Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή παρόχου. Forthnet -> Cosmote κ απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δυο πακέτα με το 30 ειναι αυτα και αυτά όσο για τα το 50 με μισή ωρα σε κινητά  δεν ξέρω αν σου άλλαξαν την τιμή και σου έδωσαν κάποια έκπτωση.

Αλλά έπρεπε να το περιμένεις ότι δεν θα σου έδιναν 24/2 εκτός αν τους ζητήσεις annex m όπου θα πάς 2 ενδέχεται να σου μειώσει το download 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, bill2015 είπε

Τα δυο πακέτα με το 30 ειναι αυτα και αυτά όσο για τα το 50 με μισή ωρα σε κινητά  δεν ξέρω αν σου άλλαξαν την τιμή και σου έδωσαν κάποια έκπτωση.

Αλλά έπρεπε να το περιμένεις ότι δεν θα σου έδιναν 24/2 εκτός αν τους ζητήσεις annex m όπου θα πάς 2 ενδέχεται να σου μειώσει το download 

Είχα από την αρχή κάποιες επιπλεόν προσφορές όπως +2 ώρες σε κινητό και άλλες 2 προπληρωμένο χρόνο σε καρτοκινητό. Σίγουρα πάντως είναι διαφορετικές προσφορές στην τηλεφωνική πώληση και με είχαν πάρει πολλές φορές τους τελευταίους μήνες βελτιώνοντας τις προσφορές τους. Το 24ρι πάντως μέσω VDSL που είναι πραγματικό 24ρι είναι πιστεύω δυνατό χαρτί τους για τον ανταγωνισμό όπου μπορούν να το δώσουν. 
Αν μιλούσα μόνο με τεχνικούς θα έβρισκα άκρη (βασικά δε θα δημιουργούνταν το πρόβλημα εξαρχής). Αλλά μίλησα με 100 τμήματα και υπαλλήλους αυτές τις μέρες, άλλος στην εξυπηρέτηση front line, άλλος στα συμβόλαια, άλλος στο τμήμα προώθησης συμβολαίων, άλλος στο τμήμα προσφορών-αντιπροσφορών. Γενικά με κούρασε αυτή η φάση τρεις μέρες τώρα. Και χθες που είχα τα νεύρα μου (κυρίως από τη στάση τους: "αυτό είναι, αμα σου αρέσει, ας σου πουλήσαμε άλλο") τους έστειλα και ένα ξεχεστήριο έγγραφο και το μετάνοιωσα τελικά που ασχολήθηκα τόσο.

Ήδη έχω στείλει αίτημα στη forthnet για επιστροφή και αναβάθμιση σε VDSL50 και δήλωση υπαναχώρησης στον ΟΤΕ. Ελπίζω να γίνει ομαλά η μεταφορά και να μην έχω άλλα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην ελπιζεις και πολυ, θα εχεις θεματακια αλλα ολα θα πάνε όπως θέλεις στο τέλος. Δηλαδή κάποιος θα σε παρει να σου πει οτι εχεις συμβολαιο οποτε θα πληρώσεις ποινή και τέτοια περίεργα. Μην νευριασεις, δεν υπάρχει λογος, έκανες αυτο που έπρεπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/4/2018 at 22:19, divo said:

 

Ακριβως!! Επειδή ομως δεν ειναι αντιπροσφορα εδω, αν δεν τρεχει καποια καμπανια σε ολους τη χαμηλότερη θα την εχει το web.

Ο τεχνικος το δινει συνηθως οταν  εχουν σημειωσει στην αιτηση εγκατασταση ήοταν δεν εχουν αρκετα μοντεμ στο καταστημα. 

Απο τη στιγμη που μαλλον απο λαθος η κοπελα σου εχει σημειωσει ΟΧΙ στην αιτηση για εγκατασταση εξοπλισμου το πυθανοτερο ειναι να μην ερθει τεχνικος. Για μενα ψαχτο. Εκανε μαμακια... θα παει ο τεχνικος στο dslam θα κανει τη συνδεση και θα φυγει. Και δε θα παρεις ποτε ρουτερ.

 

 

nai αν δεν ειναι αντιπροσφορα ή δεν τρεχει προγραμμα θα παρεις αλλη τιμη ειτε ιδια με Web ειτε οχι. αν δεν παρει Router μετα απλα πρεπει να παει να ζητησει απο το καταστημα.

αλλα βλακεια να μην εχουν Router διοτι και ο πελατης θα ταλαιπωρηθει και εξτρα φορτο για τον τεχνικο οτι θα πρεπει να παει σπιτι του πελατη να του το συνδεσει 

On 18/4/2018 at 22:53, naive said:

Καλησπέρα παιδιά. Αντίστοιχα και εγώ είμαι στη forthnet και έλαβα μια πρόταση από τον ΟΤΕ να πάω σε ADSL 24, με 24μηνη δέσμευση, η οποία όμως θα δίνεται από το κοντινό κουτί fiber και με εξοπλισμό VDSL. Έτσι θα είναι εγγυημένη 21. Βασικά πρόκειται για ένα VDSL με κόφτη στα 24 απότι κατάλαβα, την οποία μπορώ να κάνω 50ρα στο μελλον.

