Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, chrysapa said:

Ευχαριστώ για την απαντηση,

Αναφερομαι ομως στο χρονικό διαστημα ακριβώς πριν τα συμβολαια... Εχουμε προσκομισει τα παντα ,εχει τελειώσει ο ελεγχος της τραπεζας κ αναμένουμε να μας καλέσουν για τα συμβόλαια...εχουν περασει ηδη 12 ημερες..

Μήπως ξερετε;;

Η τράπεζα θα εκτεμιευσει το πόσο συνήθως μέσα σε 20-25 εργάσιμες από την υπογραφή του συμβολαίου, εφόσον το προσκομίσετε την ίδια η την επόμενη μέρα. Τότε πάτε και ξαναυπογραφετε την εξοφλητικη του συμβολαίου.

Τα υπόλοιπα αφορούν τον συμβολαιογράφο όχι την τράπεζα.

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Προσωπικά έχω μπλέξει σε μια ιστορία περίεργη..

Πήρα την Προεγκριση για 200.000€ δάνειο σε διαμέρισμα σε νέο ανεγερθέντα πολυκατοικία η οποία αξιολογήθηκε από τον μηχανικό της Τράπεζας για 260.000€. 

- Το Πρώτο κακό είναι ότι επειδή ήμουν Άσχετος και στην αρχή όταν μιλήσαμε με τον εργολάβο απλά αναφέραμε τιμές , είχα πει εγώ στην τράπεζα για τα 260.000€ αλλά σήμερα είδε ο άνθρωπος απο την τράπεζα οτι στο προσχεδίου συμβόλαιου έγραφε 200.000€ γτ ΔΥΣΤΗΧΩΣ θέλει τα 60κ μαύρα με την  υπογραφή του συμβολαίου  και με ρωτήσε πάνω σε αυτό . Μου ανέφερε πως λογικά δεν θα έχω θέμα λογικά ( βέβαια με αυτά που διαβάζω εδώ , εφόσον αξιολογήθηκε από τον μηχανικό της τράπεζας για 260.000 ίσως είμαι οκ για το ποσό των 200.000€.

- Το δεύτερο κακό είναι πως το οικόπεδο το είχε αγοράσει από 11 κληρονόμους. Της οποίας αγοράς έχω από την συμβολαιογράφο του το «Αγοραπωλησία Αστικού ακινήτου»  Η δίκη μου δικηγόρος με πίεζε να ζητήσουμε τις αποδοχές κληρονομιάς από τους 11 κληρονόμους. Όπως επίσης όμως και η τράπεζα , παρόλα αυτά η τράπεζα έπειτα από αρκετό καιρό και αφού έστειλε η δικηγόρος του εργολάβου κάποια έγγραφα στην τράπεζα αποδεχθηκε να συναινέσει και να δωθεί η οριστική έγκριση δανείου χωρίς να λάβει τις αποδοχές κληρονομιάς.

- Λόγο του ότι έχει άργησει πολύ η περίπτωση μου δεν δώσω στον εργολάβο κάποια προκαταβολή εφόσον λογικά σε λίγο καιρό θα προχωρήσουμε σε συμβόλαια. (εκεί θα δώσω και τα 60 από μέρους μου) . 
 

- Η εκταμίευση θα γίνει τμηματικά, αλλά επειδή ήταν η πρώτη δόση να γίνει τον Νοέμβριο μου είπε η τραπεζα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της προσημείωσης και δεν θα μπορέσει να γίνει η Εκταμίευση , με αποτέλεσμα βάση συμβολαίου να πρέπει εγώ να βρω να δώσω τα χρήματα αυτά της δόσης. 
Ο Τραπεζικός μ είπε πως αργούν πολύ μέχρι και 4 ίσως και παραπάνω μήνες. Όμως η Συμβολαιογράφος του εργολαβου μου είπε πως θα μας πάρει ένα το πολύ 2 Μήνες και δεν ξέρω τι να πιστέψω…Έχει ολοκληρώσει κανείς πρόσφατα την διαδικασία να μας πει ποσό καιρό του πήρε?
Εγω κάλεσα τον εργολαβο και μου είπε αν θέλω ότι δεν έχει θέμα να αλλαξει τις ημερομηνίες ακόμα και για τελος Γενάρη και να κάνουμε τις δόσεις 4 απλά να συγχωνευτούν τα ποσά της πρώτης και 2ης δόσης..

