Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/5/2020 στις 8:24 ΜΜ, jimmakosapple είπε

Δοκίμασε με τον παρακάτω και πες μου. 

https://www.dropbox.com/s/ln7mg6ev14qe0up/EFI.zip?dl=0

Το δοκίμασα... Έκανα mount με τον clover configurator το usb αποκοπή τον ΕFI,και επικόλληση τον δικό σου..Δεν ξέρω εάν ήταν ο σωστός τρόπος.. Δεν δούλεψε..θα δοκιμάσω και αυτό https://www.tonymacx86.com/threads/stuck-at-apple-logo-and-progress-bar.228245/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, niodadd είπε

Το δοκίμασα... Έκανα mount με τον clover configurator το usb αποκοπή τον ΕFI,και επικόλληση τον δικό σου..Δεν ξέρω εάν ήταν ο σωστός τρόπος.. Δεν δούλεψε..θα δοκιμάσω και αυτό https://www.tonymacx86.com/threads/stuck-at-apple-logo-and-progress-bar.228245/

Στο ίδιο σημείο με πριν σταμάτησε πάλι η διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, niodadd είπε

Δεν έφτασε στο logo και στην λευκή μπάρα κάν...

Τα settings στο bios φαντάζομαι είναι όλα σωστά ε? Το Mojave ή το Catalina πας να περάσεις και σε ποια από τις 2 μητρικές που έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niodadd είπε

Τα settings σύμφωνα με οδηγούς για asus. Το catalina στην Asus p8z77-v LE Plus 

Ok, δοκίμασε μια με τον παρακάτω EFI. 

https://www.dropbox.com/s/quuo2bhx3jicphh/EFI.zip?dl=0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Ok, δοκίμασε μια με τον παρακάτω EFI. 

https://www.dropbox.com/s/quuo2bhx3jicphh/EFI.zip?dl=0

Έκανε boot επιτέλους στις γλώσσες! Σ ευχαριστώ πολύ! Για ότι άλλο θα σε ρωτήσω ξανά! Μπορείς εν ολίγοις να μου πεις τι έκανες; Θέλω να μάθω τι ήταν λάθος ή τι πρέπει να μάθω να κάνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, niodadd είπε

Έκανε boot επιτέλους στις γλώσσες! Σ ευχαριστώ πολύ! Για ότι άλλο θα σε ρωτήσω ξανά! Μπορείς εν ολίγοις να μου πεις τι έκανες; Θέλω να μάθω τι ήταν λάθος ή τι πρέπει να μάθω να κάνω! 

Ok, οπότε λογικά τώρα θα προχωρήσει στην εγκατάσταση. Εφόσον ολοκληρωθεί, μετά θα κάνεις mount τον δίσκο που κάνεις την εγκατάσταση και θα βάλεις μέσα τον EFI folder από το usb flash drive, ώστε να μπορείς να bootareis απευθείας από τον δίσκο. Ο ήχος δεν είμαι σίγουρος αν θα σου δουλεύει, ίσως να πρέπει να αλλάξεις τα κανάλια στα properties του clover μέχρι να δεις ποιο θα βγάλει ήχο. Κάθε επεξεργαστής και μητρική θέλει τα δικά του settings, ο πρώτος φάκελος που σου είχα δώσει, τον είχα φτιάξει με βάση την άλλη σου μητρική και τον άλλο επεξεργαστή. 

Αν δεις τα settings του config file και τα χτυπήσεις στο google θα δεις στο περίπου τι είναι το κάθε ένα και που χρειάζονται. 

Επίσης όταν τελειώσεις με την εγκατάσταση και δεις ότι μπαίνει στο λειτουργικό, κράτα ένα back up του EFI folder που έχεις τώρα και δοκίμασε να αφαιρέσεις από το boot section τα -v , debug=0x100 , keepsyms=1 και δοκίμασε να δεις αν θα μπουτάρει χωρίς αυτά. Θα γίνει πιο γρήγορο το boot time και δεν θα φαίνεται το κατεβατό με τα γράμματα, θα βγάζει την μπάρα φόρτωσης με το μηλαράκι. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ksessalonikios είπε

@jimmakosapple ετσι απο περιεργεια, με ποιον bootloader "παίζεις"; opencore ή clover;

Προς το παρόν με Clover, για την μητρική που έχω έφτιαξα και έναν mini οδηγό για όποιον θέλει να πειραματιστεί με τον open core στου Tony. Απλά επειδή τον έβαλα σε δεύτερο ssd που έχω για δοκιμές, παρατήρησα ότι όταν έχεις έναν δίσκο με clover και έναν δίσκο με opencore στο ίδιο σύστημα κάπου γίνεται conflict στην NVRAM και μου χαλούσε κάποια settings και έχανε επίσης κάποιες ρυθμίσεις. Σταθερός όμως, δεν βρήκα κάτι άλλο που να επηρεάζει το σύστημα. 

Όταν περάσει σε stable φάση ο opencore λογικά θα μεταβώ σε αυτόν. Άσε που δεν έχουν φτιάξει ακόμη ωραία themes xa xa. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Ok, οπότε λογικά τώρα θα προχωρήσει στην εγκατάσταση. Εφόσον ολοκληρωθεί, μετά θα κάνεις mount τον δίσκο που κάνεις την εγκατάσταση και θα βάλεις μέσα τον EFI folder από το usb flash drive, ώστε να μπορείς να bootareis απευθείας από τον δίσκο. Ο ήχος δεν είμαι σίγουρος αν θα σου δουλεύει, ίσως να πρέπει να αλλάξεις τα κανάλια στα properties του clover μέχρι να δεις ποιο θα βγάλει ήχο. Κάθε επεξεργαστής και μητρική θέλει τα δικά του settings, ο πρώτος φάκελος που σου είχα δώσει, τον είχα φτιάξει με βάση την άλλη σου μητρική και τον άλλο επεξεργαστή. 

Αν δεις τα settings του config file και τα χτυπήσεις στο google θα δεις στο περίπου τι είναι το κάθε ένα και που χρειάζονται. 

Επίσης όταν τελειώσεις με την εγκατάσταση και δεις ότι μπαίνει στο λειτουργικό, κράτα ένα back up του EFI folder που έχεις τώρα και δοκίμασε να αφαιρέσεις από το boot section τα -v , debug=0x100 , keepsyms=1 και δοκίμασε να δεις αν θα μπουτάρει χωρίς αυτά. Θα γίνει πιο γρήγορο το boot time και δεν θα φαίνεται το κατεβατό με τα γράμματα, θα βγάζει την μπάρα φόρτωσης με το μηλαράκι. 

Όλα δουλεύουν ρολόι!Ο ήχος δούλεψε από την αρχή! Στο sleep μετά το wake up δεν δουλεύουν το mouse ίσως και το πληκτρολόγιο..Oκ τα αφαίρω από τον clover βασικά τα σβήνω. Κάνει boot με μαύρη οθόνη και μηλαρακι,στην επιστροφή πχ restart τα ξαναεμφανιζει δηλαδή κάνει boot ξανά με όλα αυτά τα boot flags.. - v - xcpm dart=0 debug=0x100 keepsyms=1 Τι δεν κάνω σωστά;; 

 

Επεξ/σία από niodadd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...