Δέχτηκα λοιπόν και μου έστειλαν να συμπληρώσω τις αιτήσεις φορητότητας και τους γενικούς όρους, αλλά όχι την αίτηση που λέει τιμές και παροχές. Τους πήρα τηλέφωνο να μου τη στείλουν να την έχω στα χέρια μου, τους στάυρωσα, αλλά δε μου τη δίνουν με τίποτα, μου λένε μόνο ηχογράφηση και το συμβόλαιο θα μου το δώσουν με την παραλαβή του ρούτερ,το οποίο θα μου παραδώσει το τεχνικός που θα φέρει και το ρούτερ.
Για ποιο λόγο πιστεύετε ότι το κάνουν αυτό; Από το 13888 ήταν δεν ήταν τίποτα τηλεφωνικό κέντρο τρίτων, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει δόλος

Τι λέτε για την επιλογή να πάω σε αυτού του είδους τη γραμμή; Τώρα με απλό adsl πιάνω 10Μ. Στα ίδια χρήματα, μου δίνει και η forthnet 50ρι VDSL, πάλι από το κουτί του ΟΤΕ. Αξίζει η διαφορά στην ταχύτητα για την (φημολογούμενη) καλύτερη αξιοπιστία του ΟΤΕ;
Καθοδηγήστε για καμιά κακοτοπιά/κρυφή χρέωση.

Α, επίσης μου είπαν ότι θα μου πιστώσουν στον πρώτο λογαριασμό 32€, που στην ουσία είναι τα τέλη φορητότητας. 

Φίλε σε πήραν από τη forthnet για αντιπροσφορά;

το αν θες 50 αρι η 24 αρι που λογικα θα πιανεις 24700 κατι το ξερεις εσυ.αν βαλεις vdsl ειτε Forthnet βαλεις ειτε οτε απο το kv του οτε θα παρεις.

On 18/4/2018 at 23:20, naive said:

Και τι τους πειράζει να μου στείλουν την αίτηση, αφού δεν είναι υπογεγραμμένη από αυτούς, αν δεν προχωρήσει για κάποιο λόγο, την πετάνε. 
Τεσπα, ναι, υπάρχει η υπαναχώρηση αν δε μου αρέσει κάτι και μπορεί να πάρω και καλύτερη αντιπροσφορά από τη forthnet. 
Για το adsl μέσω vdsl τι λέτε; 

οπως θα επαιρνες 30/2,5 σε vdsl ή 50/5 ετσι σου δινουν 24/1 σε vdsl ομως για διαφορους λογους.επισης εφοσον υπαρχει ηχογραφηση δεν νομιζω να εχεις θεμα.

On 18/4/2018 at 23:35, 7nisiotis said:

Θα περιμένω μέχρι Παρασκευή κ Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο.

Συγκεκριμένα πήγε να μου δώσει το μόντεμ, το έφερε κ το γύρισε πίσω λέγοντας μου " θα στο φέρει ο τεχνικός τη μέρα που θα κλείσετε ραντεβού να κάνει τη σύνδεση ". Κανονικά δεν πρέπει νσ έρθει για να ελέγξει και την εξωτερική καλωδίωση; Όταν είχα αλλάξει απο οτε σε Forthnet  (2008) έτσι είχε γίνει

οταν γινει μετατροπη ενεργου βροχου απο τον εναν παροχο στον αλλον δεν ερχεται τεχνικος κανονικα.εκτος αν στην Forthnet ειχες ανενεργο βροχο.

On 19/4/2018 at 00:30, naive said:

Επίσης παιδιά αν ξέρει κάποιος, ο ΟΤΕ έχει τέλος διακοπής συμβολαίου/ αποσύνδεσης; Εννοώ μετά το πέρας της διάρκειας του συμβολαίου, όχι αν το σπάσεις.

οχι σε κανεναν παροχο δεν εχει εκτος αν ξαναγινει συμβολαιο καινουριο

On 19/4/2018 at 02:12, divo said:

οταν λήξει δεν πληρωνεις τιποτα.

2 σε upload δεν υπαρχει σε κανενα προφιλ. τα προγραμματα ειναι 24/1024, 30/3000, 50/5000 100/10000 υπολογισε το πολυ 10% αναλογα με την αποσταση που εχεις απο το dslam.

Δωρεαν παροχη εννοω να σε βαλουν σε καμπινα ενω δεν εχεις αγορασει vdsl χωρις να πληρωσεις παραπανω. Κατι που κανενας δε το κανει μεχρι στιγμης.

μονο annex m παιζει με 2mbit upload που ο οτε στο adsl σε κλειδωνε σε annex m αλλα δεν εδινε 2 Upload με αποτελεσμα να χανεις και στο Down.επισης δεν μπορει να το κανει καποιος αυτο παρα μονο αυτος που εχει το Kv.αρα οτε στα δικα του wind στα δικα της vodafone στα δικα της εκτος αν βγει καποιος κανονισμος οτι θα μπορει ενας παροχος να ζητησει 24/1 vdsl απο το Kv.

On 18/4/2018 at 23:33, naive said:

Φίλε με διαβεβαίωσαν τηλεφωνικά ότι το upload θα είναι 2. Είσαι σίγουρος;
Ποιο πράγμα είναι δωρεάν παροχή;

κανονικα δεν δινουν 2 εκτος αν εχουν κατι Custom .αν θες παραπανω πηγαινε vdsl 30/2,5.

On 19/4/2018 at 06:49, naive said:

Κατάλαβα, απλά νομίζω ότι έχει βρει ένα τρόπο η cosmote να μασκαρέψει το vdsl σε adsl και έτσι να ξεπεράσει τα όρια που τις βάζουν στον ανταγωνισμό. Ίσως για αυτό δε μου στέλνουν και την αίτηση, γιατί δε μπορεί να γράφει αυτά που μου είπαν στο τηλέφωνο. Για το 2 upload, μου το διευκρίνησαν επανειλημένα και τους έβαλα και το ηχογράφησαν. Αν τελικά δεν το κάνουν θα τους κάνω υπαναχώρηση.

adsl δεν μπορουν να δωσουν γιατι θα πρεπει να ριξουν το Output power για να μην κανουν θεμα στους εναλλακτικους που δινουν adsl απο το αστικο κεντρο.οποτε δινεις vdsl24/1 με εξοπλισμο Vdsl και εισαι αρχοντας.

