Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, 

 

Μετα την ανεπιτυχη μου προσπαθεια να εγκαταστησω el capitan στο λαπτοπ μου, επεστρεψα με νεο πσ και νεους στοχους αλλα και παλι βρισκω προβληματα τα οποια δεν μπορω να προσπερασω! Κατεβασα το iatkos l2 και προσπαθησα να ακολουθησω ολα τα βηματα απο αυτον τον οδηγο http://www.appleworldhellas.com/topic/3020-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-iatkos-l2-1072-lion-hackintosh/ !! Ολα καλα ολα ωραια, το cd bootαρει κανονικα χωρις προβλημα αλλα οταν φτανω στο σημειο να επιλεξω γλωσσα το ποντικι δεν αναγνωριζεται μαλλον! Μενει ακινητο πανω αριστερα οτι κι αν κανω! Δοκιμασα να αλλαξω θυρες αλλα τιποτα! Μια φορα δεν ξερω γιατι αλλα το αναγνωρισε! Προχωρησα μεχρι ενα σημειο αλλα ειχα ξεχασει να δημιουργησω disk partition, ετσι εκλεισα το πσ και αφου εκανα αυτο που ηθελα προσπαθησα να ξανα bootαρω! Το ποντικι κλασσικα δεν ξανα κουνηθηκε ποτε! Τι μπορει να φταιει? Κανω κατι λαθος? Δοκιμασα το cd και στο λαπτοπ αλλα καμια τυχη! Εκει φριζαρει στην ασπρη οθονη με το μηλο χωρις καν να βγει το κυκλακι απο κατω οτι φορτωνει! Σας παρακαλω πολυ βοηθηστε με! Θελω τοσο πολυ να δοκιμασω και εδςω και εναν μηνα προσπαθω καθε μερα ασταματητα χωρις κανενα θετικο σημαδι για να μου δωσει δυναμη να συνεχισω! Αν δεν μπορεσουμε να το λυσουμε ουτε μαζι ειμαι ετοιμος να το παρατησω μια για παντα! Παρακατω στην εικονα ειναι τα στοιχεια του πσ μου! Να τονισω οτι ειναι 32bit!

 

φίλε μου τα περγράφεις γραφικά σαν να είναι το τέλος του κόσμου και αρχίζω και γουστάρω γιατι στα αλήθεια το ζεις!

Δε ξέρω τι να σου πρωτοαπαντήσω γιατί είσαι χαοτικός άθελα σου λόγω έλλειψης γνώσεων. 

Πάμε λοιπόν:

