Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτισω και εγω κατι... Με 4GB ram θα τρεξει Sierra;

Mono internet, μουσικη (itunes), να ανοιγει photo και γενικα να τρεχει ο Finder, και να τρεχω το Logitech Control Center και κανα δυο προγραμματα οπως Tag Editor, CleanMyMac 3.

Το εχω σε usb αλλα δεν ξερω αν το ξαναβαλω ετσι οπως ειμαι, απλα ρωταω για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας.

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα πολύ καλό υπολογιστή hackindows +Windows μαζί.

Η χρήση που θα κάνω είναι νορμάλ(ταινίες,browsing,downloads) και θα παίζω ένα παιχνίδι μόνο το fifa,ταινίες 4Κ,εξοδο hdmi σε 4K τηλεόραση και με οπτική ίνα σε ραδιοενισχυτη για 5.1.και θέλω μια καλή κάρτα γραφικών με cuda support για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα που βρίσκει κωδικούς από Δορυφορικά κανάλια.θελω να με βγάλει χρόνια. Αυτήν την στιγμή έχω ένα Macbook Pro 15 retina το οποίο θα πουληθεί.

Θα ήθελα οποίος γνωρίζει καλά από Hackindows να με βοηθήσει γιατί δεν ξέρω και πολύ καλά τι hardware χρειάζομαι ακριβώς. Τα παρακάτω προϊόντα τα έψαξα και τα βρήκα από γνωστό φόρουμ εξωτερικού για hackindows.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη για ανώτερο επεξεργαστή η κάτι άλλο παρόμοιο, ή να βάλω κάτι ή να βγάλω κάτι ώστε να καταλήξω στο τελικό αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ.

Motherboard 248 €
Asus ROG MAXIMUS IX Hero Gaming Motherboard Socket 1151 (ATX, Intel, Kaby Lake, EX-Z270 4 DDR4 Memory, 3.1, M.2 USB Interface)

CPUs 294 €
Intel Core i7 7700 K 4200 1151 Box 

cpu cooler 72 €
Corsair CW-9060007-WW Hydro Series H60 High Performance 120mm Rad All-In-One Liquid CPU Cooler

Ram 141 €
Crucial Ballistix Sport LT 16GB Kit (8GBx2) DDR4 2400 MT/s (PC4-19200) DIMM 288-Pin BLS2C8G4D240FSC - White

HDD 130 €
Samsung 850 EVO 500 GB 2.5-Inch Solid State Drive

PSU 99 €
Corsair RMx Series 650X
https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650X.html

CASE 81 €
Corsair Carbide Series 300R CC-9011014-WW Mid-Tower Gaming Case

Graphic card 432 €(used)
8GB EVGA GTX 1080 SC Gaming ACX 3.0

Σύνολο περίπου 1500 € + οθόνη μετέπειτα.

Επεξ/σία από dalas10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalas10 είπε

Γειά σας.

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα πολύ καλό υπολογιστή hackindows +Windows μαζί.

Η χρήση που θα κάνω είναι νορμάλ(ταινίες,browsing,downloads) και θα παίζω ένα παιχνίδι μόνο το fifa,ταινίες 4Κ,εξοδο hdmi σε 4K τηλεόραση και με οπτική ίνα σε ραδιοενισχυτη για 5.1.και θέλω μια καλή κάρτα γραφικών με cuda support για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα που βρίσκει κωδικούς από Δορυφορικά κανάλια.θελω να με βγάλει χρόνια. Αυτήν την στιγμή έχω ένα Macbook Pro 15 retina το οποίο θα πουληθεί.

Θα ήθελα οποίος γνωρίζει καλά από Hackindows να με βοηθήσει γιατί δεν ξέρω και πολύ καλά τι hardware χρειάζομαι ακριβώς. Τα παρακάτω προϊόντα τα έψαξα και τα βρήκα από γνωστό φόρουμ εξωτερικού για hackindows.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη για ανώτερο επεξεργαστή η κάτι άλλο παρόμοιο, ή να βάλω κάτι ή να βγάλω κάτι ώστε να καταλήξω στο τελικό αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ.