On 19/4/2018 at 13:24, Μακιαβέλλι said:

cosmote με annex m το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να σου κλειδώσει just το 1mbs στερώντας σου download.

Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μήπως έχει αλλάξει κάτι, αλλά αυτό ίσχυε παλιότερα.

ναι σωστα θυμασαι.

On 19/4/2018 at 12:27, aGka8l said:

ρε παιδια υπάρχει το ANNEX M με 2mbit upload το οποιο στην πραξη το χω δει να δουλευει σε αποστασεις κοντινες απο α.κ

ναι και δινει η Forthnet οπως και εδινε η On telecoms.δεν θυμαμαι να εδωσε ποτε καποιος αλλος.καιχανεις βεβαια στο Download.ο οτε σεκλειδωνε annex m με 1 mbit upload

On 19/4/2018 at 16:48, naive said:

Αφού θα γίνει με εξοπλισμό vdsl, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για vdsl με "κόφτη". Άρα αντίστοιχα μπορεί να έχω και 2 upload αντί για 5.

Δεν ξέρω αν άκυρο αυτό που λέω, πάντως τους ρώτησα 100φορές και το επιβεβαίωσαν και με τον προϊστάμενο τους και τους έβαλα να το ηχογραφήσουν ότι θα έχω 2 upload. Φυσικά αν δε συμβεί θα φύγω, το vdsl κυρίως για το καλύτερο upload το κάνω.

ναι θεωρητικα μπορει να σου ενεργοποιησει οτι θες. αν θες Upload ζητα 30αρι ή 50 αρι να χαρεις Upload.μπορει να ειναι μικρη η διαφορα πχ 5 ευρω οπως γινεται και στους εναλλακτικους.

On 19/4/2018 at 18:12, naive said:

Παιδιά μπορείτε μήπως να το εξηγήσετε καλύτερα αυτό για να τους πάρω να ξέρω τι να τους πω, ώστε να επιβεβαιώσω; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει προφίλ 17α κλπ 

to 17α ειναι vdsl  profile>απο εκει και περα δεν εχεις κατι να κανεις.αν σου εχουν πει 2 upload πρεπει να στο δωσουν και απλα σου λεμε οτι σε 24 αρι δεν το δινουν κανονικα.απο εκει και περα ενεργοποιησε και αποφασιζεις αν θα μεινεις αν θα πας σε αλλο παροχο με υπαναχωρηση ή αν θα ζητησεις 30 ή 50 πακετο.

On 19/4/2018 at 18:30, naive said:

Αν δεν έχω 24/2 όπως μου υποσχέθηκαν, θα το ακυρώσω και θα βάλω 50/5 με τη forthnet στα ίδια χρήματα.

Το χρειάζομαι το επιπλέον upload, αυτός είναι και ο λόγος που αλλάζω. Και με τη δεκάρα που έχω τώρα, δε μου λείπει το download και φυσικά δεν αξίζει την άυξηση των 7€ το μήνα που θα μου στοιχίσει

εφοσον με τα ιδια λεφτα μπορουσες να βαλεις 50/5 απο την Forthnet απορω γιατι εβαλες 24/1 ή 24/2.και στην μια περιπτωση και στην αλλη απο το Kv του οτε θα παρεις με τον ιδιο χαλκο:P

On 19/4/2018 at 18:59, naive said:

Από την ίδια καμπίνα θα πάρει και η forthnet, που είναι στο τετράγωνο. Εκείνοι λένε εγγυημένη 35 νομίζω, αλλά θα είναι κοντά στο 50 λόγω απόστασης. Απλά δέχτηκα αυτή τη μεσοβεζικη λύση από τον ΟΤΕ για να αντιμετωπίσω τυχόν τεχνικά προβλήματα μετάβασης καλύτερα. Στην πορεία αν πέσουν οι τιμές θα πήγαινα σε καθαρή vdsl. 

Αν μου είπαν ψέματα πάντως για το upload τελικά, θα τους ψήσω το ψάρι στα χείλη, έχω κάνει και εγώ ηχογράφηση.

οτι σου δωσει η vdsl αν ειναι απο τον οτε το ιδιο θα σου δωσει και η Forthnet.Οποτε ασχετα τι λεει ο καθενας εγγυημενο στην πραξη οποιο παροχο και να βαλεις θα παρεις την ιδια ταχυτητα.αρκει να ειναι σωστα η καλωδιωση σου 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 19/4/2018 at 19:10, l337 said:

Δεν θα έχεις (σε καμία περίπτωση)  και στο έχουμε πει τόσοι εδώ και ώρα..

Δεν θα έχει καθόλου πλάκα (για εσένα) να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

Ναι ειναι αφασια οτι η εταιρεια κανει ηχογραφηση αλλα οχι ο πελατης.βεβαια ο πελατης μπορει να ζητησει την ηχογραφηση αλλα μετα απλα αρχιζεις και τρεχεις.παιζει και υπαναχωρηση αρκει αν προλαβεις.

On 19/4/2018 at 19:31, 7nisiotis said:

/Ενημέρωση 3

Εντός 12 εργασιακών ημερών θα έχω λέει απάντηση για την πορεία εξέλιξης της αίτησης μου. Καλά κρασιά. Καλό καλοκαίρι. Αν μου ερθει κανένας λογαριασμός από τη Forthnet ενώ περιμένω να γίνει η αλλαγή τι γίνεται ?

12 μέρες Ελλαδισταν φουλ. 

 

On 19/4/2018 at 19:45, 7nisiotis said:

Μου φαίνεται πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Εντελώς γραφειοκρατικό. Δεν υπάρχει λογική. Τι κάνουν δηλαδή τόσες μέρες; 

a.Μπορει να κανει 5 μερες μπορει 10 μπορει μια.το ποσο θα κανει εξαρτατε και απο το φορτο.υπαρχουν χ τεχνικοι για χ δουλειες και δεν εισαι ο μονος που θελει vdsl.συνηθως οταν πας οτε σε ενεργοποιει πιο γρηγορα.

