Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν χρειάζεται να σπαμάρεις σε πολλά θέματα.

Και όχι, ούτε συνηθισμένο είναι ούτε λογικό να δίνεις προκαταβολή για να έχεις το δικαίωμα ελέγχου. Και ακόμα πιο παράλογο είναι να στη ζητάει ο μεσίτης.

Συγνώμη για το spamming.

Διαβάζω κάτι εδώ το οποίο όμως είναι σχετικό 

https://chaniamyestate.com/index.php/el/f-a-q-7

"

Το ποσό για το καπάρο είναι διαπραγματεύσιμο, συνήθως όμως κυμαίνεται μεταξύ 1% και 5% της τιμής της αγοραπωλησίας.

Πριν την κατάθεση του ποσού για το καπάρο υπογράφεται σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό. Το ποσό αυτό κατατίθεται σε ένα τραπεζικό λογαριασμό που θα συμφωνηθεί για διαφύλαξη και είναι άτοκο. Εάν τελικά επιτευχθεί η σύναψη συμβολαίου το καπάρο συνυπολογίζεται στο ποσό της αγοραπωλησίας, όταν όμως αποτύχει τα χρήματα αυτά επιστρέφονται στον αγοραστή."

 

Απλά να ξεκαθαρίσω, το καπάρο δεν αφορά το δικαίωμα ελέγχου αλλά για να βγει από την διάθεση προς πώληση το ακίνητο. Παράλληλα θα λάβω και τους τίτλους κάποια στιγμή.

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, iosifise είπε

Συγνώμη για το spamming.

Διαβάζω κάτι εδώ το οποίο όμως είναι σχετικό 

https://chaniamyestate.com/index.php/el/f-a-q-7

"

Το ποσό για το καπάρο είναι διαπραγματεύσιμο, συνήθως όμως κυμαίνεται μεταξύ 1% και 5% της τιμής της αγοραπωλησίας.

Πριν την κατάθεση του ποσού για το καπάρο υπογράφεται σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό. Το ποσό αυτό κατατίθεται σε ένα τραπεζικό λογαριασμό που θα συμφωνηθεί για διαφύλαξη και είναι άτοκο. Εάν τελικά επιτευχθεί η σύναψη συμβολαίου το καπάρο συνυπολογίζεται στο ποσό της αγοραπωλησίας, όταν όμως αποτύχει τα χρήματα αυτά επιστρέφονται στον αγοραστή."

 

Απλά να ξεκαθαρίσω, το καπάρο δεν αφορά το δικαίωμα ελέγχου αλλά για να βγει από την διάθεση προς πώληση το ακίνητο. Παράλληλα θα λάβω και τους τίτλους κάποια στιγμή. 

Το τι γράφει ένας συγκεκριμένος μεσίτης στο site του σε μένα προσωπικά δεν λέει απολύτως τίποτα. Επίσης εγώ προσωπικά για θέματα προκαταβολών πληρωμής κτλ οι μόνοι που θα συμβουλευόμουν θα ήταν ο συμβολαιογράφος (που θα χρειαστώ τις υπηρεσίες του ούτως ή άλλως) και ο δικηγόρος μου, κανένας άλλος.

Τώρα εσύ πράξε όπως νομίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συζητηση προ 3-4 σελιδων, να αναφερω οτι πλεον το κοστος τεχνικου και νομικου ελεγχου εχει αυξηθει και πλεον η εθνικη μου δεσμευσαι 300 ευρω περιπου για τον προελεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα από την Εθνική σε τηλεφωνική συνομιλία με την υπεύθηνη έγκρισης δανείων μου είπαν για 212 ευρώ ως κόστος για προέλεγχο και όχι για 300. Γιατί αυτή η διαφοροποίηση; Εκτός αν τα στρογγυλοποίησες προς τα πάνω χοντρικά.

