Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω κ εγω κατι τρελο που συμβαινει με το συστημα μου. 

 

Ολα πηγαιναν ωραια καλα μεχρι που ενας φιλος παρατηρησε οτι εχω υψηλες θερμοκρασιες. 50 βαθμους περιπου. Δοκιμασαμε τα παντα κ καταληξαμε οτι η ψυκτρα που ειχα δεν λειτουργουσε σωστα. 

Την εστειλα στο σερβις, μου επεστρεψαν τα λεφτα και αγορασα την Corsair Hydro H55. Μεχρι να ερθει η υδροψυξη εβαλα την stock την απλη και ειχα 40αρια.

Με το που κουμπωνω την Η55 βλεπω 30-31 και λεω εδω ειμαστε. Ολα πανε καλα.

Στα καπακια κανω το security update  10.13.4, λογικα δεν εχει σημασια αλλα το αναφερω, και καναμε κατι geekbench.

Μετα απο ολα αυτα παρατηρω οτι παλι εχω υψηλες θερμοκρασιες. Σημειωνω οτι εγινε και καθαρη εγκατασταση. 

 

Τωρα σε idle εχω αυτες τις θερμοκρασιες. 2ywvbx3.jpg

 

Μεσα σε μια ωρα που εκανα εγκατασταση κατι εφαρμογες εχω αυτο το γραφημα. 1iy7o4.jpg

 

Τι κανω λαθος; Εγω τον χειμωνα ειχα 30αρια και ειναι διπλα στο καλοριφερ. Δεν μπορει τωρα να εχω τοσο αυξηση στις θερμοκρασιες. 

 

Ακομα και στο bios η θερμοκρασια ειναι στους 36 βαθμους και εχω στο full speed την αντλια και εναν ανεμηστηρα απο την αντλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/11/2018 στις 12:10 ΜΜ, leoy είπε

To δικο μου success story σε ryzen!
https://forum.amd-osx.com/viewtopic.php?f=35&t=4558

Πόσο σου στοιχισε συνολικά το build? Επίσης, πώς τρέχει, τρέχει απροβληματιστα; τί απόδοση έχει;

Θα με ενδιέφερε να φτιάξω έναν αλλά δεν ξέρω αν τα amd builds έχουν φτάσει τα επίπεδα Intel. Βέβαια με ενδιαφέρει και να τρέχω final cut pro X και δεν ξέρω σε ryzen πώς τα πάει. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Η ενσωματωμένη UHD 630 των νέων i3/i5 πώς τα πάει σαν απόδοση; Μπορεί να φτιαχτεί build μόνο με αυτήν, χωρίς άλλη κάρτα δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Πόσο σου στοιχισε συνολικά το build? Επίσης, πώς τρέχει, τρέχει απροβληματιστα; τί απόδοση έχει;

Θα με ενδιέφερε να φτιάξω έναν αλλά δεν ξέρω αν τα amd builds έχουν φτάσει τα επίπεδα Intel. Βέβαια με ενδιαφέρει και να τρέχω final cut pro X και δεν ξέρω σε ryzen πώς τα πάει. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Η ενσωματωμένη UHD 630 των νέων i3/i5 πώς τα πάει σαν απόδοση; Μπορεί να φτιαχτεί build μόνο με αυτήν, χωρίς άλλη κάρτα δλδ;

Μου κοστισε οσο να σκρουτζατεις τα parts που γραφω.

Απο αποδοση σε cinebench που τσεκαρα ειναι παρομοια με windows, δλδ σκοτωνει 8400 για παραδειγμα.
Απροβληματιστα τρεχει , εκτος του sleep. Δεν εχει κρασαρει ουτε laggarei. Δεν εχω παιξει παιχνιδια ομως να δω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/17/2018 στις 8:06 ΜΜ, sakis697 είπε

Να σας πω κ εγω κατι τρελο που συμβαινει με το συστημα μου. 

Ολα πηγαιναν ωραια καλα μεχρι που ενας φιλος παρατηρησε οτι εχω υψηλες θερμοκρασιες. 50 βαθμους περιπου. Δοκιμασαμε τα παντα κ καταληξαμε οτι η ψυκτρα που ειχα δεν λειτουργουσε σωστα. 

