Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ παιδιά αν μπορέσετε να βοηθήσετε, για το μηχάνημα της υπογραφής, μπορούμε να βρούμε κανά καλό οδηγό για BIOS patching; Είναι επικίνδυνο και θα μπορούσε να παρουσιάσει προβλήματα στη windows μεριά του συστήματος; Τι έχω να χάσω στην περίπτωση που δε patchάρω BIOS αλλά απλά περάσω τα "fixes" που δίνει το multibeast;

Είχα περάσει την διανομή του Niresh (10.9 και έκανα τα updates μέχρι 10.9.4 κατεβάζοντας τα official .dmgs και bootάρωντας με -x), τα μόνα προβλήματα που μου είχαν εμφανιστεί ήταν αρχικά κολλήματα σε ότι είχε να κάνει με animation (QE/CI) λύθηκαν περνώντας τα kexts και ότι δε κατάφερα να μπω με GraphicsEnabler=Yes (παρά μόνο αν είχα βάλει τη μητρική να bootάρει από iGPU - δημιουργώντας άλλα προβλήματα όπως blackscreens σε POST, BIOS κλπ μέχρις ότου μπω σε OS κλπ) , με ότι συνεπάγεται αυτό - δηλ. GE=No.

Έχω τη διάθεση να διαβάσω αρκετούς οδηγούς, και να πονοκεφαλιάσω αρκετά για να φτιάξω όσο το δυνατό πιο επιτυχημένο σύστημα γίνεται, αρκεί αν μπορέσετε να μου λύσετε αυτή την απορία. Υπάρχει τρόπος να μεταβάλλω την αντίθεση/χρώματα/φωτεινότητα κλπ εκτός από αυτό το Display Calibration που έχει built in το OS (ίσως να φταίει και ότι η οθόνη δεν είναι καμιά της προκοπής, αλλά και ότι θέλω πολύ φανταχτερά χρώματα, αλλά όπως και να έχει δε μου έκανε τη δουλειά που ήθελα); Για παράδειγμα κάτι σαν τις δυνατότητες που σου παρέχει στα windows το CCC, γιατί από το built in δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας για την διαμάχη σου,μπορεί να μας ενδιαφέρει .. ;)

 

 

Δεν είναι κατι το τρελό απλά μου σπαει τα νευρα. Λόγω ελλειψης χώρου χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 12 μήνες τα ηχεία της οθόνης. Τα Ζ-5500 μαζευουν σκονη στην αποθηκη :(

Πριν καιρό είχα πρόβλημα με την GPU οπότε για λίγο καιρό χρησιμοποιούσα μία 9500GT. Η 9500 δεν δίνει ήχο μεσω HDMI όπως η 760 αλλα μπορεί να συνδεθεί με καποιο εσωτερικό S/PDIF της μητρικής και τον ήχο αυτό να τον στείλει μεσω HDMI στην οθόνη ώστε να εχεις την ίδια εμπειρία.

 

Η Impact στο Link.png Site: manual στην σελίδα xiii αναφέρει στα Internal connectors την υπαρξη 1xS/PDIF out header. Το ίδιο και στο γαλλικο manual. (Κινεζικα δεν ξερω :P ). H μητρική δεν εχει όμως τετοιο header.

 

Τους εκανα μία αρχική ερώτηση και η απαντηση ήταν ότι, όπως γραφεί στο κατω μερος της σελίδας, "Specifications are subject to change without notice". Είναι αυτή απαντηση;

E και από τότε είμαστε στα mail και στα μαχαίρια.

 

Όπως είπα δεν είναι κατι τρελό και τωρα πια δεν με επηρεαζει, αλλα μου σπαει τα νευρα τετοιες εταιρίες να εχουν τετοια αντιμετωπιση. Λες και ήταν δυσκολο να διορθωσουν το manual.

Παρόμοια αντιμετωπιση από το support τους είχα και με ένα θεμα που είχα με την Rampage IV Extreme που είχα παλιοτερα (δεν δεχοταν τους raid drivers στα windows 7 λόγω μη υπογραφής τους). Η λύση τους τότε (μετά από ένα μήνα) ήταν να βάλω τα 8αρια που ετρεχαν το raid κανονικά.

 

Στο support της synology από την αλλη που είχα στείλει μία αντιστοιχη ανακρίβια του manual σε μία και μόνο μερα είχαν αλλαχθεί τα παντα από παντου, μου ζητησαν και συγνωμη και μου είπαν να επιστρεψω και την συσκευή (με επιστροφη χρημάτων) αν με επηρρεαζε τόσο.

 

Αλλου βεληνεκους βεβαια η asus αλλα αυτό για εμενα θα επρεπε να σημαίνει καλύτερη αντιμετωπιση.

