Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωστό ήταν, αλλά μια ακόμα επιβεβαίωση δεν βλάπτει, αναβάθμισα από την RX 580 σε RX 5700 Sapphire Pulse και φυσικά παίζει κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Γνωστό ήταν, αλλά μια ακόμα επιβεβαίωση δεν βλάπτει, αναβάθμισα από την RX 580 σε RX 5700 Sapphire Pulse και φυσικά παίζει κομπλέ. 

καλημερα, απο θορυβο πως τα πηγαινει η συγκεκριμενη καρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, belkin είπε

καλημερα, απο θορυβο πως τα πηγαινει η συγκεκριμενη καρτα ?

Φίλε πραγματικά μέχρι στιγμής είναι λες και δεν υπάρχει κάρτα μέσα στο κουτί. Εντελώς αθόρυβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Φίλε πραγματικά μέχρι στιγμής είναι λες και δεν υπάρχει κάρτα μέσα στο κουτί. Εντελώς αθόρυβη. 

ωραια γιατι περιμενω την pulse XT να εισαι καλα για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα για χρονια δουλευα σε mac os αλλα φτιαχνω ενα συστημα win αυτες τις μερες.
Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι δυνατον με αυτα τα specs αν μπορω να βαλω mac os? η κατι που θα διαβαζω αρχικα (μην σας ζαλιζω με noob ερωτησεις απο την αρχη!) 

Επισης η μητρικη μου δεν εχει wifi και προκειται να αγορασω καποιο  εχετε να μου προτεινετε καποιο που θα ειναι συμβατο?
mobo: msi x470 gaming pro max
cpu 3700x
gpu: sapphire 5700xt nitro+
ram: ballistix sport LT 3200mhz
σκληρο εχω εναν m.2 adata sx8200 pro και εναν samsung 850 evo (θα προτιμουσα το mac οσ να ειναι στον samsung αν γινεται)
 

 

Επεξ/σία από mixos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mixos23 είπε

Καλημερα για χρονια δουλευα σε mac os αλλα φτιαχνω ενα συστημα win αυτες τις μερες.
Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι δυνατον με αυτα τα specs αν μπορω να βαλω mac os? η κατι που θα διαβαζω αρχικα (μην σας ζαλιζω με noob ερωτησεις απο την αρχη!) 

Επισης η μητρικη μου δεν εχει wifi και προκειται να αγορασω καποιο  εχετε να μου προτεινετε καποιο που θα ειναι συμβατο?
mobo: msi x470 gaming pro max
cpu 3700x
gpu: sapphire 5700xt nitro+
ram: ballistix sport LT 3200mhz
σκληρο εχω εναν m.2 adata sx8200 pro και εναν samsung 850 evo (θα προτιμουσα το mac οσ να ειναι στον samsung αν γινεται)
 

ναι μπορεις για το sleep εχω μια αμφιβολια αν δουλευει και πριν ξεκινησεις αναβαθμισε τον samsung στο τελευταιο bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, belkin είπε

ναι μπορεις για το sleep εχω μια αμφιβολια αν δουλευει και πριν ξεκινησεις αναβαθμισε τον samsung στο τελευταιο bios

Σε ευχαριστω μπορεις να μου πεις που μπορω να διαβασω πως γινεται η διαδικασια για το λειτουργικο γιατι δεν εχω ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Σε ευχαριστω μπορεις να μου πεις που μπορω να διαβασω πως γινεται η διαδικασια για το λειτουργικο γιατι δεν εχω ιδεα?

Εδω εχει οτι χρειαζεσαι https://www.tonymacx86.com/ καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mixos23 είπε

Καλημερα για χρονια δουλευα σε mac os αλλα φτιαχνω ενα συστημα win αυτες τις μερες.
Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι δυνατον με αυτα τα specs αν μπορω να βαλω mac os? η κατι που θα διαβαζω αρχικα (μην σας ζαλιζω με noob ερωτησεις απο την αρχη!) 

Επισης η μητρικη μου δεν εχει wifi και προκειται να αγορασω καποιο  εχετε να μου προτεινετε καποιο που θα ειναι συμβατο?
mobo: msi x470 gaming pro max
cpu 3700x
gpu: sapphire 5700xt nitro+
ram: ballistix sport LT 3200mhz
σκληρο εχω εναν m.2 adata sx8200 pro και εναν samsung 850 evo (θα προτιμουσα το mac οσ να ειναι στον samsung αν γινεται)
 

Στο Site του Tony δυστυχώς δεν θα βρεις τίποτα που να αφορά Hackintosh για AMD επεξεργαστές. Ασχολούνται μόνο με Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmakosapple είπε

Στο Site του Tony δυστυχώς δεν θα βρεις τίποτα που να αφορά Hackintosh για AMD επεξεργαστές. Ασχολούνται μόνο με Intel. 

