Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή παρόχου. Forthnet -> Cosmote κ απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν καμιά ώρα ήρθε και δεύτερο γραπτό μήνυμα επιβεβαίωσης από τη Cosmote.

1o έλεγε ότι έχει δρομολογηθεί το αίτημα στη Nova συγκεκριμένο

το 2ο ότι πήραν το "Οκ" από τον προηγούμενο πάροχο και συνεχίζει τη πορεία της η αίτηση.

tenor.gif?itemid=8789828

Ήρθε. . . και 3ο ενημερώνοντας με ότι σύντομα θα με καλέσει τεχνικός για ραντεβού.

4ο sms με ενημέρωση μετάβασης σε ευρυζωνική σύνδεση τηλεφώνου κλπ. 

# ΠΕΜΠΤΗ # έρχεται ο τεχνικός 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2018 στις 9:11 ΜΜ, naive είπε

Παιδιά πήρα στο 13888 και ζήτησα το τεχνικό τμήμα και μου επιβεβαίωσαν αυτό που μου λέτε, ότι δεν υπάρχει 24/2. Οπότε θα περιμένω μέχρι αύριο μήπως τσιμπήσει η forthnet και μου κάνει καμιά καλύτερη προσφορά και θα την ακυρώσω.
Να ρωτήσω κάτι όμως, αν δεν υπογράψω ποτέ την αίτηση -συμβόλαιο και δεν κάνω ακύρωση τι θα συμβεί με τη γραμμή μου, δεδομένου ότι έχω κάνει την αίτηση φορητότητας;
Το 14ήμερο της υπαναχώρησης από πότε μετράει, από την αίτηση φορητότητας ή την υπογραφή της αίτησης συμβολαίου;

Update

περίμενα τελικά και γύρισε η γραμμή στον ΟΤΕ και ήρθε και ο εξοπλισμός σήμερα.

Αποτέλεσμα: ένα μέτριο 18/1.

Φυσικά τους έκανα φασαρία που μου πούλησαν το 24/2 (μάλιστα, εκτός απο το 2 upload που απλά δεν υπάρχει σαν πρόγραμμα- τραγικό, μου έλεγαν και ότι το download είναι εγγυημένο 21!) και απαίτησα αυτά που μου υποσχέθηκαν.

Η απάντησή τους: (ούτε συγνώμη- κάναμε λάθος) αλλά, η γραμμή σας είναι αυτή και σας το διευκρινίζουμε τώρα- αν σας αρέσει. Αν θέλετε καλύτερα, είναι 10€ παραπάνω. Άντε να σας δώσουμε και μια δωροεπιταγή 30€ για το Γερμανό για την ταλαιπωρία.
Τέτοια εξαπάτηση πραγματικά δεν κάνουν ούτε οι τηλεφωνικές εταιρείες που δε θα ξαναδείς μετά την αλλαγή. Δεν το περίμενα από τον -υποτίθεται- αξιόπιστο ΟΤΕ που σου πουλάει και την αξιοπιστία του για να δικαιολογήσει και τη διαφορά στην τιμή.

Φυσικά κάνω υπαναχώρηση άμεσα και σκέφτομαι για καταγγελία, λόγω της παραπλάνησης.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, divo είπε

οκ κάνεις υπαναχώρηση. Που θα πας; και με τι ταχύτητα? Σκέψου το λίγο.

Με τα ίδια λεφτά (1€ πάνω για την ακρίβεια) παίρνω 50/5 από τη forthnet που ήμουν, με περισσότερη ώρα προς κινητά. Ακόμα και ακριβότερα να ήταν, στους απατεώνες δεν θα καθόμουν.

8 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Συγνώμη αλλά όλα αυτά στα είπανε πάνω οι υπόλοιποι 

Ναι, απλά όταν το διαπίστωσα ο κύβος είχε ριφθεί (είχα κάνει την αίτηση φορητότητας) οπότε δεν έχανα κάτι να περιμένω.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, naive είπε

Update

περίμενα τελικά και γύρισε η γραμμή στον ΟΤΕ και ήρθε και ο εξοπλισμός σήμερα.

Αποτέλεσμα: ένα μέτριο 18/1.

Φυσικά τους έκανα φασαρία που μου πούλησαν το 24/2 (μάλιστα, εκτός απο το 2 upload που απλά δεν υπάρχει σαν πρόγραμμα- τραγικό, μου έλεγαν και ότι το download είναι εγγυημένο 21!) και απαίτησα αυτά που μου υποσχέθηκαν.

