Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, skunk_one είπε

Καλησπέρα 

στήνω ενα built για ένα φίλο κυρίως για χρήση logic pro.

Το hardware είναι:

mobo:          Gigabyte Z390 Aorus PRO Wifi 

cpu:              i5 9600k 

gpu:             intel uhd 630

kexts used: weg,lilu,virtualsmc, usbports (custom kext με patched usb ports), applealc, intelmausi 

clover: latest

smbios: imac 18.1

SSDT-PMC.aml ( για native nvram σε z390 chipset)

Ολα λειτουργούν άριστα εκτός απο το sleep και powernap   

Έχει κανείς καμία ιδέα ;

Δες αν χρησιμοποιείς καμια BT/WiFi κάρτα, η Gigabyte με τις καινούριες Aorus έχει περιορισμούς όσον αφορά το ασύρματο. Γενικότερα κάποια PCIe και USB κάρτα μπορεί να το επηρεάζει. 

 

6 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Τι σου κάνει στο sleep? Εάν το βάζεις και ξυπνάει κατευθείαν, υπάρχει πρόβλημα στο usb mapping. Εάν κοιμάται και ξυπνάει μετά από κάποια ώρα, θα πρέπει να δεις τι το ξυπνάει. 

Εδώ εννοείς? Προφανώς και πρέπει να είναι καθαρά cosmetic issue. 

Στο Config.plist πάντως το έχω σαν LastbootedVolume.

Screen Shot 2020-02-07 at 7.48.27 AM.png

Screen Shot 2020-02-07 at 7.49.55 AM.png

Εκεί, πάνω απ' τα Graphics έπρεπε να λέει και τον δίσκο Startup Disk. Δεν έχει κανένα θέμα. Μικρό το κακό.

 

Screenshot 2020-02-07 at 14.07.49.png

Screenshot 2020-02-07 at 14.07.37.jpg

 

Η έρημος mojave καλέι νήσο catalina :) Εχω στερέψει..

Utah.jpg.2cc7f976cdd5fecbe29e0a09bf340eb4.jpg

λίγο άσχετο αλλά νομίζω πως το πιο ωραίο wallpaper το έβγαλαν οι windows κάπου στα 95, 98.. οι κόκκινοι βράχοι στην έρημο Utah της αμερικής

Επεξ/σία από qrstuv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , θέλω να ρωτήσω ποια οικονομικά laptop μπορούν να σεταριστουν χωρίς προβλήματα.  
Είμαι ανάμεσα σε νέο «non apple» και αν δεν αξίζει τα χρήματα σε MacBook 2012 μεταχ

Επεξ/σία από ggali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ και εγώ την ομάδα! Πρωτάρης στον κόσμο των hackintosh, θέλω να στήσω ένα ITX μηχάνημα για επεξεργασία βιντεο 1080p και GarageBand (σε ερασιτεχνικό επίπεδο).

Μετά από έρευνα σε TonyMac, reddit κλπ. έχω καταλήξει στα εξής, ως προς τα βασικά:

  • ASUS ROG Strix H370-I Gaming
  • Intel Core i3-9100
  • Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-2400MHz

Υπάρχει κάποια άλλη οικονομικότερη πρόταση για αυτά που θέλω; Είδα π.χ. σε κάποιο από τα προηγούμενα posts ότι αναφέρθηκε η Asrock H370 Pro4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2020 στις 11:12 ΠΜ, kanenas_allos είπε

Χαιρετώ και εγώ την ομάδα! Πρωτάρης στον κόσμο των hackintosh, θέλω να στήσω ένα ITX μηχάνημα για επεξεργασία βιντεο 1080p και GarageBand (σε ερασιτεχνικό επίπεδο).

Μετά από έρευνα σε TonyMac, reddit κλπ. έχω καταλήξει στα εξής, ως προς τα βασικά:

  • ASUS ROG Strix H370-I Gaming
  • Intel Core i3-9100
  • Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-2400MHz

Υπάρχει κάποια άλλη οικονομικότερη πρόταση για αυτά που θέλω; Είδα π.χ. σε κάποιο από τα προηγούμενα posts ότι αναφέρθηκε η Asrock H370 Pro4.

Εάν έχεις δει επιτυχημένα builds με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις μην το σκέφτεσαι. Δεν αξίζει για 20-30 ευρώ να χαλάσεις την ζαχαρένια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2020 στις 11:34 ΠΜ, jimmakosapple είπε

Εάν έχεις δει επιτυχημένα builds με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις μην το σκέφτεσαι. Δεν αξίζει για 20-30 ευρώ να χαλάσεις την ζαχαρένια σου. 

