Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Απριλίου η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ashampoo_Snap_2018_04_04_01h39m00s_006_.jpg.0db5d1af17bc3f2fa663cd6711761378.jpg

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μου φαίνεται αστείο που θα γράψω εγώ το παρακάτω αλλά δεν μου αφήνετε άλλες επιλογές μερικοί:

Τι στο καλό κάνετε με τα pc σας και φοβάστε τις αναβαθμίσεις; Είπαμε αμάν μέχρι να βγάλει η Microsoft σοβαρό και αξιόπιστο προϊόν και να ακολουθήσει κάπως και την Apple στα θέματα τον αναβαθμίσεων και σας ενοχλεί; Τι κάνετε στα pc σας και καταστρέφονται μετά από κάθε update?

Έχω στο σπίτι τα 10 από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν και δεν έχει συμβεί το παραμικρό. Και ενδιάμεσα κάνω αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών, μνήμες, τροφοδοτικά, ssd κλπ κλπ χωρίς καμία ανάγκη για format και άλλες σαχλαμάρες. Φυσικά όλα τα updates ανοιχτά και όλες οι άδειες χρήσης κανονικά και με το νόμο.

Είχα χρόνια να έχω τόσο σταθερά windows και ταυτόχρονα να με ικανοποιούν σαν αίσθηση και εμφάνιση. 

:)

+10000000

ταραχή οι αναβαθμίσεις.....!!!!!!!!

.....όλες οι αναβαθμίσεις,κανένα φορμάτ.

το pc το έστησα μόνος μου πριν από κάμποσα χρόνια με πειρατικά 7άρια και κάποια στιγμή πλήρωσα και τ αναβάθμισα σε 10άρια....πέρασε η αναβάθμιση χωρίς έλεγχο!!!...από τότε πάνε όλα πρίμα!!!

εννοείται ότι θα μπει και η καινούργια έκδοση!! 

 

 

 

 

Επεξ/σία από tarif16
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα τα 10ρια με έχουν γλυτώσει από περιττά  έξοδα. Αν δεν ήταν μονόδρομος σε όλους τους καινούργιους φορητούς θα είχα αγοράσει τουλάχιστον 2. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αν εχεις low-budget pc ειναι βασανο. Που να βρισκω 16gb καθε φορα σε 32gb SSD...

Μου θύμησες το πρώτο ταμπλετ που πήρα με win10 και 32gb ssd , ποτέ δεν μπόρεσε να κανει ολοκληρωμένη αναβαθμιση.

 

Επεξ/σία από jnt77
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nammo είπε

Καλά, καλά: όσοι μάγκες έχουν πάει κι έχουν βάλει λειτουργικό σπασμένο που ακόμη χειρότερα είναι επεξεργασμένο απο αυτές τις ομάδες που διανέμουν μετεβεβλημένα setups (που απορώ πραγματικά αν προσαρμόζουν κάτι ουσιώδες) λογικό είναι να παραπονιούνται κατα τις αναβαθμίσεις. Πάνε οι ανεγκέφαλοι να γλιτώσουν δήθεν την υποτιθέμενη παρείσφρηση της Microsoft ενώ απο την άλλη εγκαθιστούν δυαδικά αρχεία απο άγνωστη πηγή. Μα τι άλλο θα δούμε πια; Μετατρέπουν τα κομπιούτερ τους σε zombies με τη θέληση τους! Θα σας χτυπήσει καμιά μερα τη πόρτα η αντιτρομοκρατική και τότε να σας δούμε...

Τα Windows 10 πέρασαν την εταιρεία σε άλλη εποχή. Άντε να βγούν και τα ARM.

wtf?????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανωμαλια στο κινητο βριζουμε που αργουν οι καθολου αναβαθμισεις..και στο υπολογιστη παρακαλαμε να μην εχει περιεργα πλασματα οι ελληνες τελικα ειμαστε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω καλά τα updates, αλλά well.. θα έπρεπε να μας επιτρέπουν τουλάχιστον να αφήνουμε ένα περιθώριο testing πρώτα πριν εγκατασταθούν.. να σιγουρευτούμε ότι είναι stable για production environment.

Στο τελευταίο update που έκανα στο laptop της δουλειάς σταμάτησαν να δουλεύουν τα USB.. πληκτρολόγιο και ποντίκι... αρχικά νόμιζα ότι έφταιγαν drivers οπότε βγάλε βάλε έχασα 2-3 ώρες στη δουλειά μέχρι να καταλάβω τι φταίει και να καταφέρω με το touch pad και το πληκτρολόγιο του laptop να απεγκαταστήσω την ενημέρωση και να τη μπλοκάρω γιατί μετά ξανα-έμπαινε και τα ξανα-χαλούσε.. Το laptop είναι με i3, SSD256, 16GB RAM και discrete κάρτα γραφικών nVidia οπότε ούτε σε low end resources αναφερόμαστε.. και άντε σε laptop έχουμε την επιλογή του touchpad.. σε σταθερό που έχει μόνο τα USB;.. :)

https://www.computerworld.com/article/3256218/microsoft-windows/buggy-win10-1709-cumulative-update-kb-4074588-redlining-bluescreening-borking-usb.html

Και δεν έχει διαφορά σε αγορασμένες ή σπασμένες εκδόσεις.. δεν εξαρτάται από αυτό... γενικό είναι το πρόβλημα.. όπως και με το Meltdown "Fix" update..

