Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα με specs:

Intel quad j2900

1tb HDD

Nvidia gt720 2gb

 

Σηκώνει Mac OS?Αξιζει τον κόπο να το προσπαθήσω?

Πολύ φοβάμαι, ότι θα τα βρεις μπαστούνια, με αυτόν τον CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eπανέρχομαι

 

GIGABYTE Z170X ULTRAGAMING
i5 6600
16 GB RAM.

 

Ξαφνικα
Kernel Panic στο com.apple.driver.appleintelSKLGraphicsFramebuffer, οπως μου ειπε ο jumaru99, πιο πανω.

 

Αλλαξα to DVMT Pre Allocated απο 32Μ σε 64Μ και ετσι ξεκινησε. Μου το ξανακανε ομως. Οι ρυθμισεις στο clover ειναι ελαχιστες.

Καμμια ιδεα;

 

Μπορει καποιος να ριξει μια ματια στο config μου μπας και βρω καμμια ακρη;

 

Ευχαριστω πολυ

 

Ps Δεν μπορω να επισυναψω το config moy

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, 

 

Μετα την ανεπιτυχη μου προσπαθεια να εγκαταστησω el capitan στο λαπτοπ μου, επεστρεψα με νεο πσ και νεους στοχους αλλα και παλι βρισκω προβληματα τα οποια δεν μπορω να προσπερασω! Κατεβασα το iatkos l2 και προσπαθησα να ακολουθησω ολα τα βηματα απο αυτον τον οδηγο http://www.appleworldhellas.com/topic/3020-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-iatkos-l2-1072-lion-hackintosh/ !! Ολα καλα ολα ωραια, το cd bootαρει κανονικα χωρις προβλημα αλλα οταν φτανω στο σημειο να επιλεξω γλωσσα το ποντικι δεν αναγνωριζεται μαλλον! Μενει ακινητο πανω αριστερα οτι κι αν κανω! Δοκιμασα να αλλαξω θυρες αλλα τιποτα! Μια φορα δεν ξερω γιατι αλλα το αναγνωρισε! Προχωρησα μεχρι ενα σημειο αλλα ειχα ξεχασει να δημιουργησω disk partition, ετσι εκλεισα το πσ και αφου εκανα αυτο που ηθελα προσπαθησα να ξανα bootαρω! Το ποντικι κλασσικα δεν ξανα κουνηθηκε ποτε! Τι μπορει να φταιει? Κανω κατι λαθος? Δοκιμασα το cd και στο λαπτοπ αλλα καμια τυχη! Εκει φριζαρει στην ασπρη οθονη με το μηλο χωρις καν να βγει το κυκλακι απο κατω οτι φορτωνει! Σας παρακαλω πολυ βοηθηστε με! Θελω τοσο πολυ να δοκιμασω και εδςω και εναν μηνα προσπαθω καθε μερα ασταματητα χωρις κανενα θετικο σημαδι για να μου δωσει δυναμη να συνεχισω! Αν δεν μπορεσουμε να το λυσουμε ουτε μαζι ειμαι ετοιμος να το παρατησω μια για παντα! Παρακατω στην εικονα ειναι τα στοιχεια του πσ μου! Να τονισω οτι ειναι 32bit!

post-326341-0-21783600-1478671039_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πράγμα είναι 32bit; Το el capitan σίγουρα όχι όπως και ο επεξεργαστής σου. Άρα τι;

Πάμε από την αρχή:

Η μητρική σου είναι η foxconn h61mxv;;;;

Για μένα το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι τα γραφικά σου. Δεν έχω ακούσει να τρέχει osx σε intel HD2000 εκτός και αν έχεις έξτρα κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 32 bit ακυρο, λαθος δικο μου! Η μητρικη μου ναι ειναι αυτην που αναφερεις! Δεν εχει τιποτα εξτρα πανω το πσ! Ελεγα να βαλω το lion για να μαθω λιγο το λειτουεγικο σε απλη χρηση και να κανω dual boot windows 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συστηματακι

GIGABYTE Z170X ULTRAGAMING

i5 6600

16 GB RAM

 

 

Ολα καλα εκτος απο.

