Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή παρόχου. Forthnet -> Cosmote κ απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Μετά από αρκετό καιρό υπομονής, λέω την άλλη εβδομάδα να πάω να αλλάξω πάροχο σε Cosmote. Πρώτου πείτε. Ναι έχω ρωτήσει ολους τους παροχους. Μέχρι να αλλάξει η χιλιετία δε πρόκειται κανένας πλην του Οτε να μου δώσει Vdsl Fiber κ γενικά κάτι πάνω απο τα 7 που είμαι τώρα. ( Κέρκυρα )

Είμαι σε ελεύθερο πρόγραμμα στη #€_&Νοβα. Δεν με κρατά δεσμευμένο κάποιο συμβόλαιο. 

Ο επόμενος λογαριασμός βγαίνει 13/4. Την άλλη Τετάρτη πάω σε κάποιο κατάστημα Γερμανός είτε Cosmote για αλλαγή σε Fiber 30. Έχουν κάποια διαφορά; Στον Γερμανό θα είναι ενήμεροι για την τιμή 29.90 όπου τόσο αναγράφεται στο site της Cosmote για το Fiber 30 M; Γενικά τι προτείνετε; Λιγότερο απο 29.90 πάντως δεν τρέφω ελπίδες ότι θα μπορούσαν να το αφήσουν. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μη γίνει κάποιο από τα κλασσικά "λάθη" που έχουν αναφερθεί αρκετές φορές κατά την αλλαγή παρόχου.

(* ο λόγος που θέλω να πάω στο κατάστημα του Γερμανού είναι η ευκολία, καθώς στον Οτε, στα γραφεία ίσως έχει παραπάνω ουρά, κόσμο κ.ο.κ)

 

Περί χρημάτων:

- Θα πληρώσω κάτι την ίδια ημέρα ; Αν ναι πόσα χοντρικά; Αν όχι, πότε περίπου;

 

Πληροφοριακά πληρώνω 51-56 για κ καλά 24 αρα στη Nova κ πιάνω τα 7 @@ μου με margin 3. Ενώ με 29/μηνα θα έχω 30αρι από ΟΤΕ. Έχω κάνει μετρήσεις. Το καφαο του ΟΤΕ είναι στα 400 μετρα. Της nova στα 7 χιλιόμετρα. 

Σύμφωνα με τον αριθμό του γείτονα από τον Α όροφο ( είμαι Β ) έχει "support" ως 100 γεωγραφικα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλεις να αποφύγεις τα μπερδέματα που αναφέρεις, τότε απέφυγε τον Γερμανό.
Μάκράν ο πιο γρήγορος τρόπος να ξεμπερδεύεις είναι μέσω του 13888.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα μπέρδεμα δεν θα γίνει στον γερμανό που δεν θα γίνει στο 13888. Ίσα ίσα που στον γερμανο ο υπάλληλος (αν είσαι σε κατάστημα της περιοχής σου) ξέρει καλύτερα τι συμβαίνει στην περιοχή από γραμμές κλπ. Τώρα αν πέσεις σε στούρνο υπάλληλο... συμβαίνει παντού.

Δεν πληρώνεις τίποτα που δεν τιμολογείται σε λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Κανένα μπέρδεμα δεν θα γίνει στον γερμανό που δεν θα γίνει στο 13888. Ίσα ίσα που στον γερμανο ο υπάλληλος (αν είσαι σε κατάστημα της περιοχής σου) ξέρει καλύτερα τι συμβαίνει στην περιοχή από γραμμές κλπ. Τώρα αν πέσεις σε στούρνο υπάλληλο... συμβαίνει παντού.

Δεν πληρώνεις τίποτα που δεν τιμολογείται σε λογαριασμό.

Και αυτά (στο bold) τα λες με ποια βαρύτητα ακριβώς; Τι εμπειρία έχεις πάνω στο παραπάνω και πόσο δείγμα αιτήσεων στο siebel έχεις δει ώστε να είσαι τόσο απόλυτος;
(άστο, την ξέρω την απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι απόλυτος. Απλα όσα ξέρει ο 13888 ξερει και ο άλλος και ο δεύτερος ξερει και κατι παραπανω απο την περιοχή. Χωρια η άμεση επικοινωνία με τον τεχνικό. Αν ειναι να βγάλει καλυτερη τιμή να το πάρει φυσικα απο το call center, κατα τα αλλα κατι καλυτερο απο άποψη εξυπηρέτησης δεν...  

Τωρα τι δείγμα και τι γνώση εχω δεν θα την βγάλω να τη μετρησω μαζί σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μακιαβέλλι είπε

Δεν είμαι απόλυτος. Απλα όσα ξέρει ο 13888 ξερει και ο άλλος και ο δεύτερος ξερει και κατι παραπανω απο την περιοχή. Χωρια η άμεση επικοινωνία με τον τεχνικό. Αν ειναι να βγάλει καλυτερη τιμή να το πάρει φυσικα απο το call center, κατα τα αλλα κατι καλυτερο απο άποψη εξυπηρέτησης δεν...  