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, iosifise είπε

Εμένα από την Εθνική σε τηλεφωνική συνομιλία με την υπεύθηνη έγκρισης δανείων μου είπαν για 212 ευρώ ως κόστος για προέλεγχο και όχι για 300. Γιατί αυτή η διαφοροποίηση; Εκτός αν τα στρογγυλοποίησες προς τα πάνω χοντρικά.

+ 80κατι ευρω ο νομικος ελεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος ποιοι είναι οι τωρινοί χρόνοι έγκρισης και εκταμίευσης των δανείων; 

Π.χ. 2 μήνες , 4μήνες 6μήνες;

Και σε όλη αυτή τη διάρκεια πως μπορούμε να ξέρουμε και να εξασφαλίσουτμε οτι ο ιδιοκτήτης δεν έχει αλλάξει γνώμη, προκειμένου να εξασφαλίσουμε οτι δεν θα είναι χαμένος χρόνος και πολύ χαμένο χρήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iosifise είπε

Γνωρίζει κάποιος ποιοι είναι οι τωρινοί χρόνοι έγκρισης και εκταμίευσης των δανείων; 

Π.χ. 2 μήνες , 4μήνες 6μήνες;

Και σε όλη αυτή τη διάρκεια πως μπορούμε να ξέρουμε και να εξασφαλίσουτμε οτι ο ιδιοκτήτης δεν έχει αλλάξει γνώμη, προκειμένου να εξασφαλίσουμε οτι δεν θα είναι χαμένος χρόνος και πολύ χαμένο χρήμα;

η προεγκριση παιρνει καποιες μερες. Ο προελεγχος 2-3 εβδομαδες. Απαξ και περασεις τον προελεγχο, προχωρα σε καπαρο μεσω συμβολαιογραφου/δικηγορου.

Πηγαινε σε καποια τραπεζα και ρωτα οτι απορια εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να μάθω από την δική σας εμπειρία, πόσο χρόνο χρειάστηκε η εκταμίευση του δανείου από την στιγμή που περάσατε έναν πετυχημένο προέλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, iosifise είπε

Γνωρίζει κάποιος ποιοι είναι οι τωρινοί χρόνοι έγκρισης και εκταμίευσης των δανείων; 

Π.χ. 2 μήνες , 4μήνες 6μήνες;

Και σε όλη αυτή τη διάρκεια πως μπορούμε να ξέρουμε και να εξασφαλίσουτμε οτι ο ιδιοκτήτης δεν έχει αλλάξει γνώμη, προκειμένου να εξασφαλίσουμε οτι δεν θα είναι χαμένος χρόνος και πολύ χαμένο χρήμα;

Πρώτα θα υπογραφεί συμβόλαιο που θα λέει ότι η αποπληρωμή θα γίνει μέσω δανείου εντός 2-3 μηνών και μετά θα γίνει η εκταμίευση. 

Άρα δεν μπορεί να κάνει πίσω ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αλλη ερωτηση. Πιστευετε οτι χρειαζεται νομικη καλυψη κατα την υπογραφη του οριστικου συμβολαιου? Μεχρι τωρα πληρωσα 200 ευρω  για νομικο ελεγχο σε ξεχωριστο δικηγορο ανεξαρτητα απο την τραπεζα. Ωστόσο πιστευετε οτι εχει νοημα να εχω δικηγόρο κατα την συναψη του οριστικου συμβολαιου? Διοτι ζητα το 1%. Ειχα την εντυπωση οτι ηταν 0.4%...

 

Επίσης ενημερώθηκα από την συμβολαιογράφο οτι ορισμένα υποθηκοφυλακεία/κτηματολόγια αργούν απεπλιστικά πολύ -ακόμα και 6 μήνες - με αποτέλεσμα να υπάρχει υψηλή πιθανότητα να υπαναχωρήσει ο πωλητής. Σε αυτή τη περίπτωση φαίνεται να είναι απαραίτητη η νομική κάλυψη...

