Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@moviemaker φιλε δε με πειραζει οταν ξεκινω το pc να μην εχω το triple boot, ας μπαινω απο bios να επιλεγω με ποιον σκληρο να μπουταρει, απλα δε θυμαμαι πως κανω την εγκατασταση στο σκληρο, αλλα οπως λες ειναι λιγο δυσκολο να μου πει καποιος απο αποσταση, το ασχημο στην υποθεση δε γνωριζει και καποιος απο την περιοχη μου, τεσπα θα μεινω με την ορεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον, μπαινω με το usb ,παω utilities-disc utilities-partision, επιλεγω ενα partision δινω ονομασια Mountain Lion με format journaled, βλεπω στ αριστερα μου οτι δημιουγηθηκε, μετα τι κανω? πατω συνεχεια επιλεγω δισκο και μετα μου λεει να παω παλι στα utilities για να δημιουργησω παλι διαμερισμα ,τι κανω τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εισαι ωραιος, εγινε η εγκατασταση, ειμαι μεσα κανονικα εχω ιντερνετ αλλα δεν εχω καρτα γραφικων και ηχο, τι κανουμε τωρα? για να μπω εδωσα την εντολη -χ GraphicsEnabler=No , ετρεξα το chimera  εκανε κατι εγκαταστασεις αλλα μεχρι εκει, δε παρατηρησα κατι

edit ποια εφαρμογη να κατεβασω για ν ανοιξω αρχεια .kext και .aml?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα,η κάρτα σου δεν αναγνωρίζεται και πρέπει ν'ακολουθησεις αυτό το link για να συμβεί.

http://www.tonymacx86.com/mountain-lion-desktop-support/61555-ati-5750-mountain-lion.html

Τα kexts τα ανοίγεις με δεξι κλικ και πατάς το show package content τα info αρχεία και τα .plist τα ανοίγεις με το απλό text editor που έχεις. τα kexts τα εγκαθιστάς απλά με τον Kext Wizard το aml δεν το ανοίγεις,η το βαζεις αυτούσιο αν ειναι για τον υπολογιστή σου η όχι στον Extra folder.. Για να βοηθηθείς μετέφερε τον Extra folder αν δεν έχεις ακόμα από το stikaki στον root φάκελο.

 

Καλό διάβασμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλε σ ευχαριστω, δυσκολα τα πραγματα, αρχιζω διαβασμα και βλεπουμε παλι, τι εννοεις με τον extra folder? δεν εχω κατι τετοιο, εχω την εκδοση 10.8.3 να μη παω mavericks? αν δωσω id απο το iphone εχω θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να μην πας mavericks αν καταφέρεις και δουλέψεις εκεί σωστά είσαι super.

Στο στικακι έχεις έναν φάκελο που ονομάζεται Extra,αν δεν τον βλέπεις είναι κρυφός,μπορείς να τον δεις με το Show hidden files.

Αυτόν τον φάκελο καντον copy στον σκληρό δίσκο σου,αν δεν έχεις ήδη έναν φάκελο extra και εκεί.

Κανένα θέμα με το id.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε καλησπερα, δε βγαζω ακρη με τιποτα, Κινεζικα μου φαινονται , τοσο δυσκολο να περασουμε drivers? μιας και εισαι γνωστης των πραγματων μπορεις με teamviewer να μπεις να δεις τι παιζει? δε θελω να σε βγαλω απο το προγραμμα σου, απλα οταν θα εχεις λιγο χρονο  και σου ειναι ευκολο να ριξεις μια ματια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Free at last. Χθες το βράδυ (πρωί) κατάφερα μετά από πολύ κόπο, δοκιμές, διάβασμα και dsdt editing να εγκαταστήσω σωστά (όχι με voodooHDA) την ALC269 του Fujitsu AH552/SL σε mavericks 10.9.4.

Πλήρως λειτουργικό πλέον το σύστημα εκτός από το sleep που δε με πολυενδιαφέρει αλλά θα ασχοληθώ κάποια στιγμή και με αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θεμα καθώς έγινε μια αναβάθμιση στον υπολογιστή..

