Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

ενεργοποίησα το plugintype

Untitled2.jpg

Το Plugintype γενικά πρέπει να είναι τικαρισμένο διότι αναλαμβάνει το power management της cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

ενεργοποίησα το plugintype

Untitled2.jpg

Ενεργοποιημενο είναι.
Του pastry το cfg εχει ακυρα bootflags που δεν χρειαζονται γενικα.

Δεν είδα κάτι που να έχει ώστε να βοηθήσει. Ούτε DSDT δεν εχει. Και εχει ssdt μαζι με usbinjectall ενω ειναι καλυτερο σκετο το usb kext.

Σε ευχαριστώ πάντως!

Δεν θα βρω λύση ποτέ στο πρόβλημα μου. Το είναι που σκέφτομαι να είναι το smbios. αλλα δεν θελω να το αλλαξω γιατι το εχω φτιαξει headless 5700ΧΤ με την uhd630.

δώσε μέσω terminal την εντολη. οταν τελειωσει δες τι βραδινες ωρες που κοιμασαι και ειναι σε sleep , ανα 2 ωρες ξυπναει?

log show --style syslog | fgrep "Wake reason" 

15 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

ενεργοποίησα το plugintype

Untitled2.jpg

Είναι enabled φιλε μου. Σε ευχαριστω ! ισως φταιει το smbios . dεν ξερω.. τι αλλο να ψαξω πια.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Ενεργοποιημενο είναι.
Του pastry το cfg εχει ακυρα bootflags που δεν χρειαζονται γενικα.

Δεν είδα κάτι που να έχει ώστε να βοηθήσει. Ούτε DSDT δεν εχει. Και εχει ssdt μαζι με usbinjectall ενω ειναι καλυτερο σκετο το usb kext.

Σε ευχαριστώ πάντως!

Δεν θα βρω λύση ποτέ στο πρόβλημα μου. Το είναι που σκέφτομαι να είναι το smbios. αλλα δεν θελω να το αλλαξω γιατι το εχω φτιαξει headless 5700ΧΤ με την uhd630.

δώσε μέσω terminal την εντολη. οταν τελειωσει δες τι βραδινες ωρες που κοιμασαι και ειναι σε sleep , ανα 2 ωρες ξυπναει?

log show --style syslog | fgrep "Wake reason" 

Θα το δοκιμάσω, αν και το κακό είναι ότι το έχω dual boot με Windows για να παίζω κανένα παιχνίδι και συνήθως δεν τον βάζω ποτέ σε sleep από περιβάλλον Mac OS. Πάντα τον κάνω shutdown. 

Θα τον αφήσω όμως ένα πρωινό που θα φύγω για την δουλειά να μπει σε sleep και θα τρέξω την εντολή να δω κάθε πότε ξυπνάει. Πιο παλιά μου το έκανε έντονα και ξυπνούσε ακριβώς κάθε μισή ώρα. Ήταν το coreaudio που το ξύπναγε και έφταιγαν κάποια ακουστικά HyperX που είχα πάντα συνδεδεμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Θα το δοκιμάσω, αν και το κακό είναι ότι το έχω dual boot με Windows για να παίζω κανένα παιχνίδι και συνήθως δεν τον βάζω ποτέ σε sleep από περιβάλλον Mac OS. Πάντα τον κάνω shutdown. 

Θα τον αφήσω όμως ένα πρωινό που θα φύγω για την δουλειά να μπει σε sleep και θα τρέξω την εντολή να δω κάθε πότε ξυπνάει. Πιο παλιά μου το έκανε έντονα και ξυπνούσε ακριβώς κάθε μισή ώρα. Ήταν το coreaudio που το ξύπναγε και έφταιγαν κάποια ακουστικά HyperX που είχα πάντα συνδεδεμένα. 

Εγώ το αντίθετο.χεχε. 

Είμαι dualboot με windows και παντα τον αφηνω σε sleep κατασταση στα Mac.

Πάντως Catalina - iOS 13 ολοι λενε οτι χειροτερο εχει βγει. Εχουν αρκετα bugs εδω και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Εγώ το αντίθετο.χεχε. 

Είμαι dualboot με windows και παντα τον αφηνω σε sleep κατασταση στα Mac.

Πάντως Catalina - iOS 13 ολοι λενε οτι χειροτερο εχει βγει. Εχουν αρκετα bugs εδω και εκει.

Ισχύει δυστυχώς και πολλές φορές κάνω το λάθος και ψάχνω να δω τι φταίει με τις ρυθμίσεις του Hackintosh ενώ είναι πρόβλημα του ίδιου του Mac OS και το έχουν αρκετοί χρήστες με κανονικά Mac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Ισχύει δυστυχώς και πολλές φορές κάνω το λάθος και ψάχνω να δω τι φταίει με τις ρυθμίσεις του Hackintosh ενώ είναι πρόβλημα του ίδιου του Mac OS και το έχουν αρκετοί χρήστες με κανονικά Mac. 