  1. Ξέχνα το Lion και ασχολήσου με Mountain Lion και επάνω. Το Lion έχει δύο kernels ένα 32 και ενα 64 bits. Τα πράγματα δυσκολεύουν δε μπαίνω σε λεπτομέριες
  2. Αγόρασε επιπλέον μνήμη. Το el capitan τρέχει καλά από 8 και πάνω. Φυσικά πριν την αγοράσεις πρέπει να το κάνεις να μπουτάρει και μετά να αγοράσεις
  3. Πειράζεις CPUID για ποιό λόγο? Για να δουλέψει το ποντίκι? Είναι άσχετο. 
  4. Ζητάς οδηγό που να δουλέυει. ΜΑΘΕ ότι δεν υπάρχει τυποποιημένος οδηγός. Κάθε configuration θέλει άλλο set up σε clover και άλλα injection σε kext.
  5. 32 bit τι είναι? ΤΙΠΟΤΑ. Όλα είναι 64 . Ακόμα και το Lion μπορεί να δουλέψει και με 64 kernel. Δεν ευσταθεί αυτό που γράφεις.
  6. Ξέχνα τον iAtkos . Ειναι ένας τούρκος απατεωνίσκος που κονομάει εις βάρος της Apple. Δεν θα μάθεις ποτέ να κανεις μόνος σου ηαψκιντιοση αν επαφίεσε στον tony mac & στον atkos. Διάβασε, διάβασε και ξαναδιάβασε. Εσύ πειραματίζεσαι με λύσεις plug n play. Και να δουλεψει σήμερα το επόμενο μηχανημα αυριο δε θα δουλεψει Μονο με γνωσεις θα σου δουλέψει.
  7. Κάποιος μου είπε: ¨ θέλω να μου μάθεις να κάνω hackintosh". Του απάντησα: "ούτε εγω ξερω!". Κάθε φορά είναι σα τη πρωτη σου φορά. Καθε νεο configuration ειναι μια νεα προκληση. Δε μπορεί κανείς να σου μάθει τρίπλες στο ποδόσφαιρο. Τις μαθαίνεις μόνος σου. Τακτική σου μαθαίνουν στο ποδόσοσφαιρο, αλλά την ωρα του αγωνα οι τακτικες πανε περιπατο και η μπαλλα είναι καυτή. Ετσι και τα hackintosh. Υπάρχουν γενικοί οδηγοί αλλά η μπαλα καίει και οι τακτικές πάνε περίπατο ανα μηχανημα.
  8. Το πρόβλημα σου είναι η ασυμβατότητα των kext του os x που προσπαθεις να εγκαταστήσεις (π.χ. Lion, sierra κτλ) με τις συγκεκριμμένη motherboard που φοραει τις συγκεκριμμένες υποδοχες usb. Η λύση? Αν είσαι τυχερός δοκιμαζεις αλλη θυρα μηπως δουλέψει. Αν όχι πρεπει να επέμβεις στο DSDT να το τροποποιήσεις και να κάνεις usb injection kext με λίγα λόγια να πατσάρεις τον επίσημο driver της apple με δικό σου device id και για να το κανεις θελει να το κανει σε hex editor. Δεν ειναι απλο θελει γνωσεις πληροφορικης σοβαρες. Γνωσεις programmer.  Kαι να ξερεις να διαβασεις hex code. 
  9. Ακόμα και σου δουλέψει το ποντίκι θελεις οπωσδήποτε αλλη καρτα γραφικων για πληρη λειτουργικότητα.
  10. Αν δοκιμασεις και αλλα λειτουργικα mountain lion, mavericks, yosemite, el capitan , sierra καποιο μπορει να δουλέψει γιατι ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ να υπαρχει καποιο λειτουργικο που να εχει ιδιες device id με τις δικες υποδοχες usb. (παίξε τζόκερ μετά)
  11. Κανεις δεν μπορει να σε βοηθησει αν δεν κανεις πρωτα ενα intel hardware dump σε linux και δε του το παραδωσεις να δει device id και να σου πατσαρει το original usb kext με δικο σου device id. Και υστερα θελεις και custom dsdt που να μπορει να δει σωστα το usb injection kext.Με λιγα λογια δε θα τα καταφερεις ποτε μονος σου. Αυτη ειναι η αληθεια. Και δεν αξιζει να στο κανει κανεις αν δεν εχει την ιδια μητρικη γιατι ειναι καψιμο. Καψιμο που δεν πληρωνεται. Μονο αν καποιος εχει τετοια μητρικη και ξερει να το κανει και το σηκωσει στον ιστο, ειτε στο δωσει θα δεις ασπρη μερα. Με χρηματα δε το κανει κανεις, γιατι ειναι δουλεια που δεν πληρώνεται. Μονο για κ@υλα  θα μπορουσε να στο κανει καποιος ειτε γιατι ειχε ιδια μητρικη και το εκανε για παρτυ του και ηξερε να το κανει. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oχι δεν χρησιμοποιω dsdt.

Εφτιαξα ενα για τις θυρες usb αλλα δεν δουλεψε. Ειμαι και ασχετος.

Εννοειται οτι εχω δοκιμασει κ usbinjectall.

 

Το εχω αφησει μονιμα ενεργο.

 

Δοκιμασα και μια επιλογη usb που εχει στο clover

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nextsak δεν έχω άλλη πρόταση παρά Link.png Site: αυτή .