Ειμαι με i5-3470s+Asus p8h77-v ...Γραφικά έχω την ίδια...6850...!!

http://www.tonymacx86.com/mavericks-desktop-support/112937-asus-p8h77-v-core-i7-3770-intel-hd-4000-dual-boot-mavericks-10-9-windows-8-a.html

Βρηκα αυτό...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως θα φτιάξω να Bootarei χωρίς στικάκι και που θα βρω το driver ηχου....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε καλησπερα, δε βγαζω ακρη με τιποτα, Κινεζικα μου φαινονται , τοσο δυσκολο να περασουμε drivers? μιας και εισαι γνωστης των πραγματων μπορεις με teamviewer να μπεις να δεις τι παιζει? δε θελω να σε βγαλω απο το προγραμμα σου, απλα οταν θα εχεις λιγο χρονο  και σου ειναι ευκολο να ριξεις μια ματια 

 

Δυστυχώς φίλε μου,αυτές οι παρεμβάσεις προϋποθέτουν να έχω τον υπολογιστή στα χέρια μου. :(

 

Free at last. Χθες το βράδυ (πρωί) κατάφερα μετά από πολύ κόπο, δοκιμές, διάβασμα και dsdt editing να εγκαταστήσω σωστά (όχι με voodooHDA) την ALC269 του Fujitsu AH552/SL σε mavericks 10.9.4.

Πλήρως λειτουργικό πλέον το σύστημα εκτός από το sleep που δε με πολυενδιαφέρει αλλά θα ασχοληθώ κάποια στιγμή και με αυτό

Όλο και καλύτερα :) μπράβο αγορίνα.

Επανέρχομαι στο θεμα καθώς έγινε μια αναβάθμιση στον υπολογιστή..

Ειμαι με i5-3470s+Asus p8h77-v ...Γραφικά έχω την ίδια...6850...!!

http://www.tonymacx86.com/mavericks-desktop-support/112937-asus-p8h77-v-core-i7-3770-intel-hd-4000-dual-boot-mavericks-10-9-windows-8-a.html

Βρηκα αυτό...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως θα φτιάξω να Bootarei χωρίς στικάκι και που θα βρω το driver ηχου....???

Για τα Via chipakia ήχου υπάρχει απάντηση λίγο πιο πάνω.

Ένας ευκολος τροπος ειναι να μεταφέρεις και εσυ τον extra folder οπως έγραψα πιο πανω και να βάλεις και έναν bootloader για να bootareis από τον δίσκο. π.χ Chimera η Chameleon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τα Via chipakia ήχου υπάρχει απάντηση λίγο πιο πάνω.

Ένας ευκολος τροπος ειναι να μεταφέρεις και εσυ τον extra folder οπως έγραψα πιο πανω και να βάλεις και έναν bootloader για να bootareis από τον δίσκο. π.χ Chimera η Chameleon

Τωρα μετά το ινσταλλ,πατάω να μπει απο το δισκο και μ κολλάει στο spinning logo και μένει εκει....!!

με -x -v μπαινει  βεβαια..!!Τι παιζειι??

Αυτον ο extra folder  π ειναι??

Μπορω οτι εγκαθιστω με το Multibeast να το διαγράφω??Αντι να κανω συνεχεια απο την αρχη εγκατάσταση το λογισμικο?

Τι flags Να χρησιμοποιήσω στην αρχη αρχη??

-x -v PCIRootUID=0 κατι αλλο??

edit: Αυτο που κολλούσε στο spinnig Εφταιγε οτι ειχα το usb σε θυρα 3.0...Το εβαλα σε 2.0..Και ολα καλα..Με το στικάκι πάνω μπουταρουμε κανονικα.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου,αυτές οι παρεμβάσεις προϋποθέτουν να έχω τον υπολογιστή στα χέρια μου. :(

 

δωσε μου την διευθυνση να σου το στειλω  :P , δε πειραζει φιλε αν βρεθει καποιος καλος, δε θα σκασουμε κιολας, εχουμε τοσα να εχουμε και αυτο, οπως και να εχει σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...