 

USB 3.0 που δεν δουλευουν καθολου, οτι και να δοκιμασω.

Μονο οι Usb 2.0

 

Επισης το imessage ενω δουλευε, ξαφνικα σταματισε.

Τα εκανα ολα παλι απο την αρχη, νεα serial κλπ., αλλα τιποτα.

 

Καμμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με iatkos l2! Το έκαψα σε cd με transmac και ακολούθησα τον οδηγό που έστειλα πιο πάνω!

boot με verbose mode για να δούμε τι γίνεται από πίσω. Το μηλαράκι κολλημένο μπορεί να είναι από χιλιάδες αιτίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σκεφτομαι επειδη εκανα αναβαθμιση προσφατα, μηπως το προηγουμενο συστημα επειδη ειναι δυνατο επισης και ειναι κριμα να καθεται να του εβαζα apple λογισμικο αν δεν το πουλησω μεχρι τελη του μηνα γιατι το εχω αγγελια.
αυτα που εχει πανω του ειναι μια μητρικη asus gryphon z87, i5 4670k ειναι ο cpu, και 8gb 1866mhz ddr3 ειναι οι μνημες ram.
καταρχην σαν hardware ειναι συμβατο για να γινει η ολη δουλεια? ή θα ναι αδικος κοπος αν μπω στη φαση να το ξεικνησω το project αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα


Έκανα boot με -x -v στο pc που δεν αναγνωρίζει το ποντίκι και μου έβγαλε αυτό! Μετα απο αυτό μπουταρει κατευθείαν χωρίς να αναγνωρίσει το ποντίκι! Το περίεργο είναι οτι μια φορά το αναγνώρισε!classifieds-326341-0-26756300-1478796601_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει να μπουταρω με -x -v CPUs=1 PCIRootUID=1 και τίποτα! Το ποντίκι ακόμα δεν αναγνωρίζεται! Βοηθήστε με λίγο σας παρακαλώ με ενδιαφέρον! Ξερω οτι κανένας δεν έχει την υποχρέωση να το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα φλασιά. Καλά σε τόσο καινούριο σύστημα προσπαθείς να βάλεις lion και περιμένεις να τα καταφέρεις; ούτε κατά διάνοια. Προσπάθησε με el capitan μη σου πω και sierra.

Link.png Site: Εδώ είσαι. Από το λίγο που διάβασα δεν είναι και το πιο απλό αλλά πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις τα βήματα θα σου βγει. Σίγουρα θέλει διάβασμα και ελπίζω να είσαι εξοικειωμένος με dsdt και bios flashing.

 

BTW η φωτογραφία εμένα τουλάχιστον δε μου ανοίγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

el capitan με 2gb ram? Θα το σηκωνει? Για διαβασμα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα! Θελω να μαθω καινουρια πραγματα και να εχω κατι να ασχολουμαι οσο ειμαι στην δουλεια! Με dsdt και bios flashing δεν εχω αχοληθει καθολου και δεν εχω ιδεα για να πω την αληθεια! Επιπλεον υπαρχει περιπωση να μου στειλεις καποια δοκιμασμενη μεθοδο χωρις την χρηση μακ? Δεν διαθετω μακ, μονο μεσω virtual machine αλλα λογω ραμ κολλαει πολυ!  Επισης απο οτι βλεπω απο το hwinfo δεν διαθετει uefi bios! Παραθετω παρακατω ξανα τα χαρακτηριστικα του pc, το hwinfo και την προηγουμενη εικονα που δεν φαινοταν! 

 

https://postimg.org/image/nwgrn1jrd/

https://postimg.org/image/u0py4uffn/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα Γράψε λάθος, έμπλεξα τα μπούτια μου. Το.προηγούμενο μήνυμα αναφέρεται στον nextsak.

 

Για το δικό σου θέμα δε φαίνεται να πετάει κάποιο σφάλμα εκεί που κολλάει. Θα σου σύστηνα να βάλεις επίσημη έκδοση osx, όχι iatkos

@nextsak χρησιμοποιείς dsdt; Έχεις δοκιμάσει το usbinjectall.kext;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...