Νομίζω αυτός που το έχει κάνει παραθέτει όλα τα απαραίτητα αρχεία (χρειάζεται εγγραφή για να τα δεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Σας ευχαριστώ όλους παρα πολυ για τον χρόνο και την διάθεση σας να με βοηθήσετε! Μετα το ποστ του φιλου παραπάνω (χτύπημα κάτω απο την μέση) αποφάσισα να το παρατήσω μια για πάντα!
Είμαι άσχετος για να καταφέρω κάτι τέτοιο! Απο την αρχή ήξερα οτι δεν ειναι εύκολο αλλά είχα την διάθεση να κάτσω και να ασχοληθώ όσο πάρει για το πετύχω! Απο την στιγμή που αυτό δεν ειναι εφικτό το παρατάω μια για πάντα! Θα ζήσω και χωρίς αυτό όπως και έζησα τόσα χρόνια! Απλά ήθελα να δοκιμάσω το λειτουργικό το οποίο και ζηλεύω αλλά δεν θεωρώ οτι για την χρήση που το θελω αξίζει να αγοράσω μακ! Και πάλι ευχαριστώ σε όλους, να είστε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Piterakos83

Σε ευχαριστω, ειμαι ηδη γραμμενος, αλλα δυστυχως κατι μαλλον δεν κανω καλα η το δικο μου setup δεν βοηθαει.

Ειναι πολυ καινουργια η mobo που εχω και δεν υπαρχουν ακομα ολες οι λυσεις.

 

Μπορω να ζησω και ετσι

Συνεχιζω να το ψαχνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει σε κάθε άνθρωπο του πλανήτη να έχει ποιότητα ζωής.

Να μη νυευριάζει, να μη βρίζει, να μη σπάει keyboard, mouse, monitor, να μην έχει αντιβιοτικα , να μην βλέπει μπλε οθόνες, να μπουταρει απο δισκους pcie ssd, να δουλεύει το καλύτερο και ευκολότερο πρόγραμμα audio & video editing (logic και final cut), να μην κάνει εγκατάσταση ποτέ κανένα driver και να δουλεύουν όλα out of the box, όλα μα ολα τα περιφερειακά που συνδέει. Να έχει ποιοτικές προεγκατεστημένες εφαρμογές mailing & browsing & video capturing & audio listening να έχει αναβαθμισεις δωρεάν εφόρου ζωής, να μην έχει και να μην βλέπει ποτε του blue screen of death , να μπορει να έχει σύστημα triple boot (αυτό είναι για desperate guys) .

Επειδή μόνο μία φορά ζεις κοιτα τις αγγελίες και αγόρασε ένα μεταχειρισμένο.

Το macOS είναι όπως η τζαζ. Μεγάλωνεις με λαϊκά που άκουγαν οι γονείς . Στην εφηβεία ακουγες classic rock & metal στα σαράντα παρα ακούς jazz. Καταλαβες την ποιότητα των σιξτετων.

Ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις ένα καλό δώρο στον εαυτό σου. Δουλευεις σα φουστης τόσα χρόνια να αγοραζεις δώρα στη γκομενα αρχικά , στη γυναίκα αργότερα στα παιδιά ακόμα πιο αργά και εσύ είσαι εκεί δούλος πάνω από ένα custom made pc που όταν μπουταρει δείχνει τη σημαία του αισχους τη σημαία τον προβλημάτων τη σημαία κόκκινο πανί στον εγκέφαλο μας. Που ουρλιάζουν οι ανεμιστήρες του, που "κολλάει" και που θες να το σπασεις. Αλλα δισταζεις...

Μαθε οτι:

Δεν χρειάζεται να είσαι IT για να στησεις ένα share folder ειτε να στησεις ένα τοπικο δικτύο γιατί όλα γίνονται με ένα κλικ.

Και ναι δεν έχει direct x 12 γιατί το μηχανημα δεν είναι παιχνιδομηχανη αλλα ειναι "εργαλειο" για υγείης σκεπτόμενους χρήστες για χιλιάδες γραφίστες, φωτογράφους, επαγγελματίες video & graphics editors, music editors, αρχιτέκτονες, πολιτικούς μηχανικός, programmers.