Δεν είμαι κατά των updates γενικά, το πρόβλημα είναι όταν τα βγάζουν βεβιασμένα για να τηρήσουν deadlines.. υποτίθεται ότι πρέπει να έχουν μια ομάδα testing με μπόλικο διαφορετικό random hardware για να τα τεστάρουν σωστά.. αν τεστάρουν μόνο σε virtual machines τι να βρουν...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα κι εγώ το βήμα σε windows 10 πριν 3 μήνες (dual boot με τα παλιά 7, γιατί θα τίναζα την δουλειά στον αέρα αν δεν το άλμα δεν πετύχαινε). Η πρώτη εμπειρία καταπληκτική, είχε ότι μου έλειπε στα 7, ακόμα και μικρά πράγματα τύπου πως διαχειρίζεται δίπλα παράθυρα κτλ. Τα καλύτερα windows όλων των εποχών.

Μεχρι που αποφάσισε να μην δέχεται καμία αναβάθμιση, ούτε ενεργοποίηση καινούργιου feature. Κατέβασμα αναβάθμισης, install, restart και μετά σαν να μην είχε γίνει τίποτα. Επι δυο μήνες έτρωγα ώρες να δοκιμάζω ότι υπάρχει στο ίντερνετ για το θέμα. Μέχρι που πριν 10 μέρες αποφάσισε να ξεκολλήσει, το άφησα κάτι ώρες ανοικτό πηγαινοερχόταν μπρος πίσω στις αναβαθμισεις (από σεπτεμβρίου μέχρι μαρτίου) και ξαφνικά μετά από άπειρα restarts όλα καλά! Όλα δουλεύουν άψογα εδώ και 10 μέρες.

Τρέμω το τι θα συμβεί με την νέα αναβάθμιση.

Επεξ/σία από Evangelos Anagnostou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orgixmh είπε

wtf?????????????????????

Ε, τι;

1 ώρα πριν, SolidSnakeGr είπε

Δε λέω καλά τα updates, αλλά well.. θα έπρεπε να μας επιτρέπουν τουλάχιστον να αφήνουμε ένα περιθώριο testing πρώτα πριν εγκατασταθούν.. να σιγουρευτούμε ότι είναι stable για production environment.

Στο τελευταίο update που έκανα στο laptop της δουλειάς σταμάτησαν να δουλεύουν τα USB.. πληκτρολόγιο και ποντίκι... αρχικά νόμιζα ότι έφταιγαν drivers οπότε βγάλε βάλε έχασα 2-3 ώρες στη δουλειά μέχρι να καταλάβω τι φταίει και να καταφέρω με το touch pad και το πληκτρολόγιο του laptop να απεγκαταστήσω την ενημέρωση και να τη μπλοκάρω γιατί μετά ξανα-έμπαινε και τα ξανα-χαλούσε.. Το laptop είναι με i3, SSD256, 16GB RAM και discrete κάρτα γραφικών nVidia οπότε ούτε σε low end resources αναφερόμαστε.. και άντε σε laptop έχουμε την επιλογή του touchpad.. σε σταθερό που έχει μόνο τα USB;.. :)

https://www.computerworld.com/article/3256218/microsoft-windows/buggy-win10-1709-cumulative-update-kb-4074588-redlining-bluescreening-borking-usb.html

Και δεν έχει διαφορά σε αγορασμένες ή σπασμένες εκδόσεις.. δεν εξαρτάται από αυτό... γενικό είναι το πρόβλημα.. όπως και με το Meltdown "Fix" update..

Δεν είμαι κατά των updates γενικά, το πρόβλημα είναι όταν τα βγάζουν βεβιασμένα για να τηρήσουν deadlines.. υποτίθεται ότι πρέπει να έχουν μια ομάδα testing με μπόλικο διαφορετικό random hardware για να τα τεστάρουν σωστά.. αν τεστάρουν μόνο σε virtual machines τι να βρουν...

