Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως δεν επιλέγεις το partition με το windows loader μέσα αλλά το partition που έχει το ίδιο το OS μέσα; Είναι συνήθως κάπου στα 350MB αν θυμάμαι καλά, και ονομάζεται (αν δεν κάνω λάθος) System Reserved.

 

Τελικά ναι, αυτό κάνω. Το πρόβλημα όμως, είνια οτι δεν βλέπω πουθενά το System reserved όπως και θα έπρεπε να το βλέπω κάπου. τι. εχω. κανει. λάθος :P

 

edit: τίποτα δεν εχω κάνει λάθος, το chameleon δεν δουλεύει με windows boot αν τα windows έχουν γίνει setup με efi. θόδη. είμαι ο καλύτερος. Με ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

iStat menus 5

.. ανανεωμένο με υποστήριξη Yosemite και Dark theme.

 

post-227308-0-57923100-1408386023_thumb.jpg

 

 

Yosi DP 6 is OuT  ..and downloading

 

..όλα Super το μόνο που χρειάζεται είναι το repatch του ήχου επειδή το έχω "εκτός" clover.

 

post-227308-0-36457200-1408389837_thumb.jpg

 

post-227308-0-67251800-1408390391_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λίγο πολύ εξασφαλισμένη την επιτυχία  ;) :lol:

Από εκεί και πέρα θέλει και μια σύνεση,

.....

Εσύ θέλεις HPinstaller και να βρεις τις όποιες αντιστοιχίες μπορείς,ξεκινώντας πάνω απ'ολα από την ενεργοποίηση της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών.

 

Δεν εχω χρονο για να γραψω πολλες λεπτομεριες αλλα θα επανελθω ποιο μετα που θα ειμαι ποιο Cool

1.Εχω ειδη ενεργοποιηση την καρτα γραφικων με ενα κολπακι που μου εστειλες , δεν ηταν ακριβως αυτο αλλα κατι παρεμφερες αρρηκτα συνδεδεμενο με το πρωτο

2. Εχω βαλει HP Installer δεν επαιξα με πολλες αντιστοιχιες, βρηκα ομως ποιο συστημα ειναι ποιο κοντα στο δικο μου (περιπου 90%) και μετα την εγκατασταση βρηκε τα μισα αλλα σε καποια ειχα προβλημα .

 

ΟΛΑ τα παραπανω εγιναν με Unibeast , και πριν απο 10 - 12 ημερες . Τωρα το εχω με Clover EFI και φυσικα ειναι καλυτερο απο πριν στα πρωτα επιπεδα . Τωρα θελω να το φτασω παραπερα . Lan / ηχος / WiFi ( θελει αλλαγη με την γνωστη απο Ebay) . Το Lan Εφαγα τον τοπο με Multibeast αλλα δεν μου επαιξε ποτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τσάμπα γκρινιάζεις πάλι :P  :lol:   χαχαχα ..πες το Lan να δούμε τι θα κάνουμε.. :rolleyes:

 

Δεν γκρινιαζω σχεδον ποτε  :P   :lol: !!!

Realtek RTL8161 ειναι το Lan και εβαλα το Lnx2Macs Realtek RTL81xx χωρις αποτελεσμα.

Ομως τωρα ειμαι κομματια για να συνεχισω θα το δω αυριο το πρωι .

 

Επισης τον ηχο τον φτιαχνω παντα τελευταιο και δεν εχω ασχοληθει καθολου, ειναι το chipaki ALC3201-GR

Wireless εχει Atheros AR9565 που δεν υποστηριζεται και θελει αλλαγη με την Combo καρτουλα που εχουμε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το τελευταίο multi που τα έχει διαχωρισμένα τα Reltek Lan's μήπως βοηθηθείς.

Το Wi_Fi αλλαγή δεν έχουμε κάτι να συζητήσουμε εδώ easy and safe way,

..και ο ήχος δεν ανησυχώ,άντε στην χειρότερη Voodoo κ κανένα εξωτερικό μικρόφωνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγει η επίσημη έκδοση ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.. Δείχνουν να παραμένουν τα ίδια με τα Mavericks..

 

Ζ77/Ζ87 τα πιο ολοκληρωμένα, Z97 τα εξελίξιμα,άγνωστο όμως που θα φτάσει η πληρότητα τους.

 

Για πότε χρονικά το σκέφτεσαι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγει η επίσημη έκδοση ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.. Δείχνουν να παραμένουν τα ίδια με τα Mavericks..

 

Ζ77/Ζ87 τα πιο ολοκληρωμένα, Z97 τα εξελίξιμα,άγνωστο όμως που θα φτάσει η πληρότητα τους.

 

Για πότε χρονικά το σκέφτεσαι ?

Μέσα στο 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με δεδομένο ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες,και με τις μέχρι τώρα δοκιμές Z87 θα σου πρότεινα.

Αν θέλεις να κάνεις οικονομία και βρεις ένα καλό σετακι επίσης Ζ77 με εγγύηση,μην το σκεφτείς,χτύπα το.

Κανε ενα rollback στις σελίδες και θα δεις biulds που ανεβάζω κάθε τόσο,όλα είναι άκρως ικανοποιητικά σε ότι chipset,από αυτά.

Πολύ περισσότερο παίζει ρόλο στο αποτέλεσμα "το ισοζύγιο" των parts και πόσο γνώστης είσαι στην εγκατάσταση παρά η γενιά chipset,πιστεψεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεβεντες καλησπερα, ειχα περασει παλια με την βοηθεια ενος παιδιου το mountain lion στο συστημα της υπογραφης μου και δουλευε αψογα, τωρα εχω dual boot win7 με linux και θελω να περασω και τα lion σ ενα τριτο σκληρο δισκο που εχω, επειδη δε γνωριζω και πολλα και δε θυμαμαι την διαδικασια μπορει καποιος να με βοηθησει να το περασω? το mountain lion υπαρχει σε φλασακι, ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα moviemakerGR έχω το παρακάτω σύστημα:

 

mobo: Gigabyte Socket AM3+ GA-970A-UD3 GLan Audio Raid
Cpu: AMD FX 8320(AM3+,3,5 GHz,16 Mb)
Ram: KINGSTON BS DDR3 1866MHZ 8GB(2x4G)
Gpu: Gigabyte Radeon HD 7950 3GB
Psu:  XFX Power Supply 650W ATX 24 pin Core Edition

 

γίνεται να τα βάλω στο παραπάνω το Mac OS X ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Κατ'εμε δεν αξίζει ο κόπος και ο χρόνος,αλλα ο Τάσος το έχει παλέψει με το Niresh και έχει καταφέρει να φτάσει σε ένα σημείο.

Οπότε θα σου πει αυτός περισσότερα.

 

@Τώρα για τα παιδιά πιο πάνω, η HD4500 δεν ήταν ποτέ συμβατή απ'οτι θυμάμαι.

 

@.και για τον φίλο με το triple boot δεν είναι τόσο εύκολο εγχείρημα ώστε να μπορέσει να σε καθοδηγήσει κάποιος διαδικτυακά..

Είναι καλό που έχεις το στικακι,και μπορείς να προσπαθήσεις αποσυνδέοντας τους άλλους δυο δίσκους πάνω απο το μηχάνημα ,κάνοντας boot από το στικ και εγκατάσταση σε έναν καθαρό δίσκο..

Να ξέρεις ότι ο κεντρικός bootloader θα είναι μετά το τέλος o Chameleon του osX δηλαδή.

Πάντα φυσικά υπάρχει και η επιλογή από bios για τον ιδιο σκοπό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...