Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα στην παρεα του ιnsomnia.
θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με τον τιτλο.
 
θελω να βαλω mac osx στο pc μου!και εχω αποτυχει 4 φορες.
τα specs του υπολογιστη μου ειναι.
 
Asus maximus Ranger
i5 4690k
8GB hyperx beast 2400MHZ
Ati r9290
 
λοιπον προσπαθησα να με iatkos M.ειχε 2 bootloaders.εναν clover και εναν chameleon.
και στα 2 αποτυχια.στο ενα μου ελεγε να κανω restart και να καθαρισω το δισκακι.
και στο αλλο freezare στο boot logo της apple.η μου πεταγε ενα σηματακι σαν STOP.
 
προσπαθησα με Yosemite και iboot haswell και ειχα τα ιδια αποτελεσματα.μου ελεγε να κανω restart.
απο την μητρικη ειχα βγαλει το secure boot,το ειχα βαλει other os,ειχα κανει disable το cfg lock.

τα cd τα εγραψα με transmac.την εγκατασταση του iatkos την εβαλα σε φλασακι.
θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να καταφερω να τα κανω εγκατασταση και να δουλεψω λιγο τα mac να δω πως ειναι σαν λειτουργικο.

εχω μπει σε ολα τα γνωστα φορουμς και εχω διαβασει.δεν θα εγραφα εδω αν δεν ειμουν σε αδιεξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα με transmac τα leopard 10.6.

εγραψα σε αλλο δισκακι το iboot+multibeast.

 

αλλα με το που παταγα στο iboot τα leopard εκανε restart το pc.

με -x η με PCIRootUID=1 ειχα μονο μαυρη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε την R9 από πάνω που θέλει μια ειδική αντιμετώπιση,με αρκετές γνώσεις,

και ακολούθα αυτόν τον οδηγό,βάζοντας config.plist αυτό που έχει στο τέλος και γράφει for  Intel HD 4600.

http://www.tonymacx86.com/yosemite-desktop-guides/144426-how-install-os-x-yosemite-using-clover.html

Όταν θα καταφέρεις να έχεις ένα πλήρες λειτουργικό PC με την ενσωματωμένη,μετά θα εντάξουμε την R9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα οτι εχει μια εντολη για να μπει στο φλασακι.

Code:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --no interaction​

 

το δικο μου αρχειο ειναι .dmg

 

πρεπει να αλλαξω την καταληξη στο code η να μετατρεψω το αρχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου αρχειο ειναι .dmg

 

πρεπει να αλλαξω την καταληξη στο code η να μετατρεψω το αρχειο?

Από το vmware Installation που έχεις, κατέβασε από το store το yosemite με το account σου(free είναι) και χρησιμοποίησε αυτό.

Άσε τις οποιεσδήποτε "πειραγμένες" εκδόσεις που ανέφερες πρωτύτερα ότι έχεις και ακολούθησε το Guide. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε..λοιπον φτάνει μέχρι το disk utility.οταν πατάω να ανοίξει βγάζει το loading και μένει εκει.δουλεύει αλλά δεν προχωράει.και δεν φτάνει πάντα .αλλες φορές κανει επανεκινηση όταν ξεκινάει να φορτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uefi η legancy ? η Μητρική σου,εχει MSR κλειδωμένο αρα θέλει UEFI και όταν δεις disk utillity να κανεις υπομονή 1-2 λεπτά να προχωρήσει .. αφού φτάνει εκει δεν εχει λόγο να σταματάει .. αν συνεχίσει να στο κανει δοκίμασε σε αλλο δίσκο πιθανον κατι να βρίσκει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...