On 19/4/2018 at 19:15, naive said:

Το έχω υπόψη μου αυτό, ευχαριστώ για την προειδοποίηση. Απλά είμαι εντελώς σίγουρος για το τι έχει ειπωθεί και μπορώ να τους ζητήσω συνακροαση με συγκεκριμένα στοιχεία να τους αποδείξω τι ακριβώς μου επιβεβαίωσαν επανειλημμένα. Δηλαδή αν ισχύει τελικά μιλάμε ότι το 13888 έχει αξιοπιστία της χειρότερης τηλεφωνικής εταιρείας.

ναι μπορεις απλα μετα ολοκληρη ιστορια

On 19/4/2018 at 19:51, l337 said:

Το 12 ημέρες είναι "έως". Η ενεργοποίηση μπορεί να πάρει 2-3 ημέρες, μπορεί 5 ημέρες, μπορεί και όλο το χρονικό διάστημα. Επίσης σε αυτές τις 12 ημέρες δεν ενεργοποιήσαι μόνο εσύ αλλά και κάποιες δεκάδες, εκατοντάδες ή χιλιάδες άλλοι συνδρομητές αναλόγως το κέντρο σου. Επίσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν την πορεία της αίτησης και το πότε θα ολοκληρωθεί αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης και δεν νομίζω πως αφορούν τον όποιο συνδρομητή.

στους ενεργους ειναι πιο ευκολο απο οτι στους ανενεργους Και εχει λιγοτερα γραφειοκρατικα βηματα.

On 19/4/2018 at 20:09, 7nisiotis said:

Α. Πάντως αυτές τις μερες αν μου έρθει λογαριασμός από τη Forthnet απλά πάω κ τον πληρώνω κανονικά;

Πάντως θα περίμενα να πάρει τόσες μέρες τους πρώτους μήνες που έγινε χαμός με νέες αιτήσεις από γείτονες κ φίλους που πήγαν ΟΤΕ λογω VDSL από αλλη εταιρεία. Είναι μικρό το νησί ( Κέρκυρα ), αν έμενα σε μεγαλούπολη θα φαινόταν πιο φυσιολογική η διαδικασία. Αυτή τη περίοδο επικρατεί σχετικά ησυχία κ θεώρησα ότι μέχρι αύριο θα είχα ξεμπερδεψει

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα ίδια συμβαίνουν άραγε...

δεν ειναι πολλες ημερες.δεν ξερω τι ισχυει εξω αλλα 10 μερες δεν ειναι κατι τραγικο ειδικα που εχεις ηδη internet.λογαριασμος Forthnet και να ερθει δεν ανησυχεις.ειτε πας και τον πληρωνεις και μετα οταν βγει ο εκκαθαριστικος πληρωνεις τα υπολοιπα ή παιρνεις λεφτα ή περιμενεις μια και καλη να βγει ο εκκαθαριστικος .οποτε δεν υπαρχει ανησυχια.οτι εισαι κερκυρα δεν σημαινει οτι δεν ενεργοποιουνται vdsl ουτε οτι δεν υπαρχουν βλαβες ή ενεργοποιησεις adsl.χ τεχνικοι κανουν τα παντα.

On 19/4/2018 at 20:33, 7nisiotis said:

Υπάρχει περίπτωση και μεσοβδόμαδα από την άλλη Δευτέρα να έχω κάποια εξέλιξη; 

Απλά έχω αγανακτήσει τόσο καιρό με 4-7 mbps, αποσυνδέσεις κάθε 3 ώρες, 150 ping σε gaming και τώρα που βρέθηκε χρόνος, τα € για να πάω σε VDSL, και όρεξη για gaming με τις νέες ταχύτητες κατεβάσματος και πιο μικρό ping είμαι ανυπόμονος :P

Είμαι στη πηγή και δε μπορώ να πιω ακόμα νερό 

για πιο μικρο Ping πρεπει να ζητησεις Fast Και στο up και στο Down αν και πλεον νομιζω ειναι το default.Παλια ηταν Fast up,Interleave down.ναι μπορει οποιαδηποτε στιγμη να εχεις εξελιξη.

On 19/4/2018 at 21:11, naive said:

Παιδιά πήρα στο 13888 και ζήτησα το τεχνικό τμήμα και μου επιβεβαίωσαν αυτό που μου λέτε, ότι δεν υπάρχει 24/2. Οπότε θα περιμένω μέχρι αύριο μήπως τσιμπήσει η forthnet και μου κάνει καμιά καλύτερη προσφορά και θα την ακυρώσω.
Να ρωτήσω κάτι όμως, αν δεν υπογράψω ποτέ την αίτηση -συμβόλαιο και δεν κάνω ακύρωση τι θα συμβεί με τη γραμμή μου, δεδομένου ότι έχω κάνει την αίτηση φορητότητας;
Το 14ήμερο της υπαναχώρησης από πότε μετράει, από την αίτηση φορητότητας ή την υπογραφή της αίτησης συμβολαίου;

αν θυμαμαι καλα χωρις να δινω ορκο και να γινει η φορητοτα np ready απο τον οτε απλα αν παραμεινεις στην Forthnet καποια στιγμη η αιτηση φορητοτητας ακυρωνεται(2 μηνες μετα)Np cancel.οποτε αν δεν υπογραψεις απλα ισως μενει στο οτι ζητησαν φορητοτητα και εγινε accepted.