 

Αυτά τα ολιγα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο ισορροπημένο πλήρες και γρήγορο i5 που έχω στήσει.. στα 4.2 με 56c (μόνη επιλογή +20% από bios)

GByte Z87 / i5 4670k / 8GB Geil 1866

αυτό το προδίδει και το γεγονός ότι είναι ένα από τα ελάχιστα μηχανήματα hackint0sh που τρέχει σήμερα και Yosi DP 5,με μηδενικά προβλήματα. (usb 3 trim sound imessage κλπ)

 

post-227308-0-88357400-1408216620_thumb.jpg

 

 

@selianx Το παιχνίδι με το bios πάντα έχει ένα βαθμό δυσκολίας κ επικινδυνότητας

Εγώ πριν λίγο καιρό έστειλα ενα λαπτοπ μπρικαρισμενο στην Asus μη κάνοντας τίποτα διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές.. απλά δεν ήθελε..  από την στιγμή όμως που θα περαστεί όχι δεν έχεις κανένα πρόβλημα σε κανένα σημείο η λειτουργικό. 1 στα 10 όμως θα "το χάσεις" και πρέπει να είσαι έτοιμος και γι'αυτο.

Το Niresh ενδεικνύεται για πρωτόπειρους και λαπτοπ,ψάξε εγκατάσταση στα Golden biulds του Tony να βοηθηθείς σωστά,και ολοκληρωμένα.

 

@papp0us εγω θα κοίταζα iAtkos ML2 το εύκολο και το δύσκολο είναι υποκειμενικό,για εμένα laptop κ εύκολο δεν υπάρχει,εκτός αν βρεις οδηγό κομμένο και ραμμένο πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να βαλω OS X Mavericks και εγω στο pc μου ομως δεν εχω ιδεα πως!

Ενας φιλος το ειδε και μου ειπε οτι υπαρχει η δυνατοτητα να γινει, δοκιμασε ομως και δεν το καταφερε.

 

Βασικα εγινε η εγκατασταση κανονικα, αλλα οταν εκανε επανεκκινηση βλεπαμε μονο το σημα (μηλο) τις Apple χωρις να μπορει να μπει στο Desktop.

 

Ειδε οτι για να μπουταρει ειχε προβλημα μονο με τους Drivers τις Nvidia και εδωσε μια εντολη αν θυμαμε καλα: Εnable Drivers=Yes (καπως ετσι) ομως παλι δεν μπορουσε να ανοιξη το mac!

Θελω να ρωτησω αν ειναι τελικα συμβατο το pc μου με Mac OS X.

 

Mητρικη:                GIGABYTE EX58-DS4

Επεξεργαστης:      INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BO

Καρτα Γραφικων:  NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]

Σκληροι δισκοι:     2 απο 500 GB ο καθενας (και οι 2 εχουν Linux.) Διαθετω τον εναν για Mac.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από πρόχειρη αναζήτηση φαίνεται ότι δουλεύει με το σωστό συνδυασμό BIOS (F11) και DSDT (το DSDT θα το βρεις στη σελίδα http://www.tonymacx86.com/11-dsdt-database.html)

 

Η κάρτα γραφικών σου υποστηρίζεται natively από το osx οπότε είσαι οκ.

 

Απλά αν είσαι πρωτάρης θέλει αρκετό διάβασμα πρωτού ξεκινήσεις να το κάνεις μόνος σου για να μπεις λίγο στη φιλοσοφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουταρεις απο σκληρο Η' USB?

Με τι προγραμμα το εστεισες Unibeast Η' κατι αλλο?

Ολα αυτα και αλλα τοσα παιζουν σημαντικο ρολο.

 

Νομιζω οτι το συστημα σου ειναι αρκετα συμβατο κοντα στο τελειο μπορω να πω , και με λιγο διαβασμα θα φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα . Οχι σαν και εμενα που παιδευομαι με ενα συστηματακι HP 250 G2 και εχω κολλησει ασχημα με 10 μερες διαβασμα...

 

Μονο ο φιλος Κυριακος απολαμβανει καθημερινα την γευση της ευτυχιας !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουταρεις απο σκληρο Η' USB?

Με τι προγραμμα το εστεισες Unibeast Η' κατι αλλο?

Ολα αυτα και αλλα τοσα παιζουν σημαντικο ρολο.

 

Νομιζω οτι το συστημα σου ειναι αρκετα συμβατο κοντα στο τελειο μπορω να πω , και με λιγο διαβασμα θα φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα . Οχι σαν και εμενα που παιδευομαι με ενα συστηματακι HP 250 G2 και εχω κολλησει ασχημα με 10 μερες διαβασμα...

 

Μονο ο φιλος Κυριακος απολαμβανει καθημερινα την γευση της ευτυχιας !!! 