Την εστειλα στο σερβις, μου επεστρεψαν τα λεφτα και αγορασα την Corsair Hydro H55. Μεχρι να ερθει η υδροψυξη εβαλα την stock την απλη και ειχα 40αρια.

Με το που κουμπωνω την Η55 βλεπω 30-31 και λεω εδω ειμαστε. Ολα πανε καλα.

Στα καπακια κανω το security update  10.13.4, λογικα δεν εχει σημασια αλλα το αναφερω, και καναμε κατι geekbench.

Μετα απο ολα αυτα παρατηρω οτι παλι εχω υψηλες θερμοκρασιες. Σημειωνω οτι εγινε και καθαρη εγκατασταση. 

Τωρα σε idle εχω αυτες τις θερμοκρασιες. 2ywvbx3.jpg

Μεσα σε μια ωρα που εκανα εγκατασταση κατι εφαρμογες εχω αυτο το γραφημα. 1iy7o4.jpg

Τι κανω λαθος; Εγω τον χειμωνα ειχα 30αρια και ειναι διπλα στο καλοριφερ. Δεν μπορει τωρα να εχω τοσο αυξηση στις θερμοκρασιες. 

Ακομα και στο bios η θερμοκρασια ειναι στους 36 βαθμους και εχω στο full speed την αντλια και εναν ανεμηστηρα απο την αντλια. 

ο επεξεργαστής σου τρέχει μονίμως τόσο ψηλά (3.7-4.0 ghz); αν ναι έτσι εξηγούνται οι θερμοκρασίες (αν και δε μου φαίνονται ψηλές προσωπικά) Τρέχεις native appleintelcpupowermanagement.kext ή τροποποιημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Piterakos83 είπε

ο επεξεργαστής σου τρέχει μονίμως τόσο ψηλά (3.7-4.0 ghz); αν ναι έτσι εξηγούνται οι θερμοκρασίες (αν και δε μου φαίνονται ψηλές προσωπικά) Τρέχεις native appleintelcpupowermanagement.kext ή τροποποιημένο;

Αυτες οι θερμοκρασιες ειναι με κλοκαρισμενο στα 5Ghz. Λες δεν υπαρχει καποιο προβλημα δηλαδη; 

Νομιζω το τρεχω native 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τσέκαρε αν δουλεύουν τα power states του επεξεργαστή με το hardware monitor. Αν δηλαδή ο επεξεργαστής σε κατάσταση ηρεμίας κάνει downclock πιο κάτω από τα 3,7ghz (πχ στα 2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Piterakos83 είπε

οκ τσέκαρε αν δουλεύουν τα power states του επεξεργαστή με το hardware monitor. Αν δηλαδή ο επεξεργαστής σε κατάσταση ηρεμίας κάνει downclock πιο κάτω από τα 3,7ghz (πχ στα 2)

Σε ολο το γραφημα που σε παραθετω ειμαι σε κατασταση ηρεμιας. 

Δηλαδη ναι μεν εχω ανοιχτο chrome viber torrent αλλα δεν πειραζω τον υπολογιστη καθολου. 

Στιγμιότυπο 2018-05-22, 20.37.36.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις συχνότητες που τρέχεις είσαι νορμάλ από θερμοκρασίες. Όμως δε βλέπω να πέφτει κάτω από τα 2,8ghz, ίσως βέβαια και να ευθύνονται οι εφαρμογές που έχεις ανοικτές. Κανονικά σε κατάσταση πλήρης ηρεμίας ο επεξεργαστής έπρεπε να τρέχει κάπου στο 1ghz πάνω-κάτω. Δοκίμασε να κλείσεις τα πάντα για να δεις αν θα κατέβει εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexxkidd31 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ! Παιδιά, ποιο Bluetooth usb dongle χρησιμοποιείτε για σύνδεση magic mouse, ακουστικών κλπ;

Ολα σχεδόν είναι συμβατά προτίμησε ένα σαν αυτό > https://www.e-shop.gr/hama-49218-bluetooth-usb-adapter-version-40-edr-p-PER.771482

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Ολα σχεδόν είναι συμβατά προτίμησε ένα σαν αυτό > https://www.e-shop.gr/hama-49218-bluetooth-usb-adapter-version-40-edr-p-PER.771482

Απ'ότι βλέπω στα σχόλια δεν κάνει για Bluetooth ακουστικά/ηχεία το συγκεκριμένο.. ευχαριστώ πάντως!