Δεν έχεις και άδικο. Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ασχοληθεί κάποιος φίλος από εδώ με ryzentosh ? 
είχα καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα και μόλις καταφερα να περάσω το στάδιο της εγκατάστασης . 
εαν και βλέπω πολλά προβλήματα μετά πιστεύω στο πρώτο καλό βήμα 

 

Spec 2700x , x470 aorus gaming 5 WiFi , 5700XT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω ενα NUC7i7BNH και προσπαθω να βαλω mojave ανεπιτυχως για την ωρα. Πρωτα εφτιαξα το usb με το unibeast 9.3 αλλα δεν μπουταρε. Μετα εγκατεστησα το clover r5102 στο usb, και μπουταρε. Μπηκε στο recovery, φορμαρα τον σκληρο και ξεκινησε η εγκατασταση. Μετα απο αρκετα reboot που εκανε μονο του καταφερε και μπηκε στην οθονη που επιλεγεις χωρα αλλα εκει δεν δουλευε το ποντικι και το πληκτρολογιο! 

Μετα ξαναεκανα φορματ, εβαλα παλι οσα kext files θεωρουνται απαραιτητα αλλα η εγκατασταση κολλαει. Αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει λεπτομερως στο να φτιαξω σωστα το usb και να βαλω ολα τα απαραιτητα αρχεια θα ειμαι υποχρεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Bil79 είπε

Καλησπερα. Εχω ενα NUC7i7BNH και προσπαθω να βαλω mojave ανεπιτυχως για την ωρα. Πρωτα εφτιαξα το usb με το unibeast 9.3 αλλα δεν μπουταρε. Μετα εγκατεστησα το clover r5102 στο usb, και μπουταρε. Μπηκε στο recovery, φορμαρα τον σκληρο και ξεκινησε η εγκατασταση. Μετα απο αρκετα reboot που εκανε μονο του καταφερε και μπηκε στην οθονη που επιλεγεις χωρα αλλα εκει δεν δουλευε το ποντικι και το πληκτρολογιο! 

Μετα ξαναεκανα φορματ, εβαλα παλι οσα kext files θεωρουνται απαραιτητα αλλα η εγκατασταση κολλαει. Αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει λεπτομερως στο να φτιαξω σωστα το usb και να βαλω ολα τα απαραιτητα αρχεια θα ειμαι υποχρεος...

Μπορείς να ανεβάσεις τον EFI folder σε zip, που έφτιαξες και σου κολλάει και δεν δουλεύει το usb και το ποντίκι να του ρίξω μια ματιά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Μπορείς να ανεβάσεις τον EFI folder σε zip, που έφτιαξες και σου κολλάει και δεν δουλεύει το usb και το ποντίκι να του ρίξω μια ματιά. 

Πραγματικα εχω απηυδήσει. Οκ, στην αρχη εκανα πολλα πραγματα λαθος αλλα τωρα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Φτιαχνω το usb ακολουθωντας αυτον τον οδηγο γιατι μου φανηκε πιο γενικος και ειναι πιο καινουργιος και ακολουθω και τις οδηγιες αυτου του οδηγου που ειναι ειδικα για τα NUC. Με βαση αυτον σεταρω το BIOS και βαζω αυτο το confing.plist  που δινει. Εχω δοκιμασει απειρους συνδιασμους kexts και drivers αλλα οσο προσθετω τοσο χειροτερα ειναι μου φαινεται...
Σου στελνω το τελευταιο EFI που εφτιαξα με την τελευταια εκδοση Clover (5104) βαζοντας μονο τα βασικα kext, το HFSPlus.efi και το config_install_nuc7.plist (μετονομασμενο ασφαλως). Με αυτο δεν εφτασε καν στο σημειο επιλογης γλωσσας αλλα κολλαει σε πρασινη οθονη η στο  apple logo οπως φαινεται στις φωτογραφιες απο κατω.

https://www.dropbox.com/s/nl75q2nsckwnggx/EFI.zip?dl=0
Για οποια βοηθεια ειμαι υποχρεος...

IMG_20200305_150608.jpg

IMG_20200305_161630.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bil79 είπε

Πραγματικα εχω απηυδήσει. Οκ, στην αρχη εκανα πολλα πραγματα λαθος αλλα τωρα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Φτιαχνω το usb ακολουθωντας αυτον τον οδηγο γιατι μου φανηκε πιο γενικος και ειναι πιο καινουργιος και ακολουθω και τις οδηγιες αυτου του οδηγου που ειναι ειδικα για τα NUC. Με βαση αυτον σεταρω το BIOS και βαζω αυτο το confing.plist  που δινει. Εχω δοκιμασει απειρους συνδιασμους kexts και drivers αλλα οσο προσθετω τοσο χειροτερα ειναι μου φαινεται...
Σου στελνω το τελευταιο EFI που εφτιαξα με την τελευταια εκδοση Clover (5104) βαζοντας μονο τα βασικα kext, το HFSPlus.efi και το config_install_nuc7.plist (μετονομασμενο ασφαλως). Με αυτο δεν εφτασε καν στο σημειο επιλογης γλωσσας αλλα κολλαει σε πρασινη οθονη η στο  apple logo οπως φαινεται στις φωτογραφιες απο κατω.

https://www.dropbox.com/s/nl75q2nsckwnggx/EFI.zip?dl=0
Για οποια βοηθεια ειμαι υποχρεος...