Τωρα τι δείγμα και τι γνώση εχω δεν θα την βγάλω να τη μετρησω μαζί σου. 

Είσαι λάθος από τα αποδυτήρια και ξεκινόντας από το bold. Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου πριν που είπα ότι μιλάς καθαρά εμπειρικά όσον αφορά δικές σου εμπειρίες και 5-10-100 (ακόμη και 1000) κοντινών σου ανθρώπων. Αυτό δεν είναι επαρκές δείγμα όμως, και άσε με να γνωρίζω περισσότερα από εσένα και πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώπα ώπα παιδιά. Καταρχάς calm down. Πρώτον δεν έχω ακριβή διεύθυνση εδώ που μένω οπότε κ δε νομίζω να γίνει έξτρα από τον υπάλληλο κάτι, κατά δεύτερο, αποφάσισα να πάω από κανονικό κατάστημα Cosmote. Τηλεφωνική επικοινωνία πάλι το αποκλείω, δεν θέλω να μπλέκω κ να τύχει κάποια περίεργη ιστορία. Εξάλλου να κάνουν κάτι καλύτερο από τα 29 ευρώ το αποκλείω.

Περί ταχυτήτων κλπ το έχω ελέγξει. Υπάρχει κ συγγενης τεχνικός στον Οτε όπου θα με βοηθήσει με την όλη διαδικασία αν γίνει κάτι στραβά ξέρω γω.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Σε αφήνω στις αυταπάτες σου. Αλλα την επόμενη φορά που θα κανεις remedy στείλε μου με pm ενα ευχαριστώ. 

Προτρέχεις γιατί δεν είμαι από εκείνους που ανοίγουν remedy γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται (χωρίς να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες). Αλλά αρκετά βγήκαμε off-topic και ας το λήξουμε εδώ. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα γνωριζεις τον ανθρωπο εννοειται θα πας εκει . Αμα ειναι οι παπατρεχες που ξεπετανε τις καρτες στα τουριστ παιζει να σου κανει και λαθος στοιχεια και να τρεχεις μετα εσυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Damachi είπε

Αμα γνωριζεις τον ανθρωπο εννοειται θα πας εκει . Αμα ειναι οι παπατρεχες που ξεπετανε τις καρτες στα τουριστ παιζει να σου κανει και λαθος στοιχεια και να τρεχεις μετα εσυ :P

Έχω έρθει σε επικοινωνία με τον γνωστό μου. 

Αυτό που δεν απάντησε κάποιος είναι αν θα πληρώσω κάτι την ίδια μερα ή αν θα έρθει ενα πόσο fixed στον πρώτο λογαριασμό μαζί με τα έξτρα της μεταφοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Damachi είπε

Αμα διαβαζες εδω μεσα τοσο εχουμε παρει το 50 αλλα οκ :P Νομιζω στα βαζουνε μετα τον 1 ο λογαριασμο για να στο φερνουνε μαλακά

Δεν θυμάμαι καθώς έχουν περάσει και κάποια χρόνια από την τελευταία αλλαγή παρόχου. Θεσσαλονίκη πριν μια πενταετία που εμένα όντως στο πρώτο μήνα είχε έρθει ενα πόσο μαζεμένο μαζί με τα τέλη κοκ. 

50 με 30 ανά μήνα; Πώς; Γείτονας μου που έβαλε 50 αρα, και κάτι καλύτερο από 35-37€ το μήνα δεν του έκαναν. Και ήταν κ cyta αυτός 10-12 mbps.  Ίσως αν βάλεις κ τπτ cosmote tv να σου κάνουν κάποια πρόταση. Εμένα μόνο ταχύτητα με απασχολεί. Να ξεφύγω από τα 7 mbps. Cosmote Tv ή παραπάνω πακέτα ομιλίας δεν με ενδιαφερουν. Τηλέφωνα δεν κάνω κ πολλά. Γι αυτο κ κοιτάω το Fiber 30 M που είναι το πιο φθηνό 30αρι. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Έχω έρθει σε επικοινωνία με τον γνωστό μου. 

Αυτό που δεν απάντησε κάποιος είναι αν θα πληρώσω κάτι την ίδια μερα ή αν θα έρθει ενα πόσο fixed στον πρώτο λογαριασμό μαζί με τα έξτρα της μεταφοράς;

Σου απάντησα και πιο πανω. Ο, τι τιμολογειται σε λογαριασμό πληρωνεις. Αναμενε και λιγο παραπανω απο τα πάγια γιατί θα εχει και ημερολογιακές αναλογίες τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...