Η απάντησή τους: (ούτε συγνώμη- κάναμε λάθος) αλλά, η γραμμή σας είναι αυτή και σας το διευκρινίζουμε τώρα- αν σας αρέσει. Αν θέλετε καλύτερα, είναι 10€ παραπάνω. Άντε να σας δώσουμε και μια δωροεπιταγή 30€ για το Γερμανό για την ταλαιπωρία.
Τέτοια εξαπάτηση πραγματικά δεν κάνουν ούτε οι τηλεφωνικές εταιρείες που δε θα ξαναδείς μετά την αλλαγή. Δεν το περίμενα από τον -υποτίθεται- αξιόπιστο ΟΤΕ που σου πουλάει και την αξιοπιστία του για να δικαιολογήσει και τη διαφορά στην τιμή.

Φυσικά κάνω υπαναχώρηση άμεσα και σκέφτομαι για καταγγελία, λόγω της παραπλάνησης.

α) Δεν υπάρχει τίποτα εγγυημένο στην adsl και στις best-effort υπηρεσίες.
β) Σε adsl και στο profile που αναφέρεσαι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να δεις 2 mbps upload.

Όποτε, ΟΤΙ και να απαιτείς (όπως έγραψες), τιποτα από τα δύο δεν θα δεις με το συγκεκριμένο profile. Καλώς ή κακώς (και δυστυχώς, για μερικούς), οι νόμοι της φυσικής ισχύουν για όλους, και γι' αυτούς που καταλαβαίνουν και γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν.

Παρόλα αυτά, εάν θεωρείς ότι σε εξαπατήσανε, τότε ζήτησε ακρόαση της κλήσης και κάνε την διαδικασία που ορίζει η ίδια η εεττ. Δηλαδή γραπτό αίτημα (καταγγελία) στον πάροχο, ο οποίος και θα σου απαντήσει εντός 20 ημερών, και αν και εφόσον (και μόνο τότε) δεν σε καλύψει η απάντηση, τότε κάνε καταγγελία στην εεττ. Όταν σου απαντήσουν, εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, l337 είπε

α) Δεν υπάρχει τίποτα εγγυημένο στην adsl και στις best-effort υπηρεσίες.
β) Σε adsl και στο profile που αναφέρεσαι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να δεις 2 mbps upload.

Όποτε, ΟΤΙ και να απαιτείς (όπως έγραψες), τιποτα από τα δύο δεν θα δεις με το συγκεκριμένο profile. Καλώς ή κακώς (και δυστυχώς, για μερικούς), οι νόμοι της φυσικής ισχύουν για όλους, και γι' αυτούς που καταλαβαίνουν και γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν.

Παρόλα αυτά, εάν θεωρείς ότι σε εξαπατήσανε, τότε ζήτησε ακρόαση της κλήσης και κάνε την διαδικασία που ορίζει η ίδια η εεττ. Δηλαδή γραπτό αίτημα (καταγγελία) στον πάροχο, ο οποίος και θα σου απαντήσει εντός 20 ημερών, και αν και εφόσον (και μόνο τότε) δεν σε καλύψει η απάντηση, τότε κάνε καταγγελία στην εεττ. Όταν σου απαντήσουν, εδώ είμαστε.

Θα μπορούσαν να αναγνωρίσουν το λάθος τους (αν ήταν λάθος) και να μου κάνουν ένα συμβιβασμό για μεγαλύτερο πακέτο. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, εγώ απαιτώ αυτό που μου πούλησαν.
Γράφω ήδη την καταγγελία όπως λες, αλλά είναι τόσο γελοίοι που θέλουν να πάω να την αφήσω σε κατάστημα, δεν έχουν e-mail ή φαξ να τη στείλω.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

Θα μπορούσαν αν αναγνωρίσουν το λάθος τους (αν ήταν λάθος) και να μου κάνουν ένα συμβιβασμό για μεγαλύτερο πακέτο. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, εγώ απαιτώ αυτό που μου πούλησαν.
Γράφω ήδη την καταγγελία όπως λες, αλλά είναι τόσο γελοίοι που θέλουν να πάω να την αφήσω σε κατάστημα, δεν έχουν e-mail ή φαξ να τη στείλω.