Είμαι παρά πολύ αγχωμένος και νιώθω πολύ έντονα πως θα την πατήσω. 

Θεωρω πως στην καλύτερη περίπτωση αν πάνε όλα καλά θα καθυστερήσει εν τέλη η Προσημείωση παραπάνω και απο τον Γενάρη θα έχω δώσει 60Κ που δεν θα φαίνονται ,  

 Επίσης με αγχώνει το γεγονός των αποδοχών κληρονομιάς ,  δεν γνωρίζω αν το ελέγχουν στο Κτηματολόγιο , αλλά σε περίπτωση που τα ζητήσουν?
Μηπως να ρωτήσω την συμβολαιογράφο του εργολάβου αν εχουν τους τιτλους ιδιοκτησίας του οικοπέδου ? Παίζει ρόλο?  ( να σημειωθεί πως ο ανθρωπος ήδη έχει προχώρησει και έχει φτάσει στον 3ο όροφο , θα έκανε τετεια κίνηση αν δεν ήταν νομικά εντάξει? ) Εγώ τι μπορώ να κάνω σε τετεια περίπτωση ? Όλοι οι υπόλοιποι αγοραστες οπως μου είπε δεν αντιμετωπίζουν τα ίδια πρόβληματα με έμενα.Προφανώς και πιστεύω πως θα πάει πολύ πίσω το όλο θέμα και θα ξεπεράσουμε την προθεσμία και αυτό θα είναι καταστροφικο στην καλύτερη 


Ακόμα και το θέμα του ποσού στο Συμβόλαιο με αγχώνει μην εν τέλη η τραπεζα διαθέσει λιγότερα χρήματα για τον δανεισμό.

Τέλος κάτι που διάβασα εδώ, πριν την προσημείωση υπογράφω επίσης συμβόλαιο με την τραπεζα για το δάνειο ? Η κατάλαβα Λάθος και το υπογράφω αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της προσημείωσης και φτάσουμε στην εκταμίευση?

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για την κατανόηση και οποιον μπορέσει να βοηθήσει ! 

 

 

 

Επεξ/σία από Kanth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση κι από μένα... επανέρχομαι για την περίπτωση που είχαμε πει και παλιότερα.... έχω προέγκριση από τράπεζα για 100.000 ευρώ αλλά σπαστά δηλαδή... 60.000 για αγορά και 40.000 επισκευή/ανακαίνιση... 

Ο πωλητής 60.000 πουλάει... εγώ προσκόμισα στην τράπεζα την προσφορά που έχω από εταιρεία ανακαίνισης για 66.000 (με φπα) ... δηλαδή πέραν των 40.000 που ζητάω θα βάλω ιδία συμμετοχή +26.000... στο σύνολο δηλαδή ενώ αθροιστικά ζητάω 100.000 ... μετά την ανακαίνιση θα μπουν 126.000 .... η τράπεζα πράγματι όταν ρώτησα μου είπε πως ναι τα 26.000 που θα δώσω τα θεωρεί κανονικά ιδία συμμετοχή επι του συνόλου του δανείου και επειδή είναι στην ανακαίνιση δεν ελέγχει το πως τα θα δώσω... γιατί μετά θα προσημειωσουν το σπίτι με αξία μετά την ανακαίνιση....

Εμένα με νοιάζει να πάρει 60.000 ο πωλητής και να τελειώνουμε να φύγει απο την μέση... που πιστεύω για 100μ2 σπίτι σε όμορφη περιοχή, με αντικειμενική 1.400/μ2, με τα πάντα δίπλα ... να εκτιμηθεί από τον μηχανικό της τράπεζα ένα 75αρι σαν εμπορική αξια πριν την ανακαίνιση και να βγει 60 η επιταγή... 

Έχετε ακούσει αντίστοιχη περίπτωση? Θέλουν ντε και καλά να φαίνεται ιδία συμμετοχή στο συμβόλαιο αγοράς? Ή όπως μου είπαν τους αρκεί στην ανακαίνιση και στο σύνολο του δανείου που αιτουμαι??

 

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από pavlos-ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pavlos-ice said:

Μια ερώτηση κι από μένα...

