Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το intel λειτουργεί κανονικά. ανεβαζω και 3 σκρινσοτ στα οποια βεβαια τωρα δεν θυμαμαι ποιο ήταν με και χωρίς το ssdt, anyway το αφαίρεσα. Γενικα το σύστημα φαινομενικά ειναι σταθερό, εξαλλου δεν το εχω για βαριες εργασίες, και δεν εχω κατι που να μην λειτουργεί απλός ψαχνω λεπτομέρειες που τυχόν να  μου διαφευγουν. 

Untitled3.jpg

Untitled2 17.21.32.jpg

Untitled1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

το intel λειτουργεί κανονικά. ανεβαζω και 3 σκρινσοτ στα οποια βεβαια τωρα δεν θυμαμαι ποιο ήταν με και χωρίς το ssdt, anyway το αφαίρεσα. Γενικα το σύστημα φαινομενικά ειναι σταθερό, εξαλλου δεν το εχω για βαριες εργασίες, και δεν εχω κατι που να μην λειτουργεί απλός ψαχνω λεπτομέρειες που τυχόν να  μου διαφευγουν. 

Untitled3.jpg

Untitled2 17.21.32.jpg

Untitled1.jpg

καλά φαίνεσαι. Μια χαρά.

Από κάρτα γραφικών τι έχεις ? Με την ενσωματωμένη παίζεις ?

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίτα, στο Hackintool μου εμφανίζει το σχετικό εικονιδιο, επισης ξερω οτι το sidecar για να δουλεψει σωστα πρεπει να δουλευει η 530 ως headless αλλιως η εικονα ειναι αλλοιωμένη, πραγμα που το εχω διαπιστώσει. Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να τσεκάρω; 

 

Untitled1.jpg

Untitled.2jpg.jpg

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν σου παιζει το sidecar εισαι ενταξει.

μπορεις να βαλεις youtube video να παιξει , να ανοιξεις το intel power και να δεις στο 2ο γραφημα αν η πρασινη γραμμη αν κουνιεται.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι δεν κουνιέται, το gfx avg ειναι μονίμως στο 0 και το gfx req ειναι μονίμως στο 1,13 ή 1 .  Το sidecar δουλευει, κατα το hevc decoding δουλευει η rx560 με ελαχιστη αυξηση στην χρήση της cpu. Γενικά ολα τα βιντεο απασχολουν μονο την rx

και μια φωτό κατα την αναπαραγωγή YouTube 1080p στον σαφάρι

Untitled.jpg

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

όχι δεν κουνιέται, το gfx avg ειναι μονίμως στο 0 και το gfx req ειναι μονίμως στο 1,13 ή 1 .  Το sidecar δουλευει, κατα το hevc decoding δουλευει η rx560 με ελαχιστη αυξηση στην χρήση της cpu 

Με αυτή την εφαρμογή Στις ρυθμίσεις της έχει 2 τεστ. 
Έχει σαν default την amd η την Intel ? Και όταν κανείς τα τεστ κουνιέται η πράσινη μπάρα ; 
https://www.videoproc.com/index_wap.htm

 

έχεις headless αλλά χωρίς acceleration από Intel 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι σε αυτά τα τεστ αναφέρεσαι. Η αύξηση της πράσινης γραμμής πραγματοποιείται  στο τεστ για το hevc. παντως ειχα διαβασει αρκετά παραπονα για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου app

Untitled.jpg

Untitled1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι φάση αυτή με τον opencore; Είναι το μέλλον; Σε φόρουμ πχ στο Facebook σε ομάδες hackintosh όλοι αυτόν τον bootloader χρήσιμοποιουν ή προσπάθουν να χρησιμοποιήσουν γιατί δεν είναι και εύκολο να χτίσεις τον EFI θέλει διάβασμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, niodadd είπε

Παιδιά τι φάση αυτή με τον opencore; Είναι το μέλλον; Σε φόρουμ πχ στο Facebook σε ομάδες hackintosh όλοι αυτόν τον bootloader χρήσιμοποιουν ή προσπάθουν να χρησιμοποιήσουν γιατί δεν είναι και εύκολο να χτίσεις τον EFI θέλει διάβασμα.. 

Υποθετικά, ναι, είναι το μέλλον στην hackintosh κοινότητα, για την μητρική μου έχω φτιάξει EFI folder και λειτουργούν όλα υποδειγματικά, αλλά μέχρι να περάσει σε stable φάση θα μείνω στον clover. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 12:11 ΜΜ, jimmakosapple είπε

Υποθετικά, ναι, είναι το μέλλον στην hackintosh κοινότητα, για την μητρική μου έχω φτιάξει EFI folder και λειτουργούν όλα υποδειγματικά, αλλά μέχρι να περάσει σε stable φάση θα μείνω στον clover. 

Πειραματίζομαι ακόμη με την διαδικασία. Μεγάλο μπέρδεμα είναι οι ρυθμίσεις στο config.plist.. Με ποιον οδηγό το έκανες; Από το επίσημο wiki; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...