Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

Να ρωτήσω, σε σας το iMessage λειτουργεί 100%; Γιατί σε μενα καποιες λίγες φορές όταν στέλνω μήνυμα μου βγαζει "not delivered" το οποιο αν κανω 1-2 sign out/in στρώνει, επισης στρώνει αν μου στείλουν μήνυμα καθώς και στο επομενο reboot του υπολογιστή χωρίς να εχω κάνει κατι αλλο.

Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με το iMessage. Το μόνο bug που έχω δει προσωπικά αφορά την εφαρμογή Photos και το Photo Stream ώστε να περνάνε αυτόματα οι φωτογραφίες που τραβάω από το iPhone στο Hackintosh. Καμιά φορά δεν περνάνε και κάνω sign out/sign in και στρώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/12/2019 στις 1:10 ΠΜ, jimmakosapple είπε

Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με το iMessage. Το μόνο bug που έχω δει προσωπικά αφορά την εφαρμογή Photos και το Photo Stream ώστε να περνάνε αυτόματα οι φωτογραφίες που τραβάω από το iPhone στο Hackintosh. Καμιά φορά δεν περνάνε και κάνω sign out/sign in και στρώνει. 

Και σε εμένα δουλεύει μια χαρά. Να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τα kext sto catalina. Να τα αφησω στο clover/others με kexts inject η να τα βάλω στο L/Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το iMessage εφτεγε ότι δεν ηταν μοναδικό το MLB μου, εβαλα νεο serial κι όλα τα υπολοιπα και τωρα λειτουργεί 100%. Σχετικά με το ερωτημα σου @nextsak στο tonymac γραφει οτι το σωστό ειναι να αφήσουμε μονο το fakesmc στο clover/others και όλα τα υπολοιπα στο L/E (βάζουμε το fakesmc και στο L/E ). Υποψην ότι πρεπει να αλλαξεις στο system parameters το inject kexts σε detect 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο αφορά τα kext οι απόψεις είναι κάπως περίεργες εκεί στου Tony, οι περισσότεροι βέβαια λένε ότι το σωστό είναι να είναι στο Library/Extensions. Άλλοι mods με golden builds λένε στο Kext/Other. Προσωπικά τα έχω όλα στο Library/Extensions με detect στο clover και στον φάκελο Kext/Other έχω μόνο το FakeSMC που χρειάζεται για να γίνονται τα updates κατά κύριο λόγο. 

Αν το σύστημα σου τώρα τρέχει μια χαρά και δεν έχεις προβλήματα, άστο έτσι όπως είναι. 

Επίσης έχω έναν δεύτερο ssd για δοκιμές και είχα κάνει Clean install σε Catalina και λέω κάτσε να βάλω τα kext στον φάκελο Clover/Kext/Other, δεν έμπαινε ποτέ όμως και με τίποτα. Με το που τα έκανα εγκατάσταση στο Library/Extensions και repair permissions όλα εντάξει. 

Όλα αυτά σε Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Όσο αφορά τα kext οι απόψεις είναι κάπως περίεργες εκεί στου Tony, οι περισσότεροι βέβαια λένε ότι το σωστό είναι να είναι στο Library/Extensions. Άλλοι mods με golden builds λένε στο Kext/Other. Προσωπικά τα έχω όλα στο Library/Extensions με detect στο clover και στον φάκελο Kext/Other έχω μόνο το FakeSMC που χρειάζεται για να γίνονται τα updates κατά κύριο λόγο. 

Αν το σύστημα σου τώρα τρέχει μια χαρά και δεν έχεις προβλήματα, άστο έτσι όπως είναι. 

Επίσης έχω έναν δεύτερο ssd για δοκιμές και είχα κάνει Clean install σε Catalina και λέω κάτσε να βάλω τα kext στον φάκελο Clover/Kext/Other, δεν έμπαινε ποτέ όμως και με τίποτα. Με το που τα έκανα εγκατάσταση στο Library/Extensions και repair permissions όλα εντάξει. 

Όλα αυτά σε Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7. 