Motherboard 248 €
Asus ROG MAXIMUS IX Hero Gaming Motherboard Socket 1151 (ATX, Intel, Kaby Lake, EX-Z270 4 DDR4 Memory, 3.1, M.2 USB Interface)

CPUs 294 €
Intel Core i7 7700 K 4200 1151 Box 

cpu cooler 72 €
Corsair CW-9060007-WW Hydro Series H60 High Performance 120mm Rad All-In-One Liquid CPU Cooler

Ram 141 €
Crucial Ballistix Sport LT 16GB Kit (8GBx2) DDR4 2400 MT/s (PC4-19200) DIMM 288-Pin BLS2C8G4D240FSC - White

HDD 130 €
Samsung 850 EVO 500 GB 2.5-Inch Solid State Drive

PSU 99 €
Corsair RMx Series 650X
https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650X.html

CASE 81 €
Corsair Carbide Series 300R CC-9011014-WW Mid-Tower Gaming Case

Graphic card 432 €(used)
8GB EVGA GTX 1080 SC Gaming ACX 3.0

Σύνολο περίπου 1500 € + οθόνη μετέπειτα.

Γιατι δεν πας στον i7 8700K? 30 ευρω διαφορα εχει. Βεβαια μαζι με αυτο θα αλλαξεις και μητρικη. 

Εδω εχει την λιστα με τους νεους επεξεργαστες και μητρικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια θεωρείται μια αξιόπιστη επιλογή μητρικής χωρίς πολλά θέματα για hackintosh? θα κουμπώσει πάνω σε i7

μπορείτε να μου δώσετε 2-3ς επιλογές;

Επεξ/σία από γροσερισοπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakis697 είπε

Γιατι δεν πας στον i7 8700K? 30 ευρω διαφορα εχει. Βεβαια μαζι με αυτο θα αλλαξεις και μητρικη. 

Εδω εχει την λιστα με τους νεους επεξεργαστες και μητρικες. 

Σε ευχαριστω για την παρατηρηση,αρχαριος ειμαι στο στησιμο.θα παρω i7 8700K,μπορεις να μου πεις μια καλη μητρικη με οπτικη ινα για 5.1 ηχο σε ραδιοενισχυτη και να εχει bluetooth.

Επεξ/σία από dalas10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, γροσερισοπ είπε

ποια θεωρείται μια αξιόπιστη επιλογή μητρικής χωρίς πολλά θέματα για hackintosh? θα κουμπώσει πάνω σε i7

μπορείτε να μου δώσετε 2-3ς επιλογές;

Τι i7 θα ειναι; 7ης γενιας; 8ης; Εχει διαφορα. 

Εδω ειναι η λιστα για τους 7ης γενιας  https://www.tonymacx86.com/buyersguide/march/2018/

Εδω για τους 8ης https://www.tonymacx86.com/buyersguide/special/early-adopters-guide-coffee-lake-300-series/

 

Οτι και να παρεις απο εκει ειναι αξιοπιστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, sakis697 said:

Τι i7 θα ειναι; 7ης γενιας; 8ης; Εχει διαφορα. 

Εδω ειναι η λιστα για τους 7ης γενιας  https://www.tonymacx86.com/buyersguide/march/2018/

Εδω για τους 8ης https://www.tonymacx86.com/buyersguide/special/early-adopters-guide-coffee-lake-300-series/

Οτι και να παρεις απο εκει ειναι αξιοπιστο. 

 

μπορείς να μου εξηγησεις + - για 7ης και 8ης γενιάς; προφανώς να φανταστώ πρώτα το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

μπορείς να μου εξηγησεις + - για 7ης και 8ης γενιάς; προφανώς να φανταστώ πρώτα το κόστος;

Ε πρωτα η τιμη ναι. Αλλα τωρα τα + και τα - τι με ρωτας! Μπορεις να ψαξεις και να διαβασεις και να κρινεις τι χρεαζεσαι με τις αναγκες σου! Τι να σε πω οτι οσο πιο καινουργιο τοσο κ πιο καλο; Αυτο ειναι στην κριση σου κ στην τσεπη σου. 