Γιατί τα μπλέκεις τόσο πολύ; Σπάσε τα σε βήματα να σου βγει πιο εύκολα και πιο ξεκάθαρα:


* Αρχικά πάρε 60Κ, αγόρασε το σπίτι, κάνε συμβόλαια, είσαι ιδιοκτήτης.
* Ρίξε τα δικά σου 26Κ για ανακαινιση που έτσι και αλλιώς θα έριχνες, κάνε κάποιες δουλειές.
* Ζήτα δεύτερο δάνειο τα υπόλοιπα 40Κ από την τράπεζα, με δεύτερη υποθήκη πάνω στο σπίτι.
Ολα τα πάραπάνω θα πάρουν 6-9 μήνες, αν όλα πάνε καλά. Πες 12 μήνες αν θέλεις να μείνεις μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Γιατί τα μπλέκεις τόσο πολύ; Σπάσε τα σε βήματα να σου βγει πιο εύκολα και πιο ξεκάθαρα:


* Αρχικά πάρε 60Κ, αγόρασε το σπίτι, κάνε συμβόλαια, είσαι ιδιοκτήτης.
* Ρίξε τα δικά σου 26Κ για ανακαινιση που έτσι και αλλιώς θα έριχνες, κάνε κάποιες δουλειές.
* Ζήτα δεύτερο δάνειο τα υπόλοιπα 40Κ από την τράπεζα, με δεύτερη υποθήκη πάνω στο σπίτι.
Ολα τα πάραπάνω θα πάρουν 6-9 μήνες, αν όλα πάνε καλά. Πες 12 μήνες αν θέλεις να μείνεις μέσα.

Κοίτα δυστυχώς το σπίτι είναι παλιό και θέλει φουλ ανακαίνιση... δηλαδή δεν μπορώ να πω παίρνω τα 60 για αρχή,  φεύγω απτό νοίκι και μένω μέσα με την οικογένειά μου και να εκτελούνται εργασίες... ούτε μπορώ να δίνω για κάνα χρόνο και ενοίκιο και δόση για τα 60....

επίσης αν πάω μόνο για το 60αρι της αγοράς.... το πιο πιθανό είναι να ζητήσουν και ιδια συμμετοχή (στο 60αρι) κι εγώ σε αυτή την φάση θέλω να πάρει την επιταγή ο πωλητής και να φύγει.. με λίγα λόγια δεν θέλω να δώσω ιδία συμμετοχή στο συμβόλαιο πάρα μόνο στην ανακαίνιση όπου τα +26.000 που θεωρητικά φαίνονται είναι με ΦΠΑ αν με... πιάνεις... δηλαδή θα φαίνεται πως θα δώσω +26.000.... δεν την νοιάζει την τράπεζα πως θα πληρώσω την εταιρεία που θα μου κάνει την  ανακαίνιση... η τράπεζα 40.000 θα μου δώσει σε... 3-4 δόσεις ανάλογα την πρόοδο (στην αρχή 30% προκαταβολή και μετά τα υπόλοιπα) ... η ανακαίνιση θα μου πάρει κάνα 3-μηνο και μπορώ να τα σπάσω σιγά σιγά.... ουσιαστικά θέλω να γλιτώσω και χρόνο και.... όσο γίνεται ιδία συμμετοχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαινω, αλλά αυτά τα πράγματα ποτέ δεν πάνε τόσο γραμμικά όπως τα σκέφτεσαι, γι αυτό σου είπα να υπολογίζεις 6 με 9 μήνες διαδικασία, δηλαδή 6 με 9 μήνες που θα πληρώνεις ταυτόχρονα και τη δόση του στεγαστικού και ενοίκιο για να μένεις κάπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeKatz είπε

Το καταλαβαινω, αλλά αυτά τα πράγματα ποτέ δεν πάνε τόσο γραμμικά όπως τα σκέφτεσαι, γι αυτό σου είπα να υπολογίζεις 6 με 9 μήνες διαδικασία, δηλαδή 6 με 9 μήνες που θα πληρώνεις ταυτόχρονα και τη δόση του στεγαστικού και ενοίκιο για να μένεις κάπου.

