Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΥΓ: μηπως μπορω να το κανω dual boot για windows και osx;

Αυτο εχω εγω σε PC, φανταζομαι και σε λαπτοπ γινεται μιας και ο Clover (bootloader) βλεπει Windows ntfs.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να δω macOS Sierra στο σύστημα της υπογραφής μου; Ή θα χρειαστεί να πάω σε Intel επεξεργαστή; Γιατί όπου διαβάζω λένε ότι σε AMD συστήματα είναι τζάμπα κόπος. Μεγαλύτερη ταλαιπωρία από ευχαρίστηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Activity Monitor μου διχνει, απ τα 6GB μνημης RAM που εχω οτι χρησιμοποιω 2.5GB, οπου την ιδια στιγμη το CleanMyMac διχνει να χρησιμοποιω 3GB περιπου. Ποιο λετε να κοιταω; Το CleanMyMac παντα μου διχνει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα αλλο θεμα που με πεδευει ειναι με το ποντικι ''Lofitech Corded Mouse M500.'' 

Καλο το ''Logitech Control Center'' αλλα στο ξυπνημα απο ''Computer Sleep'' δεν δουλευει το προγραμμα, και στις ρυθμισεις μου βγαζει ''No Logitech Device Fount.'' 

Δουλευει μονο αν βγαλω το usb καλωδιο και το ξαναβαλω. 

 

Μιας και γνωστο θεμα χωρις λυση, σκεφτηκα μηπως τουλαχιστον υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να αποσυνδεσω και να συνδεσω το ποντικι (usb καλωδιο) μεσα απ το συστημα μηπως ξυπνησει το ''Logitech Control Center'' και να μην αναγκαζομαι να το κανω με το χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο σου ερώτημα απλά σβήσε το clean my mac για να ησυχάσεις. Για το δεύτερο κάτι παίζει με το usb wake. Είναι συχνό το φαινόμενο. Πιθανώς να χρειαστείς kext ή dsdt για να το διορθώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το πρωτο αυτο εκανα και εγω, ασε που καταλαβα οτι με τρωει περισσοτερη ram το CleanMyMac, και τωρα χρησιμοποιω το ''Memory Clean'' που μου διχνει περιπου το ιδιο με το Activity.

 

Για το δευτερο αν ειναι για καποιο kext θα ηταν ευκολο αλλα το dsdt που μου εδωσε ο MoviemakerGr δεν το πειραζω. Θυμασε τι τραβουσα με το Shutdown, ασε που δεν εχω ιδεα τι παιζει με dsdt.

 

Το CleanMyMac το χρησιμοποιουσα γιατι μου εκανε Uninstall μια χαρα τα προγραμματα, φακελους, υποφακελους κτλ, και ηξερα οτι ειμαι σιγουρος οτι εχουν διαγραφει τα παντα. Τωρα αρκει να συρω το προγγραμα στο καδο για Unistall;

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για uninstall χρησιμοποιώ το appcleaner που κάνει μόνο αυτό και τίποτα άλλο. Drag n drop το πρόγραμμα που θες να "σουτάρεις" και βρίσκει μόνο του όλα τα συνοδευτικά του και τα διαγράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι! 

 

Dell Optiplex 780 Intel® Core 2 Duo E7600 @ 3.06GHz με γραφικων Asus 210SL TC1GD3-L

6GB 1033MHz ram και 120 SSD

 

Προσπαθω να βαλω το Siera 12.5 κ ακολουθω πιστα αυτο τον οδηγο

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/321867-step-by-step-sierra-on-dell-optiplex-780-small-form-factor-with-clover/

 

αλλα οταν παω να μπουταρω μου πεταει σφαλμα την παρακατω εικονα,

 

33dhy5g.jpg

 

Δεν μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα.

 

Τις προαλλες που το προσπαθησα με εναν αλλο οδηγο, δεν ξερω ποιον δυστυχως, μου ανοιξε κανονικα απλα δεν ειχα drivers για ηχο και γραφικων. Τωρα εχω κολλησει και δεν ανοιγει καν.

 

Τοσο δυσκολο ειναι πια;;;;;;;; Τι κανω λαθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα παιδιά.Χθες εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το Mac Os X Sierra(με clover) σε αυτό το pc:i5 6500,8gb ddr4,r9 380,asrock b150 gaming k4.Στο bios ως primary graphics adaptor έχω την ενσωματωμένη του επεξεργαστή(αλλιώς δεν θα bootαρει).Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα περίπου ενάμιση χρόνο πριν έχτισα ένα micro-atx :

i7 4790k

gigabyte z97m-d3h

16gb 1600

Samsung Evo 250gb El capitan 10.11.6

Kingston V300 120gb Windows 10 pro

gigabyte gtx 660

Thermaltake midi-tower

Tp-link usb wifi

 

με ενδιαφέρει αναβάθμιση σε mini-itx σε 1151 ποια μητρική gigabyte ή άλλη ταιριάζει; κάρτα γραφικών out of the box..και το σημαντικό ένα πιο γρήγορο boot ssd; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι! 