Ε τώρα με συγχωρείς που θα γίνω δηκτικός αλλά δεν έχεις ψάξει καθόλου το νέο σύστημα ρυθμίσεων. Όχι απλά μπορείς να καθυστερήσεις τη λήψη κι εγκατάσταση αλλά μπορείς μέχρι και να αλλάξεις κανάλι παράδοσης! Στη πρώτη περίπτωση αν δεν απατώμαι μπορείς να κερδίσεις 1 μήνα ενώ στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να μπείς στο κανάλι για οργανισμούς κι εταιρείες που έχει εξ ορισμού καθυστέρηση 4 μηνών! 

Συν τοις άλλοις τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν κι ένα τρικ που γενικά δεν προτείνεται αλλά το γράφουμε έτσι να υπάρχει: αν δηλώσεις τη σύνδεση σου (wifi/ethernet) ως metered (δηλαδή με χρέωση) τότε αυτομάτως δεν κατεβαίνει τίποτε μεγάλο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Αν εχεις low-budget pc ειναι βασανο. Που να βρισκω 16gb καθε φορα σε 32gb SSD...

Ο μονός λόγος που μπορεί να πει κάποιος ότι έχει πρόβλημα με τα windows......Εκτός αν έχει κάρτα ήχου Firewire όπως εγώ.

4 ώρες πριν, Anorymous είπε

καινουργιο πισι δεν εχει κλεισει χρονο και με καθε αναβαθμιση που κανει η μικρομαλακην μου πηδαει το συστημα

Κάτι κάνεις λάθος.....Ή κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για management/cleaning των Windows σου δημιουργεί το πρόβλημα. Μπορεί ακόμα και κάποιο antivirus.

Παραδείγματος χάρη στο Laptop του πατέρα μου (HP Envy 15 2010 core i7, 4gb ram, radeon 5870m, 128 gb SSD) είχε κολλήσει να μην μπορεί να κάνει αναβάθμιση σε 1709 λόγω του C-Cleaner.

Εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ Windows Natively γιατί δεν μου έκαναν boot αν υπήρχε "Clover" πάνω στο μηχάνημα (σε δίσκο ή flash) και όταν ενεργοποιούσα την thunderbolt 3 κάρτα. Είχα θέματα με τον ήχο μου (πολλά προγράμματα δεν αποδέσμευαν το output και δεν είχα ήχο στο desktop και ο μόνος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ήταν να κάνω disable/Enable την κάρτα ήχου). Επίσης σε κάποια φάση λίγο μετά τα Χριστούγεννα του 2017 μετά από κάποιο update το PC στα καλά του καθουμένου έσβηνε (στο idle) χωρίς, error χωρίς ΜΠΙ ΕΣ ΟΟΥ ΝΤΙ και το μόνο που έβλεπα στον event viewer ήταν kernel Power error 61. Τίποτα από αυτά δεν συνέβαινε στο ubuntu ή στο MacOS που έτρεχαν σε multi boot στο ίδιο μηχάνημα.  

Οπότε ubuntu Budgie με σούπερ ελαφριά πειραγμένα (μέσα από Deployment Image Servicing and Management) Windows 10 Pro 1703 σε VM με GPU/Firewire/Usb Controller Passthrough για τα μουσικά μου προγράμματα, κανένα παιχνιδάκι, και κάτι adobe που δεν δουλεύουν στο Wine. Και οσονούπω την ίδια τύχη είχε και το High Sierra για τα άλλα μουσικά προγράμματα και εργαλεία και για όταν με πιάνει το hipsteroκαγκούρικό μου.  

Πραγματικά τα Windows είναι φανταστικά σε Virtual Machine....Τα αγαπώ!!!! Αλλά με τις p@p@ries και το ντατα κολεξιον που κάνει η Microsoft ποτέ ξανά Natively.

 

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ανηκω σε μια ιδιαιτερη κατηγορια χρηστων:

Γενικα με τα windows δεν εχω προβληματα μεχρι τωρα. Θα μου πεις τι μιλας εσυ που αλλαξες μητρικη τον Νοεμβριο και ειχες κανει καθαρη εγκατασταση?

Ναι σωστα αλλα και πριν που ειχα την ιδια εγκατασταση για πανω απο χρονο με 2 αναβαθμισεις να ειχαν γινει παλι δεν ειχα προβλημα.

ΑΛΛΑ αυτες τις παπατζες που για μια περιοδο το pc μου ειχε stutter και frame drops απο το πουθενα (πχ στο bf1 που παιζω συνηθως) μου ειχε σπασει τα νευρα. Τι drivers τι απο δω τι απο κει δεν εβγαλα ακρη. Απλα καποια στιγμη εξαφανιστηκε το προβλημα. Αρα προφανως κατι διορθωσαν . Συν του οτι κλασικα οταν μπαινει το νεο update κατι δεν θα δουλευει (πχ δεν θυμαμαι σε ποια αναβαθμιση αν ειχες afterburner με rivatuner stats server δεν εκκινουσαν καποια παιχνιδια καν).