Σε ευχαριστώ, τα διαβάζω και εγώ όλα αυτά τα σχόλια και τα δικά σου στον Tony. Τα εχω ολα στο others με Catalina και δεν εχω προβλημα...Όλα αυτά σε Gigabyte Z370 Aorus Gaming 5.

Επίσης, σκεφτομαι να δοκιμάσω το dart=0 που σου εφτιαξε το sleep, αν και εγω το μονο προβλημα ειναι οτι πεφτει σε deep sleep, δεν ξυπναει με ποντικι η πληκτρολογιο (bluetooth both) αλλα παταω το κουμπι στο case για λιγο. Μικρο το κακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nextsak είπε

Σε ευχαριστώ, τα διαβάζω και εγώ όλα αυτά τα σχόλια και τα δικά σου στον Tony. Τα εχω ολα στο others με Catalina και δεν εχω προβλημα...Όλα αυτά σε Gigabyte Z370 Aorus Gaming 5.

Επίσης, σκεφτομαι να δοκιμάσω το dart=0 που σου εφτιαξε το sleep, αν και εγω το μονο προβλημα ειναι οτι πεφτει σε deep sleep, δεν ξυπναει με ποντικι η πληκτρολογιο (bluetooth both) αλλα παταω το κουμπι στο case για λιγο. Μικρο το κακο!

Δοκιμές κάνω κι εγώ και τώρα χρησιμοποιώ το darkwake=2 και ο ύπνος παίζει καμπάνα και ξυπνάει με ένα κλικ ο υπολογιστής και η οθόνη,  είτε στο keyboard είτε στο mouse. 

Το ποντίκι ασύρματα της Logitech με το receiver και το keyboard ενσύρματο όμως. Έχω ένα magic track pad να δοκιμάσω το απόγευμα να δω αν θα ξυπνήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Δοκιμές κάνω κι εγώ και τώρα χρησιμοποιώ το darkwake=2 και ο ύπνος παίζει καμπάνα και ξυπνάει με ένα κλικ ο υπολογιστής και η οθόνη,  είτε στο keyboard είτε στο mouse. 

Το ποντίκι ασύρματα της Logitech με το receiver και το keyboard ενσύρματο όμως. Έχω ένα magic track pad να δοκιμάσω το απόγευμα να δω αν θα ξυπνήσει. 

Εγω με magic mause 2 kai satechi bluetooth keyboard. Πρεπει να πατησω το κουμπι για να ξυπνησει. Απο ποντικι και πληκτρολογιο τιποτα. Με darkwake=8, για αυτο ειπα να δοκιμασω τη δικη σου λυση. Θα δοκιμασω και εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2019 στις 11:48 ΜΜ, qrstuv είπε

Ποιός Clover είναι, ποιά μέθοδο δοκιμάζεις; αν έχεις πρόσβαση σε real Mac ή άλλο hackintosh ακολούθησε τον οδηγό της κατά λέξη. Αυτά που ψάχνεις ήταν πριν 5 χρόνια, δεν σε βοήθησαν σ' αυτό (?)  μην χρησιμοποιείς EFI και config.plist άλλων pc δεν έιναι τα ίδια. Ακολούθησε τις οδηγίες της κατά γράμμα. Δεν έχεις σωστούς drivers και boot args στο USB σου. Μην χρησιμοποιείς EFI και config.plist άλλων pc δεν έιναι τα πάντα ίδια.

στους drivers του Clover θα χρησιμοποιήσεις

  • Ιnstall Clover EFI bootloader only
  • Install Clover in the ESP
  • Recommender drivers —> check them all 4
  • File system drivers —> ApfsDriverLoader
  • Memory fix drivers —> OsxAptioFix2Drv
  • Additional drivers —> EmuVariableUefi

Kexts στον Clover Configurator θα κατεβάσεις Lilu, WhateverGreen, AppleALC,, FakeSMC, USBInjectAll, IntelMausi 

και αφού ετοιμάσεις το Bios δες στον booloader οτι εχει τα dart=0 slide=0 keepsyms=1 debug=0x100 -v αν δεν τα έχει πληκτρολόγησέ τα

και μετά αρχίζει η διαδικάσια για τα USB3/2.0, SMBIOS 19,1, SSD TRIM, iGPU, WiFi/BT, iCloud, Messages, Audio, Ethernet και ό,τι λείπει...