 

Dell Optiplex 780 Intel® Core 2 Duo E7600 @ 3.06GHz με γραφικων Asus 210SL TC1GD3-L

6GB 1033MHz ram και 120 SSD

 

Προσπαθω να βαλω το Siera 12.5 κ ακολουθω πιστα αυτο τον οδηγο

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/321867-step-by-step-sierra-on-dell-optiplex-780-small-form-factor-with-clover/

 

αλλα οταν παω να μπουταρω μου πεταει σφαλμα την παρακατω εικονα,

 

33dhy5g.jpg

 

Δεν μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα.

 

Τις προαλλες που το προσπαθησα με εναν αλλο οδηγο, δεν ξερω ποιον δυστυχως, μου ανοιξε κανονικα απλα δεν ειχα drivers για ηχο και γραφικων. Τωρα εχω κολλησει και δεν ανοιγει καν.

 

Τοσο δυσκολο ειναι πια;;;;;;;; Τι κανω λαθος; 

 

 

Η κάρτα γραφικών που έχεις (nvidia geforce 210) δεν αναφέρεται στον οδηγό που ακολουθείς. Αντί αυτής έχει την radeon hd 5450 επομένως όσο πιστά και να ακολουθήσεις τον οδηγό στο κομμάτι γραφικά πρέπει να διαφοροποιηθείς ανάλογα. Απ' ότι είδα σε el capitan έχει λίγο δουλειά για να δουλέψει. Άγνωστο παραμένει το αν δουλέυει σε sierra.

Επίσης προσπαθείς να βάλεις 10.12.5; γιατί ο οδηγός λέει για 10.12.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Χθες εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το Mac Os X Sierra(με clover) σε αυτό το pc:i5 6500,8gb ddr4,r9 380,asrock b150 gaming k4.Στο bios ως primary graphics adaptor έχω την ενσωματωμένη του επεξεργαστή(αλλιώς δεν θα bootαρει).Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το κάνω; 

πρέπει να απενεργοποιήσεις τελείως την onboard μέσα από το bios για να δουλέψει με την r9

καλησπέρα περίπου ενάμιση χρόνο πριν έχτισα ένα micro-atx :

i7 4790k

gigabyte z97m-d3h

16gb 1600

Samsung Evo 250gb El capitan 10.11.6

Kingston V300 120gb Windows 10 pro

gigabyte gtx 660

Thermaltake midi-tower

Tp-link usb wifi

 

με ενδιαφέρει αναβάθμιση σε mini-itx σε 1151 ποια μητρική gigabyte ή άλλη ταιριάζει; κάρτα γραφικών out of the box..και το σημαντικό ένα πιο γρήγορο boot ssd; ευχαριστώ

Link.png Site: εδώείσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών που έχεις (nvidia geforce 210) δεν αναφέρεται στον οδηγό που ακολουθείς. Αντί αυτής έχει την radeon hd 5450 επομένως όσο πιστά και να ακολουθήσεις τον οδηγό στο κομμάτι γραφικά πρέπει να διαφοροποιηθείς ανάλογα. Απ' ότι είδα σε el capitan έχει λίγο δουλειά για να δουλέψει. Άγνωστο παραμένει το αν δουλέυει σε sierra.

Επίσης προσπαθείς να βάλεις 10.12.5; γιατί ο οδηγός λέει για 10.12.3.

Χμμμμ αυριο το πρωι βαζω παραγγελια την νεα καρτα γραφικων τοτε.

 

Μα το θεμα ειναι, οτι με αλλο οδηγο, απλα δεν θυμαμαι ποιον, και ηταν σιγουρα κιολας για αλλο μοντελο, μου δουλεψε! 

 

Δηλαδη ενω ειχα φτιαξει ενα στικακι για το dell vostro 3650, το εβαλα στο δικο μου που εχω τωρα κ δουλεψε, απλα δεν ειχα οδηγους για την καρτα γραφικων σε καλη αναλυση. 

 

Εκτοτε το εσβησα αυτο το στικ κ δοκιμαζω για αυτο τον οδηγο αλλα ολο τρωω αυτο το ακυρο. 

 

Θα δω με νεα καρτα μπας κ δεησει. 

 

Λες να κατεβασω κ την παλαιοτερη εκδοση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...