Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ θα σου έλεγα αφού έχεις ίντελ και άσους να δοκιμάσεις πρώτα με τη μέθοδο unibeast και αν δε δουλέψει τότε ψάχνεσαι με niresh.

(δεν την υποβαθμίζω απλά πιστεύω ότι περιπλέκει λίγο τα πράγματα σε συμβατά συστήματα, ενώ είναι φανταστική σε μή συμβατά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατεβαζω μια bootable εκδοση απο mavericks που βρηκα σε torrent τωρα να δοκιμαδω και με την μεθοδο multibeast και ελπιζω να εχω καλυτερα αποτελεσματα. Υπαρχει καποιος οδηγος για αυτον τον τροπο;γτ δν εχω βρει κατι αναλυτικο στο νετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papp0us την εγκατάσταση την έκανες με niresh ή με την κανονική εκδοσή ????

Με niresh. Το θεμα με το boot το έλυσα. Το WiFi dongle " δουλεύει". Μου κάνει κάτι κόλπα που και που αλλά κατά βάση λειτούργησε. Το Μονο θέμα που έμεινε είναι ότι δεν αναγνωρίζει το μεγάλο ntsf partition(1.6 tb). Στο disk utility το βρίσκει σαν παρτισιον αλλά το δείχνει κενό Και αφορμαριστο. Το μικρότερο partition του ίδιου δίσκου το έχει βρει κανονικά.

 

Επίσης την hd5670 που έχω την έχει αναγνωρίσει ως hd5000 . από τη στιγμή που οι αναλύσεις παίζουν κανονικά στις οθόνες και Παιχνίδια δεν παίζω, να κάνω την πάπια Ή να δοκιμάσω να περάσω κάνα next;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου έλεγα αφού έχεις ίντελ και άσους να δοκιμάσεις πρώτα με τη μέθοδο unibeast και αν δε δουλέψει τότε ψάχνεσαι με niresh.

(δεν την υποβαθμίζω απλά πιστεύω ότι περιπλέκει λίγο τα πράγματα σε συμβατά συστήματα, ενώ είναι φανταστική σε μή συμβατά)

 

 

κοιτα καλητερα να βαλεις κονικη εκδοση και οχι niresh αλλα αν τα βρεις σκουρα περνα niresh με της εντολεσ που σου ειπα 

 

 

Κατέβασα την mavericks Retail σε .dmg και την πέρασα στο στικάκι με USB IMAGE TOOL alla kai me Win32DiskMaker και όταν πάω να μπουτάρω από το στικάκι απλά δεν ξεκινάει. Με Transmac που πάλεψα λέει ότι χρειάζεται χώρο 17κάτι γίγα για να το βάλει οπότε και το άφησα. Τι πάραλείπω; ξέρει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit στο προηγουμενο μνμ.αφου παλεψα με διαφορους τροπους την εκδοση που ειχα κατεβασει να την κανω bootable χωρις επιτυχια, δοκιμαζω τωρα την iatkos M. Το βραδυ θα προσπαθησω να το ξεκινησω με αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,εγώ θέλω να δοκιμάσω τα Snow Leopard στο NB200 μου αλλά η iAtkos S3 που κατέβασα είναι σε μορφή ISO και δεν μπορώ να την βάλω σε USB ώστε να κάνω boot από κει.Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα εγκαταστήσω χωρίς να αγοράσω external dvd drive;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papp0us για αρχει 

το πρόβλημα με τα παρττισιον είναι τα δικαιώματα αν πας στο δίσκο και πατήσει πανό του δεξί κλικ θα δεις κάτι για πληροφορίες πάτα πάνω και στην καρτέλα που θα σου ανοίξει στην κάτω δεξιά γωνιά θα δεις ένα λουκέτο πάτα πανό του θα σου ζήτηση τον κωδικό σου βλατον μετά πηγαινε σε μια καρτέλα που λέει για τα δικαιώματα και αλλάξετε τα 

 

για την κάρτα θες http://www.hackintoshosx.com/files/file/347-hd5670-codename-juniper/αυτό ένα δεν λειτουργήσει πρέπει να βάλεις το clover για bootloder και να του προσθεσης κάτι εντολές   

 

 

sakisosf

http://www.insomnia.gr/topic/481728-mac-os-x-%CF%83%CE%B5-non-apple-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/page-91?do=findComment&comment=53260719

