Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει κανείς υπόψην του αν υπάρχει τρόπος να δουλεύει και το AirPlay/sidecar και το hardware decoding για HEVC αρχεία στην 10.15.2 με μια rx5x0 ; Εχω μια rx560 και με τις διαφορες μετατροπες που κανω καταφερνω να λειτουργεί ειτε το ενα είτε το αλλο, ποτέ και τα 2 μαζί. Πιο συγκεκριμενα αν εχω ενεργοποιημενες και τις 2 καρτες γραφικων (η intel 530 σε headless mode) λειτουργεί το airplay/sidecar αλλά όταν αναπαράγω ενα hevc αρχειο κανει σπασιματα και η αναπαραγωγή γινεται απο την cpu, να σημειώσω οτι το videoproc μου εχει ενεργοποιημενες ολες τις επιλογες για την 530 οπως φαινεται και στο screenshot. Οταν απενεργοποιω τελειως την 530 τοτε παιζει το βιντεο αλλά το airplay/sidecar ειτε δεν λειτουργεί καθολου ειτε ειναι laggy ειτε κανει πιξελιασματα. 

 

Screenshot 2020-01-24 at 17.43.55.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

έχει κανείς υπόψην του αν υπάρχει τρόπος να δουλεύει και το AirPlay/sidecar και το hardware decoding για HEVC αρχεία στην 10.15.2 με μια rx5x0 ; Εχω μια rx560 και με τις διαφορες μετατροπες που κανω καταφερνω να λειτουργεί ειτε το ενα είτε το αλλο, ποτέ και τα 2 μαζί. Πιο συγκεκριμενα αν εχω ενεργοποιημενες και τις 2 καρτες γραφικων (η intel 530 σε headless mode) λειτουργεί το airplay/sidecar αλλά όταν αναπαράγω ενα hevc αρχειο κανει σπασιματα και η αναπαραγωγή γινεται απο την cpu, να σημειώσω οτι το videoproc μου εχει ενεργοποιημενες ολες τις επιλογες για την 530 οπως φαινεται και στο screenshot. Οταν απενεργοποιω τελειως την 530 τοτε παιζει το βιντεο αλλά το airplay/sidecar ειτε δεν λειτουργεί καθολου ειτε ειναι laggy ειτε κανει πιξελιασματα. 

Screenshot 2020-01-24 at 17.43.55.png

Ποιον επεξεργαστή έχεις και με τι SMBIOS είσαι? Έχεις τα τελευταία Lilu & WEG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Skylake i5 6600, 17.1 και ναι τα lilu weg είναι στην τελευταία έκδοση. Να σημειώσω Δεν θέλω να βάλω smbios 1.1 ως ρύθμιση.

update: λοιπον παιζοντας με 2 gpu (την 530 σε headless mode) και δίνοντας τις παρακατω εντολες στο terminal καταφερα να παιζω το hevc βιντεο με το QuickTime χωρίς σπασίματα και τη cpu να μενει στο 15% (με τον iina player το ιδιο βιντεο δεν το παιζει smooth αλλα μικρό το κακο). Φυσικά και το airplay παιζει αψογα. Αυριο θα συνεχιστουν οι δοκιμες για encoding. Οι εντολές ειναι...

 

defaults write com.apple.AppleGVA gvaForceAMDAVCDecode -boolean yes
defaults write com.apple.AppleGVA gvaForceAMDAVCEncode -boolean yes
defaults write com.apple.AppleGVA gvaForceAMDKE -boolean yes
defaults write com.apple.AppleGVA gvaForceAMDHEVCDecode -bool YES

για επιστροφή στις παλιές ρυθμίσεις

defaults delete com.apple.AppleGVA

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης όσοι θέλουν να βλέπουν στο Hackintosh netflix στα 1080p αλλά δεν τους εχουν δουλεψει οι διαφοροι παραμετροι στο shikigva (πχ με 80 που σου αλλους δουλευει εμενα φριζάρει το σύστημα) υπαρχει σχετικό extension για chrome που δουλευει αψογα https://github.com/truedread/netflix-1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

επίσης όσοι θέλουν να βλέπουν στο Hackintosh netflix στα 1080p αλλά δεν τους εχουν δουλεψει οι διαφοροι παραμετροι στο shikigva (πχ με 80 που σου αλλους δουλευει εμενα φριζάρει το σύστημα) υπαρχει σχετικό extension για chrome που δουλευει αψογα https://github.com/truedread/netflix-1080p

Εμένα με την RX 5700 και shikigva=80 παίζουν όλα σωστά και το Netflix στο Safari. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω, σε διάβασα στου Tony αλλά εγώ ήμουν στην αλλη μερίδα που μου κρασαρε το σύστημα, anyway μετά απο αρκετό ψαξιμο καταφερα να μην εχω κατι που να μην μου δουλευει, εστω και με πλαγιους τρόπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

ξερω, σε διάβασα στου Tony αλλά εγώ ήμουν στην αλλη μερίδα που μου κρασαρε το σύστημα, anyway μετά απο αρκετό ψαξιμο καταφερα να μην εχω κατι που να μην μου δουλευει, εστω και με πλαγιους τρόπους. 