Έχουν e-mail καθώς και fax.
To email, αν δεν απατώμαι, είναι [email protected] ή [email protected].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, l337 είπε

Έχουν e-mail καθώς και fax.
To email, αν δεν απατώμαι, είναι [email protected] ή [email protected].

Δε μου το δίνουν και ούτε αναφέρεται κάπου στο συμβόλαιο, οπότε δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω

 

Παίδες παρατήρησα ότι η γραμμή τώρα έχει συγχρονίσει στο 1024/24548 kbps
Το μεσημέρι που μιλούσα με τον τεχνικό τοποθετώντας τον εξοπλισμό, είχε συγχρονίσει στα 18 και ο τεχνικός με διαβεβαίωσε ότι αυτό είναι το max. Πώς το εξηγείτε ότι τώρα πήγε στα 24,5, παίζει να έχει τέτοιες αυξομειώσεις; 
Βέβαια η δεύτερη ταχύτητα είναι αυτό που περίμενα βάσει της απόστασης απο το κουτί, παρόλο που ο τεχνικός μου είπε ότι είναι 375 μέτρα (το οποίο δε μου έβγαινε, γιατί είναι στο τετράγωνο 2 κουτιά, δηλαδή γύρω στα 100 μέτρα από την πολυκατοικία μου, πόση καλωδίωση να υπάρχει πια για να γίνει 375!)

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Δε μου το δίνουν και ούτε αναφέρεται κάπου στο συμβόλαιο, οπότε δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω

Παίδες παρατήρησα ότι η γραμμή τώρα έχει συγχρονίσει στο 1024/24548 kbps
Το μεσημέρι που μιλούσα με τον τεχνικό τοποθετώντας τον εξοπλισμό, είχε συγχρονίσει στα 18 και ο τεχνικός με διαβεβαίωσε ότι αυτό είναι το max. Πώς το εξηγείτε ότι τώρα πήγε στα 24,5, παίζει να έχει τέτοιες αυξομειώσεις; 
Βέβαια η δεύτερη ταχύτητα είναι αυτό που περίμενα βάσει της απόστασης απο το κουτί, παρόλο που ο τεχνικός μου είπε ότι είναι 375 μέτρα (το οποίο δε μου έβγαινε, γιατί είναι στο τετράγωνο 2 κουτιά, δηλαδή γύρω στα 100 μέτρα από την πολυκατοικία μου, πόση καλωδίωση να υπάρχει πια για να γίνει 375!)

Απλά μόλις "κούμπωσες" στο προφίλ. Αφού λοιπόν σε βάλανε στο προφίλ αυτό, αυτή είναι και η γραμμή και καλορίζικη (είτε την κρατήσεις είτε όχι). Είσαι από τους τυχερούς πάντως.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

Απλά μόλις "κούμπωσες" στο προφίλ. Αφού λοιπόν σε βάλανε στο προφίλ αυτό, αυτή είναι και η γραμμή και καλορίζικη (είτε την κρατήσεις είτε όχι). Είσαι από τους τυχερούς πάντως.

Ευχαριστώ. Είναι όντως καλή ταχύτητα down και με πολύ καλό ping, 6ms στο speedtest

Αλλά δε νομίζω να μου φτάνει το upload, έχω κάμερες, μπαίνω με απομακρυσμένη συχνά και θέλω να κάνω και file server. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να την κρατήσεις πάντως ετσι τη γραμμή, μη το αφήσεις να περάσει ετσι το 2 upload που δεν πήρες. Αυτο υποσχέθηκαν και αυτο πρεπει να εχεις. Ας κόψουν τον λαιμο τους να σου δώσουν 30/3.

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μακιαβέλλι είπε

Και να την κρατήσεις πάντως ετσι τη γραμμή, μη το αφήσεις νελα περάσεις ετσι το 2 upload που δεν πήρες. Αυτο υποσχέθηκαν και αυτο πρεπει να εχεις. Ας κόψουν τον λαιμο τους να σου δώσουν 30/3.