δες το οδηγο μου 

για εντολες δοκιμασε graphicsEnabler=NO -v  και πεσ τι εγινε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tasos555 εγκατέστησα niresh τελικά, δουλευουν κανονικά χωρίς προβλήματα, αναγνωρίζει τα πάντα πλήν της κάρτας γραφικών. Πέρασα το κεξτ για την 6770 επανεκκίνηση και δεν δούλεψε πάλι τα ίδια με χάλια γραφικά. ενεργοποιώ το graphicsEnabler και παίρνω kernel panic. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Επίσης δεν μπορώ να bootarω απευθείας από τον δίσκο

Επεξ/σία από mourgolukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δεσ εδω και πεσ μου τι εγινε http://www.hackintoshosx.com/files/file/3778-radeon-hd-6770-full-qeci-for-mavericks/


για το δευτερο θεμα με το δισκο καλο θα ηταν οταν μπεις στα mac απο το usb να περασεισ ενα bootloder http://www.hackintoshosx.com/files/file/4118-chameleon/

και για να προστεσησ εντολεσ βαλε αυτο http://www.hackintoshosx.com/files/file/4132-chameleon-wizard/

προσοχη οταν περασεισ το bootloder δεσ τι επειλογεσ εχεισ βαλει γιατι μπορει να χαλασεισ το hackintosh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το συγκεκριμένο σύστημα, που μπορώ να δω εάν είμαι συμβατός

 

acer aspire 5750g

Intel® Core i5-2450M CPU @ 2.50GHz (4 CPUs), ~2.5GHz

4096MB RAM
Intel® HD Graphics 3000
ssd 120gb
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά έχω το συγκεκριμένο σύστημα, που μπορώ να δω εάν είμαι συμβατός

 

acer aspire 5750g

Intel® Core i5-2450M CPU @ 2.50GHz (4 CPUs), ~2.5GHz

4096MB RAM
Intel® HD Graphics 3000
ssd 120gb

 

εισαι συμβατος.τσεκαρε μια http://www.tonymacx86.com/mavericks-laptop-support/112684-acer-aspire-5750g-mavericks-10-9-clover-install-guide.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να κάνω ένα ακόμα οδηγό για το πως θα αλλάξουμε δικαιώματα στο σκληρό πως θα προσθέσουμε εντολές στο hackintosh 

 

post-241050-0-28886900-1407852802_thumb.png

μετά επιλέγουμε τα ακόλουθα κουτάκια 

post-241050-0-26578100-1407852864_thumb.png

 

μετά υπαρχουν δυο τρόποι για να προσθέσουμε εντολές ο εύκολος 

και ο δύσκολος ας 

πούμε πρώτα τον εύκολο 

ανοίγουμε τον σκληρό 

post-241050-0-57447000-1407852943_thumb.png

μετά 

 

post-241050-0-59497900-1407853039_thumb.png

 

τώρα το άσχημο με αυτόν τον τρόπο είναι πως πρέπει να ξέρετε που να βάλετε κάθε εντολή 

post-241050-0-97132700-1407853136_thumb.png

τώρα εύκολος με το  http://www.hackintoshosx.com/files/file/3751-chameleon-wizard-432/

και 

post-241050-0-06797700-1407853290_thumb.png

μετά για τα δικαιώματα 

post-241050-0-34140700-1407853435_thumb.png

post-241050-0-59216700-1407853467_thumb.png

post-241050-0-42253400-1407853504_thumb.png

 θα μπορούσα να φτιάξω έναν οδηγό για το πως θα βάλλεται mac με UniBeast ή με myhack σε amd αν ωμος μου το ζητήσουν πάνω από τρία άτομα 


Dr.Fuzzy τι έγινε Μπαμπινιώτη  στο οδηγό βρίσκεις κανένα λάθος χωρίς spellchecker είναι για πες

 

γάμο την καταδίκη μου έχω βοηθήσει τόσο κόσμος και έχουω  και τον  Μπαμπινιώτη από πάνω να μου τα πρήζεις δεν βοηθησας και εσύ κανένα που δεν ξέρει από hackintosh ή είσαι τόσο άμπαλος από pc που μόνο ορθογραφικά ξέρεις να διορθώνεις. :mellow:

post-241050-0-49746200-1407853236_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...