On 20/4/2018 at 00:13, Μακιαβέλλι said:

Δεν σε απασχολεί η υπαναχώρηση αφου η ηχογραφημένη συνομιλία φανερώνει οτι σαφως συμφωνησες για 24/2 και δεν θα το πάρεις. Παράπονο στην κοσμοτε (αν θελουν ας σου δωσουν 30/3 για να τους συγχωρεσεις στην ίδια τιμή) και καταγγελία σε ΕΕΤ και ΣτΚ, ολα σε βγάζουν λάδι. 

Εξαρτάται σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση σου για το αν ακυρώνεται και απο την ημερομηνία που θα μετράνε οι μέρες για υπαναχωρηση. Όπως και να χει δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις,  είσαι καλυμμένος. 

απλα η υαπαναχωρηση θα ειναι πιο γρηγορη απο το να προσπαθει να κανει καταγγελιες κτλ αρκει να παρει vdsl απο τον αλλο παροχο και οχι παλι adsl.

 

On 25/4/2018 at 20:47, naive said:

Update

περίμενα τελικά και γύρισε η γραμμή στον ΟΤΕ και ήρθε και ο εξοπλισμός σήμερα.

Αποτέλεσμα: ένα μέτριο 18/1.

Φυσικά τους έκανα φασαρία που μου πούλησαν το 24/2 (μάλιστα, εκτός απο το 2 upload που απλά δεν υπάρχει σαν πρόγραμμα- τραγικό, μου έλεγαν και ότι το download είναι εγγυημένο 21!) και απαίτησα αυτά που μου υποσχέθηκαν.

Η απάντησή τους: (ούτε συγνώμη- κάναμε λάθος) αλλά, η γραμμή σας είναι αυτή και σας το διευκρινίζουμε τώρα- αν σας αρέσει. Αν θέλετε καλύτερα, είναι 10€ παραπάνω. Άντε να σας δώσουμε και μια δωροεπιταγή 30€ για το Γερμανό για την ταλαιπωρία.
Τέτοια εξαπάτηση πραγματικά δεν κάνουν ούτε οι τηλεφωνικές εταιρείες που δε θα ξαναδείς μετά την αλλαγή. Δεν το περίμενα από τον -υποτίθεται- αξιόπιστο ΟΤΕ που σου πουλάει και την αξιοπιστία του για να δικαιολογήσει και τη διαφορά στην τιμή.

Φυσικά κάνω υπαναχώρηση άμεσα και σκέφτομαι για καταγγελία, λόγω της παραπλάνησης.

συγχρονισες adsl ή vdsl?γιατι vdsl και να εισαι 18/1 μου φαινεται δυσκολο εκτος αν εχεις θεμα στην καλωδιωση.βαλε μας χαρακτηριστικα γραμμης.στα τηλεφωνα για να πουλησουν λενε τα παντα.

On 25/4/2018 at 20:58, naive said:

Με τα ίδια λεφτά (1€ πάνω για την ακρίβεια) παίρνω 50/5 από τη forthnet που ήμουν, με περισσότερη ώρα προς κινητά. Ακόμα και ακριβότερα να ήταν, στους απατεώνες δεν θα καθόμουν.

Ναι, απλά όταν το διαπίστωσα ο κύβος είχε ριφθεί (είχα κάνει την αίτηση φορητότητας) οπότε δεν έχανα κάτι να περιμένω.

εσυ δεν ειπες οτι η Forthnet δεν δινει vdsl εκει που εισαι?τωρα πως λες οτι δινει 50/5?

On 25/4/2018 at 21:43, l337 said:

α) Δεν υπάρχει τίποτα εγγυημένο στην adsl και στις best-effort υπηρεσίες.
β) Σε adsl και στο profile που αναφέρεσαι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να δεις 2 mbps upload.

Όποτε, ΟΤΙ και να απαιτείς (όπως έγραψες), τιποτα από τα δύο δεν θα δεις με το συγκεκριμένο profile. Καλώς ή κακώς (και δυστυχώς, για μερικούς), οι νόμοι της φυσικής ισχύουν για όλους, και γι' αυτούς που καταλαβαίνουν και γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν.

Παρόλα αυτά, εάν θεωρείς ότι σε εξαπατήσανε, τότε ζήτησε ακρόαση της κλήσης και κάνε την διαδικασία που ορίζει η ίδια η εεττ. Δηλαδή γραπτό αίτημα (καταγγελία) στον πάροχο, ο οποίος και θα σου απαντήσει εντός 20 ημερών, και αν και εφόσον (και μόνο τότε) δεν σε καλύψει η απάντηση, τότε κάνε καταγγελία στην εεττ. Όταν σου απαντήσουν, εδώ είμαστε.

εφοσον του εχουν δωσει θεωρητικα vdsl 24/1 μου φαινεται παραξενο να μην το πιανει.εκτος αν απλα του εδωσαν adsl 24/1 απο το Kv που δεν βρισκω λογο να το κανουν.το 18 στο adsl ειναι φυσιολογικο ααφου συνηθως ριχνουν το Output power για θεματα Crosstalk με τους παροχους που δινουν adsl απο το αστικο κεντρο.

On 25/4/2018 at 21:56, naive said:

Θα μπορούσαν να αναγνωρίσουν το λάθος τους (αν ήταν λάθος) και να μου κάνουν ένα συμβιβασμό για μεγαλύτερο πακέτο. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, εγώ απαιτώ αυτό που μου πούλησαν.
Γράφω ήδη την καταγγελία όπως λες, αλλά είναι τόσο γελοίοι που θέλουν να πάω να την αφήσω σε κατάστημα, δεν έχουν e-mail ή φαξ να τη στείλω.

δες αν εισαι adsl ή vdsl γιατι κατι δεν μου στεκει.