Εγώ έχω λόγο και στην επιλογή hardware τις περισσότερες φορές βρε οπότε έχω λίγο πολύ εξασφαλισμένη την επιτυχία  ;) :lol:

Από εκεί και πέρα θέλει και μια σύνεση,

Το σύστημα του φίλου μας το οποίο γίνεται η συζήτηση ίσως είναι καλύτερα η πρώτη του δοκιμή να ήταν σε Lion η σε Mountain lion.. υπάρχει μια "άγραφη" αντιστοιχία στα συστήματα ανάλογα την παλαιότητα τους,άρα ξεκίνησαν από το δύσκολο εγχείρημα τα δύσκολα λοιπόν θέλουν κυρίως εμπειρία και εργατοώρες..

και επειδή δεν πέρασε πολύς καιρός που είχα στήσει ένα της γενιάς του,θα σας πω ότι για να δουλέψει σωστά και ολόκληρο δεν είναι καθόλου εύκολο μιας και το chipset του ανατρέπει πολλά από αυτά που θεωρούμε ως δεδομένα σήμερα.Θα συμφωνήσω όμως ότι ναι μπορεί δεχτεί το osX σε ικανοποιητικό βαθμό.

 

Εσύ θέλεις HPinstaller και να βρεις τις όποιες αντιστοιχίες μπορείς,ξεκινώντας πάνω απ'ολα από την ενεργοποίηση της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω με Unibeast το εστεισε ο φιλος.

Εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα και δεν θα ασχοληθω οσο αφορα την εγκατασταση!

Πολυ ευχαριστα και ενθαρρυντικα παντος τα σχολια σας για το pc μου!

 

Κυριακο το Mountain lion εννοεις θα τρεξει ποιο καλα στο pc μου απο το mavericks;

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το ξέρω και ν'απαντησω με ακρίβεια,αλλά ναι είναι πολύ πιθανόν..

Από την άλλη έχεις μια υπέροχη και σύγχρονη κάρτα γραφικών,που καλό θα είναι να πάρεις ότι περισσότερο μπορείς κ σου επιτρέπει.

Η μίξη των τεχνολογιών πάντα μπέρδευε το hackint0sh για αυτό συνηθίζω να λέω ότι κάθε μηχάνημα είναι μοναδικό όσο και η συνταγή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πριν 3 μέρες έβαλα OSX Maverics από Niresh. Όλα οκ μέχρι και με combo update 10.9.4. 

 

2SSD ο ένας με 8.1 και ο άλλος με Maverics. Το μόνο θέμα που έχω είναι στο boot. Απο default το PC bootarei σε 8.1. Αν γυρίσω το sequence του σκληρού θα ξεκινήσει ο loader του Niresh και θα με βγάλει στην επιλογή OS. αν επιλέξω OSX θα μπουτάρει κανονικά hackintosh. Αν επιλέξω windows επιστρέφει λάθος. Ο μόνος τρόπος να έχω και τα 2 λειτουργικά είναι να αφήσω το boot απο default σε Windows και αν θέλω να μπω OSx να πατάω F11 και να επιλέγω για boot τον SSD με τα mavericks. 

 

Δοκίμασα διάφορα στο Bios αλλά δεν βλέπω φως. Να ξαναπεράσω bootloader απο multibeast η κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πριν 3 μέρες έβαλα OSX Maverics από Niresh. Όλα οκ μέχρι και με combo update 10.9.4. 

 

2SSD ο ένας με 8.1 και ο άλλος με Maverics. Το μόνο θέμα που έχω είναι στο boot. Απο default το PC bootarei σε 8.1. Αν γυρίσω το sequence του σκληρού θα ξεκινήσει ο loader του Niresh και θα με βγάλει στην επιλογή OS. αν επιλέξω OSX θα μπουτάρει κανονικά hackintosh. Αν επιλέξω windows επιστρέφει λάθος. Ο μόνος τρόπος να έχω και τα 2 λειτουργικά είναι να αφήσω το boot απο default σε Windows και αν θέλω να μπω OSx να πατάω F11 και να επιλέγω για boot τον SSD με τα mavericks. 

 

Δοκίμασα διάφορα στο Bios αλλά δεν βλέπω φως. Να ξαναπεράσω bootloader απο multibeast η κάτι τέτοιο; 

Μήπως δεν επιλέγεις το partition με το windows loader μέσα αλλά το partition που έχει το ίδιο το OS μέσα; Είναι συνήθως κάπου στα 350MB αν θυμάμαι καλά, και ονομάζεται (αν δεν κάνω λάθος) System Reserved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 α λες να κάνω τέτοια μλκια; δεν είμαι και σπίτι τώρα αλλά το απόγευμα θα τσεκάρω. Δλδ και το OSX partition έχει τον loader μέσα αλλά και ένα ξεχωριστό partition, απο που θα πρεπε κανονικά να το τραβάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...