Έχεις δοκιμάσει με να μείνεις με SMBIOS 18.3 ή με 14,2? Δεν ξέρω βέβαια αν θα έχει μεγάλη διαφορά από το 17,1 που είσαι τώρα. Αλλά το 17.1 κυρίως είναι για συστήματα με χρήση για την ενσωματωμένη iGPU κι εσύ έχεις ξεχωριστή. Επίσης να αφήσεις το lilu και το WEG να κάνουν όλη την δουλειά και να μην συμπληρώσεις κάτι για τα γραφικά στο config. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω δοκιμάσει με άλλο SMBIOS γιατι ειναι καταλληλος για τον επεξεργαστή μου και δεν ξερω αν με αλλο smbios θα λειτουργεί οπως πρεπει ή θα θελει πειραγμα που δεν εχω τις γνώσεις να το κάνω. Στο config τα μονα που εχω δηλώσει ειναι 2 DSDT patch pegp to gfx0 και gfx0 to igpu που ειτε το ειχα ειτε οχι δεν θυμαμαι να ειχα διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα τι κάνουμε; το Apple TV παίζει σε σας; Λειτουργεί γενικά στο Catalina; Περίμενα την 10.15.3 για να δοκιμασω και δεν μου άρεσε πολύ μπορώ να πω. Στο δικό μου κλείνει το παράθυρο του βίντεο σε 2-4 δευτερόλεπτα και το download πετάει ένα σφάλμα. Αυτά με shikigva=40, με shikigva=80 το ίδιο, κάνει download αλλά ξανα κλείνει την ταινία. Επίσης φριζάρει, παγώνει και μετά από sleep με ότι darkwake και να δοκίμασα ή hibernation με clover configurator. Είμαι μόνο με iGPU της cpu με προσθήκες για να παίξουν τα γραφικά. Μόνο τα τρειλερ παίζει. Πίσω στο Mojave..

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, qrstuv είπε

καλησπέρα τι κάνουμε; το Apple TV παίζει σε σας; Λειτουργεί γενικά στο Catalina; Περίμενα την 10.15.3 για να δοκιμασω και δεν μου άρεσε πολύ μπορώ να πω. Στο δικό μου κλείνει το παράθυρο του βίντεο σε 2-4 δευτερόλεπτα και το download πετάει ένα σφάλμα. Αυτά με shikigva=40, με shikigva=80 το ίδιο, κάνει download αλλά ξανα κλείνει την ταινία. Επίσης φριζάρει, παγώνει και μετά από sleep με ότι darkwake και να δοκίμασα ή hibernation με clover configurator. Είμαι μόνο με iGPU της cpu με προσθήκες για να παίξουν τα γραφικά. Μόνο τα τρειλερ παίζει. Πίσω στο Mojave..

Καλησπέρα. Παίζει κανονικά το Apple TV και το Netflix μέσω Safari εμένα με το shikigva=80. 

Βέβαια αν δεν απατώμαι το shikigva δίνει εντολή να αναλάβει το ρόλο του DRM η AMD κάρτα γραφικών ώστε να παίξει σωστά. Έχω μια αίσθηση πως με την ενσωματωμένη των γραφικών δεν θα βγάλεις άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 1:34 ΜΜ, jimmakosapple είπε

Καλησπέρα. Παίζει κανονικά το Apple TV και το Netflix μέσω Safari εμένα με το shikigva=80. 

Βέβαια αν δεν απατώμαι το shikigva δίνει εντολή να αναλάβει το ρόλο του DRM η AMD κάρτα γραφικών ώστε να παίξει σωστά. Έχω μια αίσθηση πως με την ενσωματωμένη των γραφικών δεν θα βγάλεις άκρη. 

Αν δοκίμαζα με άλλη οθόνη με DP στην ενσωματωμένη της cpu θα έπαιζε; Ναι δεν παίζει ταινία στο δικό μου, ως streaming έχω μαύρη οθόνη και μετά το download ξεκινάει και σταματάει με μήνυμα περί HDCP.. είμαι με hdmi σε 1080 απευθείας από την cpu. To netflix να το δοκιμάσω ή δεν αξίζει τον χρόνο;

τι άλλες επιλογές έχω; υποθέτω καμία χωρίς graphics amd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, qrstuv είπε

