικός μ είπε πως αργούν πολύ μέχρι και 4 ίσως και παραπάνω μήνες. Όμως η Συμβολαιογράφος του εργολαβου μου είπε πως θα μας πάρει ένα το πολύ 2 Μήνες και δεν ξέρω τι να πιστέψω…Έχει ολοκληρώσει κανείς πρόσφατα την διαδικασία να μας πει ποσό καιρό του πήρε?
Εγω κάλεσα τον εργολαβο και μου είπε αν θέλω ότι δεν έχει θέμα να αλλαξει τις ημερομηνίες ακόμα και για τελος Γενάρη και να κάνουμε τις δόσεις 4 απλά να συγχωνευτούν τα ποσά της πρώτης και 2ης δόσης..

Είμαι παρά πολύ αγχωμένος και νιώθω πολύ έντονα πως θα την πατήσω. 

Θεωρω πως στην καλύτερη περίπτωση αν πάνε όλα καλά θα καθυστερήσει εν τέλη η Προσημείωση παραπάνω και απο τον Γενάρη θα έχω δώσει 60Κ που δεν θα φαίνονται ,  

 Επίσης με αγχώνει το γεγονός των αποδοχών κληρονομιάς ,  δεν γνωρίζω αν το ελέγχουν στο Κτηματολόγιο , αλλά σε περίπτωση που τα ζητήσουν?
Μηπως να ρωτήσω την συμβολαιογράφο του εργολάβου αν εχουν τους τιτλους ιδιοκτησίας του οικοπέδου ? Παίζει ρόλο?  ( να σημειωθεί πως ο ανθρωπος ήδη έχει προχώρησει και έχει φτάσει στον 3ο όροφο , θα έκανε τετεια κίνηση αν δεν ήταν νομικά εντάξει? ) Εγώ τι μπορώ να κάνω σε τετεια περίπτωση ? Όλοι οι υπόλοιποι αγοραστες οπως μου είπε δεν αντιμετωπίζουν τα ίδια πρόβληματα με έμενα.Προφανώς και πιστεύω πως θα πάει πολύ πίσω το όλο θέμα και θα ξεπεράσουμε την προθεσμία και αυτό θα είναι καταστροφικο στην καλύτερη 


Ακόμα και το θέμα του ποσού στο Συμβόλαιο με αγχώνει μην εν τέλη η τραπεζα διαθέσει λιγότερα χρήματα για τον δανεισμό.

Τέλος κάτι που διάβασα εδώ, πριν την προσημείωση υπογράφω επίσης συμβόλαιο με την τραπεζα για το δάνειο ? Η κατάλαβα Λάθος και το υπογράφω αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της προσημείωσης και φτάσουμε στην εκταμίευση?

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για την κατανόηση και οποιον μπορέσει να βοηθήσει ! 

 

 

 

Επειδή βλέπω ότι δεν έχει απαντηθεί θα σου πω την γνώμη μου.

Οι εργολάβοι είναι μεγάλοι απατεώνες.

Ναι μπορεί να χτίζει οικοδομή και μεγάλο ποσοστό της να είναι παράνομο. Ναι θα σου πει ότι ψέματα χρειάζεται για να σε πείσει.

Έτσι όπως είναι οι ελληνικοι κανονισμοί γύρω από την ανοικοδόμηση, ουσιαστικά στο πουλάει και τρεχα βγάλε άκρη μόνος σου.

Θα σου πρότεινα να εμπιστευτείς το ένστικτο σου και να μην προχωρήσεις.

Το ότι δεν υπάρχει (;) ή είναι τόσο δύσκολο να βρεις την αποδοχή κληρονομιάς και από τους 11 (!!!!!) κληρονόμους είναι ύποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 3:38 ΠΜ, Kanth είπε

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Προσωπικά έχω μπλέξει σε μια ιστορία περίεργη..

