Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Όχι, μάλλον δεν δούλεψε ποτέ. Απλά φαινόταν ανοιχτό. 

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο, updates κανω; τα security εννοώ...

Υπάρχει ρύθμιση να bootάρει κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται enter?

Άρα αυτό είναι το τελικό σου..

Κράτα backup και κανε τα updates

Στο έφτιαξα. ?  https://easyupload.io/x37ec8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Ναι αλλα δεν κανεις για δασκαλος, τα δινεις ολα μασημενα 😝
Ευχαριστω παντως για ολα!

Χαχαχ αν δεις τον αριθμό των μηνυμάτων μου θα καταλάβεις το γιατί..  😛

Nada .. χωρίς πολύ διάβασμα δεν υπάρχει hack και είναι αδύνατο να τα καταλάβεις όλα στο πρώτο σου..  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Χαχαχ αν δεις τον αριθμό των μηνυμάτων μου θα καταλάβεις το γιατί..  😛

Nada .. χωρίς πολύ διάβασμα δεν υπάρχει hack και είναι αδύνατο να τα καταλάβεις όλα στο πρώτο σου..  😉

Ισα ισα, αν μαθαιναν και κατι θα σε αφηναν ησυχο! 😝

Την διαδικασια εγω την καταλαβα παντως πλεον, απλα δεν εχω τις γνωσεις για να κανω τις απαραιτητες τροποποιησεις αν προκυψει προβλημα. Κι ενταξει τα kext τα βρισκεις αργα ή γρηγορα, το config.plist ομως πρεπει να ξερεις τι κανεις. Αν υπαρχει καποιο manual στειλε το να το μελετησω...
Οι οδηγοι παντως, ειδικα με τα unibeast-multibeast το παρουσιαζουν πολυ ευκολο.

Αληθεια, πιστευεις οτι το ονομα Macmini8,1 στο SMBIOS επαιξε καταλυτικο ρολο? Γιατι μου εκανε εντυπωση οτι στο restore απο το time machine μου εμφανισε το εικονιδιο του mini mac 2018.

Και 2 τελευταιες ερωτησεις:

Αν συνεχιστουν τα freezαρισματα που μπορει να οφειλονται?
Πες ενα συμβατο bluetooth dongle γιατι χωρις wifi παλευεται, αλλα χωρις magic mouse οχι...Α, και ποιο kext θα χρειαστει μετα 😇

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τώρα θα εκτιμήσεις περισσοτερο την βοήθεια.. έλα διάβασε.. 😂😂  > https://www.insanelymac.com/forum/topic/282787-clover-v2-instructions/

Σου είπα ΔΕΝ είναι όνομα.. είναι πολύ βασικό μην γράφω τα ίδια..

Δεν υπάρχει απάντηση στο ΑΝ

BT no kext needed > https://www.skroutz.gr/s/12906349/BT-004.html

Το θέμα είναι ότι ίσως έχεις θέμα αν δεν απενεργοποιήσεις - αφαιρέσεις το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dimsk74 είπε

μια ερωτηση 5700 και 5700 xt ειναι συμβατες η μονο η xt ?

Δεν διαβάζεις το από πάνω ποστ ? (χεχεχ)

Συμβατές μόνο με Catalina όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Δεν διαβάζεις το από πάνω ποστ ? (χεχεχ)

Συμβατές μόνο με Catalina όμως..

που εισαι ρε movie πολυ καιρο εχω να σε δω εδω, οχι δεν διαβασα τιποτα απο πανω. παω για την 5700 pulse απλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο 10 μερες με hackindos στο NUC ας πω την εμπειρια μου.

 Σε γενικες γραμμες ειναι σταθερο. Το πιο σημαντικο προβλημα ειναι οτι δεν δουλευει το Logic* που ηταν ενας βασικος λογος που ηθελα hackindos. Με το που το ανοιγω κολλανε τα παντα ή κανει επανεκκινηση μονο του. Αλλοι διαβαζω οτι το χρησιμοποιουν κανονικα, οποτε δεν ξερω τι φταιει. Προβληματα σε αλλα προγραμματα δεν εχω εντοπισει και ευτυχως δουλεψαν και τα windows που εχω σε vm. Ενα αλλο ησσωνος σημασιας προβλημα ειναι οτι μετα απο reboot δεν βλεπει τους εξωτερικους σκληρους κατευθειαν αλλα πρεπει να παω εγω να τους κανω mount απο το disk utilities.