On 25/4/2018 at 22:25, naive said:

Δε μου το δίνουν και ούτε αναφέρεται κάπου στο συμβόλαιο, οπότε δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω

Παίδες παρατήρησα ότι η γραμμή τώρα έχει συγχρονίσει στο 1024/24548 kbps
Το μεσημέρι που μιλούσα με τον τεχνικό τοποθετώντας τον εξοπλισμό, είχε συγχρονίσει στα 18 και ο τεχνικός με διαβεβαίωσε ότι αυτό είναι το max. Πώς το εξηγείτε ότι τώρα πήγε στα 24,5, παίζει να έχει τέτοιες αυξομειώσεις; 
Βέβαια η δεύτερη ταχύτητα είναι αυτό που περίμενα βάσει της απόστασης απο το κουτί, παρόλο που ο τεχνικός μου είπε ότι είναι 375 μέτρα (το οποίο δε μου έβγαινε, γιατί είναι στο τετράγωνο 2 κουτιά, δηλαδή γύρω στα 100 μέτρα από την πολυκατοικία μου, πόση καλωδίωση να υπάρχει πια για να γίνει 375!)

Ησουν σε adsl για αρχη και μετα απο λιγο απλα συγχρονισε vdsl και για αυτο ανεβηκε. ενταξει το 375 ειναι στο περιπου .το καλωδιο μπορει να μην πηγαινει ευθεια συν boxakia κτλ.

On 26/4/2018 at 00:19, naive said:

Ευχαριστώ. Είναι όντως καλή ταχύτητα down και με πολύ καλό ping, 6ms στο speedtest

Αλλά δε νομίζω να μου φτάνει το upload, έχω κάμερες, μπαίνω με απομακρυσμένη συχνά και θέλω να κάνω και file server. 
 

meta πας 30αρη να χαρεις Upload ¨η 50 αρη.

On 26/4/2018 at 09:08, Μακιαβέλλι said:

Και να την κρατήσεις πάντως ετσι τη γραμμή, μη το αφήσεις να περάσει ετσι το 2 upload που δεν πήρες. Αυτο υποσχέθηκαν και αυτο πρεπει να εχεις. Ας κόψουν τον λαιμο τους να σου δώσουν 30/3.

αν του πιεσει μπορει να το δωσουν.

On 26/4/2018 at 09:19, l337 said:

Εφόσον του υποσχεθήκανε άλλα πράγματα (άσχετα αν είναι υλοποιήσιμα) και φανεί στην ακρόαση κλήσης από το nice, συμφωνώ ότι θα πρέπει να ζητήσει κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω αν αυτό που γράφεις όμως γίνεται γιατί δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο ώστε να έχει πχ. 30/3 αλλά το billing system στο πληροφοριακό να τον χρεώνει για DP24. Με επιφύλαξη αυτό βέβαια γιατί δεν έχω σχέση με το sales κομμάτι και πως δουλεύει (αν και γνωρίζω καλά το sbl γι' αυτό το λέω). Πιο πιθανό πάντως το κόβω, μετά από πίεση δυστυχώς, να του δώσουν καμιά δωροεπιταγή για Γερμανό.

μπορεις οτιδηποτε να κανεις στο billing ενος πελατη.απο δωρεαν μεχρι δεν ξερω τι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακούστε κάτι ενδιαφέρον.

Με πήραν από τη forthnet μετά την αίτησή μου να επιστρέψω (με VDSL 50) και μου είπαν το εξής:

Με το ίντερνετ ΟΚ, θα πάρω από το καφάο του ΟΤΕ. Όμως, με την τηλεφωνική γραμμή υπάρχει το εξής θέμα: Επειδή τώρα που είμαι στον ΟΤΕ το τηλέφωνο είναι voip, η γραμμή μου έχει καταργηθεί. Οπότε πάμε για καινούργια γραμμή.

Δηλαδή θα έχω ίντερνετ από το καφάο του ΟΤΕ και τηλέφωνο από το αστικό κέντρο της forthnet! Είναι ΟΚ αυτό, ή θα έχω θέματα; Τεχνικά δηλαδή, γιατί κατά τα άλλα έχω ήδη θέματα, δηλαδή πιθανότητα να μη δίνει ο ΟΤΕ γραμμή αφού πρόκειται για νέα σύνδεση, καθυστέρηση ενεργοποίησης γύρω στις 15 ημέρες και κόστος αρχικής ενεργοποίησης (η forthnet τα καλύπτει μερικώς, δηλαδή από τα 70κάτι€ που είναι, θέλουν να πληρώσω εγώ τα 36).
Ξέρω ότι έχει voip και η Cyta, ισχύει άραγε το ίδιο αν είσαι στη cyta και πας να αλλάξεις πάροχο; 

 

Επεξ/σία από naive
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα η Forthnet θα ερθει με νεο βροχο οποτε θα συνεχιζεις να παιζεις απο τον παλιο μεχρι να σε ενεργοποιησουν οπως το καταλαβαινω οποτε δεν θα μεινεις απο ιντερνετ καθολου. οχι δεν εχεις θεμα η τηλεφωνια να ερχεται απο το αστικο κεντρο και το dsl απο το Kv>δεν αλλαζει κατι δηλαδη.το splitter ειναι στο kv οπως και το Dslam οποτε θα συγχρονισεις σε αυτο που θα ειχες αν ειχες voip. η Cyta δινει voip οποτε θεωρητικα εκτος αν ειναι κατι γραφειοκρατικο που δεν το ξερω μπορει να σου δωσει vdsl/voip απο το Kv κατευθειαν.επισης ναι ο νεος βροχος χρεωνεται περισσοτερο απο οτι αν γινει μετατροπη υφισταμενου βροχου.

On 30/4/2018 at 18:25, naive said:

Ακούστε κάτι ενδιαφέρον.