Πήρα την Προεγκριση για 200.000€ δάνειο σε διαμέρισμα σε νέο ανεγερθέντα πολυκατοικία η οποία αξιολογήθηκε από τον μηχανικό της Τράπεζας για 260.000€. 

- Το Πρώτο κακό είναι ότι επειδή ήμουν Άσχετος και στην αρχή όταν μιλήσαμε με τον εργολάβο απλά αναφέραμε τιμές , είχα πει εγώ στην τράπεζα για τα 260.000€ αλλά σήμερα είδε ο άνθρωπος απο την τράπεζα οτι στο προσχεδίου συμβόλαιου έγραφε 200.000€ γτ ΔΥΣΤΗΧΩΣ θέλει τα 60κ μαύρα με την  υπογραφή του συμβολαίου  και με ρωτήσε πάνω σε αυτό . Μου ανέφερε πως λογικά δεν θα έχω θέμα λογικά ( βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ , εφόσον αξιολογήθηκε από τον μηχανικό της τράπεζας για 260.000 ίσως είμαι οκ για το ποσό των 200.000€.

- Το δεύτερο κακό είναι πως το οικόπεδο το είχε αγοράσει από 11 κληρονόμους. Της οποίας αγοράς έχω από την συμβολαιογράφο του το «Αγοραπωλησία Αστικού ακινήτου»  Η δίκη μου δικηγόρος με πίεζε να ζητήσουμε τις αποδοχές κληρονομιάς από τους 11 κληρονόμους. Όπως επίσης όμως και η τράπεζα , παρόλα αυτά η τράπεζα έπειτα από αρκετό καιρό και αφού έστειλε η δικηγόρος του εργολάβου κάποια έγγραφα στην τράπεζα αποδεχθηκε να συναινέσει και να δωθεί η οριστική έγκριση δανείου χωρίς να λάβει τις αποδοχές κληρονομιάς.

- Λόγο του ότι έχει άργησει πολύ η περίπτωση μου δεν δώσω στον εργολάβο κάποια προκαταβολή εφόσον λογικά σε λίγο καιρό θα προχωρήσουμε σε συμβόλαια. (εκεί θα δώσω και τα 60 από μέρους μου) . 
 

- Η εκταμίευση θα γίνει τμηματικά, αλλά επειδή ήταν η πρώτη δόση να γίνει τον Νοέμβριο μου είπε η τραπεζα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της προσημείωσης και δεν θα μπορέσει να γίνει η Εκταμίευση , με αποτέλεσμα βάση συμβολαίου να πρέπει εγώ να βρω να δώσω τα χρήματα αυτά της δόσης. 
Ο Τραπεζικός μ είπε πως αργούν πολύ μέχρι και 4 ίσως και παραπάνω μήνες. Όμως η Συμβολαιογράφος του εργολαβου μου είπε πως θα μας πάρει ένα το πολύ 2 Μήνες και δεν ξέρω τι να πιστέψω…Έχει ολοκληρώσει κανείς πρόσφατα την διαδικασία να μας πει ποσό καιρό του πήρε?
Εγω κάλεσα τον εργολαβο και μου είπε αν θέλω ότι δεν έχει θέμα να αλλαξει τις ημερομηνίες ακόμα και για τελος Γενάρη και να κάνουμε τις δόσεις 4 απλά να συγχωνευτούν τα ποσά της πρώτης και 2ης δόσης..

Είμαι παρά πολύ αγχωμένος και νιώθω πολύ έντονα πως θα την πατήσω. 

