Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δημιουργία δεν είναι "για το περιθώριο", και μπορεί να επηρεάζεται αλλά καλό είναι να έχει την δυνατότητα να μην παύει από "καταστάσεις"... Συνεχίζουμε λοιπόν..

Σύντομα Screenshots και αποτελέσματα από το 2011-3 socket. :)

 

attachicon.gifIMG_0018.JPG

Το 2011-3 κουβαλάει ανεξίτηλα όλα τα προβλήματα του προηγούμενου 2011..

Είναι ενδεικτικό οτι βασανιζόμουν ώρες για να βρω την ισορροπία ανάμεσα σε μια 970 σε ένα Pcie x99 chipset και σε ενα μονιτορ 4κ..

Η έκπληξη δε ήταν ότι όλα αυτά συνέβαιναν στα.. Windows.. !

Αλλά εδω μας ενδιαφέρει το Hackint0sh σωστά ?

Θα έπρεπε να είμαι χαρούμενος γιατί κατάφερα να βγάλω ηχο από αυτή την μητρική όταν όλοι οι άλλοι ως επι το πλείστον  αγοράζουν USB καρτες ήχου και βγάζουν εκτός την ενσωματωμένη..

Δεν είμαι όμως..

Το Hackint0sh έτσι όπως το ξέρω και το έχω φανταστεί εγώ δεν χωράει patching kernel.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ασχολούμαι άλλωστε με AMDs.

Αν το εχεις ήδη οκ και ναι συμφωνώ να το κάνεις,αν όμως θέλεις να στήσεις ενα dual Pc από την αρχή με σκοπό και βαρύτητα στο osx το 2011-3 είναι λάθος επιλογή.. ποσο μάλλον αν δεν υπάρχει εμπειρία σε αυτό και εισαι αναγκασμένος να ακολουθείς οδηγούς από forums... - χάθηκες.

Δεν εχω καταλάβει τι προσπαθούν να κανουν οι άνθρωποι,και δεν τα κατάφεραν ουτε τώρα στο πραγματικά εντυπωσιακό 2011-3 ως λογικη και σταθερότητα,όταν ειναι οι ίδιοι που κατασκευάζουν και τα αλλα socket..

Ισως η UD4 δεν αποδίδει τα αναμενόμενα,και είμαι λιγο αυστηρός,αν χρειαστεί όμως θα ανακαλέσω..

Τι ειδα τελικά ?

Είδα εναν επεξεργαστή που ανεβαίνει στα 4.4 απο τα 3.6 για πλάκα. Geekbench Normal χωρίς ήχο,18500.με ήχο 16500 περίπου - μα πως ο ήχος επηρεάζει την επεξεργαστική ισχύ ? αυτά σε προέκταση είναι τα συμπτώματα του patching kernel και των SSDT που είσαι υποχρεωμένος ν'ακολουθησεις.. -

Ένας επεξεργαστής όμως απελπιστικά μόνος,μόνος απο chipset,μόνος απο τις βαρύγδουπες DDR 4,μόνος απο μητρική που η GByte δεν εχει κάνει καθόλου καλή δουλειά.. (σύντομα θα προσπαθήσω κ μια UD5 και ελπίζω εκεί να έχει κάποιες αλλαγές).

Επαναλαμβάνω,μπορεί να είμαι υπερβολικός,αλλά αλλιώς έχω μάθει.

Διαταυτα το 1150 με τον 4790κ μια καλή μητρική σε ένα καλό στήσιμο,και με δεδομένο οτι στο 80% των προγραμμάτων δεν χρειάζονται 12 πυρήνες παραμένει ταχύτερο,σταθερότερο και η καλύτερη επιλογή.. Αν και όπως είπα και επαναλαμβάνω στο hackint0sh είχα λιγότερα,προβλήματα απ'οτι στα Windows..  ^_^

 

Y.γ. το κουτί είναι το Corsair Graphite 760T

 

Update.

