Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αμέ δοκίμασε,αλλά παίζει και η μητρική τον ρόλο της. ;)

Ξεπέρασα τα προβλήματα μου όλα,τώρα θέλω να σεταρω τα πολλαπλά monitors στην R-290 και μετά ... benches με κορυφαίο το Final Cut pro .. περιμένω απογείωση εκεί,λόγω CL

 

H συμβουλή που θα δώσω είναι να μην τα παρατάτε,2 μέρες βασανίζομαι,δικαιώθηκα,και δεν υπάρχει άλλη R9-290 (non x) που να παίζει τόσο καλά και σε τέτοιες αναλύσεις, η τουλάχιστον "δεν καταγράφεται" και δεν μιλάω για Ελλάδα,

Φυσικά θα υπάρξουν και τα ανάλογα SShots.

 

post-227308-0-62680900-1439414031_thumb.jpg

 

..και συνεχίζοντας, HD4600 και R9-290 ενεργοποιημένες συγχρόνως για πολλαπλά μόνιτορ (2 προς το παρόν),και AirPlay Mirroring..

 

post-227308-0-87344600-1439421116_thumb.jpg

 

3 units Rendering 1xCPU 2xGPU

 

post-227308-0-81799000-1439495807_thumb.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10.10.5 is OuT and On

 

post-227308-0-01814300-1439494106_thumb.jpg

 

EL_Capitan Beta 6 με την R9-290 (η πρώτη που πατάει το πόδι της στο επόμενο λειτουργικό της Apple,λέτε να είναι και γούρικη ?

 

post-227308-0-73396700-1439678140_thumb.jpg

 

("μεταξύ μας" η επόμενη "πατάτα" θα είναι η υποσχετική του "metal" την οποία μέχρι την beta 6 ακόμα δεν την έχω συναντήσει,εκτός αν περιμένουν να το τοποθετήσουν τελευταίο ως κερασάκι στην τούρτα..")

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω στήσει χάκιντος πάνω στο pc μου που είναι 

asrock P67 pro 3,I5 2500,gtx 660.

Εχω yosemite με bootloader glover απο usb flash για να κάνω μπούτ στο hackintosh μου.Έχω βρει τα πάντα,ακόμα και τους σένσορες των θερμοκρασιών της μητρικής.

Τα update τα κάνω κανονικά απο App store χωρίς να έχω θέματα με ντραιβερς,όλα μένουν κανονικά.

Το θέμα μου είναι ότι καμιά φορά στο μπουτάρισμα παθαίνει panic απο διαχειρηση cpu και ξανακάνει reboot μπαινει κανονικά τη δευτερη φορά αλλα είναι σπαστικό.

Υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από panagiotispetrou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς αρχίσουμε από τα βασικά,και με λεπτομέρεια, ποια asrock P67 μητρική έχεις ?

Πως κατέληξες ότι είναι από διαχείριση cpu ? Έχεις DSDT και SSDT ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

P67 pro3 motherboard.Έχω uefi bios beta με πολύ καλά καλούδια και δεν θα ήθελα να το φλασάρω με κάποιο modded και να τα χάσω.

Τρέχω και 10άρια (για gaming) απο έναν ssd

Όχι&όχι.

εχω περάσει μόνο το μακ με τη βοήθεια του bootloader.

Το error το λέει την ώρα που φορτώνει.Στο φόρτωμα δεν έχει το μηλαράκι βγάζ`ει τα κατεβατά και το είδα.

Επεξ/σία από panagiotispetrou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok

 

Κοίτα το kernel panic είναι ιδίωμα των real mac,πιο δύσκολα το συναντάει κανείς σε ένα σωστά τελειωμένο hackint0sh η αλήθεια είναι..

αυτό σημαίνει ότι μερικές φορές δηλαδή είναι λογικό να συμβαίνει..

Τώρα αν καταντάει ενοχλητικό όπως λες πρέπει ν'ασχοληθεις με το δύσκολο κομμάτι του Hackint0sh που είναι to DSDT-SSDT το DSDT σίγουρα το χρειάζεται το chipset που έχεις,και ότι δεν έχεις περισσότερα προβλήματα από αυτό που περιγράφεις είναι που σε σώζει ο Clover,

 

άρα Ξεκινάς διάβασμα για DSDT πάνω στην μητρική σου..  > http://www.insanelymac.com/forum/topic/279121-asrock-p67-pro3-dsdtpatched-bios/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπουταρω απο το usb τον glover και μετα το σκληρό με το yosemite.