Θεωρω πως στην καλύτερη περίπτωση αν πάνε όλα καλά θα καθυστερήσει εν τέλη η Προσημείωση παραπάνω και απο τον Γενάρη θα έχω δώσει 60Κ που δεν θα φαίνονται ,  

 Επίσης με αγχώνει το γεγονός των αποδοχών κληρονομιάς ,  δεν γνωρίζω αν το ελέγχουν στο Κτηματολόγιο , αλλά σε περίπτωση που τα ζητήσουν?
Μηπως να ρωτήσω την συμβολαιογράφο του εργολάβου αν εχουν τους τιτλους ιδιοκτησίας του οικοπέδου ? Παίζει ρόλο?  ( να σημειωθεί πως ο ανθρωπος ήδη έχει προχώρησει και έχει φτάσει στον 3ο όροφο , θα έκανε τετεια κίνηση αν δεν ήταν νομικά εντάξει? ) Εγώ τι μπορώ να κάνω σε τετεια περίπτωση ? Όλοι οι υπόλοιποι αγοραστες οπως μου είπε δεν αντιμετωπίζουν τα ίδια πρόβληματα με έμενα.Προφανώς και πιστεύω πως θα πάει πολύ πίσω το όλο θέμα και θα ξεπεράσουμε την προθεσμία και αυτό θα είναι καταστροφικο στην καλύτερη 


Ακόμα και το θέμα του ποσού στο Συμβόλαιο με αγχώνει μην εν τέλη η τραπεζα διαθέσει λιγότερα χρήματα για τον δανεισμό.

Τέλος κάτι που διάβασα εδώ, πριν την προσημείωση υπογράφω επίσης συμβόλαιο με την τραπεζα για το δάνειο ? Η κατάλαβα Λάθος και το υπογράφω αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της προσημείωσης και φτάσουμε στην εκταμίευση?

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για την κατανόηση και οποιον μπορέσει να βοηθήσει ! 

 

 

 

Ζήτα από την συμβολαιογράφο του να σου δώσει την αποδοχή κληρονομιάς... μπορείς επίσης να βρεις το ΚΑΕΚ και να δεις τις εγγραφές και εκεί φαίνονται (Αν έχουν κάνει όλοι αποδοχή) τα πάντα... προφανώς και στο κτηματολόγιο ελέγχουν τα πάντα! Επίσης μπορεί και κάποιος από τους αρχικούς 11 να έχει κάνει αποποίηση αλλά όπως και ναχει θα πρότεινα να βάλεις έναν δικηγόρο να τα ψάξει σωστά τα πράγματα.... δεν αγοράζεις ποδήλατο αγοράζεις σπίτι πολλών χιλιάδων ευρώ... οπότε το να δώσεις και ένα ποσό σε δικηγόρο που θα ψάξει τα πράγματα νομίζω επιβάλλεται.... πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου που δεν γνωρίζεις τπτ από συμβολαιογραφικα πράγματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει πάρει κάποιος πρόσφατα σπίτι με στεγαστικό από Eurobank;

Με έχει προβληματίσει η διάρκεια ολοκλήρωσης των ελέγχων, νομικού και τεχνικού, και συνεπώς της τελικής έγκρισης. Ενώ διαβάζω από πολλούς πως είναι στις 2-3 εβδομάδες max εγώ κοντεύω 1,5 μήνα. 

Επειδή δε μου δίνουν σαφές feedback, αλλά μπουρδολογίες του στυλ το 'έχουμε στείλει για επίσπευση'... αναγκάστηκα να βάλω τον πεθερό μου να μιλήσει με δικό του άνθρωπο μέσα στην τράπεζα όπου αυτός ενημέρωσε πως μετά το πέρας των ελέγχων το δάνειο περνάει από 2 επιτροπές για τελική έγκριση. Έχει περάσει την 1η κι αναμένει την τελική έγκριση από τη 2η.

Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό το κομμάτι της διαδικασίας για το οποίο δε με είχαν ενημερώσει όταν μου πήραν το 200άρι; Μήπως έχει να κάνει ότι το υπό έλεγχο ακίνητο είναι εκτός σχεδίου;

Επεξ/σία από Aristos_Kapnias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Aristos_Kapnias είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει πάρει κάποιος πρόσφατα σπίτι με στεγαστικό από Eurobank;

Με έχει προβληματίσει η διάρκεια ολοκλήρωσης των ελέγχων, νομικού και τεχνικού, και συνεπώς της τελικής έγκρισης. Ενώ διαβάζω από πολλούς πως είναι στις 2-3 εβδομάδες max εγώ κοντεύω 1,5 μήνα. 

