Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρατάς τα παλιά αντίστοιχα kexts backup.και βάζεις αυτά που σου έφτιαξα και έχω στο συνημμένο.

Μπαίνεις bios και δίνεις προτεραιότητα στην PCI κάρτα αν την έχεις αλλάξει,εκτός αν έχει AUTO.

Επίσης απενεργοποίησε την ενσωματωμένη για να μην μπερδέψει τον clover.

Δεν κάνεις inject καμιά κάρτα στον clover..

Αν δεν έχεις κάνει καμιά περίεργη ρύθμιση στον clover είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν εγω θα κάνω φορματ παλι για να τα περάσω με uefi.μόλις τα στησω περνάω αυτά τα kexts με kext utility.δεν τα βάζω από πριν στην εγκατάσταση.έχει auto η μητρική οπότε θα το βάλω ετσι.μολις τα περάσω θα σου πω τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις ετσι,ίσως χρειαστεί να κατεβάσεις το config.plist που δίνει για κάρτες AMD ο  Tony..

Γι'αυτο κανε την εγκατάσταση σου παλι όπως την έκανες αλλά σε UEFI mode και μετά βάλε τα kext και την κάρτα.

Με λιγα λόγια μην ξαναμπλεξεις με άλλες ρυθμίσεις,πήγαινε στην πεπατημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To metal ψάχνω,μα δε το βρίσκω.. :P

 

Να φύγει το Yosi να πάει στο καλό,και χειρότερο δύσκολα θα κυκλοφορήσει..

Θελω να πιστεύω οτι θα εχει καλύτερη υποστήριξη στις μεγάλες αναλύσεις και λόγω iMac 5κ ..

ελπίζω να δικαιωθώ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είμαι στα Windows ακόμα οφείλω από τώρα να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Asus που δείχνει να τρέχει πλέον μόνη της στα δύσκολα.. (στα εύκολα όλοι μπορούν)

 

Coming Soon Αsus x99 pro /usb 3.1 με 32GB DDR 4 Ram / 5820k / και Raijintek Triton..

 

post-227308-0-89587100-1441308836_thumb.jpg

 

beginning...

 

post-227308-0-98832700-1441399040_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είδαμε όμως τελικά ?

Μια εξαιρετική κ πολύ σταθερή μητρική από κάθε άποψη.

Υπερπλήρες,με συμβατότητες που ξαφνιάζουν όπως το ενσωματωμένο Wi_Fi και ΒΤ τα οποία με τα καταλληλα

kexts συνεργάστηκαν άψογα και άμεσα.

Την αποκωδικοποίηση του Realtek 1150 την ανέλαβε το VoodooHDA που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το ανάλογο inject μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Άλλη μεγάλη έκπληξη ήταν η λειτουργία των πίσω θυρών USB 3.1 που λειτούργησαν με συμβατότητα 3.0 και μας έδωσαν ταχύτητες 100mb/sec read και 110mb/sec write (λίγο παραπάνω δηλαδή από τα 85mb/sec που παίζουν οι native),λέτε αν είχα συσκευή 3.1 να δοκιμάσω να δούλευε κανονικά ? διόλου απίθανο και πολύ ευχάριστο..

Εδώ (screeshot) επιλέξαμε το auto tuning της Asus από το bios που αυτόματα έβαλε στόχο το Turbo 4.1 και τις μνήμες στα 2400.

Η Raijitek φρόντισε να μην ξεπεραστούν οι 53c σε Full load και ο σένσορας του επίσης αγαπημένου DS 200 που εγώ τον εφαρμόζω στο southbridge δεν ξεπέρασε τους 40c..

Δια ταύτα

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα το biuld για όποιον ενδιαφέρεται να χτίσει ένα Dual Workstation.

Χαίρομαι που η συγκεκριμένη μητρική μου ανέτρεψε την κακή εντύπωση που είχα σχηματίσει από τις GByte.

Στον επεξεργαστή δεν αναφέρθηκα γιατί είναι δεδομένο ότι η Intel έχει κάνει εξαιρετική δουλειά,

στην υποστήριξη τους πονούσαμε και ήρθε η Asus να μας δώσει τις λύσεις..

Έχει υψηλό βαθμό δυσκολίας το hackint0sh στο 2011-3 socket μιας που ούτε το chipset ούτε οι επεξεργαστές υποστηρίζονται ακόμα native από την Apple όταν θα γίνει αυτό - και αναμένεται σύντομα - όλο το σύστημα θα εκτοξευτεί σε ξέφρενους ρυθμούς.. 

 

post-227308-0-15175200-1441444535_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχω εδω και ενα χρονο hackintosh ουσιαστικα απροβληματιστα στον υπολογιστη μου. Τα specs φαινονται στην υπογραφη μου. Το δουλευω με chameleon. 

Το μονο θέματακι που έχω είναι οτι καποιες φορες οταν ανοιγω καποιο βιντεο βγαζει "χιονια" στην εικονα, ο ηχος παιζει κανονικα. Αμα κανω reload τη σελιδα πχ youtube δουλευει κανονικα. Επισης οταν κανω edit φωτογραφιες με την ενσωματωμενη λειτουργια (το εικονιδιο χαρτοφυλακα) σχεδον παντα μου αλοιωνει την εικονα οταν την αποθηκευει, με "χιονια" ειτε στο σημειο που εβαλα πχ ενα βελος η text ειτε ολοκληρη την εικονα (φαινεται στη φωτο). Έχετε καμια ιδεα τί παίζει; Επισης εκανα μια αποπειρα να αλλαξω σε clover  αλλα δεν τα καταφερνω. Κυριως με ενδιαφερει αυτο για τα βιντεο.  Αν καποιος γνωστης εχει τη διαθεση να ρθει να το δει απο κοντα και ειδικα να με βοηθησει με το clover θα με υποχρεωνε, βρισκομαι Ιλιον. 

 

Ο,τι φαει και ο,τι πιει κερασμενα απ το μαγαζι φυσικα   :-D

post-219197-0-62808500-1441656200_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...