Για bluetooth εβαλα usb, αλλα δεν δουλευει στο περιβαλλο του clover. Ζηταω πολλα ε?🤔

Σε περιπτωση που θελω να βαλω και wifi dongle θα χρειαστω drivers?

*Να πω οτι εχω κανει επαναφορα απο time machine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! ενδιαφερομαι να βαλω τα catalina 10.15.3 στον σταθερο μου υπολογιστη.

mobo: X570 Aorus Ultra

cpu: 3700x ryzen 7

VGA: RX5700XT

storage : M.2 970 evo 500gb

συμφωνα με αυτα που διαβαζω Ναι ειναι δυνατον να γινει η εγκατασταση και ειδα και αρκετα success stories στο amd-osx.com

ξεκινησα λοιπον ακολουθοντας εναν οδηγο να το κανω και εγω. χρησιμοποιησα gibmacos και opencore. συγκεκριμενα διαβαζα και ακολουθουσα αυτο https://github.com/CoKelly-Projects/ModernHackintosh

κατεβασα και τα kexts μου και πανω που λεω καλα παμε πεφτω στο σημειο που λεει να φτιαξεις το .plist  και απογοητευτηκα γιατι ναι μεν ειμαι αρκετα καλος στο ψαξιμο και ξερω πολυ βασικα πραγματα στο code αλλα μου φανηκε βουνο και το παρατησα.

εχω καταλαβει κατι λαθος η πρεπει να κανω ολο το .plist μοναδικο για το pc μου? ειναι κατι ευκολο? η να το παρατησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στην παρεα. 

Εχω Dell Inspiron 3670.

i3-8100 κ εχει πανω κ WiFi καρτα & Bluetooth. Καρτα γραφικων Asus GT 710 που ειναι OOB οπως καταλαβα. Αν κ μου κανει κατι γραμμες κ δεν την αναγνωριζει σωστα. 

Ξεκινησα με τον τον οδηγο απο Tony κ ολα καλα. Εγινε η εγκατασταση. Ανοιξε. Ολα καλα. 

Δεν χρησιμοποιησα καθολου το multibeast, τον φακελο EFI απο το usb τον περασα χειροκινητα στον φακελο EFI του main δισκου.

 

 

Στιγμιότυπο 2020-03-28, 2.24.40 πμ.png

 

Επεξ/σία από JohnChalkias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παλιότερα μηνύματα σχετικά με την αναπαραγωγή Netflix στον safari στο δικό μου σύστημα βαζοντας shikigva=80 μολις επισκοπτομουνα το Netflix κρασαρε. Δοκίμασα ξανά σήμερα, αφού πρωτα εκανα το update σε 10.15.4, και πλεον παιζει στα 1080p. To setup μου ειναι  i5-6600/ rx560 + intel 530 (headless)/iMac 17.1/WhateverGreen 1.3.7 & Lilu 1.4.2

Ας το δοκιμάσετε όσοι είχατε παρόμοιο θέμα 

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

Σε παλιότερα μηνύματα σχετικά με την αναπαραγωγή Netflix στον safari στο δικό μου σύστημα βαζοντας shikigva=80 μολις επισκοπτομουνα το Netflix κρασαρε. Δοκίμασα ξανά σήμερα, αφού πρωτα εκανα το update σε 10.15.4, και πλεον παιζει στα 1080p. To setup μου ειναι  i5-6600/ rx560 + intel 530 (headless)/iMac 17.1/WhateverGreen 1.3.7 & Lilu 1.4.2

Ας το δοκιμάσετε όσοι είχατε παρόμοιο θέμα 

Εμένα έπαιζε και πριν, αλλά διάβασα από αρκετούς χρήστες ότι τους δουλεύει πλέον με την έλευση της 10.15.4, άντε σιγά σιγά και 4Κ χα χα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Εμένα έπαιζε και πριν, αλλά διάβασα από αρκετούς χρήστες ότι τους δουλεύει πλέον με την έλευση της 10.15.4, άντε σιγά σιγά και 4Κ χα χα. 

 

Δοκίμασα και εγώ με το shikigva=80 και παιζει και μενα το Netflix στον safari αλλα μετα απο 5 . 6 δευτερολεπτα μαυριζει η οθονη. Γραμματα και ηχος κανονικα. Τι να πω.

Δημήτρη τελικά έκανα την μετάβαση σε OPENCORE bootloader και όλα πανε καλά μέχρι στιγμής. Θα το τεστάρω για λίγο καιρό να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...