2020-05-16 02:43:46 +0300 Wake Requests       [*process=mDNSResponder request=Maintenance deltaSecs=7198 wakeAt=2020-05-16 04:43:43] [process=powerd request=UserWake deltaSecs=166861 wakeAt=2020-05-18 01:04:47 info="com.apple.alarm.user-visible-Weekly Usage Report,378"]

 

το βρήκα μάλλον. το log μου λεει οτι ο mdnsresponder θελει να ξυπνησει σε 2 ωρες το μac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και πιάσαμε τα περί cpu power Management, η cpu μου ειναι ενας Skylake i5-6600 o οποιος υπαρχει κανονικα σε iMac late 2015. Τοσο καιρό ειχα προσθεσει στο Acpi/patched δυο αρχεια, το DSDT.aml και το SSDT-EC.aml και δεν ειχα  καποια δυσλειτουργία. Σήμερα ειπα να δοκιμασω να προσθεσω και το SSDT.aml χωρις να παρατηρώ καποια αλλαγή. Χρειαζονται όλα τα αυτά τα αρχεια ; Στο appleintelinfo του Hackintool τι πρεπει να προσεξω ωστε να δω αν λειτουργεί σωστά ή όχι; Ανεβασα και το log αν θελετε να ριξετε μια ματιά 

appleintelinfo.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το sleep άλυτο πρόβλημα.. Κοιτάω από χθες σε διάφορα φόρουμ και διαβάζω και κάνω διάφορα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τον βάζω σε sleep πατάω το πλήκτρο στο mouse να βγει από sleep ξεκινά  αλλά δεν δουλεύουν οι usb με αποτέλεσμα να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι και πρέπει να κάνω restart.. 

Επεξ/σία από niodadd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, niodadd είπε

Παιδιά το sleep άλυτο πρόβλημα.. Κοιτάω από χθες σε διάφορα φόρουμ και διαβάζω και κάνω διάφορα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τον βάζω σε sleep πατάω το πλήκτρο στο mouse να βγει από sleep ξεκινά  αλλά δεν δουλεύουν οι usb με αποτέλεσμα να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι και πρέπει να κάνω restart.. 

Είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στα usb η όποια δυσλειτουργία. Θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τον οδηγό και να φτιάξεις ένα custom αρχείο για τα δικά σου usb ώστε να αποκλείσουμε ότι προέρχεται από εκεί. 

https://www.tonymacx86.com/threads/the-new-beginners-guide-to-usb-port-configuration.286553/

33 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

και μιας και πιάσαμε τα περί cpu power Management, η cpu μου ειναι ενας Skylake i5-6600 o οποιος υπαρχει κανονικα σε iMac late 2015. Τοσο καιρό ειχα προσθεσει στο Acpi/patched δυο αρχεια, το DSDT.aml και το SSDT-EC.aml και δεν ειχα  καποια δυσλειτουργία. Σήμερα ειπα να δοκιμασω να προσθεσω και το SSDT.aml χωρις να παρατηρώ καποια αλλαγή. Χρειαζονται όλα τα αυτά τα αρχεια ; Στο appleintelinfo του Hackintool τι πρεπει να προσεξω ωστε να δω αν λειτουργεί σωστά ή όχι; Ανεβασα και το log αν θελετε να ριξετε μια ματιά 

appleintelinfo.txt 14 kB · 0 downloads

Το SSDT το τελευταίο το έφτιαξες μέσο του Hackintool για τα usb? Γενικά για το power management θέλεις μόνο το τικάρισμα στο plugin type, οτιδήποτε άλλο έχεις προσθέσει που αφορά cpu power management μπορείς να το σβήσεις. Το SSDT-EC το χρειάζεται το σύστημα για να bootarei από το Mojave και μετά. Αλλά αν έχεις φτιάξει custom αρχείο μέσο του Hackintool για τα usb σου, κρατάς το SSDT-EC-USBX και βάζεις το usbports.kext στον φάκελο που έχεις τα third party kexts σου. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Το SSDT το τελευταίο το έφτιαξες μέσο του Hackintool για τα usb? Γενικά για το power management θέλεις μόνο το τικάρισμα στο plugin type, οτιδήποτε άλλο έχεις προσθέσει που αφορά cpu power management μπορείς να το σβήσεις. Το SSDT-EC το χρειάζεται το σύστημα για να bootarei από το Mojave και μετά. Αλλά αν έχεις φτιάξει custom αρχείο μέσο του Hackintool για τα usb σου, κρατάς το SSDT-EC-USBX και βάζεις το usbports.kext στον φάκελο που έχεις τα third party kexts σου. 