BTW, δεν έχω hackintosh, αλλά είμαι στην διαδικασία έρευνας για να φτιάξω ένα, γιατί το παλιό μου MacBook pro δεν την παλεύει πια.Για final cut pro πιο πολύ.

 

Κάτι ακόμη. Επειδή το budget μου είναι αρκετά περιορισμένο (500-600 €) , με έναν i5 8400 και την δική του GPU , UHD 630 , χωρίς άλλη κάρτα (γιατί δυστυχώς είναι στον Θεό οι τιμές ακόμη, μελλοντικά πιο πιθανό), και με accelerated graphics που γίνεται απ'όσο έχω διαβάσει, θα είναι οκ το σύστημα;

Ο βασικός σκοπός μου είναι η απόδοση να φθάνει-ξεπερνα το base 13" 2017 MacBook pro (που και αυτό της Intel GPU έχει μόνο) , που απ'όσο το έχω δουλέψει με ικανοποιεί πλήρως για την δουλειά που το θέλω (λίγο video editing αυστηρά 1080p υλικό σε final cut, που με Intel quick sync ρενταρει μια χαρά σχετικά)

 

Έχει κανείς από εσάς σχετική εμπειρία σε παραπλήσιο build;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη δεν είδα τα σχόλια, ήθελα να σε καθοδηγήσω απλά στο v4 γι'αυτο έγραψα σαν αυτό.

Τώρα στην ερώτηση σου εννοείται ότι οι 6 πυρήνες με turbo στα 4GHz και σε desktop θα είναι κατά πολύ δυνατότερο μηχάνημα,

το καλύτερο όμως είναι αν κάνεις τέτοια κίνηση να την κάνεις ολοκληρωμένη ώστε να γλυτώσεις και τα proxy.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σίγουρα, αλλά όπως είπα και πριν, για τώρα το budget είναι χαμηλό, μετά θα παίξει και μια rx 560/580 που απ'ότι διαβάζω είναι ότι πρέπει για final cut.

Απλά παίρνω ως εφαλτήριο το i5 kaby lane με την Iris Plus μόνο του MacBook pro ,8 gb ddr4 ram, γιατί έχω δουλεύει FCPx σε αυτό και μου ρενταρε ένα δεκάλεπτο 1080p με transitions, κάποιους απλους 3d τίτλους και ένα νορμάλ color grading σε 3:40 (με background rendering και prores optimised media), λογικά μόνο με quick sync, όχι κι άσχημα. Κάτι τέτοιο κατ ελάχιστο για τώρα με ικανοποιεί.

Θα μου πεις γιατί δεν φτιάχνεις με τα ίδια λεφτά ένα ryzen windows και Premiere.. Γιατί δεν μπορώ καθόλου το Premiere.. έχω μάθει να δουλεύω/οργανώνω πιο γρήγορα σε final cut γι αυτό. Μετά όταν πάρω μια δυνατουλα κάρτα θα πιάσω και το Resolve 15 (που είναι φοβερό εννοείται, blackmagic εταιριαρα, αλλά θέλει γερή κάρτα)

 

Οπότε θεωρείς πως με  i5 coffee κ την ipgu θα πιάσω τον αρχικό μου στόχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην ανοίγεις μαζί μου συζήτηση για την συνταγή ryzen - premiere καλύτερα  :P

ναι εννοείται ότι είναι μια καλή σκέψη αν όμως έχεις σκοπό να το φτάσεις λίγο μακριά αργότερα όπως λες ο i7 8700 είναι ο ιδανικός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ειδα καπου,η Adobe χρησιμοποιει Quick Sync με το τελευταιο Premiere update;Καλό αυτό.Σε hackintosh δεν ξερω πως θα τα πηγαινει,λογω Apple ProRes,μεγαλο πλεονεκτημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...