Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν πατησω uefi usb με πεταει αυτοματα στα bios για καποιο λογο.περιμενα 20 λεπτα.την 1η φορα βρηκε τον δισκο και κολλησε στο φορματ στην μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα εχεις παγώματα,βγάλε κ ολες τις usb συσκευές απο πάνω.εκτός τα απαραίτητα.

Αν έχεις φτιάξει legancy στικακι δεν μπορείς να κάνεις boot σε uefi και το αντίστροφο..

Απενεργοποίησε κ την κάρτα ηχου απο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κανω και αυτο και θα δοκιμασω.θα σας πω νεοτερα σε λιγο


Με uefi μου λέει panic cpu 0 caller.χωρις uefi κανει επανεκκίνηση όταν πάει να φορτώσω την πρώτη μπάρα.

θα δοκιμασω και 1 φορα με unibeast.αλλοι με το ιδιο συστημα με μενα το καταφεραν.εμενα γιατι κρασαρει δεν μπορω να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα να σου βρω SSDT για την μητρική σου αλλα δεν υπάρχει,τώρα να σου πω να το φτιάξεις μόνος σου,δεν γινεται αφου δεν εχεις εγκατάσταση osx στην υπάρχων μητρική,αν τα έχεις κάνει ολα σωστά δεν σ'αφηνει το MSR να προχωρήσεις. απορώ όμως πως έφτασες πριν στην εγκατάσταση,αρα κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.. ξανατσεκαρε απο την αρχή.. απο μακρια δεν μπορώ να σου πω κατι αλλο,δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα οτι ακριβως ελεγε ο οδηγος.κατα γραμμα.θα δοκιμασω μια φορα με unibeast που σε καποιους δουλεψε με το ιδιο συστημα.μετα θα ξαναπροσπαθησω με clover.το περιεργο ειναι μια πηγαινε μεχρι το φορμαρισμου του δισκου.μια εκανε επανεκιννηση στην πρωτη μπαρα.

 

οσους βλεπω με την μητρικη μου η με παρεμφερει hero gene το καταφερνουν με unibeast.θα δοκιμασω και ετσι να δω τι θα πετυχω.

 

αμα δεν τα καταφερω μπορω να σου φερω το πσ να το κανεις εσυ!!! :)


βρηκα αυτο εδω το κειμενο.λεει τιποτα χρησιμο?

AsusAICPUPM

<key>AsusAICPUPM</key>
<true/>

Some vendors, like ASUS, restrict the use of MSR register 0xE2 in their power management module to ReadOnly. On Sandy/Ivy Bridge systems the kext AppleIntelCpuPowerManagement will try to write to this register and cause a kernel panic. This patch will eliminate the kext's write operations.

KernelPm

<key>KernelAndKextPatches</key>
<dict>
<key>KernelPm</key>
<true/>
</dict>

Kernel power management patch for Haswell with locked msrs. Works with 10.8.5 and 10.9 kernels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να το καταφέρεις με Multibeast θα έχεις παγώματα.. αυτός ήταν ο λόγος που σε έστειλα στον Clover.  ;)

Προχώρα όμως η γνώση ειναι πάντα θεμιτή και ποτέ άχρηστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με unibeast.εκανε επανεκινηση οποτε να ναι.εχω ακολουθησει διαφορους οδηγους χωρις αποτελεσμα.

 

δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.κανω οτι λενε.

 

μερικες φορες οταν κανω περναω τα yosemite και μετα με clover επιλεγω το φλασακι μου πεταει ενα ξεχωριστο αρχειο EFI στην επιφανεια και οχι μεσα στο φλασακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με unibeast.εκανε επανεκινηση οποτε να ναι.εχω ακολουθησει διαφορους οδηγους χωρις αποτελεσμα.

 

δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.κανω οτι λενε.

 

μερικες φορες οταν κανω περναω τα yosemite και μετα με clover επιλεγω το φλασακι μου πεταει ενα ξεχωριστο αρχειο EFI στην επιφανεια και οχι μεσα στο φλασακι.

LoL δεν είναι αρχείο,είναι παρτισιον που όταν κάνεις unmount το φλασακι,το ακολουθεί κατά πόδας .. εκεί μπαίνει ο Clover σε UEFI mode..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που το εκανα copy απο το efi και το εβαζα μεστα στο φλασακι?

To έκανες και legancy αλλά δεν επηρέαζες κάτι απο την στιγμή που έχεις το ίδιο config.plist υπερισχύει το Uefi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακολουθησει 3 οδηγους.uefi only legast unibeast.με κανενα δεν εχω καταφερει κατι,και εχει και αλλους με την ιδια μητρικη επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να βλεπω και λιγο φως.εγω αποτυγχανω παταγοδως.υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?κατι dmg εβλεπα ssdt,ddst.

εχω πειραματιστει και με ολες τι ρυθμισεις στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρήκες SSDT για την μητρική σου,βάλτο στον EFI/CLOVER/ACPI/PATCHED αυτό μπορεί να βοηθήσει το early reboot.

Δεν βλεπω κατι αλλο απο αυτα που εχεις γράψει.. Σίγουρα κατι δεν κάνεις η γίνεται σωστά όμως,μπορεί να μην γίνεται σωστά το stick από το vmware,μπορεί,μπορεί,μπορεί ..

Το σίγουρο είναι απ'οτι είδες και εσύ ότι γίνεται Hackintosh το μηχάνημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον βρήκα τι φταίει.οποτε εχω τον σκληρό επάνω κανει επανεκκίνηση.όταν τον βγάζω προχοραει.τι κάνω τωρα;

Γίνεται να έχει θέμα με τον συγκεκριμένο σκληρό δίσκο;υπάρχει αυτο το ενδεχόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...