Με πήραν από τη forthnet μετά την αίτησή μου να επιστρέψω (με VDSL 50) και μου είπαν το εξής:

Με το ίντερνετ ΟΚ, θα πάρω από το καφάο του ΟΤΕ. Όμως, με την τηλεφωνική γραμμή υπάρχει το εξής θέμα: Επειδή τώρα που είμαι στον ΟΤΕ το τηλέφωνο είναι voip, η γραμμή μου έχει καταργηθεί. Οπότε πάμε για καινούργια γραμμή.

Δηλαδή θα έχω ίντερνετ από το καφάο του ΟΤΕ και τηλέφωνο από το αστικό κέντρο της forthnet! Είναι ΟΚ αυτό, ή θα έχω θέματα; Τεχνικά δηλαδή, γιατί κατά τα άλλα έχω ήδη θέματα, δηλαδή πιθανότητα να μη δίνει ο ΟΤΕ γραμμή αφού πρόκειται για νέα σύνδεση, καθυστέρηση ενεργοποίησης γύρω στις 15 ημέρες και κόστος αρχικής ενεργοποίησης (η forthnet τα καλύπτει μερικώς, δηλαδή από τα 70κάτι€ που είναι, θέλουν να πληρώσω εγώ τα 36).
Ξέρω ότι έχει voip και η Cyta, ισχύει άραγε το ίδιο αν είσαι στη cyta και πας να αλλάξεις πάροχο; 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/5/2018 στις 11:00 ΠΜ, poulinos είπε

λογικα η Forthnet θα ερθει με νεο βροχο οποτε θα συνεχιζεις να παιζεις απο τον παλιο μεχρι να σε ενεργοποιησουν οπως το καταλαβαινω οποτε δεν θα μεινεις απο ιντερνετ καθολου. οχι δεν εχεις θεμα η τηλεφωνια να ερχεται απο το αστικο κεντρο και το dsl απο το Kv>δεν αλλαζει κατι δηλαδη.το splitter ειναι στο kv οπως και το Dslam οποτε θα συγχρονισεις σε αυτο που θα ειχες αν ειχες voip. η Cyta δινει voip οποτε θεωρητικα εκτος αν ειναι κατι γραφειοκρατικο που δεν το ξερω μπορει να σου δωσει vdsl/voip απο το Kv κατευθειαν.επισης ναι ο νεος βροχος χρεωνεται περισσοτερο απο οτι αν γινει μετατροπη υφισταμενου βροχου.

Τελικά έγινε σήμερα πλήρως η μεταφορά σε forthnet, με vdsl 50/5. Συχρονίζω Actual Rate(Up/Down) 4998/49999 kbps, τέλεια!
Δηλαδή για να καταλάβω τώρα τι συμβαίνει με τα καλώδια, από το αστικό κέντρο της forthnet πάει στο kv η τηλεφωνία και μετά έρχονται από εκεί προς το σπίτι τηλεφωνία και ίντερνετ;

Επίσης, μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί εμφανίζονται τρεις συνδέσειςστο ρούτερ; Με ονόματα ADSL, VDSL_1 και VDSL_2. Βέβαια μόνο η τρίτη έχει ενεργά νούμερα. Πχ η VDSL_1 είναι:



 

Καταγραφή.JPG

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, divo είπε

παπατζες σου λενε. Στα στοιχεια σου υπαρχει και κεντρικο. Ασχετα που δε το χρησιμοποιουν. Ειναι υποχρεωτικό για ολους.

Η ολη υποθεση ειναι για να πληρωσεις νεα γραμμη. Και για να μη σου πουνε πληρωσε νεα γραμμη σου λενε αυτο.Προβλημα δε θα εχεις αν πας σε αλλη εταιρεια μια και θα παιρνεις vdsl απο τη καμπινα. Εκτος   και αν δε σε βαλουν στη καμπινα γιατι πρεπει να πληρωσουν για να μπεις.

Η αλήθεια είναι ότι έκαναν περισσότερη διαδικασία αυτή τη φορά απότι σε μια απλή μεταφορά γραμμής. Δηλαδή ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ τη μία μέρα, της forthnet την επόμενη και μετά πάλι κάτι έκαναν απο τον ΟΤΕ γιατί μόλις γύρισε η γραμμή στη forthnet συγχνόνιζε από το κέντρο ADSL και όχι από το KV σα VDSL.

Από εκεί και πέρα, αυτό μεταφράζεται και σε τιμολογιακή πολιτική. Πάντως να μου τα χαρίσουν όλα τα έξοδα μεταφοράς/νέας γραμμής, δεν ήταν διατεθειμένοι να το κάνουν. 

Απλά πίεσα τον ΟΤΕ που λόγω της εσφαλμένης ενημέρωσης (για το 2upload) με έβαλε σε αυτή τη διαδικασία και μου χάρισε ένα πάγιο, δηλαδή το διάστημα που έπαιρνα υπηρεσίες από αυτόν, οπότε τα ψιλο-ισοφάρισα. 
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, divo είπε

Το πιθανότερο είναι να μην είχανε ζητήσει VDSL από την αρχή Οπότε ήρθε ο τεχνικός άφησε το βρόχο μέχρι το χαλύβδινο ήρθε η Forthnet στο σύνδεσε είδε ότι είχε adsl άρα και τηλεφωνία και σε δεύτερο χρόνο τους ειδοποίησαν να σε γυρίσουν  σε VDSL που σημαίνει φίλτρο στην καμπίνα και απερχόμενο από VDSL ρακλετες