εψαχνα αλλα εβλεπα μονο για intel ,εχεις ιδεα που μπορω να ψαχτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα (που είναι και πολύ μακρύ βέβαια)
έχω pc και θέλω να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα που δυστυχώς υπάρχει μόνο για mac os
σκεφτόμουν να δοκιμάσω μέσω virtual machine και κάποιο mac os copy που κυκλοφορεί στο internet εισπράττοντας το όποιο performance penalty
επειδή όμως το πρόγραμμα θα πρέπει να το αγοράσω, ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα λειτουργήσει αυτό που θέλω να κάνω
- για παράδειγμα το mac os θα παίξει ή μήπως χρειάζεται σύνδεση εγγεγραμμένου χρήστη (που δεν είμαι) με apple και τα σχετικά;
- επιπλέον, αν παίξει το mac os, τότε είναι σίγουρο πως θα παίζουν όλα τα (συμβατά) προγράμματα;
- και τελευταίο και πιο πολύπλοκο, έχει σημασία τι hardware θα χρησιμοποιήσω; ρωτάω γιατί είναι λίγο παλιότερο το pc
ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 12:11 ΠΜ, mixos23 είπε

εψαχνα αλλα εβλεπα μονο για intel ,εχεις ιδεα που μπορω να ψαχτω?

https://vanilla.amd-osx.com 

Δες τον οδηγό εδώ και δοκίμασε με τον Clover bootloader, όχι με τον Open Core. 

7 ώρες πριν, JChrist είπε

γεια, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα (που είναι και πολύ μακρύ βέβαια)
έχω pc και θέλω να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα που δυστυχώς υπάρχει μόνο για mac os
σκεφτόμουν να δοκιμάσω μέσω virtual machine και κάποιο mac os copy που κυκλοφορεί στο internet εισπράττοντας το όποιο performance penalty
επειδή όμως το πρόγραμμα θα πρέπει να το αγοράσω, ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα λειτουργήσει αυτό που θέλω να κάνω
- για παράδειγμα το mac os θα παίξει ή μήπως χρειάζεται σύνδεση εγγεγραμμένου χρήστη (που δεν είμαι) με apple και τα σχετικά;
- επιπλέον, αν παίξει το mac os, τότε είναι σίγουρο πως θα παίζουν όλα τα (συμβατά) προγράμματα;
- και τελευταίο και πιο πολύπλοκο, έχει σημασία τι hardware θα χρησιμοποιήσω; ρωτάω γιατί είναι λίγο παλιότερο το pc
ευχαριστώ πολύ

Αν ανέβει το Mac OS δεν έχεις θέμα με εγγεγραμμένο χρήστη. Το πρόγραμμμα σου θα μπορείς να το τρέξεις κανονικά. 

Μέσω Virtual Machine να τρέξω Mac OS δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω τι παίζει με το Hardware, σίγουρα στο Hackintosh παίζει ρόλο τι Hardware έχεις. 

Γράψε αν θέλεις τα specs του υπολογιστή σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός εδώ είναι ένας εύκολος τρόπος αν έχεις linux:

https://github.com/foxlet/macOS-Simple-KVM

Για windows δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο. Με το παραππάνω πάντως έβαλα catalina και έτρεχε αρκετά ικανοποιητικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κάποιος εικόνα για τις:

-rx 580 nitro+
-Vega 64 nitro+
 

Ποια απο τις δυο είναι πιο αθόρυβη με απασχολεί κυρίως (σε idle η έστω χαμηλό load). Θα ήθελα 5700 αλλα αν καταλαβαίνω σωστά θέλει απαραιτήτως Catalina και εγω θέλω μάλλον να στήσω Mojave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ksmonos είπε

Παιδιά έχει κάποιος εικόνα για τις:

-rx 580 nitro+
-Vega 64 nitro+
 

Ποια απο τις δυο είναι πιο αθόρυβη με απασχολεί κυρίως (σε idle η έστω χαμηλό load). Θα ήθελα 5700 αλλα αν καταλαβαίνω σωστά θέλει απαραιτήτως Catalina και εγω θέλω μάλλον να στήσω Mojave

Αν δεν σε ενδιαφέρει η διαφορά δύναμης μεταξύ των 2, πας για RX 580 Nitro+

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...