Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γαμ(ώ)...ρήμα μεγάλε!

Απο hackintosh ξέρεις, ενα ριμαδόspellchecker δεν ξέρεις ομως!
Άσε με εμένα ειμαι άσχετος...τι ειν'τούτο το hackintosh ωρέ;

Παιδάκια του δημοτικού γράφουν καλυτερα απο εσένα, αντιλαμβάνεσαι λοιπόν οτι δε χρειάζεται να εισαι ο Μπαμπινιώτης! Αν καταλάβαινα ότι δεν ξέρεις να γράψεις, δε θα σου έλεγα τίποτα για να μη σε προσβάλω, το να ξέρεις όμως και απλά να μας βγάζεις τα μάτια επειδή όπως είπες "βαριέσαι" είναι τραγικό! 

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για δεσ εδω και πεσ μου τι εγινε http://www.hackintoshosx.com/files/file/3778-radeon-hd-6770-full-qeci-for-mavericks/

για το δευτερο θεμα με το δισκο καλο θα ηταν οταν μπεις στα mac απο το usb να περασεισ ενα bootloder http://www.hackintoshosx.com/files/file/4118-chameleon/

και για να προστεσησ εντολεσ βαλε αυτο http://www.hackintoshosx.com/files/file/4132-chameleon-wizard/

προσοχη οταν περασεισ το bootloder δεσ τι επειλογεσ εχεισ βαλει γιατι μπορει να χαλασεισ το hackintosh 

 

 

  τελικά χάλασα το λειτουργικό και τώρα θα το ξαναβάλω :P

 

edit

 

παίρνω διαρκώς kernelpanik απο applenullpowermanagment κάτι τέτοιο... :/

Επεξ/σία από mourgolukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσακώνεστε ωρέ, δεν είναι αρένα εδώ. Γιατρε φάζι αν δεν μπορείς να βγάζεις τα μάτια σου κατανοητό, έχει λίστα αγνόησης το Forum, βάλτον και ξεμπέρδεψες. Δε θα μάθει ξαφνικά ορθογραφία, και για να μη χρησιμοποιεί ορθογράφο, δύσκολα θα ξεκινήσει τώρα.

 

Τάσο, δεν είναι θέμα δικαιωμάτων. Τον βλέπει κανονικά τον δίσκο, απλά τον βλέπω κενό unformatted και φυσικά δεν τον έχει κάνει mount(ούτε με αφήνει να τον κάνω). Λογικά με format θα στρώσει, αλλα έχω πράματα μέσα, και μάλλον θα το κάνω αργότερα. 

 

Επειδή για κάθε ένα πράγμα που φτιάχνω, κάτι άλλο χαλάει, τώρα δεν μπορεί να κάνει Reboot ή Power Off. Ξεκινά η διαδικασία, σβήνουν οι οθόνες, που σημαίνει οτι η GPU απενεργοποιείται, αλλα ο υπολογιστής δεν κλείνει. Δοκίμασα ένα Fix που βρήκα, αλλα τίποτα.

 

Τέλος μια ερώτηση. Έχω το 10.9, Βγάζει επιλογή για αναβάθμιση σε 10.9.4. Το κάνω απο το  App Store η θα διαλύσει τα πάντα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαλύσει τα πάντα  

έμενα μου κάνει για δικαιώματα τσέκαρε το δεν χάνεις και κάτι

 

ο μόνος τρόπος για να ανέβεις σε 10.9.4 είναι με αυτό http://support.apple.com/kb/DL1755 

και αφού  έχεις αντιγράψει  τον mach_kernel και το φακελο Extensions

και μόλις κάνει επανεκκινησει το σύστημα να το βάλεις πάλι πίσω από τα win.

για να το κάνεις αυτό θες 

1 να έχεις φτιάξει τα δικαιώματα του δίσκου όπως στην φώτο 

2 να δεις το δισκο στα win (δεν θυμαμαι πως ακριβός γίνεται) δες εδω  

3 μπαίνεις με της εντολές -x -f και κάνεις repair permission

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περασει κανεις mavericks σε asus Maximus vii ranger ?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ρώτα αυτό που θέλεις .. αν είναι συμβατή ? ναι είναι συμβατή.. για να γίνει καλό Hackint0sh όμως και να λειτουργούν σωστά τα steps του επεξεργαστή θέλει pathing στο bios.

Υπάρχει όμως και ο universal τρόπος αν δεν σ'ενδιαφερει η τελειότητα με nullcpupower και διάφορα flags στην εκκίνηση..