Ο i5 9400 όμως δεν υπάρχει σε real Mac, τα γραφικά του αν και είναι τα 630 έχουν 0X3E98/x92 που σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει hardware accelaration και δεν θα παίζει με hdmi ή dispay port. Θα χρειαστείς AMD γραφικών. ίσως φτιάχνεται όμως με framebuffer. 

Ο i5 9400 όμως δεν υπάρχει σε real Mac. Αυτο νομιζω οτι φταιει. Ποια καρτα γραφικων θα μου προτεινες να αγορασω? μπορεις να εξηγησεις με 2 λογια παραπανω αυτό: "ίσως φτιάχνεται όμως με framebuffer¨?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

Ο i5 9400 όμως δεν υπάρχει σε real Mac. Αυτο νομιζω οτι φταιει. Ποια καρτα γραφικων θα μου προτεινες να αγορασω? μπορεις να εξηγησεις με 2 λογια παραπανω αυτό: "ίσως φτιάχνεται όμως με framebuffer¨?

Τα μέρη του η/υ σου νομίζω είναι έτοιμα για Mojave/Catalina όμως χρειάζεσαι το σωστό/προσωπικό σου Installer με τους αντίστοιχους drivers και kexts όπως σου έγραψα προηγουμένως. https://olarila.com/forum/viewtopic.php?f=50&t=8685 Αν θέλεις να διευκολυνθείς προσπαθώντας μόνος σου να το περάσεις μέσω Windows και να το τελειοποιήσεις το οποίο είναι εφικτό ακολούθησε τις οδηγίες στον σύνδεσμο. Olarila. https://www.tonymacx86.com/threads/guide-general-framebuffer-patching-guide-hdmi-black-screen-problem.269149/ Framebuffer με δυο λόγια είναι patching. Manual διαδικασία που ορίζεις/ενεργοποιείς τις I/O θύρες hdmi, dp, dvi-d, την μνήμη/τα στοιχεία του επεξεργαστή σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζονται με την πρώτη όπως στον δικό σου επεξεργαστή ή στον δικό μου i3 8100 (πριν είχα τον i7 8700)όπως και τις USB3/2 σύμφωνα με το μέγιστο όριο 15ports. Ακολούθησε τα πρότυπα του i7 8700k. Τρεις τρόπους έχεις να το κάνεις με σειρά ευκολότερος σε πιο σύνθετο και είναι: unibeast/multibeast του tonyamcx86, olarila και Vanilla. Μπορείς και με Virtual machine αλλά δεν υπάρχει λόγος. Ο πρώτος και ο τρίτος τρόπος προϋποθέτουν το στικάκι να δημιουργηθεί σε Mac OS. Με την μέθοδο Vanilla μάλιστα δημιουργείς bootable φλασάκι για κανονικούς real Macs. Ξεκίνα Olarila. Είναι πολύ νωρίς για ερωτήσεις, γιατί το στικάκι το φτιάχνεις, η μετά-διαδικασία όπως είπα και πριν καιρό είναι πιο σημαντική και θέλει υπομονή και διάβασμα από την πλευρά σου. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Γίνονται όλα στα γρήγορα και απλά με το Hackintool (nvram, cpu generation, usb ports, smbios, drivers, kexts update, patches, connectors).  Επαναλαμβάνω απαραίτητη προϋπόθεση είναι η δημιουργία από ένα καλό στικάκι με τα σωστά στοιχεία ig-platform, IntelGFX, device-ID του επεξεργαστή και της μητρικής κ.α (δίσκους). Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

Ο i5 9400 όμως δεν υπάρχει σε real Mac. Αυτο νομιζω οτι φταιει. Ποια καρτα γραφικων θα μου προτεινες να αγορασω? μπορεις να εξηγησεις με 2 λογια παραπανω αυτό: "ίσως φτιάχνεται όμως με framebuffer¨?