 

Αρα το συμπερασμα: καλο γενικα σε χρηση το λειτουργικο αλλα οχι για ολους και οχι παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα πράγματα ρε παιδιά χωρίς θέμα ειρωνίας έχω τα 10 απο την ημέρα που βγήκαν στον ίδιο δίσκο ( ssd ) και με όλες τις αναβαθμίσεις κτλπ μέχρι σήμερα ποτε δεν είχα πρόβλημα να υπολειτουργούν να χρειαστεί ποτε format κτλπ.

Φυσικά τα έχω αυθεντικά που κατα την γνώμη μου αξίζουν οποτε μήπως ορισμένοι εκει φοβάστε να κάνετε αναβθμίσεις μήπως κλειδώσουν κτλπ ? , . Δεν ειναι φυσικά όλα τέλεια και απο μηχάνημα σε μηχάνημα αλλάζει το πράγμα αλλα μου φαίνεται υπερβολή που ακούω τόσα αρνητικά για τις αναβαθμίσεις

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SPANK είπε

Περίεργα πράγματα ρε παιδιά χωρίς θέμα ειρωνίας έχω τα 10 απο την ημέρα που βγήκαν στον ίδιο δίσκο ( ssd ) και με όλες τις αναβαθμίσεις κτλπ μέχρι σήμερα ποτε δεν είχα πρόβλημα να υπολειτουργούν να χρειαστεί ποτε format κτλπ.

Φυσικά τα έχω αυθεντικά που κατα την γνώμη μου αξίζουν οποτε μήπως ορισμένοι εκει φοβάστε να κάνετε αναβθμίσεις μήπως κλειδώσουν κτλπ ? , . Δεν ειναι φυσικά όλα τέλεια και απο μηχάνημα σε μηχάνημα αλλάζει το πράγμα αλλα μου φαίνεται υπερβολή που ακούω τόσα αρνητικά για τις αναβαθμίσεις

Καλα οτι οι περισσότεροι εχουν λερωμενη τη φωλια τους ειναι σιγουρο, αλλα μπορει να γινει στραβη και σωστος να σαι.

Εμενα προσωπικά μια μονο φορα η Microsoft εδωσε λαθος αναβαθμιση (νομιζω δλδ, δεν εβγαλα ποτε νοημα) και δεν μπορουσε το pc να την εγκαταστησει. Αυτο δεν θα ταν προβλημα, αλλα εκανε 1-2 ωρες να ανοίξει το pc. 

Τι επαναφορες, εγκατασταση ξανα, εγκατασταση των 7 και αναβάθμιση, bios update, παντα οταν εφτανε στη συγκεκριμενη αναβάθμιση (του Νοεμβρίου ηταν νομιζω) τα ιδια

Εψαχνα για λυση αλλα δυστυχώς (για μενα) το προβλημα ηταν σπανιο, οποτε λιγοι το ανεφεραν και σχεδον κανενας δεν ειχε λυση. Μονο μια λυση ηταν που ελεγε οτι κατι νουμερα αναβάθμισης ηταν λαθος και επρεπε να κατεβασουμε ενα αλλο update πρωτα, το κανα και ευτυχως δουλεψε.

Μετα απο ολη αυτη την ιστορια, ακομα και γω που ειμαι υπερ των windows και παντα δεν είχα προβλημα, ιδρωνα λιγο οταν εβλεπα αναβάθμιση

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nammo είπε

Καλά, καλά: όσοι μάγκες έχουν πάει κι έχουν βάλει λειτουργικό σπασμένο που ακόμη χειρότερα είναι επεξεργασμένο απο αυτές τις ομάδες που διανέμουν μετεβεβλημένα setups (που απορώ πραγματικά αν προσαρμόζουν κάτι ουσιώδες) λογικό είναι να παραπονιούνται κατα τις αναβαθμίσεις. Πάνε οι ανεγκέφαλοι να γλιτώσουν δήθεν την υποτιθέμενη παρείσφρηση της Microsoft ενώ απο την άλλη εγκαθιστούν δυαδικά αρχεία απο άγνωστη πηγή. Μα τι άλλο θα δούμε πια; Μετατρέπουν τα κομπιούτερ τους σε zombies με τη θέληση τους! Θα σας χτυπήσει καμιά μερα τη πόρτα η αντιτρομοκρατική και τότε να σας δούμε...

Τα Windows 10 πέρασαν την εταιρεία σε άλλη εποχή. Άντε να βγούν και τα ARM.

Η αντιτρομοκρατική χτυπαει παντα 3 φορες.

Ενα μυλο την ημερα, την αντιτρομοκρατική κανει περα.

-

Κανενα προβλημα με τα windows 10, ετοιμαζομαι για καθαραση εγκατασταση και εγω, εχω ετοιμο ISO RS4, μου το εστειλε η KGB.

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...