Αν δοκίμαζα με άλλη οθόνη με DP στην ενσωματωμένη της cpu θα έπαιζε; Ναι δεν παίζει ταινία στο δικό μου, ως streaming έχω μαύρη οθόνη και μετά το download ξεκινάει και σταματάει με μήνυμα περί HDCP.. είμαι με hdmi σε 1080 απευθείας από την cpu. To netflix να το δοκιμάσω ή δεν αξίζει τον χρόνο;

τι άλλες επιλογές έχω; υποθέτω καμία χωρίς graphics amd;

Βάλε τους κωδικούς σου στο Safari για το netflix, αλλά κατά 99% δεν θα παίξει. Για εμένα το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αγοράσεις εδώ από το forum μια μεταχειρισμένη RX 570 που είναι η πιο οικονομική λύση και παίζει σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, στις αγγελίες μου αμα δεις η RX 570 ήταν στο προηγούμενό μου κομπιούτερ. Δεν το ήξερα οτι οι cpu δεν μπορούν να παίξουν itunes films, tv, netflix. Αν έτσι δεν παίζει ούτε το Netflix τότε μην το δοκιμάσω καθόλου. Παίζει λένε και πιο φθηνή low profile κάρτα η nvidia GT 710 στα 1, 2 gb. Και αντάπτορας χωρίς δικό του τροφοδοτικό για λειτουργία ως εξωτερική eGPU. Αλλά ακόμα κι έτσι δεν είναι καλή επιλογή.. Τώρα το δικό μου hardware είναι αρκετά συγκεκριμένο, έκλεισα κουτί τέλος.

Μια άλλη ερώτηση, το Start up disk γιατί δεν το βγάζει στο about this mac; άλλες φορές το βγάζει όταν μπουτάρω με μια αρχική config.plist. Με την τελική μου plist δεν το εμφανίζει. Υπάρχει κάποια παράμετρος που ξεχνάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

στήνω ενα built για ένα φίλο κυρίως για χρήση logic pro.

Το hardware είναι:

mobo:          Gigabyte Z390 Aorus PRO Wifi 

cpu:              i5 9600k 

gpu:             intel uhd 630

 

kexts used: weg,lilu,virtualsmc, usbports (custom kext με patched usb ports), applealc, intelmausi 

clover: latest

smbios: imac 18.1

SSDT-PMC.aml ( για native nvram σε z390 chipset)

 

Ολα λειτουργούν άριστα εκτός απο το sleep και powernap   

 

Έχει κανείς καμία ιδέα ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, skunk_one είπε

Καλησπέρα 

στήνω ενα built για ένα φίλο κυρίως για χρήση logic pro.

Το hardware είναι:

mobo:          Gigabyte Z390 Aorus PRO Wifi 

cpu:              i5 9600k 

gpu:             intel uhd 630

kexts used: weg,lilu,virtualsmc, usbports (custom kext με patched usb ports), applealc, intelmausi 

clover: latest

smbios: imac 18.1

SSDT-PMC.aml ( για native nvram σε z390 chipset)

Ολα λειτουργούν άριστα εκτός απο το sleep και powernap   

Έχει κανείς καμία ιδέα ;

Τι σου κάνει στο sleep? Εάν το βάζεις και ξυπνάει κατευθείαν, υπάρχει πρόβλημα στο usb mapping. Εάν κοιμάται και ξυπνάει μετά από κάποια ώρα, θα πρέπει να δεις τι το ξυπνάει. 

Στις 2/2/2020 στις 1:02 ΜΜ, qrstuv είπε

Το ξέρω, στις αγγελίες μου αμα δεις η RX 570 ήταν στο προηγούμενό μου κομπιούτερ. Δεν το ήξερα οτι οι cpu δεν μπορούν να παίξουν itunes films, tv, netflix. Αν έτσι δεν παίζει ούτε το Netflix τότε μην το δοκιμάσω καθόλου. Παίζει λένε και πιο φθηνή low profile κάρτα η nvidia GT 710 στα 1, 2 gb. Και αντάπτορας χωρίς δικό του τροφοδοτικό για λειτουργία ως εξωτερική eGPU. Αλλά ακόμα κι έτσι δεν είναι καλή επιλογή.. Τώρα το δικό μου hardware είναι αρκετά συγκεκριμένο, έκλεισα κουτί τέλος.

Μια άλλη ερώτηση, το Start up disk γιατί δεν το βγάζει στο about this mac; άλλες φορές το βγάζει όταν μπουτάρω με μια αρχική config.plist. Με την τελική μου plist δεν το εμφανίζει. Υπάρχει κάποια παράμετρος που ξεχνάω;

Εδώ εννοείς? Προφανώς και πρέπει να είναι καθαρά cosmetic issue. 

Στο Config.plist πάντως το έχω σαν LastbootedVolume.

 

Screen Shot 2020-02-07 at 7.48.27 AM.png

Screen Shot 2020-02-07 at 7.49.55 AM.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...