Σχεδόν όλες οι υλοποιήσεις RX 570 or RX 580 παίζουν. Αυτή που έχει το καλύτερο feedback είναι η Sapphire RX 580 Pulse. Είναι ανάλογο που θες να κινηθείς και σε budget. Πλέον έχουν αρχίσει και υποστηρίζονται με την έλευση του Mac OS 10.15.1-2 και οι τελευταίες AMD, RX 5700 - 5700 XT, αλλά αυτές είναι ακριβές και πρέπει να χρειάζεσαι και την δύναμη τους. Υποθετικά θα υποστηριχθούν και οι 5500 xt που θα κυμαίνονται σε επίπεδα RX 580 με πιο μειωμένη κατανάλωση ρεύματος. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2019 στις 1:29 ΜΜ, ermis29@gmail είπε

Ο i5 9400 όμως δεν υπάρχει σε real Mac. Αυτο νομιζω οτι φταιει. Ποια καρτα γραφικων θα μου προτεινες να αγορασω? μπορεις να εξηγησεις με 2 λογια παραπανω αυτό: "ίσως φτιάχνεται όμως με framebuffer¨?

Ναι στις γραφικών τώρα το είδα. Ενημερώθηκες για τις κάρτες γραφικών. Το θέμα με τις γραφικών για pc έχει γίνει ξεφτίλα. Έχουν ξεφύγει. Είναι πανάκριβες και καταναλώνουν πάρα πολύ ενέργεια - ρεύμα και όλα αυτά αν παίζεις games στον υπολογιστή. Προορίζονται για παιχνίδια και είναι νοοτροπία των PCs. Δεν ξέρω τι κουτί έχεις αλλά αυτό συνεπάγεται πύργο με καλή ροή αέρα λόγω θερμοκρασιών που συγκεντρώνονται από την κάρτα και το τροφοδοτικό. Το γεγονός αυτό έρχεται σε αντίθεση με Macs λόγω διαφορετικής/πιο μινιμαλιστικής αρχιτεκτονικής και κατασκευής. Μπορεί να χρησιμοποιούν ίδιες γραφικών με διαφορετική κατασκευή όμως. Αν φτιάχνεις σε τέτοιο κουτί όπως αυτό τύπου mac mini δεν χρειάζεσαι γραφικών. Και Intel Nuc αν σου λέει κάτι. Υπάρχουν και άλλες case υλοποιήσεις αλλά δεν είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με την διαθεσιμότητά τους εδώ. Τα ρεύματα picoPSU και HDPLEX για την ακρίβεια είναι λίγο ακριβότερα από τα ATX αλλά κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει χωρίς να πιάνουν χώρο εσωτερικά και ότι συνεπάγεται.

spacer.png

Οι AMD και Intel έχουν καλές ενσωματωμένες με Vega και 630 αντίστοιχα. Και υπάρχουν επιλογές για εξωτερική καρ.γραφικών με εξωτερική τροφοδοσία και την χρησιμοποιείς μόνο όταν την χρειάζεσαι για παράδειγμα αν κάνεις Final Cut. Αλλάζοντας SMBios από macmini8,1 ή 18,1/19,1 σε iMac 18,3/19,2. Το ίδιο ισχύει και για τον ήχο. Η παραγωγή του ήχου μέσα από από τα PCs είναι κακής ποιότητας. Μακρυά. Δεν αποδίδουν καλά ηχεία χωρίς εξωτερικό amp/ pre-amp για κάθε στήσιμο. Αν τα γραφικά του επεξεργαστή σου δεν είναι λειτουργικά - που δεν πιστεύω οτι δεν είναι - και δεν έχεις θέμα με τις γραφικών και πιο σφαιρικά όλο το σκηνικό, προχώρα σε αγορά PCIEx16 κάρτας AMD.