το ssdt.aml το εφτιαξα ακολουθώντας αυτό τον οδηγό https://www.elitemacx86.com/threads/guide-how-to-generate-ssdt-for-cpu-power-management.96/ και συγκεκριμένα με το Piker-Alpha script  ssdtPRGen. Για τα USB ports εχω φτιαξει και χρησιμοποιω μόνο το usbports.kext 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

το ssdt.aml το εφτιαξα ακολουθώντας αυτό τον οδηγό https://www.elitemacx86.com/threads/guide-how-to-generate-ssdt-for-cpu-power-management.96/ και συγκεκριμένα με το Piker-Alpha script  ssdtPRGen. Για τα USB ports εχω φτιαξει και χρησιμοποιω μόνο το usbports.kext 

Δεν το χρειάζεσαι. Στο ACPI/Pathed κρατάς το SSDT-EC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Είναι πολύ πιθανό να οφείλεται στα usb η όποια δυσλειτουργία. Θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τον οδηγό και να φτιάξεις ένα custom αρχείο για τα δικά σου usb ώστε να αποκλείσουμε ότι προέρχεται από εκεί. 

https://www.tonymacx86.com/threads/the-new-beginners-guide-to-usb-port-configuration.286553/

Το SSDT το τελευταίο το έφτιαξες μέσο του Hackintool για τα usb? Γενικά για το power management θέλεις μόνο το τικάρισμα στο plugin type, οτιδήποτε άλλο έχεις προσθέσει που αφορά cpu power management μπορείς να το σβήσεις. Το SSDT-EC το χρειάζεται το σύστημα για να bootarei από το Mojave και μετά. Αλλά αν έχεις φτιάξει custom αρχείο μέσο του Hackintool για τα usb σου, κρατάς το SSDT-EC-USBX και βάζεις το usbports.kext στον φάκελο που έχεις τα third party kexts σου. 

Το έφτιαξα το usb kext το έβαλα στον φάκελο other αλλά τίποτα δεν άλλαξε... Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

και μιας και πιάσαμε τα περί cpu power Management, η cpu μου ειναι ενας Skylake i5-6600 o οποιος υπαρχει κανονικα σε iMac late 2015. Τοσο καιρό ειχα προσθεσει στο Acpi/patched δυο αρχεια, το DSDT.aml και το SSDT-EC.aml και δεν ειχα  καποια δυσλειτουργία. Σήμερα ειπα να δοκιμασω να προσθεσω και το SSDT.aml χωρις να παρατηρώ καποια αλλαγή. Χρειαζονται όλα τα αυτά τα αρχεια ; Στο appleintelinfo του Hackintool τι πρεπει να προσεξω ωστε να δω αν λειτουργεί σωστά ή όχι; Ανεβασα και το log αν θελετε να ριξετε μια ματιά 

appleintelinfo.txt 14 kB · 0 downloads

Καλος φαίνεσαι για τον επεξεργαστή.

Το σωστό είναι ένα DSDT.aml και τιποτα αλλο στο patched. ολα τα φορτωνεις εκει μεσα τα patches. εκτος απο περιπτωσεις plnf η τιποτα αλλο.

Επίσης με σωστό usb.kext δεν θες κατι αλλο στο patched.

Απλά να δοκιμάσεις σε όλες τις θύρες και usb2 και usb3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο πού κρίνεις ότι είναι καλό για τον επεξεργαστή; τι πρέπει να διαβάζω στο λογκ για να καταλαβαίνω ότι είναι οκ; 

Η βασική διαφορά που βλέπω στο appleintelinfo ειναι οτι προσθετοντας το ssdt.aml εχω περισσοτερες εγγραφες στο τελευταίο τμημα (P-State ratio * 100 = Frequency in MHz) 

έχω δοκιμάσει τις usb θύρες κι εχω κρατήσει τις 15 που μ' ενδιαφέρουν. 

 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

απο πού κρίνεις ότι είναι καλό για τον επεξεργαστή; τι πρέπει να διαβάζω στο λογκ για να καταλαβαίνω ότι είναι οκ; 

Η βασική διαφορά που βλέπω στο appleintelinfo ειναι οτι προσθετοντας το ssdt.aml εχω περισσοτερες εγγραφες στο τελευταίο τμημα (P-State ratio * 100 = Frequency in MHz) 

έχω δοκιμάσει τις usb θύρες κι εχω κρατήσει τις 15 που μ' ενδιαφέρουν. 

Untitled.jpg

Αν στο ιntel power gadget εχεις power managment εισαι μια χαρα χωρις. 

Από Haswell και μετα αν θυμαμαι καλα μονο με plugin type εισαι ενταξει. εχεις native power management.

Τώρα για 2 εγγραφές έξτρα που βλέπω δε νκανουν την διαφορά. Μπορείς να δοκιμάσεις με intel power gadget να δεις αν εχει καποια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...