Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Material_Defender_1032 είπε

Αλόχες, φίλος θέλει να του περάσω hackintosh στο παρακάτω σύστημα

  • ASUSTeK Computer INC. P5KC (LGA775)
  • Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz
  • 4GB ram
  • NVIDIA GeForce 210

Είναι εφικτό με το συγκεκριμένο hw και εάν ναι ποια έκδοση θα μπορούσα να βάλω?

Ευχαριστώ!

νομιζω με τον 6600 μπορεις να πας μεχρι el capitan. γιατι απ οσο ξερω για sierra και high sierra θες instruction set sse 4.1 που ο 6600 δεν εχει.

με την καρτα γραφικων ισως εχεις καποια θεματακια , αλλα εχω ακουσει για επιτυχημενες ιστοριες σχετικα ευκολα με τον συγκεκριμενο συνδιασμο.

θες ενα mac/hackintosh για να κατεβασεις τον installer απο το appstore.

θες ενα flash drive 16gb (ισως να κανει και 8gb σε τετοια εκδοση macosx)

επισης θες unibeast 6 για να φτιαξεις το usb, και αφου γινει πετας μεσα το multibeast για την εκδοση el capitan.

αν ολα πανε καλα και γινει το installation , τοτε , το τρεχεις (το multibeast) και σεταρεις τα βασικα kext για το συστημα σου.

νομιζω στην περιπτωση σου πρεπει να χρησιμοποιησεις system identifier MacPro_3,1 .

 

καλο καψιμο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/1/2018 στις 10:42 ΜΜ, sanaeriko είπε

Καλησπέρα παιδια.

Ενας φίλος πριν καιρο μου ειχε βάλει dual boot el capitan με windows10 όλα δουλευουν ρολοι, το παιδι πηγε για σπουδες αγγλια και γω αποφάσισα να πάρω μια geforce 1070.

Ενω στα win παίζει μια χαρά, στα el capitan δεν παίζει.

Αν βάλω αυτους τους drivers θα γίνει δουλειά η θέλει κάποιο χακάρισμα?

http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/105589/en-us

Οι Pascal GPU's  υποστηρίζονται από τo Sierra 10.12.4 και πάνω,άδικα βασανίζεσαι,πάντα με Web Drivers.

Στις 12/2/2018 στις 11:00 ΜΜ, sakis697 είπε

Εχω ενα πολυ χαζο προβλημα. Στο συστημα μου εχω 2 οθονες και τις εχω στα σημεια της εικονας που ειναι με κιτρινα κουτακια. Στο πρωτο HDMI δηλαδη και στο DisplayPort.

Η γραφικων ειναι αυτη

Ολα καλα. Τωρα θελω να συνδεσω και την τηλεοραση μου σε ενα απο τα αλλα 2 HDMI αλλα δεν λειτουργει. 

Εννοειται αν το γυρισω σε windows δουλευει τελεια. 

Το θεμα ομως ειναι, πως οτιδηποτε και αν συνδεσω στα 2 μεσαια HDMI αλλα κ στο DVI δεν δουλευει.

Τι κανω λαθος ρε γαμωτο; 

Το ακομα πιο κουλο ειναι, οτι αν η τηλεοραση μου ειναι στην λειτουργεια τηλεορασης,  τοτε το συστημα μου μου εμφανιζει 3 monitor οπως η εικονες που εχω ανεβασει, αλλα προφανως δεν εχω προσβαση. 

20161101114857_85767a94.jpeg

Στιγμιότυπο 2018-02-12, 22.37.18.png

Στιγμιότυπο 2018-02-12, 22.37.29.png

Κάθε 3rd party κατασκευαστής κάνει τον δικό του σχεδιασμό στα ports αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην συμπίπτουν με το framebuffer της Apple.

και επειδή δεν εχω δει κανέναν να κάνει edit σε framebuffer για nVidia πάρε έναν ανταπτορα από DP σε HDMI και δοκίμασε με 2 DP και ενα HDMI που είναι πιο κοντά στο native της Apple.