Επειδή δε μου δίνουν σαφές feedback, αλλά μπουρδολογίες του στυλ το 'έχουμε στείλει για επίσπευση'... αναγκάστηκα να βάλω τον πεθερό μου να μιλήσει με δικό του άνθρωπο μέσα στην τράπεζα όπου αυτός ενημέρωσε πως μετά το πέρας των ελέγχων το δάνειο περνάει από 2 επιτροπές για τελική έγκριση. Έχει περάσει την 1η κι αναμένει την τελική έγκριση από τη 2η.

Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό το κομμάτι της διαδικασίας για το οποίο δε με είχαν ενημερώσει όταν μου πήραν το 200άρι; Μήπως έχει να κάνει ότι το υπό έλεγχο ακίνητο είναι εκτός σχεδίου;

Εγώ ταυτόχρονα πήγα σε 3 τράπεζες... eurobank, Πειραιώς και εθνική...πήρα και από τις 3 προέγκριση... ενώ Πειραιώς και eurobank  έδωσαν ψιλό τσακ μπαμ την προέγκριση η εθνική άργησε αλλά.... απτην στιγμή που πήρα την έγκριση της Εθνικής έτρεξαν σφαίρα οι διαδικασίες! Σκέψου πλήρωσα μηχανικό για εκτίμηση και στις 3 τράπεζες... η eurobank έκανε τον πιο πολύ χρόνο και μου έλεγαν τα ίδια περί επίσπευσης... και η Πειραιώς στην κοσμαρα της... για μένα το πιο σημαντικό είναι το μετά... η eurobank και η Πειραιώς για να προχωρήσουν στις διαδικασίες εκταμίευσης, προσημείωσης κλπ θέλουν την οριστική εγγραφή στο κτηματολόγιο όταν καταθέσεις το συμβόλαιο αγοραπωλησίας σε αντίθεση με την εθνική που της αρκεί το αποδεικτικό πληρωμής κατάθεσης του συμβολαίου... το λέω αυτό γιατί μπορεί στο κτηματολόγιο που ανήκεις μπορεί να κάνουν μηηηηνες μέχρι να καταχωρηθεί η οριστική εγγραφή!!  Ενώ στην εθνική πας την απόδειξη πληρωμής,  σε φωνάζουν σε καμία 10αρια μέρες για υπογραφή της σύμβασης, γίνεται καπάκι το δικαστήριο της προσημείωσης και μετά επίσης καπάκι πάει ο δικηγόρους τους στο κτηματολόγιο.... με το που πάει σε λίγες μέρες γίνεται η εκταμίευση....

 

Επεξ/σία από pavlos-ice
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pavlos-ice είπε

Εγώ ταυτόχρονα πήγα σε 3 τράπεζες... eurobank, Πειραιώς και εθνική...πήρα και από τις 3 προέγκριση... ενώ Πειραιώς και eurobank  έδωσαν ψιλό τσακ μπαμ την προέγκριση η εθνική άργησε αλλά.... απτην στιγμή που πήρα την έγκριση της Εθνικής έτρεξαν σφαίρα οι διαδικασίες! Σκέψου πλήρωσα μηχανικό για εκτίμηση και στις 3 τράπεζες... η eurobank έκανε τον πιο πολύ χρόνο και μου έλεγαν τα ίδια περί επίσπευσης... και η Πειραιώς στην κοσμαρα της... για μένα το πιο σημαντικό είναι το μετά... η eurobank και η Πειραιώς για να προχωρήσουν στις διαδικασίες εκταμίευσης, προσημείωσης κλπ θέλουν την οριστική εγγραφή στο κτηματολόγιο όταν καταθέσεις το συμβόλαιο αγοραπωλησίας σε αντίθεση με την εθνική που της αρκεί το αποδεικτικό πληρωμής κατάθεσης του συμβολαίου... το λέω αυτό γιατί μπορεί στο κτηματολόγιο που ανήκεις μπορεί να κάνουν μηηηηνες μέχρι να καταχωρηθεί η οριστική εγγραφή!!  Ενώ στην εθνική πας την απόδειξη πληρωμής,  σε φωνάζουν σε καμία 10αρια μέρες για υπογραφή της σύμβασης, γίνεται καπάκι το δικαστήριο της προσημείωσης και μετά επίσης καπάκι πάει ο δικηγόρους τους στο κτηματολόγιο.... με το που πάει σε λίγες μέρες γίνεται η εκταμίευση....