Βρήκα και ένα σχετικό άρθρο: https://www.kathimerini.gr/economy/562071859/se-omiria-daneioliptes-logo-kathysteriseon-sta-ypothikofylakeia/

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2023 στις 8:31 ΜΜ, iosifise είπε

Μια αλλη ερωτηση. Πιστευετε οτι χρειαζεται νομικη καλυψη κατα την υπογραφη του οριστικου συμβολαιου? Μεχρι τωρα πληρωσα 200 ευρω  για νομικο ελεγχο σε ξεχωριστο δικηγορο ανεξαρτητα απο την τραπεζα. Ωστόσο πιστευετε οτι εχει νοημα να εχω δικηγόρο κατα την συναψη του οριστικου συμβολαιου? Διοτι ζητα το 1%. Ειχα την εντυπωση οτι ηταν 0.4%...

Kατα την αναγνωση του συμβολαιου στο γραφειο του συμβολαιογραφου παρισταται ο δικηγορος σου, ετσι τουλαχιστον εγινε με μενα. Βεβαια ηταν οικογενειακος γνωστος και δε νομιζω να πηρε το 1% που λες(δλδ αν το σπιτι κανει 150 χιλ. ο δικηγορος θα παρει 1500ε απλα επειδη καθησε 1 ωρα στην αναγνωση??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, rus είπε

Kατα την αναγνωση του συμβολαιου στο γραφειο του συμβολαιογραφου παρισταται ο δικηγορος σου, ετσι τουλαχιστον εγινε με μενα. Βεβαια ηταν οικογενειακος γνωστος και δε νομιζω να πηρε το 1% που λες(δλδ αν το σπιτι κανει 150 χιλ. ο δικηγορος θα παρει 1500ε απλα επειδη καθησε 1 ωρα στην αναγνωση??)

Αν εχω καταλαβει καλα, ο δικηγορος σου κανει και πολυ λεπτομερη νομικο αλεγχο ( τρεχει στα υποθηκοφυλακεια ) κ.τ.λ. και σου φτιαχνει προσυμφωνω για το καπαρο. Μεασ αναφερει και ποτε πρεπει να αποχωρησει ο πωλητης απο την οικεια κ.α.

Αν με ρωτας προσωπικα, χρειαζεται για να σε διασφαλισει, τοσα λεφτα θα δωσεις για την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ακινήτων ίδιες και ο δικηγόρος μπορεί να κάνει από πολύ απλή δουλειά (όχι δεν θα είναι ποτέ απλή δουλειά γιατί θα την κάνει καλά) έως να ψάχνει την ιστορία του αιώνα για ένα ακίνητο. Σε εμάς που φαινόταν αρχικά πολύ απλή υπόθεση (το ακίνητο δεν είχε βάρη, ήταν στην ουσία το 2ο χέρι από εμάς, κλπ) τελικά είχε πολύ ψάξιμο γιατί υπήρχαν κάποιες μεταβιβάσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας των πωλητών.

Και μάλιστα αυτά τα ψαξίματα γίνονται και 2-3 φορές (πριν την υπογραφή του προσυμφώνου, του τελικού συμβολαίου, κλπ) για να είναι σίγουρος ο πελάτης ότι δεν γράφτηκε κάποιο βάρος στο μεταξύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

Αν εχω καταλαβει καλα, ο δικηγορος σου κανει και πολυ λεπτομερη νομικο αλεγχο ( τρεχει στα υποθηκοφυλακεια ) κ.τ.λ. και σου φτιαχνει προσυμφωνω για το καπαρο. Μεασ αναφερει και ποτε πρεπει να αποχωρησει ο πωλητης απο την οικεια κ.α.

Το ειχαμε κι αυτο το θεμα, ηταν μεσα αλλος νοικαρης και χρειαστηκαν εξωδικα για να αποχωρησει εγκαιρως αλλα και στο μεταξυ  να δινει πλεον σε μενα τα ενοικια που εδινε στον προηγουμενο.

O φιλος μιλησε για "νομικη καλυψη κατα την υπογραφη του οριστικου συμβολαιου" δηλαδη τη παρουσια του στην αναγνωση του συμβολαιου και σε αυτο απαντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους. 

Επεξ/σία από iosifise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...