Επεξ/σία από sakis697
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα η τιμή, σωστά άλλα αν είσαι σχετικά άπειρος καλύτερα νομίζω να ψάξεις και να δεις μια υλοποίηση έτοιμη χωρίς προβλήματα από το σαιτ του tony και να την ακολουθήσεις πιστά.

Έτσι αποφεύγεις τα πολλά προβλήματα και έχεις βοήθεια και από άλλους. Ότι πιο καινούργιο δεν σημαίνει ότι παίζει σωστά στο hackintosh. To αντίθετο μάλιστα...

Επίσης, ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις, η εμπειρία μου λέει, πρώτα μνήμη, όσο πιο πολύ μπορείς  και μετά επεξεργαστή. Φυσικά αν βάλεις και μια καλή κάρτα γραφικών δεν έχει και πολλή σημασία πόσες εξόδους έχει η μητρική κλπ, κλπ. Ένα σύγχρονο σύστημα δεν θέλει 10 sata εξόδους για δίσκους. Εννοώ ότι βάζεις ένα m2 nvme και έχεις ταχύτητες souper. Άντε και ένα ssd.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έστησα ένα σταθερό gaming pc και me m.2 ssd και έναν hdd για χώρο. Θέλω να αγοράσω εναν απλό μικρό ssd για να έχω στον m2 τα Windows 10 και στον νέο Mac os high sierra. Aν γίνεται κάπως να επιλέγω ποιο λειτουργικό θα ξεκινά. Στα Mac απλά θα κάνω χρήση Internet, mails κτλ  και στα windows θα παίζω τα games. Μπορώ? Κάποια βοήθεια κάποιος? 

Specs: i7 8700k, asrock z370 extreme4, σε fhd οθόνη. Τον άλλον μήνα θα έχω και κάρτα γραφικών 1070gtx 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα. Ολοκληρωσα μολις το hackintosh μου (i7 8700Κ, Z370 Asrock Extreme4) σε διαφορετικο δισκο SSD απο τα Windows 10. Ολα καλα γενικα νομιζω, διαλεγω απο το boot το λειτουργικο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, δεν εχω (ακομα) καρτα γραφικων, ειμαι με την  onboard CPU, θα εχω σε λιγες μερες! Εφοσον την τοποθετησω με το καλο, πρεπει να κανω καποια αλλαγη σε bios, clover, drivers; Επισης εκανα αναβαθμιση στο 10.13.3 supplemental update που διαβασα διαφορα περιεργα για τις καρτες γραφικων. 

Βήματα για το bios που εκανα για το hackintosh:

  1. Load XMP Setting : XMP 2.0 Profile 1
  2. Intel Virtualization Technology : Enabled
  3.  Vt-d : Disabled
  4.  IOAPIC 24-119 Entries: Enabled
  5. Sata Mode Selection: AHCI
  6.  Serial Port: Disabled
  7.  Legacy USB Support : Enabled
  8.  PS/2 Simulator : Disabled
  9.  XHCI Hand-off : Enabled
  10.  Secure Boot: Disabled
  11. Fast Boot: Disable
  12. Boot From Onboard LAN: Disabled
  13. Primary Graphics Adapter : Onboard
  14. Share Memory : 128MB
  15. IGPU Multi-Monitor : Enabled

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από C0uP_d3_GrAcE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εχε στο νου σου φιλε μου οτι οι Nvidia εχουν πολυ καλυτερο compatibility με το hackintosh.

Με ΑΤΙ θα εχεις θεματα. Οχι τραγικα και οχι τιποτα που δεν μπορεις να φτιαξεις. Αλλα με τις Nvidia δεν ειναι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα εχω στην ακρη το παρακατω συστημα

Intel Core i3 3225

8GB DDR3 1600mhz

1TB HDD

NVIDIA GT 740 2GB OC

GIGABYTE GA B75M D3H

 

Μπορω να περασω hackintosh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...