 

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Η Εθνική είναι η μόνη τράπεζα που δεν πήγα καθώς είναι κι η μόνη που δεν έχω λογαριασμό. Κατέληξα στην Eurobank γιατί ήταν η πιο γρήγορη στην προέγκριση (2 μέρες) και είχε την πιο ευγενική προσέγγιση η υπάλληλος που μίλησα.

Alpha Bank μου μίλησαν σα να μου κάνουν χάρη και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω, Πειραιώς έκανε 1 μήνα!!!!! για προέγκριση και μετά ήθελε πριν την εκκίνηση των ελέγχων και την εκτίμηση της αξίας από πλευράς τους να τις έχω πάει όλα τα χαρτιά της ηλεκτρονικής ταυτότητας ακινήτου, χωρίς καν να έχω κάνει ακόμα αρραβώνα με τον πωλητή (να γελά και το παρδαλό κατσίκι δηλαδή)

Ίσως στραφώ στην Εθνική αφού πάρω την τελική έγκριση της Eurobank και κάνω αρραβώνα για να πάρει κι ο άνθρωπος τα χρήματα του γρηγορότερα

 

Γενικά όποιος θέλει να αγοράσει ακίνητο και δεν έχει βαλίτσα cash ή άλλο ακίνητο να πουλήσει, να προετοιμάσει το στομάχι του. Δυστυχώς, όπως αναφέρθηκε, η διαδικασία δεν είναι γραμμική, κολλάει συνέχεια το θέμα και θες καλή καβάτζα ίδια κεφάλαια για έξοδα παρατρεχάμενων που δεν υπολογίζεις αρχικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερό στομάχι και έξτρα money στην άκρη για τα διαδικαστικά... δηλαδή κόστος για τα παρακάτω:

Τεχνικός και νομικός (2 φορές) έλεγχος, 

Για δικαστική απόφαση προσημείωσης 

Για την εκταμίευση 

Για την προσημείωση στο κτηματολόγιο 

Για τον δικηγόρο της τράπεζας στο κτηματολόγιο 

Για την πληρωμή του συμβολαίου στον συμβολαιογράφο 

Για την κατάθεση του συμβολαίου στο κτηματολόγιο....

Όλα αυτά πάνε κάνα 5.000... για ενα δάνειο 100.000..... και φυσικά αν μιλάμε για αγορά α' κατοικίας γλιτώνεις κανα 2-2.500 ... αν όχι έχεις και αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πρώην δανειολήπτης, έκανα και εγώ τον κύκλο της αγοράς 1ης κατοικίας και έχω να πω στους υποψήφιους δανεολήπτες μερικές συμβουλές. Για την ιστορία, πήρα δάνειο €87.000 με κυμαινόμενο επιτόκιο από την EuroBank με διάρκεια 15 χρόνια και έκανα αγορά καινούριου ακινήτου αξίας >€300.000. Τα χρόνια πέρασαν, το δάνειο το εξόφλησα στην ώρα του, πήρα βεβαίωση μη οφειλής και έκανα την άρση προσημείωσης. Σήμερα δεν έχω καμία σχέση με την τράπεζα ούτε και αυτή μαζί μου.

