Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

αν δεν δω να μπουταρει δεν πιστεύω τίποτα  😃 😃  😃  😃  😃 

@alexakos89 πώς και σου βγάζει καρτέλα pci cards στο about this Mac ; πρωτη φορά το βλεπω

Είναι Mac Pro 7.1

Screenshot 2020-06-28 at 19.06.25.png

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, jimmakosapple είπε

Σε εσωτερικό δεύτερο SSD που έχω για δοκιμές μπήκε. Opencore 0.6.0

Τρώει λαγκ και στον εσωτερικό ; 
γιατί έλεγα να το βάλω στον εσωτερικό μπας και έχει διαφορά από τον εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μην φανταστείς τίποτα τρελό. Beta 1 είναι εξάλλου. Για να δουλέψεις και να πάρεις μια γεύση μια χαρά είναι. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Καλά μην φανταστείς τίποτα τρελό. Beta 1 είναι εξάλλου. Για να δουλέψεις και να πάρεις μια γεύση μια χαρά είναι. 

Το έχω στον εξωτερικό. Όποτε το αφήνω εκεί μέχρι να φτάσει προς release

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι γενικό για το big sur σε οσους το εβαλαν, τα zip αρχεία εχουν το δικά τους εικονίδια ή το κλασσικό λευκό με το icon της εφαρμογής. Ανεβασα και φωτο για να δειξω την διαφορά στα rar και zip αρχεια

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι με νέα απορία, γιατί σε αυτόν εμφανίζονται και οι 2 κάρτες γραφικών και σε μένα μόνο η πρόσθετη; Παρόμοιο σύστημα είναι με το δικό μου και υποτίθεται και οι 2 έχουμε την 530 headless  

110295672_Screenshot2020-01-11at14_41_45.png.85a031007620b31a9d0f60f038382260.png

Untitled3png.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

επανέρχομαι με νέα απορία, γιατί σε αυτόν εμφανίζονται και οι 2 κάρτες γραφικών και σε μένα μόνο η πρόσθετη; Παρόμοιο σύστημα είναι με το δικό μου και υποτίθεται και οι 2 έχουμε την 530 headless  

110295672_Screenshot2020-01-11at14_41_45.png.85a031007620b31a9d0f60f038382260.png

Untitled3png.png

Από όσο ξέρω είναι καθαρά cosmetic issue. Απλά το έχει προσθέσει να φαίνεται. Από την στιγμή που έχεις hardware acceleration δεν ασχολείσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κάτι άσχετο: έχω τον εξωτερικό μου 1Τ WD Elements χωρίς partition, φορμαρισμένο μόνο για mac. Πως μπορώ μέσα από Win 10 να φτιάξω ένα NTFS partition χωρίς να πειραχτεί τίποτα; Στο disk management δεν γίνεται κάτι εκτός από delete του volume... Υπάρχει κάποιο app;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την βοήθεια ενός έτοιμου efi και λίγου διαβάσματος καταφερα να μεταπηδήσω σε opencore. Διάβαζα οτι ειναι πιο γρήγορο απο το clover κατά το boot αλλά εγώ δεν είδα διαφορά. Το δικό σας σύστημα εγινε πιο γρήγορο με το opencore;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

με την βοήθεια ενός έτοιμου efi και λίγου διαβάσματος καταφερα να μεταπηδήσω σε opencore. Διάβαζα οτι ειναι πιο γρήγορο απο το clover κατά το boot αλλά εγώ δεν είδα διαφορά. Το δικό σας σύστημα εγινε πιο γρήγορο με το opencore;

Γενικά κάποια τρελή διαφορά δεν είδα ούτε εγώ. Αλλά θέλω να προβώ σε Clean install του Big Sur όταν βγει για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να ρυθμισω το refresh rate του monitor στα 75Hz πριν το λογκαρισμα?

Εχω Flickering το οποιο διορθωνεται ρυθμιζοντας στα 75Hz, αλλα πριν λογκαρω φλικαρει μεχρι να βαλω τον κωδικο.

Χρησιμοποιω Opencore και το συστημα μου ειναι Amd tr4 με Asus Zenith extreme x399.

Επισης μηπως υπαρχει ευκολη λυση για μονιμο Bootloader ωστε να ξεφορτωθω το usb flash?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...