Αντε να δούμε... μη νομίζεις... 1.5 χρόνο το παλεύω (γιατι έπρεπε να γίνει τροποποίηση σύστασης κλπ. Κλπ... άρα καταλαβαίνεις...τι πανηγύρι γινόταν με.. συμβολαιογράφο κλπ) και τώρα μπήκαμε τελική ευθεία... δηλαδή είναι η εβδομάδα που περιμένω να έρθει ο μηχανικός για εκτίμηση κλπ κλπ.... όλοι οι τίτλοι είναι σωστοί και περασμένοι κτηματολόγιο... οπότε δεν έχω να φοβάμαι κάτι από εκεί... τι να πω ίδωμεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2023 στις 10:35 ΠΜ, GeorgeKatz είπε

Γιατί τα μπλέκεις τόσο πολύ; Σπάσε τα σε βήματα να σου βγει πιο εύκολα και πιο ξεκάθαρα:


* Αρχικά πάρε 60Κ, αγόρασε το σπίτι, κάνε συμβόλαια, είσαι ιδιοκτήτης.
* Ρίξε τα δικά σου 26Κ για ανακαινιση που έτσι και αλλιώς θα έριχνες, κάνε κάποιες δουλειές.
* Ζήτα δεύτερο δάνειο τα υπόλοιπα 40Κ από την τράπεζα, με δεύτερη υποθήκη πάνω στο σπίτι.
Ολα τα πάραπάνω θα πάρουν 6-9 μήνες, αν όλα πάνε καλά. Πες 12 μήνες αν θέλεις να μείνεις μέσα.

Χθες που ήμουν τράπεζα μου είπαν πως παρόλο που ζητάω 100 (60 αγορά + 40 επισκευή) ταυτόχρονα, θα γίνει αρχικά η υποθήκη για τα 60 και μετά 2η υποθήκη μετά την ανακαίνιση... ουσιαστικά αυτό που έγραψες κι εσύ απλά τα αιτουμαι επί της ουσίας ταυτόχρονα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Σε ζευγάρι παντρεμένο χωρίς παιδία με εισόδημα 35κ ο καθένας  (βάσει τελευταίων εκκαθαριστικών) και με μόνη οφειλή ένα αυτοκίνητο με χρηματοδότηση (μηνιαία δόση ~370 ευρώ) μπορούμε να έχουμε μία εκτίμηση για το ποσό που μπορεί να δανειστεί  για αγορά νεόδμητης πρώτης κατοικίας?. Τα 250-300κ είναι εφικτό ή εξωπραγματικό? Κάποια εικόνα για τα επιτόκια επίσης? 

Κατανοώ ότι μία τέτοια απάντηση θα είναι πολύ γενική και θεωρητική, αλλά κάθε βοήθεια (μέχρι το κανονισμένο ραντεβού με την τράπεζα) είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lefgiap είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Σε ζευγάρι παντρεμένο χωρίς παιδία με εισόδημα 35κ ο καθένας  (βάσει τελευταίων εκκαθαριστικών) και με μόνη οφειλή ένα αυτοκίνητο με χρηματοδότηση (μηνιαία δόση ~370 ευρώ) μπορούμε να έχουμε μία εκτίμηση για το ποσό που μπορεί να δανειστεί  για αγορά νεόδμητης πρώτης κατοικίας?. Τα 250-300κ είναι εφικτό ή εξωπραγματικό? Κάποια εικόνα για τα επιτόκια επίσης? 

Κατανοώ ότι μία τέτοια απάντηση θα είναι πολύ γενική και θεωρητική, αλλά κάθε βοήθεια (μέχρι το κανονισμένο ραντεβού με την τράπεζα) είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Θεωρητικά... μοιάζει εφικτό αλλά... η τράπεζα δεν θα κοιτάξει την μηνιαία δόση αλλά το υπόλοιπο του δανείου του αυτοκινήτου... πόσο είναι αυτό? Επίσης... έχετε πιστωτικές? Έστω και μηδενικές δηλαδή να μην έχετε δόσεις?? Αν ναι η τράπεζα το εκλαμβάνει πως τις έχετε χρεωμενες στο φουλ όριο.. πχ αν έχετε 2 πιστωτικές με όριο 5000 η τράπεζα θεωρεί πως "χρωστάτε" δάνειο 10.000 με το σκεπτικό ότι ανά πάσα στιγμή μπορείτε να τραβήξετε αυτό το ποσό.... 

Αν μου έλεγες πχ 200.000 θα σου έλεγα ναι είναι σίγουρα εφικτό το δάνειο αρκεί να μην έχετε άλλες οφειλές.... 