Συμβουλές:

- Μην νομίζετε ότι η οικονομική, οικογενειακή, εργασιακή κατάστασταση που βρίσκεστε όταν πάρετε το δάνειο θα παραμήνει σταθερή για όλη την διάρκεια της αποπληρωμής του. Θα παντρευτείτε, θα χωρίσετε, θα κάνετε παιδιά, θα απολυθείτε, θα προληφθείτε, ... και ότι άλλο μπορεί να συμβεί στην ζωή .. θα το βρείτε μπροστά σας. Προσοχή λοιπόν, εαν λογαριάζετε ότι θα ελέγχετε πλήρως την ζωή σας .. ξεχάστε το !

- Οι τράπεζες δεν είναι εκκλησίες. Πάντα ήμουν καλοπληρωτής και τυπικός και και παρόλα αυτά η Τράπεζα μου έκανε ζαβολιές και περίεργες κινήσεις που δεν μπορούσα ούτε να τις διακρίνω ούτε να τις αποφύγω. Τρία χρόνια πριν την λήξη του δανείου, ζήτησα πλήρη αποπληρωμή για να ξεμπλέξω απο δαύτους και μου αρνήθηκαν την προεξόφληση και την αποδέσμευση από τους δανειακούς όρους! Ημουν αφελής όταν πίστεψα ότι η συνέπειά μου θα αναγνωριστεί και ότι θα μπορώ να κάνω χρήση  τουλάχιστον του δικαιώματος της προωρης εξόφλησης. 

- Μην πάρετε δάνειο και κατά συνέπεια μην βάλετε δόσεις πάνω από τις πραγματικές σας δυνατότητες αποπληρωμής του. Υπολογίστε η δόση να είναι στο 20%-30% του μηνιαίου εισοδήματός σας και κάντε κουμάντο (πχ αποταμίευση που θα καλύψει τουλάχιστον 6 μήνες) για να μπορείτε να συνεχίσετε να το πληρώνετε όταν έλθουν και οι δύσκολες μέρες.

- Ως δανειολήπτης στην διάρκεια του δανείου θα πρέπει να ζείτε κιόλας και ως άνθρωπος. Μην γίνετε σκλάβος του δανείου και κρατήστε δυνάμεις για να χαρείτε την ζωή και το ακίνητό σας. 

- 1000 φορές να δανειζόμουν από συγγενή παρά από την Τράπεζα. Όμως ο κύκλος μου δεν είχε ούτε τα χρήματα που ήθελα ούτε φυσικά και την προθυμία να μου τα δώσει και έτσι πέρασα την πόρτα της τράπεζας. Οταν επιτέλους εξόφλησα όπως καταλαβαίνετε δεν ξαναμπήκα ποτέ ξανά σε Τράπεζα ! 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pavlos-ice said:

Γερό στομάχι και έξτρα money στην άκρη για τα διαδικαστικά... δηλαδή κόστος για τα παρακάτω:

Τεχνικός και νομικός (2 φορές) έλεγχος, 

Για δικαστική απόφαση προσημείωσης 

Για την εκταμίευση 

Για την προσημείωση στο κτηματολόγιο 

Για τον δικηγόρο της τράπεζας στο κτηματολόγιο 

Για την πληρωμή του συμβολαίου στον συμβολαιογράφο 

Για την κατάθεση του συμβολαίου στο κτηματολόγιο....

Όλα αυτά πάνε κάνα 5.000... για ενα δάνειο 100.000..... και φυσικά αν μιλάμε για αγορά α' κατοικίας γλιτώνεις κανα 2-2.500 ... αν όχι έχεις και αυτά....

Προσωπικά, για δάνειο 100k που εκταμιεύθηκε τον Σεπτέβριο 2023, τα γύρω γύρω έξοδα (δεν αφορούσε Α Κατοικία) ανήλθαν σε 8,5k ή 8,5% του δανείζομενου κεφαλαίου. Σημειωτέον ότι για νομικό/τεχνικό έλεγχο είχα και ένα -50% έκπτωση. Είναι δυστυχώς αρκετά τα γύρω γύρω και μάλιστα πολλά από αυτά πρέπει να τα δίνεις και κασέρι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...