Παιδιά,εγώ θέλω να δοκιμάσω τα Snow Leopard στο NB200 μου αλλά η iAtkos S3 που κατέβασα είναι σε μορφή ISO και δεν μπορώ να την βάλω σε USB ώστε να κάνω boot από κει.Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα εγκαταστήσω χωρίς να αγοράσω external dvd drive;;

 

Εσύ χρειάζεσαι netbook installer καλύτερα, και η διαδικασία είναι με usb key αρα για να το προετοιμάσεις θέλεις ήδη μηχάνημα με osx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα αυτό που θέλεις .. αν είναι συμβατή ? ναι είναι συμβατή.. για να γίνει καλό Hackint0sh όμως και να λειτουργούν σωστά τα steps του επεξεργαστή θέλει pathing στο bios.

Υπάρχει όμως και ο universal τρόπος αν δεν σ'ενδιαφερει η τελειότητα με nullcpupower και διάφορα flags στην εκκίνηση..

Εσύ χρειάζεσαι netbook installer καλύτερα, και η διαδικασία είναι με usb key αρα για να το προετοιμάσεις θέλεις ήδη μηχάνημα με osx.

Επειδή δεν έχω μηχάνημα με OSX δεν γίνεται να bootαρω μια διανομή σε desktop (χωρίς εγκατάσταση,μέσω cd) και από κει να το προετοιμάσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moviemaker πάω για μητρική + cpu, έχεις κάτι να προτείνεις η απλά διαλέγω από tonymac μια σύνθεση ;

να πάω με την πρόσφατη σύνθεση σου ; 4770 + gryphon ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις Asus υπολόγισε patching bios .. 

Αλλιώς GByte.. επεξεργαστή όποιον θέλεις,απλά κανε την αντιστοιχία μητρικής - επεξεργαστή ανάλογα αν πάρεις κλειδωμένο η ξεκλείδωτο..  

 

Όλα ξεκινάνε από τα πόσα φράγκα θέλεις να διαθέσεις, και την χρήση.

Αν τώρα θέλεις την γνώμη μου οι Asus είναι μισή γενιά μπροστά απ'ολες τις υπόλοιπες.. αλλά θέλουν λίγη "τέχνη" παραπάνω στο στήσιμο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα δοκιμάζουμε τα όρια μας (ακόμα κ στην πατέντα) :rolleyes:

 

Αsus Maximus V / i7 3770K / 2x240 EVO Bootable Raid / 2x3TB WD Red Sec Raid /16GB Ram Dominator / MSI GTX 760 GE

Χρονισμενο στα 4.2GHz / 1600 MHz εννοείται stable 24/7/365 με Freezer 13 pro / 65c full load

( νομίζω μια χαρά rendering θα κάνει το παλικάρι :P )

 

post-227308-0-88162000-1408015158_thumb.jpg

 

post-227308-0-90665700-1408015198_thumb.jpg

 

post-227308-0-94740200-1408015414_thumb.jpg

 

RED HEAVY 6ΤΒ RAID SET 2

 

post-227308-0-56921600-1408016937_thumb.jpg

 

post-227308-0-81745700-1408016764_thumb.jpg

 

post-227308-0-42469300-1408017317_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC της υπογραφής μου ειναι συμβατό;;; Υπάρχει καποιος μπουσουλας; Δεν με ενδιαφέρει να τρέχουν όλα αψεγαδιαστα. Απλά να εχει μία καλή εμπειρία στα βασικά. Πιο πολύ για πειραματισμό δηλαδή. Όχι για κύριο λειτουργικό.

 

Όσο για το BIOS patching...... είχα διαβασει πιο παλια ότι καποιοι απλά αλλαζαν καποιες ρυθμίσεις στο BIOS. Είναι απαραίτητο για hachintosh ή απλά για να τρεχει καλύτερα???

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συμβατό ναι φίλε μου,κοίτα εγώ που ξέρω που μπορεί να φτάσει και πως να λειτουργήσει το Hi_end μηχάνημα σου δεν μπορώ να συμβιβαστώ στην ιδέα απλά για την εμπειρία που λες ..

Απαραίτητο λοιπόν για εμένα είναι αλλά ναι μπορείς να το έχεις και χωρίς patching. απλά θα βασανιστής και εσύ περισσότερο.

Ακολούθα αυτόν τον οδηγό που και αυτός δεν έχει πειράξει bios αλλά παρ'ολα αυτά δείχνει ευτυχισμένος.. (αφού δεν ξέρει το καλύτερο πως να το αναζητήσει ?) ;)

 

> http://noberoi.wordpress.com/2013/10/30/install-mac-os-x-mavericks-on-a-intel-pc-with-asus-maximus-vi-gene-_hacknt0sh_/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώτη επαφή με το OsX πιστευω θα μου αρκεί. Από εκεί και πέρα, όταν (όχι αν) το συνηθήσω θα το κανω πιο..... σωστά. Απλά αυτή την περίοδο εχω μία διαμαχη με την ASUS όσον αφορά την συγκεκριμένη μητρική και δεν θελω να της πετάξω τα ματια εξω. :P

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...