Ευτυχώς έμεινα χωρίς υπηρεσία μόνο 1,5 μέρα, που τη βόλεψα με γείτονα.
Αν έχω καταλάβει καλά δηλαδή, αφού έχω μερικές άγνωστες λέξεις, τα καινούργια KV με τις οπτικές περιέχουν και τα παλιά με τα χάλκινα καλώδια; Οπότε το πάντρεμα γραμμής μέσω χαλκού και vdsl internet γίνεται εκεί;  Αν είναι έτσι, δεν είναι ανόητο και σπατάλη να μην είναι voip το τηλέφωνο; Δηλαδή τώρα η forthnet πληρώνει ενοίκιο στον ΟΤΕ και για την οπτική ίνα και για το χάλκινο, ενώ θα μπορούσε να γλιτώνει το δεύτερο;

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 24/05/2018 at 23:09, naive said:

Τελικά έγινε σήμερα πλήρως η μεταφορά σε forthnet, με vdsl 50/5. Συχρονίζω Actual Rate(Up/Down) 4998/49999 kbps, τέλεια!
Δηλαδή για να καταλάβω τώρα τι συμβαίνει με τα καλώδια, από το αστικό κέντρο της forthnet πάει στο kv η τηλεφωνία και μετά έρχονται από εκεί προς το σπίτι τηλεφωνία και ίντερνετ;

Επίσης, μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί εμφανίζονται τρεις συνδέσειςστο ρούτερ; Με ονόματα ADSL, VDSL_1 και VDSL_2. Βέβαια μόνο η τρίτη έχει ενεργά νούμερα. Πχ η VDSL_1 είναι:



 

Καταγραφή.JPG

η forthnet στα vdsl router της εχει 3 συνδεσεις.η μια ειναι για οταν εχεις adsl η δευτερη για οταν εχεις vdsl απο το kv του οτε(vlan id835) και η τριτη οταν εχεις vdsl απο το αστικο κεντρο αρα απο dslam forthnet(vlan id 1102)

On 27/05/2018 at 22:20, naive said:

Ευτυχώς έμεινα χωρίς υπηρεσία μόνο 1,5 μέρα, που τη βόλεψα με γείτονα.
Αν έχω καταλάβει καλά δηλαδή, αφού έχω μερικές άγνωστες λέξεις, τα καινούργια KV με τις οπτικές περιέχουν και τα παλιά με τα χάλκινα καλώδια; Οπότε το πάντρεμα γραμμής μέσω χαλκού και vdsl internet γίνεται εκεί;  Αν είναι έτσι, δεν είναι ανόητο και σπατάλη να μην είναι voip το τηλέφωνο; Δηλαδή τώρα η forthnet πληρώνει ενοίκιο στον ΟΤΕ και για την οπτική ίνα και για το χάλκινο, ενώ θα μπορούσε να γλιτώνει το δεύτερο;

τα νεα kv ειναι οτι τα παλια + το dslam. υπαρχουν τα καλωδια απο το αστικο κεντρο (κεντρικο) υπαρχουν τα καλωδια μεχρι τα box/escalit(απερχομενα).οταν καποιος εχει adsl απο το αστικο κεντρο απλα ενωνεις το πρωτο με το δευτερο.οταν θελει vdsl απο το kv ερχεται η τηλεφωνια απο το αστικο κεντρο με το κεντρικο καλωδιο σπλιταρετε πανω σε ρεγκλετες για να παρεις το ιντερνετ και μετα με το απερχομενο πας στο box/escalit.η διαφορα με πριν είναι οτι το σπλιταρεις για να παρεις το ιντερνετ απο το kv. Δεν νομιζω οτι το ενοικιο παει με βαση αν εχεις κεντρικο ή οχι αλλα με βαση την γραμμη.ναι αν εδινε voip μονο θα μπορουσε να μην εχει κεντρικο.σκοπος ειναι αυτο να γινει καποια στιγμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/05/2018 at 07:55, divo said:

Κανονικα θα εμενες απο υπηρεσια το πολυ κανα τεταρτο. Αυτο ομως προϋποθέτει προσωπικό στο ΑΚ .Πράγμα που η forthnet οπως και ολες δεν έχουν. 

Αν και όλοι οι πάροχοι όταν ξεκίνησαν εδιναν τηλεφωνία μέσω voip και ο ΟΤΕ μόνο tdm. Τώρα τα πραγματα αντιστράφηκαν σε λίγο καιρό όμως όλες οι εταιρείες θα δίνουν μόνο voip. 

Ενα πολυ κατατοπιστικο αρθρο Για τη λειτουργεια του adsl-vdsl εχει γραψει εδω ο poulinos. αξιζει να το διαβασετε. 

ναι ετσι ειναι . εδω μπορεις να δεις μια τυπική καμπίνα vdsl. Οι πανω δεξια ρακλετες ειναι καινές. Αυτες εχουν στη συγκεκριμενη καμπινα το vdsl και λογικα ειναι συνδεδεμενες με fiber απο το ΑΚ (αστικο κεντρο- κατανεμητής) οι αριστερά ειναι τα εισερχόμενα, κατω δεξια τα απερχομενα

 

καποια στιγμη θα αναγκαστουν ολοι να πανε σε voip.ο παροχος δεν εχει νοημα να εχει ατομο στο αστικο κεντρο .τα ορια ειναι προ καλωδιωμενα και απλα λες του οτε στο Mirroring που να ενεργοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 6/7/2020 στις 6:00 ΜΜ, Nikolas_D είπε

Άσε και εγώ ( στην Κέρκυρα ) έβαλα πριν 1 εβδομάδα Nova... Το μετάνιωσα ... 

Όσο πιο εκτός κέντρου βγαίνεις τόσο αναγκάζεται κάποιος να πάει στον ΟΤΕ, καθώς δεν υπάρχουν υποδομές ουσιαστικά άλλου παρόχου. Αν μένεις κέντρο Πόλης μόνο δεν σε νοιάζει τόσο πολύ. 

Εγώ μένω λίγο πριν την Αλεπού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...