Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nick_p είπε

Όλα κομπλέ! ευχαριστώ ! στο plist έλειπαν 3-4 γραμμές και τις πρόσθεσα κάνοντας copy-paste από το sample plist που δίνει στο 0.6.3 .

αναβάθμισα τα πάντα. απλά επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός τύπος ίσως στο επόμενο (0.6.4 ? ) κάτσω και το φτιάξω εκνεου το plist. 

τέλος δε θυμάμαι όταν είχα κάνει την εγκατάσταση αν είχα επιλέξει τα πάντα release. και όχι debug. είναι κάτι που πρέπει να ρυθμίσω? πάντως ορι αρχεία κατέβασα τώρα ήταν release..

Μπράβο ρε εσύ ωραίος ! Καλά θα κανείς. Αν δεν βαριέσαι κάνε το νέο plist , αν και δεν χρειαζεται αν δεν βγαλει καποιο θεμα. Το ιδιο ειναι με αυτο που εχεις.

εγώ είμαι σε φάση αλλαγής το OC σε clover παλι, αλλα το νεο.. που εχει clover και OC.

Μου buggarei τα bios το oc. Αν μεσα απο OC επιλεξω να μπω windows ανοιγουν , αλλα βγαζουν θεμα 2 συσκευες με πορους. Αν κανω επανεκκινηση και παω να μπω bios γινεται corrupt. 

Για να ξεμπλοκάρει κανείς NVRAM reset. Αλλα με χαλασε ολο αυτο. Οποτε θα το αλλαξω. 

Και για να μπω windows απροβλημάτιστα πρέπει να κάνω bypass το OC απο το boot menu. 

Δεν το κάνει σε όλους. Εμένα που έχω asus πχ το κανει. Δεν ξερω ποτε θα το φτιαξουν.

4 λεπτά πριν, nick_p είπε

Όλα κομπλέ! ευχαριστώ ! στο plist έλειπαν 3-4 γραμμές και τις πρόσθεσα κάνοντας copy-paste από το sample plist που δίνει στο 0.6.3 .

αναβάθμισα τα πάντα. απλά επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός τύπος ίσως στο επόμενο (0.6.4 ? ) κάτσω και το φτιάξω εκνεου το plist. 

τέλος δε θυμάμαι όταν είχα κάνει την εγκατάσταση αν είχα επιλέξει τα πάντα release. και όχι debug. είναι κάτι που πρέπει να ρυθμίσω? πάντως όσα αρχεία κατέβασα τώρα ήταν release..

Όταν είχες κάνει την εγκατάσταση ποιου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Όταν είχες κάνει την εγκατάσταση ποιου? 

Αρχικά όταν είχα πρωτοβαλει τα Catalina. με OC .δλδ πριν λίγους μήνες. είχα βάλει την debug έκδοση τότε στα πάντα. σκέφτηκα κλαιν το βγάζω αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick_p είπε

μπαααα δεν βλέπω προκοπή... παω να το κάνω update , κάνει επανεκκίνηση αλλά κολλάει στο μηλαρακι... τι να του φταίει...

Με opencore 0.6.3 και όλα τα kexts ενημερωμένα? Βάλε ένα -v να δεις που κολλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Με opencore 0.6.3 και όλα τα kexts ενημερωμένα? Βάλε ένα -v να δεις που κολλάει. 

έμεινα τελικά με 0.6.3. Δεν κατάφερα να παίξω με τον hybrid clover.

Καλά πάει μέχρι στιγμής. Απέφυγα το bug στα bios με αλλαγή DSDT. Άλλαξα και σε iMac 19.1 , και είμαι οκ.

Μερικές φορές στ RR κολλάει και δεν ξέρω γιατί. Κάποιο ssdt ? ίσως.. θα το ψάξω...

8 λεπτά πριν, nick_p είπε

μπαααα δεν βλέπω προκοπή... παω να το κάνω update , κάνει επανεκκίνηση αλλά κολλάει στο μηλαρακι... τι να του φταίει...

μπες με -v. Αν είσαι με oc, πρεπει να το φορτωσεις στο plist καπως .

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

έμεινα τελικά με 0.6.3. Δεν κατάφερα να παίξω με τον hybrid clover.

Καλά πάει μέχρι στιγμής. Απέφυγα το bug στα bios με αλλαγή DSDT. Άλλαξα και σε iMac 19.1 , και είμαι οκ.

Μερικές φορές στ RR κολλάει και δεν ξέρω γιατί. Κάποιο ssdt ? ίσως.. θα το ψάξω...