Στο λίνκ εχει το αρχείο dsdt αλλά δεν υπάρχει πουθενά ο φάκελος /Extra που λέει να σύρω το αρχείο.Τα έχω παίξει με και όπου googlάρω όλο διάφορα διαβάζω και πάντα διαφορετικά.

Το uefi bios μου δεν θελω να το αλλάξω,θα δουλεψει με αυτό που έχω;

Επεξ/σία από panagiotispetrou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν θα δουλέψει ή όχι δεν το ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι ότι εφόσον δεν μπουτάρεις καθαρά από το σκληρό δίσκο χωρίς έξτρα βοηθήματα (στικάκι) όλα να τα περιμένεις. Προφανώς το ότι δεν έχεις φάκελο /Extra είναι επειδή δεν έχεις εγκαταστήσει τον clover στο δίσκο σου. Πρώτα λοιπόν εγκατάσταση του bootloader ώστε να μπουτάρεις από το δίσκο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον clover δεν θ'αποκτήσει ποτέ extra folder..

 

Any way αν δεν δοκιμάσεις με το dsdt δεν θα μάθεις,κανονικά πρέπει να είναι extract από το δικό σου bios και ας είναι modded..

Αν ξεκινάς όμως με modded και ότι δεν θελεις αλλαγές μάλλον πρέπει ν'αρχισεις να συνηθίζεις στην ιδέα του kernel panic..

Ρίξε κ μια ματιά στα kexts αν έχεις κανένα Voodoo και ενημέρωσε ..

To καλό hackint0sh δυστυχώς πρέπει να είναι αυτοσκοπός για να πετύχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι έχω πάρει πρέφα,είναι καλό σπόρ για βαρυποινίτες και για ισοβίτες.Tώρα κάνει πανικό κάθε φορά που μπουτάρω...

Λέω να το αφήσω και να ψαχτώ για κανά μεταχειρισμένο μινι mac.Δεν θέλω τίποτα δυνατό γιατί για παιχνίδια έχω τον Ι5 με 10άρια που τα έχει όλα τα games και πάνε και βολίδα.

Ευχαριστώ τους φίλους για τη βοήθειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον clover δεν θ'αποκτήσει ποτέ extra folder..

 

Αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή τον δημιουργείς εσύ ή απλά υπάρχει στο κρυφό efi partition;;;

Είμαι παντελώς άσχετος από clover!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι έχω πάρει πρέφα,είναι καλό σπόρ για βαρυποινίτες και για ισοβίτες.Tώρα κάνει πανικό κάθε φορά που μπουτάρω...

Λέω να το αφήσω και να ψαχτώ για κανά μεταχειρισμένο μινι mac.Δεν θέλω τίποτα δυνατό γιατί για παιχνίδια έχω τον Ι5 με 10άρια που τα έχει όλα τα games και πάνε και βολίδα.

Ευχαριστώ τους φίλους για τη βοήθειά τους.

Χαχαχα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια κατ'αρχην.. :P

εγώ θα έλεγα ότι "όσο δίνεις παίρνεις" από αυτή την "σχέση"..

και σίγουρα δεν ταιριάζει σε όλους..

Δεν είναι κακό το σκεπτικό σου.. ;)

 

Αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή τον δημιουργείς εσύ ή απλά υπάρχει στο κρυφό efi partition;;;

Είμαι παντελώς άσχετος από clover!

Aπλα τον καταργεί δεν είναι απαραίτητος ο εξτρα τα kext μπαίνουν κανονικά στο S/L/E  το boot.plist γίνεται config.plist και είναι στο efi όπου και να υπάρχει αυτό,είτε legancy είτε UEFI.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και όμως .. έγινε μεγάλη εγκατάσταση Update 2.53GB απο Beta 6 σε Beta 7 χωρίς να χρειαστεί καμιά παρέμβαση πριν κ μετά,

 

EL_Capitan Beta 7 is out and On.

..με εμφανώς καλύτερους AMD drivers,ολα τρέχουν ταχύτερα και πιο μαλακά,

τόσο που άρχισα ν' αναρωτιέμαι μήπως το .. metal έκανε επιτέλους την εμφάνιση του  :P

Αν υπάρξουν κ άλλα ευρήματα θα γίνουν τα καθιερωμένα edit's

 

post-227308-0-57973100-1440021256_thumb.jpg

post-227308-0-56918700-1440021334_thumb.jpg

 

P.S (αγοράστε κουτιά με πολλά front USB στην πορεία θα καταλάβετε το γιατί .. :X )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...