Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλημέρα, χθες το βράδυ κάθισα και εγκατέστησα MacOS Sierra στον Desktop μου με Motherboard:  Gigabyte H61M-USB3H και Pascal GPU. Ενώ όλα λειτουργούν μέχρι στιγμής δίχως προβλήματα, δεν βγάζω άκρη με τον ήχο αφού δεν εντοπίζει καμία συσκευή ήχου. Υπάρχει κάποια λύση;  

 

Edit: Σύμφωνα με το Site της Gigabyte το Audio Κομμάτι είναι

 

  1. Realtek ALC887 codec
  2. High Definition Audio

 

 

ρίξε μια ματιά https://www.tonymacx86.com/threads/no-audio-devices-realtek-alc-applehda-guide.143752/

είναι γνωστό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ω να το παρει κ να το σηκωσει, τωρα ξαφνικα δεν βλεπει τους δισκους μου. 

 

Ενω εχω κανει το στικακι με unibeast, ξεκιναω να μπουταρω αλλα δεν βλεπει κανενα δισκο στο disk utility ωστε να περασω το λειτουργικο. Τι κανω λαθος; 

 

Την παρασκευη μια χαρα εβλεπε κ τους δυο που ειχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξες τίποτα στο pc;

τιποτα. Απλα εκανα αναβαθμιση οταν ειχε ανοιξει απο 10.12 σε 10.12.5 και κολλησε. Ε μετα πηγα να το ξανα κανω καθαρη εγκατασταση κ εκτοτε δεν βλεπει κανενα δισκο. 

 

Στο bios φυσικα τους βλεπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα άλλο θέμα μέχρι που κουράστηκα και το έσβησα.. είχα που λέτε W10 σε έναν SSD και είχα και έναν 500ρη HDD. Στον HDD λοιπόν εγκατέστησα το MacOS και όλα λειτουργούσαν μέχρι που ήθελα να bootάρω σε W10 και δεν μπούταρε μου έβγαζε το μήνυμα Insert Boot Disc and restart blah blah. Μετά ξανακάνω Format τα Windows και τα ξαναπερνάω στον SSD και μετά δεν Bootαρε το MacOS και μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα.

 

Δεν παίζει η περίπτωση του Dual boot? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα. Απλα εκανα αναβαθμιση οταν ειχε ανοιξει απο 10.12 σε 10.12.5 και κολλησε. Ε μετα πηγα να το ξανα κανω καθαρη εγκατασταση κ εκτοτε δεν βλεπει κανενα δισκο. 

 

Στο bios φυσικα τους βλεπει. 

 

Δοκίμασε με ένα linux usb να δεις αν βλέπει τους δίσκους.

Πριν το πρόβλημα μήπως έκαναν update τα windows;

 

Εγώ είχα άλλο θέμα μέχρι που κουράστηκα και το έσβησα.. είχα που λέτε W10 σε έναν SSD και είχα και έναν 500ρη HDD. Στον HDD λοιπόν εγκατέστησα το MacOS και όλα λειτουργούσαν μέχρι που ήθελα να bootάρω σε W10 και δεν μπούταρε μου έβγαζε το μήνυμα Insert Boot Disc and restart blah blah. Μετά ξανακάνω Format τα Windows και τα ξαναπερνάω στον SSD και μετά δεν Bootαρε το MacOS και μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα.

 

Δεν παίζει η περίπτωση του Dual boot? 

 

Όλα παίζουν, μπορείς να έχεις και σύστημα με macOS, Windows και Linux μαζί.

Αν δεν βγάζεις άκρη μπούταρε με F8 και διάλεξε όποιον δίσκο έχει το λειτουργικό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με ένα linux usb να δεις αν βλέπει τους δίσκους.

Πριν το πρόβλημα μήπως έκαναν update τα windows;

 

 

Όλα παίζουν, μπορείς να έχεις και σύστημα με macOS, Windows και Linux μαζί.

Αν δεν βγάζεις άκρη μπούταρε με F8 και διάλεξε όποιον δίσκο έχει το λειτουργικό που θες.

Το έκανα αυτό είναι το πρόβλημα, το έκανα έτσι ακριβώς και δεν μπούταρε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με ένα linux usb να δεις αν βλέπει τους δίσκους.

Πριν το πρόβλημα μήπως έκαναν update τα windows;

 

 

 

 

Μα δεν εχω windows μεσα καθολου. Το μονο που βλεπει στο disk utility ειναι το usb που μπουταρω. 

 

Κ οι δισκοι που εχω ειναι ηδη φοραμρισμενοι σε mac os

 

Edit:

 

 

Οκ το προσπερασα αυτο το προβλημα! Βλεπει τους δισκους. Κανω εγκατασταση αλλα στο πρωτο restart που κανει μου βγαζει το απαγορευτικο σημα. 

 

 

Που παλι την παρασκευη δεν μου το εκανε αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως χρειάζεται κάποια αλλαγή στα flags. 

Τα εφτιαξα ολα. Παλι το μοναδικο μου προβλημα ειναι η καρτα γραφικων και ο ηχος. Μονο αυτα δεν εχω καταφερει. 

 

Καμια ιδεα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τι είδους πληροφορίες του λαπτοπ μου χρειάζεστε. για να μου πείτε αν μπορώ να περάσω λειτουργικό mac os sierra;;

 

Ποιο λάπτοπ έχεις...Αν και μπορείς να το δεις και μόνο σου αν πατήσεις στο google το μοντέλο του λάπτοπ και δίπλα hackintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο λάπτοπ έχεις...Αν και μπορείς να το δεις και μόνο σου αν πατήσεις στο google το μοντέλο του λάπτοπ και δίπλα hackintosh.

έχω αυτό: http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-bc000nv-156-i7-6700hq6gb1tb-960m/prod8242524pp/ 

Πάτησα στο google και βρήκα για hp pavilion 15, αλλά όχι για το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εφτιαξα ολα. Παλι το μοναδικο μου προβλημα ειναι η καρτα γραφικων και ο ηχος. Μονο αυτα δεν εχω καταφερει. 

 

Καμια ιδεα; 

Γράψε τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...