Εφόσον του υποσχεθήκανε άλλα πράγματα (άσχετα αν είναι υλοποιήσιμα) και φανεί στην ακρόαση κλήσης από το nice, συμφωνώ ότι θα πρέπει να ζητήσει κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω αν αυτό που γράφεις όμως γίνεται γιατί δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο ώστε να έχει πχ. 30/3 αλλά το billing system στο πληροφοριακό να τον χρεώνει για DP24. Με επιφύλαξη αυτό βέβαια γιατί δεν έχω σχέση με το sales κομμάτι και πως δουλεύει (αν και γνωρίζω καλά το sbl γι' αυτό το λέω). Πιο πιθανό πάντως το κόβω, μετά από πίεση δυστυχώς, να του δώσουν καμιά δωροεπιταγή για Γερμανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

/Final Update

Ήρθε ο τεχνικός πριν από λίγο. 

Έχω πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης, το καλό είναι ότι φτιάχνεται οικονομικά μου είπε αρκεί να το βάλω στη κεντρική πρίζα ( δίπλα στην εξώπορτα ). 

Θα χρειαστώ 4 μετρα περίπου καλώδιο είπε ή 3 . Εξάλλου του είπα ότι το τηλέφωνο και το μόντεμ δίπλα στη εξωπορτα στο κομοδίνο θα "μένει".

Μέγιστη ταχύτητα γραμμής μετρημένη με το μηχάνημα πάνω στο τοίχο έξω 47 μου είπε.

*** Αρχικά έπιανα 25 με θέματα, βγήκε λίγο έξω, είδε τα καλώδια στο κουτάκι, κάτι είπε περί παράλληλης σύνδεσης ( κάτι τέτοιο ), ήταν κάτι καλώδια μου είπε θα πάρεις ενα άλλο καλώδιο και θα τα συνδέσεις στο άσπρο και κίτρινο κοκ ( τα άλλα ζεύγη τα κατήργησε ). Εξάλλου τηλέφωνο μόνο στη κεντρική πρίζα θέλω να έχω. 

@poulinos

Εσωτερικά με το πρόβλημα πιάνω 27. Αν φτιάξω τη καλωδίωση 30 σταθερά και 47 αν βάλω 50. Μου το άφησε σε interleaved profile, συμβουλεύοντας μου πρώτα να φτιάξω αυτό με το καλώδιο και μετά να ζητήσω fast path ( ping με interleaved 25 - wifi - speedtest )

Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο ηλεκτρολογικά, καλώδιο cat χρειάζομαι από ότι είχα διαβάσει, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο; Καθώς και τι άλλο θα χρειαστεί. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όλη βοήθεια από την αρχή του θέματος

 

Screenshot_2018-04-26-14-00-02-015_com.android.chrome.png.0ebfc124be90ba072e6c193775f66e73.png

μετά από λίγο πουσαρισμα με downloading full speed

Screenshot_2018-04-26-15-00-34-173_com.android.chrome.png.5c261fed026e6880c78f6dc66e157053.png

Μετά από επανεκκίνηση

Screenshot_2018-04-26-15-23-03-644_com.android.chrome.png.02bd37b202c89a0b97b39c8c1e8bcdfe.png

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, l337 είπε

Εφόσον του υποσχεθήκανε άλλα πράγματα (άσχετα αν είναι υλοποιήσιμα) και φανεί στην ακρόαση κλήσης από το nice, συμφωνώ ότι θα πρέπει να ζητήσει κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω αν αυτό που γράφεις όμως γίνεται γιατί δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο ώστε να έχει πχ. 30/3 αλλά το billing system στο πληροφοριακό να τον χρεώνει για DP24. Με επιφύλαξη αυτό βέβαια γιατί δεν έχω σχέση με το sales κομμάτι και πως δουλεύει (αν και γνωρίζω καλά το sbl γι' αυτό το λέω). Πιο πιθανό πάντως το κόβω, μετά από πίεση δυστυχώς, να του δώσουν καμιά δωροεπιταγή για Γερμανό.

Για δωροεπιταγή μου είπαν και χθες. Με πήραν σήμερα και μου είπαν να πάω σε 30/3 αλλά στην τιμή που τη δίνουν κανονικά (33-44€ αν θυμάμαι καλά) με αντισταθμίσματα άλλες παροχές στο κινητό, κάτι που όμως δε με ενδιαφέρει, ούτε μπορώ να το κάνω γιατί έχω εταιρικό. Και φυσικά δεν έχω καμία διάθεση να δώσω τόσα πολλά, ειδικά τη στιγμή που μπορώ να έχω καλύτερο πακέτο (50ρι) στα 25€. Οπότε υπαναχώρηση και επιστροφή στη forthnet. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...