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, qrstuv είπε

Ναι στις γραφικών τώρα το είδα. Ενημερώθηκες για τις κάρτες γραφικών. Το θέμα με τις γραφικών για pc έχει γίνει ξεφτίλα. Έχουν ξεφύγει. Είναι πανάκριβες και καταναλώνουν πάρα πολύ ενέργεια - ρεύμα και όλα αυτά αν παίζεις games στον υπολογιστή. Προορίζονται για παιχνίδια και είναι νοοτροπία των PCs. Δεν ξέρω τι κουτί έχεις αλλά αυτό συνεπάγεται πύργο με καλή ροή αέρα λόγω θερμοκρασιών που συγκεντρώνονται από την κάρτα και το τροφοδοτικό. Το γεγονός αυτό έρχεται σε αντίθεση με Macs λόγω διαφορετικής/πιο μινιμαλιστικής αρχιτεκτονικής και κατασκευής. Μπορεί να χρησιμοποιούν ίδιες γραφικών με διαφορετική κατασκευή όμως. Αν φτιάχνεις σε τέτοιο κουτί όπως αυτό τύπου mac mini δεν χρειάζεσαι γραφικών. Και Intel Nuc αν σου λέει κάτι. Υπάρχουν και άλλες case υλοποιήσεις αλλά δεν είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με την διαθεσιμότητά τους εδώ. Τα ρεύματα picoPSU και HDPLEX για την ακρίβεια είναι λίγο ακριβότερα από τα ATX αλλά κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει χωρίς να πιάνουν χώρο εσωτερικά και ότι συνεπάγεται.

spacer.png

Οι AMD και Intel έχουν καλές ενσωματωμένες με Vega και 630 αντίστοιχα. Και υπάρχουν επιλογές για εξωτερική καρ.γραφικών με εξωτερική τροφοδοσία και την χρησιμοποιείς μόνο όταν την χρειάζεσαι για παράδειγμα αν κάνεις Final Cut. Αλλάζοντας SMBios από macmini8,1 ή 18,1/19,1 σε iMac 18,3/19,2. Το ίδιο ισχύει και για τον ήχο. Η παραγωγή του ήχου μέσα από από τα PCs είναι κακής ποιότητας. Μακρυά. Δεν αποδίδουν καλά ηχεία χωρίς εξωτερικό amp/ pre-amp για κάθε στήσιμο. Αν τα γραφικά του επεξεργαστή σου δεν είναι λειτουργικά - που δεν πιστεύω οτι δεν είναι - και δεν έχεις θέμα με τις γραφικών και πιο σφαιρικά όλο το σκηνικό, προχώρα σε αγορά PCIEx16 κάρτας AMD.

Εγώ έπεσα στην περίπτωση με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών από τον επεξεργαστή (8700K). Έδωσα την RX 580 που είχα με σκοπό να πάω σε AMD 5700, έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες είτε στο Clover, είτε με το Hackintool για framebuffer και τις εξόδους. Το πρόβλημα πιστεύω είναι στην συνεργασία της οθόνης  LG 27UK600 - 4K και τα Hz. Όταν μπουτάρω για 1 λεπτό η οθόνη κάνει blinking ή μαυρίζει τελείως, μετά από 1 λεπτό όλα καλά. Όταν πέφτει η οθόνη σε sleep ομως, πάλι τα ίδια, πράγμα που είναι κουραστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Εγώ έπεσα στην περίπτωση με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών από τον επεξεργαστή (8700K). Έδωσα την RX 580 που είχα με σκοπό να πάω σε AMD 5700, έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες είτε στο Clover, είτε με το Hackintool για framebuffer και τις εξόδους. Το πρόβλημα πιστεύω είναι στην συνεργασία της οθόνης  LG 27UK600 - 4K και τα Hz. Όταν μπουτάρω για 1 λεπτό η οθόνη κάνει blinking ή μαυρίζει τελείως, μετά από 1 λεπτό όλα καλά. Όταν πέφτει η οθόνη σε sleep ομως, πάλι τα ίδια, πράγμα που είναι κουραστικό. 