Η x99-UD5 δείχνει να τα καταφέρνει καλύτερα πρόκειται όμως για μια από τις ακριβές μητρικές της σειράς.To πραγματικά περίεργο όμως είναι ότι η αναγνώριση του ήχου ενώ το chip είναι το ίδιο με την UD4 (ALC 1150) εδώ έγινε με VoodooHDA.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nvidia.com/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Mac/Quadro_Certified/334.01.03f04/WebDriver-334.01.03f04.pkg&lang=us&type=GeForce

 

Εκανε update η nvidia τους web drivers για το τελευταιο build 10.9.5 13F1096.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσε λίγο "κοπτοραπτική",οσο αφορά τον Ήχο και τους Σένσορες - Μόνιτορ,

αλλά τελικά έχουμε μια λειτουργική, EL Capitan Beta 4 Hackint0sh. ;)

 

post-227308-0-76701800-1438830433_thumb.jpg

 

post-227308-0-96293100-1439135516_thumb.jpg

 

post-227308-0-35359800-1439135540_thumb.jpg

 


τα el capitan με nvidia σειρα 9 πως πανε, ανγνωριζουν driver κτλπ?

Ισχύει οτι ακριβώς κ με το Yosi για μερικες εκδόσεις εχει βγάλει κ η nVidia αντίστοιχους WebDrivers.

Αν ρωτάς για το αν η Apple συμπεριλάβει οδηγούς για αυτές,θα σου πω ότι δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω ενα Ibm thinkpad t61 εχω την δυνατοτητα να το κανω hachintosh ??

 Nualpha%20epsiloniotakappanualpha%20bitm

Ναι μπορείς.Από τη στιγμή που έχεις την NVS140M (και όχι την Intel) μπορείς να βάλεις ακόμα και Mavericks/Yosemite.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοο αληθειαα ?

 

 

τι καλαααα επιτελους θα βγαλω τα γουιν... το μονο προγραμμα που με καιει ειναι το virtual dj ...που εχω στα γουιν ομος ειδα οτι υπαρχει και σε μακ ος

 

κατι αλλο θα μπορουσατε να με κατατοπισετε λιγο απο που να κατεβασω την εγκατασταση και πως να την κανω..?

και κατι ακομα γινετε dual boot με WINDOWS ?

 

υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψει το fingerprint στο μακ ος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοο αληθειαα ?

 

 

τι καλαααα επιτελους θα βγαλω τα γουιν... το μονο προγραμμα που με καιει ειναι το virtual dj ...που εχω στα γουιν ομος ειδα οτι υπαρχει και σε μακ ος

 

κατι αλλο θα μπορουσατε να με κατατοπισετε λιγο απο που να κατεβασω την εγκατασταση και πως να την κανω..?

 

και κατι ακομα γινετε dual boot με WINDOWS ?

Ναι γίνεται dual boot με Windows αλλά απ'ότι θυμάμαι,θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

 

Οδηγό αποκλειστικά για το μοντέλο σου,δε βρήκα αλλά τσέκαρε αυτό:http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=115825

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται dual boot με Windows αλλά απ'ότι θυμάμαι,θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

 

Οδηγό αποκλειστικά για το μοντέλο σου,δε βρήκα αλλά τσέκαρε αυτό:http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=115825

xmm απο οτι ειδα δεν δουλεβουν και πολλα πραγματα ...bluetooth , wifi...card reader..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmm απο οτι ειδα δεν δουλεβουν και πολλα πραγματα ...bluetooth , wifi...card reader..

Ίσως με Mavericks να είναι καλύτερα τα πράγματα:http://www.insanelymac.com/forum/topic/293135-t61-install-to-109-using-myhack-type-7659/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@MovieMaker :D ! Cpu Oced? 

Εδω ο τυπος στα 5GHz και εχετε almost identical benches

 Άμα σου πω ότι κατέγραψα +100 πόντους με όλα Auto στο bios θα με κράξεις,θα λύσω όμως το προβληματάκι που έχω με την 290 και θα επανέλθω "στο παιχνίδι".. το μόνο που θα σου πω είναι δώσε προσοχή στο smbios του screenshot.. ;)

 

Update

By Default bios 4790k / G1 Sniper Z97 /R9 290

 

post-227308-0-88232000-1439371027_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...