μπες με -v. Αν είσαι με oc, πρεπει να το φορτωσεις στο plist καπως .

Εχθές δεν μπορούσα να το κατεβάσω το Big Sur, το έβαλα να κατεβαίνει το πρώι πριν φύγω για δουλειά και θα το κάνω εγκατάσταση το βραδάκι. Ο EFI είναι ενημερωμένος και περιμένει. 

Άντε να δούμε τι θα δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω κολλαω. Στην αρχη δλδ. Ειτε το τρεχω απο usb ειτε απλα προσπαθω να προχωρησω την διαδικασια κανονικα μεσα απο τα catalina. 

Δεν εχει και το κανονικο release (full install) του big sur ρε γμτ στο gibmacos  να τα κανω ολα απο την αρχη... :( 

IMG_20201113_145234.jpg

Επεξ/σία από nick_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_p είπε

Εδω κολλαω. Στην αρχη δλδ. Ειτε το τρεχω απο usb ειτε απλα προσπαθω να προχωρησω την διαδικασια κανονικα μεσα απο τα catalina. 

Δεν εχει και το κανονικο release (full install) του big sur ρε γμτ στο gibmacos  να τα κανω ολα απο την αρχη... :( 

IMG_20201113_145234.jpg

Με τον 0.6.3 που είχες, στο Catalina bootare κανονικά? Έναν ναι, κάνε reset nvram, μπες στο bios και επέλεξε ως primary boot τον δίσκο σου και δοκίμασε πάλι να δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Με τον 0.6.3 που είχες, στο Catalina bootare κανονικά? Έναν ναι, κάνε reset nvram, μπες στο bios και επέλεξε ως primary boot τον δίσκο σου και δοκίμασε πάλι να δεις. 

Το εκανα.τζιφος ξανα. Κολλαει ακριβως εκει .στο bios μεσα εχω επιλογη opencore και 970 evo . Επελεξα τον δισκο μετα απο reset nvram αλλα τπτ. 

Υπαρχει πουθενα το full install αρχειο του bigSur release? Οχι beta. Μηπως κατσω και τα περασω απο το 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος και εγω!!! Τλκ το περασα ολο απο την αρχη. Εκατσα εφτιαξα απο το 0 ολο τον efi.  

Το προβλημα ηταν πως ηθελε νεα amd patches ενω εκανε conflict με τον macpromemorynotificationdisabler.kext.

Επισης μου εκανε κατι κουλα επειδη ειχα αφησει το kext μου με το remaping των usb ports.

Anyway.. ολα οκ . Πολυ ωραιες οι αλλαγες στο big sur. Επισης μαρεσει που διαβαζει κανονικα ολα τα usb 3 και πλεον δεν χρειαζομαι remaping.

 

Ryzen7 3700x - rx5700xt - aorus ultra X570 - 16 gb (2*8) ddr4 pc3200 - 970evo nvme - fenvi wifi/bt - OC 0.6.3 - smbios MacPro7,1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ θετικές. Αν και είναι ακόμα στην πρώτη έκδοση το νιώθω πολύ πιο smooth το σύστημα σε σχέση με το Catalina. 

Η αλλαγή του των εικονιδίων και του περιβάλλοντος προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και μου φαίνεται πιο ξεκούραστο. 

Well done Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μόνο βλακειουλα έκανα . ασχολήθηκα και με το bootcamp..τι το ηθελα...δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης αφου μπορεις να διαλεξεις απο το opencore. μπορεις ακομα να κλειδωσεις και την επιλογη να ξεκιναει παντα με Mac. μαλλον κατι μου διαφευγει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nick_p είπε

μια μόνο βλακειουλα έκανα . ασχολήθηκα και με το bootcamp..τι το ηθελα...δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης αφου μπορεις να διαλεξεις απο το opencore. μπορεις ακομα να κλειδωσεις και την επιλογη να ξεκιναει παντα με Mac. μαλλον κατι μου διαφευγει....

Ναι δεν έπρεπε. Απλά βγάζεις τον δίσκο που έχεις το mac os και κανεις εγκατάσταση. Μετά ο opencore θα τα βλέπει και τα 2. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Ναι δεν έπρεπε. Απλά βγάζεις τον δίσκο που έχεις το mac os και κανεις εγκατάσταση. Μετά ο opencore θα τα βλέπει και τα 2. 

καλά δεν είναι και τπτ να το βγάλεις... κλαιν. (λογικά)  στην δίκη μου περίπτωση είναι ένας 500αρης m2 nvme 970 evo που εχω κοψει σε 2 διαμερισματα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...