Τα πισια τα έχει η γιανς, η μητσος , η τακς (πηλιοριτικη διαλεκτος σε μεταφραση σημαινει ο Γιαννης, ο Δημητρης και ο Δημητρης) :)

Ειθε λοιπον ο θεος να φερει να μπορέσουν όλοι να αποταξουν το σατανα (τη μισητη σημαια των 1000 προβλημάτων) και να τους φωτίσει ο θεός να αγορασουν κατι απο cupertino side και να απαλυνθει η ψυχουλα τους.

Βοήθεια σας (όσοι δεν έχετε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια έκδοση osx προσπαθείς να βάλεις και με ποια μέθοδο;;;

Το Siera και το κανω με το unibeast. 

 

https://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-macos-sierra-on-any-supported-intel-based-pc.200564/

 

Απο εδω. Εχω αλλαξει ολες τις ρυθμισεις στην μητρικη αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοηθεια παιδια καποιος;

Δεν γνωριζω και πεδευομαι αδικα. Μου εβαλε ενα παιδι το Sierra και Windows σε 2 διαφορετικους δισκους.

Σημερα εσβησα τα Windows και χωρισα τον δισκο σε 2 παρτισιον και του εβαλα 2 Linux και Swap.

Αλλα ο Clover του Sierra δεν βλεπει τα 2 Linux που ειναι στον αλλο δισκο. Βλεπει ενα εικονιδιο Linux αλλα δεν μπουταρει σε Linux απο εκει.

 

Μονο αν αλλαξω την σειρα τον δισκων απο Bios η με F12 απ το Boot Menu μπαινει σε Linux.

Τι μπορω να κανω για να βλεπει ο Clover τα Linux; Με ποιον τροπο πρεπει να εγκαταστησω Linux, και γιατι τα Windows τα εβλεπε κανονικα;

 

To Bios μου ειναι Legacy Mode.

Oι δισκοι μου ειναι 2 HDD:

1. 500GB Mac OS Sierra

2. 600GB Ubuntu σε 300GB Partition, και Αntergos Gnome στο αλλο 300GB Partition.

 

Tο Pc:
Mητρικη: GIGABYTE EX58-DS4
Επεξεργαστης: INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BO
Καρτα Γραφικων: NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]
RAM: 6GB

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sakis697 κάρτα γραφικών έχεις επάνω; γενικότερα άλλες περιφερειακές συσκευές; αν ναι βγάλτες όλες και δοκίμασε να κάνεις την εγκατάσταση με την onboard. Δεν φαίνεται ξεκάθαρα που είναι το πρόβλημα δυστυχώς, θα μπορούσε να είναι συμβατότητα με cpu ή απλά κάποια ρύθμιση στο uefi bios. Δυστυχώς δεν το έχει καταφέρει κάποιος απ' ότι είδα στη συγκεκριμένη μητρική οπότε δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι γίνεται.

 

@fearless ο bootloader του λίνουξ βλέπει τον δίσκο του sierra;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει? πρωτον εχω το mac os x el capitan με vmware workstation και τωρα εχω κατεβασει το sierra απο το app store . πωσ μπορω να κανω ενα usb bootable sierra ? επισης με ποιον τροπο και με ποια μεθοδο. και τελοσ αν θα ειναι uefi ή legacy ?τα χαρακτηριστικα του πσ μου ειναι : gigabyte b150-hd3p i5 6500 gtx 1060 msi 8gb ram 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει? πρωτον εχω το mac os x el capitan με vmware workstation και τωρα εχω κατεβασει το sierra απο το app store . πωσ μπορω να κανω ενα usb bootable sierra ? επισης με ποιον τροπο και με ποια μεθοδο. και τελοσ αν θα ειναι uefi ή legacy ?τα χαρακτηριστικα του πσ μου ειναι : gigabyte b150-hd3p i5 6500 gtx 1060 msi 8gb ram

 

 

Εδω θα βρεις πτι χρειαζεσαι

https://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-macos-sierra-on-any-supported-intel-based-pc.200564/

Η καρτα σου ομως νομιζω δεν υποστηριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...