IMG_20200305_150608.jpg

IMG_20200305_161630.jpg

 

Δοκίμασε με τον παρακάτω Efi folder και πες μου.

https://www.dropbox.com/s/qxmh4isd35m6bam/EFI.zip?dl=0

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Δοκίμασε με τον παρακάτω Efi folder και πες μου.

https://www.dropbox.com/s/qxmh4isd35m6bam/EFI.zip?dl=0

Ευχαριστω! 

Να ρωτησω ομως, πρεπει να κανω παλι εγκαταστυαση απο την αρχη? Γιατι τωρα παλι εφτασα στην επιλογη γλωσσας βαζοντας αυτα τα αρχεια. Κι εκει κολλανε το ποντικι και το πληκτρολογιο μετα απο 1-2 δευτερολεπτα...

IMG_20200305_185054 (1).jpg

37 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Δοκίμασε με τον παρακάτω Efi folder και πες μου.

https://www.dropbox.com/s/qxmh4isd35m6bam/EFI.zip?dl=0

Με το EFI partition που μου εστειλες δεν μπαινει καν στο recovery. Κολλαει στην εικονα απο κατω...
Λεω να προσθεσω τα αρχεια που εβαλες στο EFI που εφτασε μεχρι την επιλογη γλωσσας τι λες?

Σαν να υπαρχει προβλημα με την gpu φαινεται αλλα ειναι δυνατον σε τοσο κοινο hardware?

IMG_20200305_191949 (1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bil79 είπε

Ευχαριστω! 

Να ρωτησω ομως, πρεπει να κανω παλι εγκαταστυαση απο την αρχη? Γιατι τωρα παλι εφτασα στην επιλογη γλωσσας βαζοντας αυτα τα αρχεια. Κι εκει κολλανε το ποντικι και το πληκτρολογιο μετα απο 1-2 δευτερολεπτα...

IMG_20200305_185054 (1).jpg

Με το EFI partition που μου εστειλες δεν μπαινει καν στο recovery. Κολλαει στην εικονα απο κατω...
Λεω να προσθεσω τα αρχεια που εβαλες στο EFI που εφτασε μεχρι την επιλογη γλωσσας τι λες?

Σαν να υπαρχει προβλημα με την gpu φαινεται αλλα ειναι δυνατον σε τοσο κοινο hardware?

IMG_20200305_191949 (1).jpg

Κανονικά όχι, η εγκατάσταση έχει γίνει και απλά πρέπει να την ολοκληρώσεις. Περίεργο, θα έπρεπε να περνάει και με τους 2 τρόπους που έχεις δοκιμάσει. Το κοιτάω περαιτέρω και σου στέλνω αν βρω κάτι, δεν έχω και το μηχάνημα να κάνω δοκιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Κανονικά όχι, η εγκατάσταση έχει γίνει και απλά πρέπει να την ολοκληρώσεις. Περίεργο, θα έπρεπε να περνάει και με τους 2 τρόπους που έχεις δοκιμάσει. Το κοιτάω περαιτέρω και σου στέλνω αν βρω κάτι, δεν έχω και το μηχάνημα να κάνω δοκιμές...

Πραγματικά δεν ξέρω. Λες να υπάρχει ασυμβατότητα στη ram? Κάτι άλλο δεν έχει μεσα. Έναν απλο sata ssd εχει, μια intel optane που είχε την έβγαλα για να απλουστευσω τη διαδικασία υποτίθεται. 

Επεξ/σία από Bil79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dropbox.com/s/6vlj27l3kggzpkc/EFI 2.zip?dl=0
Στελνω και το τελευταιο EFI που ειναι μιξη αυτου και αυτου που μου εστειλες. Παλι μολις βγαζει την επιλογη γλωσσας κολλαει το ποντικι και το πληκτρολογιο. Αν βιαστω προλαβαινω να προχωρησω ενα δυο βηματα που σημαινει οτι δουλευει η εγκατασταση. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, παω για υπνο....
Αν εχεις καμια ιδεα την ακουω ευχαριστως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bil79 είπε

https://www.dropbox.com/s/6vlj27l3kggzpkc/EFI 2.zip?dl=0
Στελνω και το τελευταιο EFI που ειναι μιξη αυτου και αυτου που μου εστειλες. Παλι μολις βγαζει την επιλογη γλωσσας κολλαει το ποντικι και το πληκτρολογιο. Αν βιαστω προλαβαινω να προχωρησω ενα δυο βηματα που σημαινει οτι δουλευει η εγκατασταση. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, παω για υπνο....
Αν εχεις καμια ιδεα την ακουω ευχαριστως....

Βασίλη θα σου πρότεινα εάν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις άλλη θύρα usb και άλλο usb flash drive για την εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...