Στον i7 8700(non k) δεν είχα τέτοιο θέμα. Με HDMI σε μικρή FullHD οθόνη όμως, την HP 23xi χωρις ηχεία. Την διαδικασία θα την ξεκινήσω τωρα με i3 και Asus. Στα 4Κ και με HDMI υπάρχουν τετοια θέματα οπως το blinking, βάλε βγάλε καλώδια κτλπ. Για αυτό και τα hackintosh δεν ειναι αξιόπιστα και δεν μπορούν να αντικαταστήσουν real Macs. Για αυτό από ένα σημειο και ύστερα λες βαρέθηκα πάω πίσω στα Windows. Ok.. Windows οθόνες/ υπολογιστές είναι ούτως ή άλλως. Dispay Port δοκίμασες, κάνει το ίδιο;  Το disablegfxfirmare? Αυτοί που φτιάξανε το Hackintool να κάτσουν να το τελειοποιήσουνε, είναι σημαντικό. Για τον λόγο που είπα και παραπάνω. Ως Connected-less iGPU + AMD δουλευουν μια χαρά, σκέτη iGPU είναι ρίσκο. Και απλα θέμα των device-id που δεν έχουν ολοκληρώσει ακόμα στοιχεία βασικών επεξεργαστών. Όλων των cpu 8th/9th gen τα γραφικά υποστηρίζονται σε Catalina και Mojave επίσημα. Το πρόβλημα ειναι δικό τους που έχουν κολλήσει με έναν δυο επεξεργαστές για να το έχουν δίπορτο παίζουν παιχνίδια :) έλεος δεν κάνουμε ολοι gaming PCs. Τα Hz άλλο καραπαριό στα hackintosh.

Κανε καθαρή εγκατάσταση ξανα ολα απο την αρχή με σωστα στοιχεία και καλύτερο post και μπορεί να το βρεις. Αν κάνεις με το UniBeast χωρίς να φτιάχνεις την δική σου .plist τότε ξανα δες το.

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Στον i7 8700(non k) δεν είχα τέτοιο θέμα. Με HDMI σε μικρή FullHD οθόνη όμως, την HP 23xi χωρις ηχεία. Την διαδικασία θα την ξεκινήσω τωρα με i3 και Asus. Στα 4Κ και με HDMI υπάρχουν τετοια θέματα οπως το blinking, βάλε βγάλε καλώδια κτλπ. Για αυτό και τα hackintosh δεν ειναι αξιόπιστα και δεν μπορούν να αντικαταστήσουν real Macs. Για αυτό από ένα σημειο και ύστερα λες βαρέθηκα πάω πίσω στα Windows. Ok.. Windows οθόνες/ υπολογιστές είναι ούτως ή άλλως. Dispay Port δοκίμασες, κάνει το ίδιο;  Το disablegfxfirmare? Αυτοί που φτιάξανε το Hackintool να κάτσουν να το τελειοποιήσουνε, είναι σημαντικό. Για τον λόγο που είπα και παραπάνω. Ως Connected-less iGPU + AMD δουλευουν μια χαρά, σκέτη iGPU είναι ρίσκο. Και απλα θέμα των device-id που δεν έχουν ολοκληρώσει ακόμα στοιχεία βασικών επεξεργαστών. Όλων των cpu 8th/9th gen τα γραφικά υποστηρίζονται σε Catalina και Mojave επίσημα. Το πρόβλημα ειναι δικό τους που έχουν κολλήσει με έναν δυο επεξεργαστές για να το έχουν δίπορτο παίζουν παιχνίδια :) έλεος δεν κάνουμε ολοι gaming PCs. Τα Hz άλλο καραπαριό στα hackintosh.

Ναι έχω δοκιμάσει και με disablegfxfirmware και με Display Port και HDMI, κάτι παίζει με την ανάλυση της οθόνης και τα Hz με την iGPU. Σε δεύτερη οθόνη (τηλεόραση LG 1080P) όλα παίζουν καμπάνα μετά που όρισα τις εξόδους από το Hackintool, πριν έβγαζε ροζ οθόνη. 

Το καλύτερο και πιο σταθερό είναι μία οικονομική, συμβατή AMD κάρτα γραφικών και την iGPU ενεργοποιημένη σε Headless mode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...