 

Γενικά

Βλέπω 10δες απορίες και μάλιστα με σχετικά εύκολες απαντήσεις που μπορούν να βρεθούν με ενα εύκολο google-αρισμα

"καλοί¨" και εύκολοι και δωρεάν οι οδηγοί αλλά πάντα πρέπει να προσπαθούμε να κατανοούμε και τι κανουμε παράλληλα γιατί το κάθε μηχάνημα όπως ήδη έχετε καταλάβει,εκτός από εγκατάσταση θέλει και συντήρηση και αναβάθμιση, αν νομίζετε ότι δεν έχετε η δεν θέλετε να αφιερώσετε χρόνο για διάβασμα τότε καλύτερο για εσάς είναι να μην πειραματιζόσαστε..

και μην ξεχνάμε τον Πρώτο κανόνα του Hackint0sh που λέει "Θέλεις Mac ? Τότε αγόρασε Mac".. που σημαίνει ότι ένα hack μηχάνημα χτίζεται και στήνεται για συγκεκριμένους λόγους και όχι αυτοσκοπούς.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Οι Pascal GPU's  υποστηρίζονται από τo Sierra 10.12.4 και πάνω,άδικα βασανίζεσαι,πάντα με Web Drivers.

Κάθε 3rd party κατασκευαστής κάνει τον δικό του σχεδιασμό στα ports αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην συμπίπτουν με το framebuffer της Apple.

και επειδή δεν εχω δει κανέναν να κάνει edit σε framebuffer για nVidia πάρε έναν ανταπτορα από DP σε HDMI και δοκίμασε με 2 DP και ενα HDMI που είναι πιο κοντά στο native της Apple.

Γενικά

Βλέπω 10δες απορίες και μάλιστα με σχετικά εύκολες απαντήσεις που μπορούν να βρεθούν με ενα εύκολο google-αρισμα

"καλοί¨" και εύκολοι και δωρεάν οι οδηγοί αλλά πάντα πρέπει να προσπαθούμε να κατανοούμε και τι κανουμε παράλληλα γιατί το κάθε μηχάνημα όπως ήδη έχετε καταλάβει,εκτός από εγκατάσταση θέλει και συντήρηση και αναβάθμιση, αν νομίζετε ότι δεν έχετε η δεν θέλετε να αφιερώσετε χρόνο για διάβασμα τότε καλύτερο για εσάς είναι να μην πειραματιζόσαστε..

και μην ξεχνάμε τον Πρώτο κανόνα του Hackint0sh που λέει "Θέλεις Mac ? Τότε αγόρασε Mac".. που σημαίνει ότι ένα hack μηχάνημα χτίζεται και στήνεται για συγκεκριμένους λόγους και όχι αυτοσκοπούς.. ;)

Το προβλημα λυθηκε. Η καλυητερη λυση για να δουλεψουν 3 οθονες, κ ας εχει 5 θυρες η καρτα, ειναι DVI to DVI, HDMI to HDMI και DisplayPort to HDMI. 

Αν απο την καρτα γραφικων το DVI το εκανες σε HDMI ανταπτορα απο την αλλη μερια, δεν δουλευε. Αλλα το DisplayPort δουλευε με ανταπτορα HDMI.

Μπορεσα να περασω κ τον ηχο μεσω του HDMI και το DP και ολα καλα πλεον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά,

απλά αν για κάποιο λόγο θα ήθελες να ματσάρεις χρωματικά τις δυο οθόνες τότε θα σου ήταν πιο εύκολος ο τρόπος που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, εκανα ένα νέο hackintosh με  high sierra αλλα κατι δεν παει καλα με τα γραφικα, σε προγράμματα όπως το filmora τρωει σκαλωμα ενώ σε windows δεν εχει κανενα πρόβλημα. i5 cpu με gtx1050. ευχαριστω προκαταβολικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, μετα απο καιρο ξανα μπηκα στα mac (ειχα στησει el capitan) , τωρα εστησα high sierra με το pc που εχω, στηθηκε ευκολα τωρα (ισως και λογω μιας μικρης πειρας?)  ,βρηκα drivers για lan k wifi usb χωρις προβλημα και το μονο θεμα που εχω ειναι η αναλυση που μου βγαζει ειναι 1024χ768 με gtx 660 2 gb 

Δοκιμασα και web driver ,το ιδιο πραγμα παλι

Τωρα δοκιμαζω os update σε 10.13.3 (απο 10.13) .

Καμια ιδεα?