Επεξ/σία από pavlos-ice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτος αυτου το 25% της αξιας του ακινητου θα πρεπει να μπει απο την τσεπη σου

4 ώρες πριν, lefgiap είπε

Κατανοώ ότι μία τέτοια απάντηση θα είναι πολύ γενική και θεωρητική, αλλά κάθε βοήθεια (μέχρι το κανονισμένο ραντεβού με την τράπεζα) είναι ευπρόσδεκτη!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pavlos-ice είπε

Θεωρητικά... μοιάζει εφικτό αλλά... η τράπεζα δεν θα κοιτάξει την μηνιαία δόση αλλά το υπόλοιπο του δανείου του αυτοκινήτου... πόσο είναι αυτό? Επίσης... έχετε πιστωτικές? Έστω και μηδενικές δηλαδή να μην έχετε δόσεις?? Αν ναι η τράπεζα το εκλαμβάνει πως τις έχετε χρεωμενες στο φουλ όριο.. πχ αν έχετε 2 πιστωτικές με όριο 5000 η τράπεζα θεωρεί πως "χρωστάτε" δάνειο 10.000 με το σκεπτικό ότι ανά πάσα στιγμή μπορείτε να τραβήξετε αυτό το ποσό.... 

Αν μου έλεγες πχ 200.000 θα σου έλεγα ναι είναι σίγουρα εφικτό το δάνειο αρκεί να μην έχετε άλλες οφειλές.... 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι δεν έχουν τίποτα από κάρτες η αλλά δάνεια. Μόνο ένα αυτοκίνητο υπάρχει (υπόλοιπο δανείου κοντά στα 20κ).

(Λογικά) Θα υπαρξει συνάντηση μέσα στην εβδομάδα με την τράπεζα οπότε ελπίζω να λυθουν αρκετές απορίες! Ειδωμεν! 🙂

Επεξ/σία από lefgiap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lefgiap είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι δεν έχουν τίποτα από κάρτες η αλλά δάνεια. Μόνο ένα αυτοκίνητο υπάρχει (υπόλοιπο δανείου κοντά στα 20κ).

(Λογικά) Θα υπαρξει συνάντηση μέσα στην εβδομάδα με την τράπεζα οπότε ελπίζω να λυθουν αρκετές απορίες! Ειδωμεν! 🙂

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σας ζητήσουν να ξεχρεωσετε το δάνειο του αυτοκινήτου... ή να σας πούν εγκρίνονται Χ00.000 αν ξεχρεωσετε το αμάξι αλλιώς Χ00.000-20.000 χωρίς να το ξεχρεωσετε...

Επίσης θα σας ζητήσουν ή καλύτερα θα εγκρίνουν το 75%-80% της ΕΜΠΟΡΙΚΉΣ αξίας που θα εκτιμήσει ο μηχανικός τους... δηλαδή και 250.000 να μπορείτε να πάρετε ως προέγκριση.... αν ο μηχανικός τους θεωρεί πως εμπορική αξία είναι 250.000 θα σας δώσουν το 75%x250.000=187.500 (παρόλο που έχετε μεγαλύτερη πιστοληπτική ικανότητα) και σου λένε το υπόλοιπο 25% ιδια συμμετοχή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
17 λεπτά πριν, weiss_schnee_ είπε

Παιδιά καλησπέρα,

η μητέρα μου (συνταξιούχα τώρα) έκανε αίτηση δανείου στην ιστοσελίδα αυτή: https://europa-global-finance.com/ (ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ CLICK ΠΡΙΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.)

Αυτό είναι απάτη? Τους στείλαμε 200 ευρώ και μας έστειλαν ένα χάλια συμβόλαιο με υπογραφές από το 2014.

Μας ζητάνε άλλα 600-800 περίπου. Τι λέτε να κάνουμε?

Το email της γυναίκας με την οποία μιλάμε είναι t[email protected] που μοιάζει να είνα ενεργό πολλά χρόνια τώρα.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

ΥΓ. Εάν είναι απάτη, γιατί υπάρχει αυτή η ιστοσελίδα?

Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά είναι απάτη.  Μην στείλεις άλλα χρήματα ξέχνα και τα 200 που έχεις ήδη στείλει. 

Απλά θα συνεχίζουν να σου ζητάνε χρήματα με διάφορες προφάσεις για έγκριση για έξοδα φακέλου κτλπ μέχρι να σταματήσεις να του πληρώνεις.

Πάνε από μια τράπεζα να συζητήσεις τι επιλογές έχεις σε δάνεια.

Η σελίδα υπάρχει για να πέφτεις στην απάτη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...