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, δοκιμασα και μεσα απο το mac os και εφτιαξα usb με το unibeast to high sierra, εκανε boot και στην εγκατασταση με βγαζει σφαλμα" the recovery server count be contacted" και δεν προχωραει η εγκατασταση

Το συνδεσα στο δικτυο ,βλεπω στο network utility εχει δει την καρτα δικτυου, παρει ip κανονικα απο το router,αλλα δεν μπορει να συνδεθει για να προχωρησει

Επισης ειδα διαφορες λυσεις στο ιντερνετ , εβαλα χειροκινητα ημερομηνια-ωρα ,μετα ετρεξα την εντολη ntpdate -u time.apple.com αλλα δεν μπορει να συνδεθει για να παρει την ωρα οποτε δεν μπορει να προχωρησει η εγκατασταση

Υπαρχει απο καπου επισημα να κατεβασω το λειτουργικο (καθαρο αρχειο οχι πειραγμενο) που να ειναι καθαρη εγκατασταση οχι  αναβαθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα, εδώ και λίγες μέρες έχω βάλει high sierra σε αυτό το pc: i5 6500,8gb ddr4,r9 380,asrock b150 gaming k4.Ο ήχος, τα γραφικά,το appstore και γενικότερα όλα λειτουργούν μια χαρά.Μάλιστα, μπόρεσα να κάνω και update στα 10.13.3 χωρίς πρόβλημα.Παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να κάνω το facetime και το imessage  να δουλέψουν όσα tutorials και να ακολούθησα.Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επίσης δεν μπορώ να κάνω το 2ο μονιτορ να δουλέψει αν και αναγνωρίζεται από το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, nextsak είπε

Εγω με αυτον τον οδηγο σε skylake kai z170 ειχα επιτυχια με την πρωτη. Ακολουθα τον ευλαβικα.

https://www.tonymacx86.com/threads/an-idiots-guide-to-imessage.196827/

Φίλε αυτόν τον οδηγό ακολούθησα και δεν είχα αποτέλεσμα.Πάντως θα ξαναδοκιμάσω μήπως και έκανα κανένα λάθος.

Για το δεύτερο μόνιτορ ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα, τελικα το προβλημα ηταν οτι δεν δουλευαν οι web drivers για την nvidia gtx660 γιατι το κεντρο ασφαλειας ειχε αποκλείσει την εφαρμογη (nvidia web driver) λογω του οτι επετρεπε πραγραμματα μονο απο apple .

Μια ερωτηση τωρα: μου βγαζει διαφορες αναλυσεις πχ 1920χ1200 αλλα οχι την 1920χ1080

Πως μπορω να προσθεσω με εντολη ισως την αναλυση αυτη (1920χ1080) στις αναλυσεις που βγαζει για την οθονη?

edit : νομιζω το βρηκα, αυτη εδω η εφαρμογη φαινεται να κανει , θα την δοκιμασω

 

 

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pc_admin είπε

καλημερα, τελικα το προβλημα ηταν οτι δεν δουλευαν οι web drivers για την nvidia gtx660 γιατι το κεντρο ασφαλειας ειχε αποκλείσει την εφαρμογη (nvidia web driver) λογω του οτι επετρεπε πραγραμματα μονο απο apple .

Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κοιτάξεις ήταν αυτό.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτησεις για τρελλα προβληματα και οποιος μπορει να βοηθησει ας πει..

1. Εκανα την εγκατασταση με hackintosh high sierra dmg (transmac απο windows) και ενω ειπε στο τελος οτι δεν εγινε επιτυχως η εγκατασταση ξεκινησα απο τον δισκο και μπηκα κανονικα στο λειτουργικο

2. Δεν μπορει να γινει αναβαθμιση σε 10.13.3 (απο 10.13) γιατι ενω την κατεβαζει κανονικα μετα ξεκινα ανβαθμιση και μετα απο λιγο κανει επανεκινηση χωρις να την εχει εγκαταστησει

3. δεν κραταει τις ρυθμισεις το glover στην εκινιση ,πρεπει να τις βαζω καθε φορα

4.δοκιμασα να φτιαξω στικ με unibeast k high sierra apo to app store και δεν μπορει να γινει εγκτσταση γιατι ενω ξεκιναει κανονικα απο το στικ μολις του δινω την επιλογη εγκατασταση βγαζει σφαλμα recovery server not found !

 

 

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...